Konfigurace nového AQ - BUDE TO FUNGOVAT?

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

simon
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 02 Jan 2008 19:59
Bydlisko: Valasske Mezirici

Príspevok od používateľa simon »

Lukáš napísal:Kludne to prepoj "natvrdo", po aspon tyzdnovom premiesavani zarobenej vody v novom AQ (pri rovnakej teplote a hustote). Predpokladam, ze stary system ma dokopy nejakych 500 l, takze to bude ako taka masivnejsia vymena vody. Nejaka sinica a spol. asi bude, no necakam, ze by to povodnemu osdenstvu malo vyraznejsie uskodit.
Takze staci v novom AQ zarobit vodu, skontrolovat fyzikalne parametre a potom uz len otocit ventil na potrubi, nech to vsetko spolu potece. :wink:
Tak fajn, diky moc. Jsem rad, ze se nekdo k tomu vyjadril tak, jak jsem si to castecne planoval. Pri najizdeni dam do galerky nejake foto.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JRx »

Roman napísal:JRX zas nebud az taky mudry :)

s tym prevzdusnenim vody na vstupe do refugia to zasa nie je az take zle, aj okolity vzduch v miestnosti ma stale dost CO2 , v nevetranej izbe s plastovymi oknami obcas az 1% celkoveho objemu vzduchu, takze makroriasy urcite nevykapu

no a co take refugium vyprodukuje ? pocul si uz o planktone ? tak mam pre teba novinku, odpenovac toho planktonu vyslaha celkom dost. ak neveris vyskusaj maly test, nalej do akvarka nejake zelene krmivo pre koraly (napr JBL fluid alebo len zelenu vodu) za pol hodiny mas nadobku odpenovaca zelenu, co to znamena ?? skimmer vychytal plno toho fytoplanktonu a prave o plankton pri refugiu ide.... toz tak
Ja som to vyskusal vypol som odpenovac a riasy v DBS zacali neskutocne rast....
za 4dni narastli asi o raz tolko....

takze makrorasy mi vytvaraju plankton, hej? -zatial som ziaden nepostrehol.... :( ako to vypada?-ked sa mi vytvori aby som vedel ze je to ono. vdaka
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

JRx napísal:
takze makrorasy mi vytvaraju plankton, hej? -zatial som ziaden nepostrehol.... :( ako to vypada?-ked sa mi vytvori aby som vedel ze je to ono. vdaka

pozor pisal som refugium, nie makroriasy...

refugium je nadoba, v ktorej o.i. rastu riasy..ale fajne sa v nej mnozi plankton..medzi inym
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Dagoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2008 09:12
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Dagoo »

Kedze idem zakladat prve morske akva, neda mi sa nezapojit do debaty. Precital som tu toho uz dost ale je to vazne metuce, take mnozstvo info a roznych nazorov.
Preto chcem teda opytat aku velku filtraciu, resp. refugium by ste navrhli na 140L hrubeho objemu? Odpenovac mam zapojit na zaciatok systemu /videl som to tak aj v predajni/ alebo az za refugium? Ak za, tak co by som mal dat na zaciatok pred refugium?
Pisete, ze ak bude pred, odbura COcko...

Este by ma zaujimalo, s cim konkretnym mate najlepsie skusenosti na spojazdnenie efektivneho refugia a cim prikrmujete?

Dakujem
Pokusme sa urobit tento svet lepsim a zacnime sebou.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

názorů jak to udělat je opravdu mnoho a nedivím se že tě to tady už mate.
Já to mám tak : jako první jde voda přez odpěňovač kde vyšlehá bordel co se sebere na hladině atd atd,potom ta provzdušněná voda proudí přez komoru kde je spousta kamenů (Live Rock) za nima je pár biobalsů co je mi líto vyhodit a dál to teče přez největší část a to je DSB-poté už do AQ spátky .Tím že mám odpěňovač jako první jednak dosáhnu lepší nitrifikace při proudění přes ty kameny kde se spotřebuje část toho kyslíku a hlavně si nevyšlehám zbytečně plankton co mi putuje s DSB do nádrže :wink:
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

Odpenovač pred alebo možeš dať výtlačnú komoru medzi.V strede sa ti to bude zlievať a možeš si regulovať prietok v refugiu.Moj názor.
Dagoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2008 09:12
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Dagoo »

Dakujem.
To Marcel - to by bolo moc komplikovane. Nemam pod akva moc miesta, je to rohove a chcem, co mozno najucinnejsi a najjednoduchsi system, zatial na makke koraly, parik ocellarisov, salariusa a mozno krevetky... :D proste klasicke osadenstvo :D

To Shark - dik, za radu asi to spravim tak nejak. Voda z akva Ti ide priamo do odpenovaca, bez mech.filtracie? Ake velke by som mal dat komory pre live rock a DSB? Huby teda nepouzivas? a co presne dat do DSB? Myslis, ze by tomu stacilo svietit napr. 12 hodin 8W?

Este by som sa rad opytal na Vas nazor ohladne odpenovaca.
Na tych 140 L potrebujem nejaky odpenovac ale za rozumnu cenu, nechcem zatial vynakladat vysoke investicie za HS, aj ked si to vsetci vychvaluju. Co / aky by ste mi odporucili?

