Nove

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Príspevok od používateľa Gerry »

Vik 33 ma pravdu. Ale aj vsetci ostatni, ze toto aqva bude problem udrzat. Zijem teraz v Irsku a tie cenove relacie pri 300l aqva ani velmi nechcite pocut. Pri tomto uvidim ako mi to pojde, pokusim sa to udrzat co najdlhsie, takze by som privital hocijaku radu ako by to bolo najlepsie. Teplota sa mi drzi na 25 a vsetko je do teraz v norme - ziadne velke problemy. Cennim si aj vase kritiky a potesim sa hocijakej rade.
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Príspevok od používateľa Gerry »

Zohnal som druhe akva:

58l
2x18w 10000k + LED diody na nocne svietenie, UV sterilizacne zariadenie, protein separator
biochemicka filtracia: pumpa + filtracna vlna - to nebude ten odpenovac
filtracna taska, biochemicke gulicky a keramicke prstene
zabudovany ohrievac
chladiace ventilatory
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Odpenovacom bude pravdepodobne ten "protein separator"
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Príspevok od používateľa Gerry »

mas pravdu odpenovac je protein separator. Co myslite bude to fungovat???
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Príspevok od používateľa Gerry »

potreboval by som poradit. Vela ludi uvadza nevymienat vodu pri zabehu nadrze. Predtym som pouzival De-ionizovanu vodu a teraz uz mam filter tak uz mam pristup k RO vode. Mam vymienat cast vody, alebo mam cakat kym sinice uplne neustupia? Sinice co som mal uz pomaly ustupuju. Takze mam dilemu - vymienat 10percent tyzdennne alebo nechat uplne dozriet a pockat kym sinice neustupia uplne.
Moje sucasne hodnoty: voda 26 stupnov, Ph 8.2, salinita 1.021. NO3 je O, a NO2 mi neukazuje presne nieco medzi 0-20
A uz som presiel aj na inu sol Red Sea Pro Coral s vylucovanim Ca.
Po asi akej dobe sa mozu dat prvi osidlenci. Teraz mi tam pobehuje jeden slimak a pustovnik-museli byt s kamenmi. A z kamenov mi vylieza vela cervikov a objavuju sa mi male asi makke koraly-v koraloch sa nevyznam takze presne neviem co to je?
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

Osobně bych provedl výměnu, rozhodně tím nic nezkazíš.

Co se týká těch měkkých korálů, zkus je nafotit a dát sem na fórum. S identifikací ti někdo určitě pomůže. Hlavně dej pozor, aby to nebyla sasanka z rodu Aiptasia, což je pravděpodobně nejběžnější z nevítaných organismů, které přicházejí s živými kameny.
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Príspevok od používateľa Gerry »

odfotit sa mi to velmi neda je to dost rozmazane, ale co som pozeral podla nazvu tak vyze, ze to bude ta Aiptasia. Kvoli comu je taka nevitana?? Co som zistil tak sa dost rychlo rozmnozuje, nenasiel som dovod preco sa ich kazdy pokusa vyberat von z aqva.
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

Skelné sasanky mají velmi silné žahavé buňky a neváhají je použít proti poblíž se nacházejícím korálnatcům. Doporučoval bych se jich zbavit co nejrychleji, ale úplně snadné to nebude. Sám s nimi válčím už nějaký čas a zatím to na úplné vítězství nevypadá. :(
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Príspevok od používateľa Gerry »

tak to potom bude sranda. Na jednom kameni ich mam asi 4-5. Uz sa tesim na ich likvidovanie :shock:
Nikto mi zatial nenapisal kedy je mozne dat prvych osidlencov do aqva.
Aqva mi bezi 3 tyzdne a rozmyslal som ze o nejake dva tyzdne by som dal tych prvych osidlencov, ale najprv sa chcem poradit ci by som mal este dlhsie pockat. Hodnoty vody som uz uviedol nedavno.
A co by som chcel tak 1-2 koraly a nejakeho cistica Banded Coral Shrimp alebo Peppermint Shrimp.
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

Myslím, že bys mohl začít přidávat první tvory, ale raději opatrně. Začal bych nějakou tou čistící jednotkou (CUC - clean up crew). Tito tvorové se budou starat o redukci růstu řas a likvidaci zbytků. Obvykle se používají býložraví plži rodů turbo, trochus, tectus, cerithium, astrea, nerite atd. Na požírání zbytků se pak hodí např. plži nassarius vibex nebo různí poustevníci: např. clibanarius tricolor, pagurites cadenati či některý z rodu calcinus (ti už jsou o něco větší).

