Cim podlozit velke akvarium?

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepin »

nezapomeň že ty máš dvojité dno a to je o něčem jiném, jinak obyč .polystyrén se určitě zmáčkne a většinou se akva i někam nakloní u menších akva to není žádná tragedie proto musí být polystyrén tenký aby se to nenaklonilo třeba o 2 cm.Vše záleží na tom jestli je dostatečně dimenzované sklo akva pak klidně může stát jen na bocích stojanu bez jakékoli podpěry uprostřed.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Ano - jsou tam pásky polystyrenu 5cm široké a vysoké 2 cm. ten polystyren není tvrzený - je obyč.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Akva mám od p. Valy - říkal, že akva je samonosné a stačí polystyren po stranách.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Pepin napísal:nezapomeň že ty máš dvojité dno a to je o něčem jiném, jinak obyč .polystyrén se určitě zmáčkne a většinou se akva i někam nakloní u menších akva to není žádná tragedie proto musí být polystyrén tenký aby se to nenaklonilo třeba o 2 cm.Vše záleží na tom jestli je dostatečně dimenzované sklo akva pak klidně může stát jen na bocích stojanu bez jakékoli podpěry uprostřed.
ja mam AQ na 6cm hrubom obycajnom polystyrene a ten sa nezmackol ani o mm.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

Pepin napísal:nezapomeň že ty máš dvojité dno a to je o něčem jiném, jinak obyč .polystyrén se určitě zmáčkne a většinou se akva i někam nakloní u menších akva to není žádná tragedie proto musí být polystyrén tenký aby se to nenaklonilo třeba o 2 cm.Vše záleží na tom jestli je dostatečně dimenzované sklo akva pak klidně může stát jen na bocích stojanu bez jakékoli podpěry uprostřed.
já mám obyčejný 2cm pod akvarkem a nezmačkl se.Nikde jsem deformace nespozoroval.Jinak dle mého názoru je lepší místo styroduru kterej je dost tvrdej raději volit ten normální.Proč?Pokud bude nerovnost na lepených hranách skla lépe se "zařízne" a srovná.Docílí se rovnoměrného rozložení váhy které by byl schopen i ten styrodur ale pocit mám prostě že ten měkčí je tvárnější .Jinak u nějaké 2mm podložky toto asi moc nehrozí.Už jsem viděl prasklé čelní vypouklé sklo u rohového AQ a to duledkem nízké podložky která nekompenzovala nerovnost stolku(hrbol na stole-vada materiálu)kterého si před tim nikdo nevšiml a po cca 1,5roku provozu AQ to přesně v zatíženém místě krásně prdlo.Pokud by tam byl ten polyš,třeba i 1cm tak se to nestalo :wink: Jinak nahnutí a zatlačení polystyrenu na nějaké straně nemuže připadat vubez co uvahy pokud je podklad-stolek v rovině.
Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepin »

myslím ,že to začalo tím že to je na křivé podložce (nerovná podlaha starý dům) a nesedí to o 2mm tam právě to naklonění hrozí 2 cm polystyrén obyč. se ti zmáčkne i o 1 cm i u 500 litrovýho akva pokud je to ve starým baráku kde se podlaha po napuštění ještě pohne kdo neviděl neuvěří :? , pokud máš rovný stojan můžeš tam dát co chceš pak se nezmákčne nic
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

Pepin napísal:myslím ,že to začalo tím že to je na křivé podložce (nerovná podlaha starý dům) a nesedí to o 2mm tam právě to naklonění hrozí 2 cm polystyrén obyč. se ti zmáčkne i o 1 cm i u 500 litrovýho akva pokud je to ve starým baráku kde se podlaha po napuštění ještě pohne kdo neviděl neuvěří :? , pokud máš rovný stojan můžeš tam dát co chceš pak se nezmákčne nic
jasan pokud se ti pohne podklad tak i ten polyš nevydrží,to beru.Ale je teda na pováženou nechat to AQ nevyvážený.měl bych strach
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Sharku,máš naprostou pravdu, vždy je lepší podkládat akva měkkčím polystyrenem s větší tloušťkou.Tam je pak prostor pro deformaci.Když není tloušťka,nemá se co deformovat.Já mám ve starém ještě německém baráku 300l akvárko a je podloženo 5 cm polystyrenem.Časem se polystyren podá úplně a není nikde znát,že by visely rohy.U slabých podložek,co nekteří doporučujete, postrádá smysl podkládat aqua.Ve skutečnosti,jakoby ta podložka tam nebyla.
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