Vopred dik 8)
Pokusme sa urobit tento svet lepsim a zacnime sebou.
marcelv
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 328
Dátum registrácie: 01 Mar 2008 23:38
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marcelv »

Mám to koly jednoduchosti presne skoro ako Shark
Dagoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2008 09:12
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Dagoo »

Co by ste povedali na odpenovac Tunze nano?
Resp.ak mam moznost nejaky Storm, alebo odpenovac na lipove drievko? Vobec sa v tom nevyznam, co by ste odporucili v dobrom pomere kvalita/cena?
Dakujem
Pokusme sa urobit tento svet lepsim a zacnime sebou.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Dagoo napísal:
Este by som sa rad opytal na Vas nazor ohladne odpenovaca.
Na tych 140 L potrebujem nejaky odpenovac ale za rozumnu cenu, nechcem zatial vynakladat vysoke investicie za HS, aj ked si to vsetci vychvaluju. Co / aky by ste mi odporucili?

Vopred dik 8)
kopia H&S od Biotopu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Dagoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2008 09:12
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Dagoo »

To Roman - kopia HS? To ako ten Storm alebo? Akva som objednal cez biotop a planujem aj ine veci odtial. Lenze kedze nemam skusenost, chcem poradit.
Planujem tam zatial len makke koraly, mozno sasanku.
Roman a vies mi pls poradit, cim by som mal svietit? Akva bude mat vysku 50cm... HQI?-uvidim podla rozpoctu. Trubice?-neviem ake by boli najvhodnejsie a kolko?
DDD
Pokusme sa urobit tento svet lepsim a zacnime sebou.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

neviem co je Storm, ale v Biotope maju v tej miestnosti vpravo na skrini hore vylozene odpenovace a CAreaktory vlastnej vyroby.
Reaktory su vraj naprd ale ten nejmensi odpenovac (priemer 110mm a vyska cca 500mm) je dost vydarenou kopiou H&S 110-2000

k tomu svetlu mi chyba viac informacii o rozmeroch, pri vyske 50cm a objeme 140l mi to vychadza na dost male akva, tam asi trubice moc nenarves, makke koraly moc svetla zasa nepotrebuju a na sasanku radsej rychlo zabudni
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ako ratam-tak ratam, ak maju byt vyska a sirka AQ zhruba rovnake, resp. sirka nadrze o cosi viac, tak dlzka nebude viac ako meter. Tam by som dal 1x 150W HQI a k tomu jednu trubicu lubovolnej farby (cervena/modra/biela).
Ine rozmery AQ by boli dost atypicke = pre more nevhodne. Ak by slo o rohovu nadrz, uvedene osvetlenie sa hodi aj tam.
Dagoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2008 09:12
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa Dagoo »

Akva bude mat rozmer 60x60.
Bojim sa, ze HQI by moc mohlo prehrievat vodu zbytocne a aj omnoho viac elektriny spapat a uz vobec sa nevyznam vo vhodnosti vyberu intenzity svetla, co sa HQI tyka. Ale necham si samozrejme od Vas poradit. Samozrejme ako kazdy zaciatocnik, hladam najvhodnejsiu kombinaciu kvality a ceny celeho prislusenstva, kedze do akvaristiky som uz investoval nemale peniaze :wink:

Bol by som rad, ak by niekto skuseny vedel aj stretnut a pokecat, predsa len live rozhovor je dynamickejsi a efektivnejsi a kezde som bez skusenosti, rad si vypocujem nazory a odporucania na zostavenie najvhodnejsej filtracie, svetla, dna, prudenia...atd :D

A este otazka - ma niekto skusenosti ako efektivne urobit a hlavne uchytit T5 osvetlenie na rohove akva?
Pokusme sa urobit tento svet lepsim a zacnime sebou.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

To Shark - dik, za radu asi to spravim tak nejak. Voda z akva Ti ide priamo do odpenovaca, bez mech.filtracie? Ake velke by som mal dat komory pre live rock a DSB? Huby teda nepouzivas? a co presne dat do DSB? Myslis, ze by tomu stacilo svietit napr. 12 hodin 8W?
není nutný mít přímo DSB-pokud nemáš moc místa nevol vysoké dno ale stačí pokud budeš mít klasicky řasovej filtr kde je cca 5cm substrátu ,osazeného caulerpou či jinou řasou a svítíš do něj.DSB má jednu vadu a to že pokud chceš aby ti jeho funkce tak nějak pracovala jak má a ne jen jako "řasák" či refugium tak je důležitý aby bylo na poměrně dost veliké ploše.V ideálním případě stejné jak je plocha samotné nádrže.Taktéž v tomto případě je možné využít řasy ale není to nutné.Já např. v DSB nemám caulerpu vubec a tak tam nemusím ani svítit.


k tomu odpěňovači-nemám jej napojenej přímo na odtok s přepadu ale mám to trošku jinak.Mám jej v první komoře filtru a protože mám nad filtračkou ještě odchovnu tak do něj teče voda s tohoto přepadu a ne z hlavní nádrže.Tu odchovnu mám napojenou paralelně s hlavní nádrží.Tj.2 přívody vody a 2 čerpadla-jedno pro odchovnu a jedno pro nádrž.
Ve tvém případě bude záležet jaký typ odpěňovače použiješ.Ty lacinější nemají ve většině případů možnost nechat protékat vodu přímo s přepadu,ale mají svoje čerpadlo kterým se voda nasaje.Já raději volil cestu DIY abych mohl oděňovat taky lacino a zároveň efektivně.Někde tu je i fotka odpěňovače :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"