"200L" + "70L"

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

"200L" + "70L"

Príspevok od používateľa MartinXJ »

Ahoj, chtěl bych se poradit. mám akva 200l + 70l fitr. Fitlr korálovka + bioakvacit + zeopur + malý odpeňovač (ten za 300 ze živého skla). Do tohoto fitru jsem dal zaběhnutou vodu a koupu v něm 3 zivaky ve kterých bydli Strašek a vypada to že se mu daří. Do horní 200l nádže budu o tomto víkendu rozdělávat vodu (RO + Red sea sůl). A teď k mému problému. Vodu budu míchat 10 dní, a potom začnu kolovat vodu filtr nádrž. Jde mi o to které hodnoty mám před tím to krokem změřit. Poraďte jaké testy na začátek koupit? Můje představa je že mi bude stačit pro začátek měřit Fosfáty, Tvrdost vody, obsah Dusičnanů. Jinak mrtvé kameny mám vyprané několikrát ve vodě a na dno mám coralit (nevím jestli jsem neměl koupit živý aragonit). Prosím o radu ohledně testů a případné vyjádření se k postupu záběhu. Mám toto forum z větší části přečtené, ale radši se poradím.
470 l v Modřanech
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

K těm testům bych pro začátek kromě fosfátů, dusičnanů a KH přidal snad jen PH a pokud by jsi měl podezření na silikáty (kameny, zdroj vody) tak ještě test na silikáty.
Později budeš potřebovat ještě Ca a Mg, případně Sr . A až si systém "sedne" a poběží bez problémů, tak upotřebíš už jen KH a občas ještě Ca a Mg - ostatní už bude téměř zbytečné.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa MartinXJ »

Omlouvám se za hrubky v textu teď jsem si to po sobě přečetl....
Díky za rady ohledně testů. Koukám že nákup všech mě stejně nemine. Jde mi hlavně o to co mě bude čekat, které hodnoty jsou na začátku v největší "nerovnováze". Myslím že tento problém konkrétně jsem tu ještě neviděl řešený. Pomalu začínám chápat jak je náběh složitá věc. Díky za rady. Trochu z toho mám vítr, nerad bych rozdělával vodu 2x. Ještě by mě zajímalo jak se má správně nastavit ponoření odpěňovače? Je mi jasné že před vložením života nic neodpění, ale ve fitru už mám živáky a i ty podle mě nějakým způsobem produkují bílkovinový odpad.
470 l v Modřanech
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Testy na Sr a i na silikáty je zbytečný.Jsou tu důležitější testy jako je třeba na Cu,ale v zásadě, když není problém asi nemá cenu moc do tohodle investovat.Častá výměna vody s kvalitní solí zajistí dobré úrovně prvků v systému.Nehledě na to,že systém teprve zajedeš a pochybuji,že nakoupíš hned osádku tvrdých korálů.A jestliže ano,tak pak jo.Ale jinak ztráta peněz.Živý aragonit je dobrý do dsb nebo do refugia,ale do nádrže by to byl drahý luxus.S tím straškem je to nepříjemné,jsou to svině.
Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa MartinXJ »

Toho straška dávat do akva nebudu, zdá se že je "skoro" neškodný, teda až na to že co mu chutná tak to dokáže odloupnout, je to potvora mazaná. Samozřejmě že život do akva budu dávat velmi postupně, konec konců to se tady budu asi ještě jednou ptát před vložením života. Díky za rady, o víkendu začnu míchat vodu. Tak že co se testů týká, tak tedy Dušičnany, fosorečnany PH ? A pak dle stavu řas laborovat kde je zakopaný pes.
470 l v Modřanech
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

moguai napísal:Testy na Sr a i na silikáty je zbytečný ....
Stačí si pořádně přečíst můj příspěvek :!:
Psal jsem, že test na silikáty je potřeba pokud mám problém s kameny ( nevím, zda je to 100% korálový útes), nebo mám problém s vodou - i když RO by měla být neoddiskutovatelnou podmínkou, pokud jsou ve vodě silikáty, tak obyčejná RO je stejně neodstraní.
Ca,Mg a případně Sr jsou potřeba až později.
Pokud jde o test na Cu - už to tu bylo někde popsáno - je to stejně zbytečné, jako test na I. Pokud se dostane Cu do AQ, tak zabije všechno už v takových koncentracích, které žádný běžně dostupný test Cu ani nezaznamená. A I vyprchá z vody tak rychle, že je zase jakékoliv testování zbytečné. Pokud tedy dávkovat I, tak každý den ( já dávám kapku lugolu ) a je to. Jinak u mě je dobrým ukazatelem obsahu jodu růst xenií a pachyclavulárií a pak také četnost svlékání krevet ( pokud to přeženu, krevety jdou do nového kabátu co nevidět potom :( )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Mas jednotku za testy :D Sr je tiez hodne nepresny ale na prvotne aspon priblizne nastavenie staci.I a Cu je nezmysel testovat,tak citlivy ttest Cu bezne dostupny ,ktory by vcas detekoval zvysenu koncentraciu Cu neexistuje, iba v labakoch co nie je bezne dostupne.Pripustna koncentracia Cu v akva je radovo v tisicinach az desattisicinach mg/ l to by som chcel vidiet ako to niekto bude merat kolorimetrickym testom..
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Jasné,máte pravdu,oba :oops:
Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa MartinXJ »

Tak od dnešního rána mám pocit že mezi vás patřím. Abych to vysvětlil :)... V 5 ráno mě vzbudil táta se slovy :"Voda voda". Nechal jsem puštěnou RO a pochopitelně pomaličku barel přetékal.... Vše by bylo dobré kdyby se v 5,25 neukázala sousedka (mimochodem strašlivá sousedka), tak že odpoledne mě čeká návštěva u ní abych dal věci do pořádku. Pro ty co si teď říkají že jsem trouba, tak to tedy jsem. Ale obavám se že nejsem jediný. A proč si myslím že mezi Vás patřím? Protože mít doma 200l pohromu a pod sebou sousedku to už chce nějaké zapálení pro věc :). Tak si dávejte pozor
470 l v Modřanech
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

:) nemáš-li hladinový spínač, tak to chce vodu vždy napouštět ve vaně, umyvadle ... - prostě tam, kde přetékající voda odteče. Mám to také za sebou :)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

tak vitaj v klube, tiez mam takeho suseda a clovece uz bol u mna 2x.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

No u mna takto funguje mama, ze som zase vytopil pivnicu , standard..
a to sa mi podarilo aj za triezva .....
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

treba asi naliať za pohárik aj tej susedke, to preto je asi taká zlá susedka :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
MartinXJ
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 18 Mar 2008 07:49
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa MartinXJ »

To jsem rád že je legrace. Alespoň vím že až prdne akva tak průtok panelákovou podlahou je zaručen. Bydlím v 11 patře. V každém přízpěvku o akva tu přejete hodně štěstí při startu akva :). Mě bude opravdu stačit hodně štěstí u sousedky :). Díky za soustrast. "Moři zdar" :).
470 l v Modřanech
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

v pohode ja este stale byvam na 9.p a mal som aj 600litrov akvarium. Dokonca nam aj vytieklo, susedove cislo na mobil mam uz poznacene pod nazvom "vytopenie suseda" :D
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"