moguai napísal:U slabých podložek,co nekteří doporučujete, postrádá smysl podkládat aqua.Ve skutečnosti,jakoby ta podložka tam nebyla.
nesmysl...alespon ja teda vzdycky radeji podlozim akva slabouckym filcem, nez bych ho postavil na holy zelezo stojanu, jestli neveris, vyzkousej. pokud je stojan rovny, bohate staci slaba podlozka, pokud je do vrtule, casem to praskne i na tlustym polystyrenu
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Už vidím,jak dáváš akvárium většího rozměru na stojan do vrtule :roll:
Nesmí se jednat o extrém,jak ty tady uvádíš.Každý materiál má svůj modul pružnosti,záleží na tom,kdy jej přeskočíš.Měkčí a vyšší podklad má vyšší efekt než slabá podložka.A o ničem jiném mě nepřesvědčíš.Spočítej si místo toho kolik tlačí akvárium na plochu a najdi si v tabulkách,kde je polystyren (výrobci to udávají) a pak "lehce" spočítáš,zdali má smysl podkládat aqua.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Podložku bych dával vždy. V případě, že mám jistotu, že stojan pod AQ je ve 100% -ní rovině ( i podle vodováhy ) a má dostatečnou tuhost (tj. nehrozí ani minimální průhyb ), pak bych volil podložku slabší - pár mm. Pokud tuto jistotu nemám, pak raději o něco více, přičemž 50 mm je až dost. Sám mám 360L na 20mm "obyčejného" polystyrenu.
Podložku ( třeba tenkou ) bych ale dal pokaždé, protože člověk nikdy neví, jestli se při stěhování AQ na stojan nedostane mezi hladké rovné plochy něco , co tam nepatří. A i když to bude malinké, tak když nebude nic, kam by se to vmáčklo .... :(
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

moguai napísal:Už vidím,jak dáváš akvárium většího rozměru na stojan do vrtule :roll:
Nesmí se jednat o extrém,jak ty tady uvádíš.Každý materiál má svůj modul pružnosti,záleží na tom,kdy jej přeskočíš.Měkčí a vyšší podklad má vyšší efekt než slabá podložka.A o ničem jiném mě nepřesvědčíš.Spočítej si místo toho kolik tlačí akvárium na plochu a najdi si v tabulkách,kde je polystyren (výrobci to udávají) a pak "lehce" spočítáš,zdali má smysl podkládat aqua.
ja nepochybuji o tom, jestli ma smysl podkladat akvarium....a taky nepochybuji o tom, ze na rovnem stojanu bohate staci slaba podlozka, ktera eliminuje pripadne male kaminky, nebo treba nerovnosti svaru. presvedcovat o nicem te nehodlam, podkladej si cim chces, jen zkus nesirit bludy, jako ten o tom, kterak slaba podlozka rovna se zadna podlozka a tlusta mekka rovna se dobra :roll:
a jeste poznamka: je dobre mozne, ze sem nedaval ve skole pozor, kdyz se bral modul pruznosti, ale co ten ma co spolecneho s podlozkou pod akva? :shock:
Anne Monica
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Mar 2007 20:06

Príspevok od používateľa Anne Monica »

vik_33 napísal:Podložku bych dával vždy. V případě, že mám jistotu, že stojan pod AQ je ve 100% -ní rovině ( i podle vodováhy ) a má dostatečnou tuhost (tj. nehrozí ani minimální průhyb ), pak bych volil podložku slabší - pár mm. Pokud tuto jistotu nemám, pak raději o něco více, přičemž 50 mm je až dost. Sám mám 360L na 20mm "obyčejného" polystyrenu.
Podložku ( třeba tenkou ) bych ale dal pokaždé, protože člověk nikdy neví, jestli se při stěhování AQ na stojan nedostane mezi hladké rovné plochy něco , co tam nepatří. A i když to bude malinké, tak když nebude nic, kam by se to vmáčklo .... :(
z praxe mam vyzkouseno, ze pokud podklad neni rovny /v mem pripade zlehka kriva podlaha, na kterou sem musel par akvarii prechodne umistit/, nepomuze ani 50mm polystyren, spis je lepsi akvarium postavit na dva pruhy tlustsiho polystyrenu, ulozene rovnobezne s kratsimi stranami akva. takhle ulozene nadrze vsechny prezily napusteni i provoz, u nadrzi, ktere mely podlozku pod celym dnem dochazelo casto k "odlivu", pravidelne v noci, aby si rybicky uzily nizkeho sloupce co nejdyl:)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

trosku som to tu precistil....skuste prosim diskutovat bez osobnych utokov

dakujem
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Tak jsem to dnes zkoušel vypodkládat - opravdu je křivá podlaha a né ten stojan - ten je všude přesný a do vinglu. Ale podlaha plave (koupil jsem si kvůli tomu vodováhu). Až žasnu jaké máme v obýváku kopce a údolí :roll:
Zkoušel jsem vypodkládat celý stojan (je ze dřeva a lamina), ale nebude to ta správná cesta, neboť se při vypodložení kroutí . Tudíž vypodložím akva na stojanu-do vodoroviny-a to tak, že vypodložím jen kratší (boční) stěny-akvárium je jinak samonosné. Jenom nevím, čím to budu na těch krajích pod tím polystarénrm do té roviny vypodkládat :(
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"