PLC v morskej akvaristike

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

PLC v morskej akvaristike

Príspevok od používateľa Juro »

Ako som už niekde písal urobiť riadenie MA jednočipákom som zavrhol z dôvodu, že som nezohnal nikoho kto by mi napísal soft. Preto som sa rozhodol ísť cestou programovatelného automatu. Po nejakom čase som zohnal prog. automat od GE-Fanuc.

PLC automat obsahuje: Hodiny reálneho čaeu, 16 digitálnych vstupov, 16 digitálnych výstupov, 4 analógové vstupy, 1 PWM výstup, komunikačnú linku RS485.
Obrázok

PLC a kompletná elektronika je ukrytá v krabici SCAME IP54
Obrázok

Po otvorení priehľadného krycieho skla možeme vidieť tesnenie proti vniknutiu vody.
Obrázok

Kompletná vnútorná kabeláž.
Obrázok

Ovládacie relé, každý modul obsahuje 4ks relé spínací kontakt 8A-ov.
Obrázok

Na displeji budú zobrazované alarmy.
Obrázok

Automat môže pracovať jak v automatike tak aj v manuálnom režime. Ďalej bude obsluhovať. Postupné zapínanie a vypínanie svetiel, dávkovač odparu, kúrenie, chladenie, ovládanie hlavného a pomocných čerpadiel, ovládanie odpenovača, spínanie ventilátorov osvetlenia, dávkovanie mikroprvkov. Neskôr k tomu pribudne posielenie SMS pre kritické stavy, nastavovanie parametrov cez PC a to je asi tak všetko.
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

wav, super je to paráda keď sa niekto vyzná v elektrike a elektronike :lol:
len tak ďalej ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

čo taká zábavka stojí :shock:
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Veď mi to aj trvalo nejaký ten rôčik kým som sa k tomu dopracoval. Ale máme štastie že sa vývoj v elektrotechnike berie míľovými krokmi dopredu. :wink:

Zatiaľ som to pre istotu nerátal, :twisted: ale ak by si mal záujem tak zrátam a pošlem SS.
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

No latku si hodne vysoko nastavil, gratulujem. Tusim si bol na exkurzii u japoncov, to vnutro sa viac asi naslapat nedalo :) .
To uz chystas na to nové, co tak dobre tajíš?
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

Juro napísal:Veď mi to aj trvalo nejaký ten rôčik kým som sa k tomu dopracoval. Ale máme štastie že sa vývoj v elektrotechnike berie míľovými krokmi dopredu. :wink:

Zatiaľ som to pre istotu nerátal, :twisted: ale ak by si mal záujem tak zrátam a pošlem SS.
no zaujímalo by ma to :shock:
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

presne podla mojich predstav 8) latka je vysoko to je fakt ale aspon nas to ostatnych zenie dopredu. Jurko klobuk dole.
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Tak som to tak zhruba zrátal a višlo to nasledovne. PLC-automat komplet na fotke 12000.-SK + 4ks peristatické pumpy 4260.-Sk (ideme teraz kupovať). Takže je to PLC + 4ks peristatických púmp = 16260.-SK, Cena materiálu.

Možno sa to zdá, že je to veľa ale keď to porovnáš, že kúpiš dávkovač GROTECH s 3ks per. púmp za 15000.-SK :oops: tak to už vidíš ináč. Ja som to naplnil čo to dalo.

Ale keď by som urobil len základnú verziu kde by si mal ovládanie 3 svetiel, dopĺňanie odparu, kontrolu teploty vody s výstupom na chladenie a ovládanie 3ks peristatických púmp včetne púmp mohli by sme sa dostať na cenu PLC-automat 6300.-SK, 3ks per. pumpy 3200.-SK = 9500.-SK a to je už o niečom inom. :wink:
Naposledy upravil/-a Juro v 13 Apr 2008 21:24, upravené celkom 1 krát.
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
atomino
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 19 Okt 2006 19:02
Bydlisko: čadca

Príspevok od používateľa atomino »

uznavam borcov ked sa vyznaju v tom co robia, super.
klobuk dole
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Jo,já mám doma LOGO, které jsem konečně sehnal,ale chybí mi anologový výstup.Ještě poscháním.Program je už připravený.Obsahuje mimo jiné doplňování prvků, doplňování odparu, řízení čerpadel (to musím nastavit dle reality), regulace osvětlení + noční světlo,zápis výpadku proudu,ovládání odpěňovače a výtlačných čerpadel v případě výpadku jednoho ze dvou výtlačných čerpadel,které plánuji.
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

len pre uplnost, ked je tu uz tato tema. podobne riesenie (plc) predava aj moeler. ceny budu asi porovnatelne, neviem presne. ten samotny modul u nich stoji tusim nejakych 4000-5000sk. ide k tomu potom dokupit rozsrujuci modul, baterka atd... nerobim im reklamu.