Z tvého výběru krevet bych nedoporučoval stenopus hispidus (i.e. banded coral shrimp). Akvárium by jí za chvíli bylo pravděpodobně malé a navíc je to druh, který bych neoznačil za bezpečný vůči korálům. Lysmata wundermanni (i.e. peppermint shrimp) by byla lepší volba, ale i tato se občas chová problematicky vůči měkkým korálům. Není to ovšem pravidlem, záleží na tom, jaké máš štěstí. Taky má tendenci žít nočním životem, takže si jí tolik neužiješ. Na druhou stranu tato kreveta obvykle loví skelné sasanky. Pokud bys radši nějakého pozéra, sáhl bych po Lysmata amboinensis (skunk cleaner shrimp) nebo Lysmata debelius (fire shrimp, blood shrimp). Další vhodnou krevetou pro nano akvárium by mohl být Thor amboinensis (sexy shrimp). Těch bys mohl mít vzhledem k jejich malé velikosti víc.

S korály bych ještě chvilku počkal. Uvidíš, jak se bude dařit čističům a jestli nebudou žádné problémy, tak se můžeš vydat na nákup. :)
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

Aby to nezapadlo, ještě jednou zdůrazním slovo opatrně. Opatrnost je pro úspěch nano akvária klíčová. O každém z živočichů si napřed zjisti nějaké informace, nejlépe z více zdrojů. A ověř si, jak zapadá to tvého celkového plánu. Dobré plánování ti ušetří spoustu starostí.
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

Príspevok od používateľa Gerry »

vdaka, pri vsetkom budem opatrny. Pozeral som uz niektorych zivocichov co si mi napisal na stranke www.liveaquaria.com
Nevies este nahodou este nejake stranky na ktorych su informacie o zivocichoch atd.
Teraz mam v aqva jedneho pustovnika - este od zaciatku - a drzi sa, mal som aj toho nejakeho slimaka ale niekde zmizol, neviem ho najst
tomm
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 09:43

Príspevok od používateľa tomm »

Na začátek nějaké ty stránky:

http://www.meerwasser-lexikon.de (německy, anglicky)
http://www.wetwebmedia.com/marine/index.htm
http://www.nano-reef.com (hlavně fóra)

Slimáka je mi líto. Možná se ale ještě objeví. Třeba mně do akvária přivandroval s kameny minimálně jeden plž rodu collonista, ale protože je to noční živočich, tak jsem ho viděl zatím jen třikrát. Na druhou stranu je taktéž možné, že si na něm někdo pochutnal, např. zmiňovaný poustevník. U nich je potřeba dát pozor na to, aby měli dostatek prázdných ulit. Jinak mají tendenci se nastěhovat do těch, ve kterých je stále ještě původní majitel.
Používateľov profilový obrázok
Gerry
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 13 Apr 2008 12:38
Bydlisko: Carlow, Ireland

aklimatizovanie

Príspevok od používateľa Gerry »

objednal som si nejakych tych shrimps, snails a starfish. Mali by prist na buduci tyzden. Otazka znie ako ich presne aklimatizovat. Niekde som cital ze najprv vlozit obal v com prisli do akva aby sa vyrovnala teplota. Potom ich vlozit do nejakej nadoby-vedra a postupne pridavat vodu z aqva az kym sa nezdvojnasoby. Potom odliak kus vody a proces opakovat. Avsak nepochopil som potom ako ich vlozit do aqva. Vedeli by ste mi poradit??
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Co sa tyka kreviet su haklive na akukolvek zmenu chemizmu vody, takze v Tvojom pripade by som ich dal az uplne na koniec , ked uz bude system zabehnuty a stabilizovany vcetne vymeny vody ( pravidelnost ) v tejto faze kde si Ty s akva by som o krevetach ani neuvazoval.Riziko uhynu je velke...Co sa tyka objemu vody v Tvojom akva je otazne ci kreveta akykolvek druh ma dlhodobo sancu na prezitie prave preto , ze v malom objeme su akekolvek zmeny hodne citelne...Aklimatizacia tu uz bola popisovana, vlozenie sacka do akva postupne pomale dolievanie vody do sacku a zvlast u kreviet , je dolezite a pustenie do akva ? Jednoducho ponoris sacek do akva a vylejes aj so zivocichom,pomaly a opatrne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"