na zaver pripajam cely thread z reef centralu:
http://www.reefcentral.com/forums/forum ... orumid=145

ak to tu uz bolo, ospravedlnujem sa
amp
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Ono je to pekne ale:

V pripade svetiel PLC vyuzivas len ako spinacie hodiny, odpar ma vlastnu riadiacu jednotku, ktora nemusi ist cez PLC pokial by si nevyuzival hlasky minimalnej hladiny v zasobnikovej nadrzi a neposielal to cez SMS, kurenie - ak ho vobec niekto pouziva, tak potom ohrev ma predsa vlastny bimetal a nemusis to dalej riesit, chladenie mozes poriesit cez kontaktny teplomer, ovladanie hlavneho cerpadla - ake ??? niekto ho aj vypina okrem casu krmenia, ovladaniepomocnych cerpadiel - ale ved tie musis ovladat frekvencne a to ti PLC neumozni a ak kupis controller, tak na seba ma kompletne ovladanie vratane pauzy na krmenie, den/noc atd, ovladanie odpenovaca - ake ? tam asi tiez len odstavka pocas krmenia ale nic ine ma nenapada, chladenie osvetlenia mozes spinat od zapnutia niektoreho svetla (tak to teraz mam aj ja) a davkovanie mikroprvkov ano pokial dokupis peristalticke pumpy (ale tam by bolo tiez mozne pouzit inu logiku).

Ja nehovorim, ze s PLC sa to neda a uz vobec nechcem Jura urazat (pozname sa osobne a vazim si ho), len sa mi zda, ze ma to PLC zbytocne vela dig vstupov/vystupov a malo analogovych v/v. Mozno by bolo dobre si najskor napisat, co vsetko sa oplati riadit a kontrolovat cez automat a potom zhanat. Aj ked je pravda, ze kvalitne spinacie analogove hodiny stoja 700-800Sk/ks a ked si zratas ze ich potebujes 4-5ks, tak potom sa ti nejake male PLC oplati. Takze cakam od ludi ktory vlastnia IKS a rozne ine controllery co vsetko sa naozaj oplati merat a riadit v AQ a potom mozme zrata v/v s nejakou tou rezervou a pozriet sa na vyrobcov a ponukany komfort. Ja sam sa uz dlhsiu dobu hram s touto myslienkou a som rad, ze to Juro takto rozbalil.

PS: My vo firme robime so Siemensom (200,300 a 400 rady) a este aj s AB.
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Ahoj Rado. Všetko čo si napísal je pravda, ale u mňa to bola skôr srdcová záležitosť. Od roku 2003 keď som spustil svoju nádrž som o takom niečom uvažoval a ako som už písal s jednočipákom som neuspel. Toto bolo pre mňa ako elektrotechnika, naučiť sa niečo nové a hlavne programovanie takéhoto automatu. No proste spojil som príjemné s užitočným. Celé som to robil tak aby som nemusel šahať na 230V káble a všetko mohol pri údržbe odpojiť len zatlačením jedného príslušného tlačítka. No a veľkú výhodu vidím v tom, že programove to viem do budúcnosti naprogramovať tak ako budem potrebovať. Čo sa týka analógových vstupov sú tam štyri a ak by to bolo málo dajú sa pridať ďalšie. A neboj sa neurazil si ma. :wink:
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

kubrt napísal: PS: My vo firme robime so Siemensom (200,300 a 400 rady) a este aj s AB.
To by bylo na akvária co potřebují řídit úplně všechno,kór u 300 či 400, předpokládám S7 :lol:
Ale na druhou stranu, já s Jurem souhlasím.I já už mám na půl hotovou elektroinstalaci a po nějakých zkušenostech s hodinami atd, jsem se rozhodl udělat to trochu profesionálněji.IKS by bylo fajn,ale ta cena?
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Samozrejme, ze cez spinacie hodiny uz cesta nevedie, ja som ale rozmyslel nad Reef Keeper II Controller, cena do 300 dolarov.
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"