Pepeho AQ

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Pepeho AQ

Príspevok od používateľa pepe »

Tak jsem také konečně spustil své AQ: 120x50x50 cm (300litrů) + sedimentační filtr (aragonit+zeolit na dně – cca 4cm + chaetomorpha + caulerpa) + sump 130 l ( v sumpu je fulidizační filtr s Rowaphos, skrápěcí filtr s 2x5litrů Sera Siporax, odpěňovač Beast 400). Dále automatické doplňování odparu.
Za oběh odpovídá NewJet3000. V AQ je Tunze TurbelleStream 6060 a Nanosteram 6045.
V AQ je postavený útes z kamenů Reef relief rock.
Světlo: ATI 6x54W (1x ATI actinic, 2x ATI aquablue plus, 3x ATI aquablue special)

Nyní je AQ v provozu 5.týden
Od počátku aplikuji Probidio (bio digest+bioptim).

Po 14 dnech provozu se na dekoraci objevilo něco málo rozsivek, klasické povlaky sinic jsem prozatím nepozoroval. V tu dobu jsem odjížděl na dovolenou na 2 týdny.
Hodnoty v AQ byly (vše měřeno Salifert testy):
pH 7,7-8,0
PO4 dle Salifertu téměř neměřitelné
Ca 390
Mg 1230
KH 8,3
NO3 0-2
Hustota – měřeno hustoměrem: 1,024
Do AQ přibylo cca 5kg živých kamenů - import Indonésie
Dále bylo AQ ponecháno svému osudu (na 2 týdny) – prozatím svítím 2x54 W aquablue plus

Po návratu z dovolené: přibylo rozsivek a taktéž se objevily zelené vláknité řasy – kupodivu jsou pouze na živých kamenech – na mrtvých ne. Zejména jeden /ze 4/ živých kamenů je obalený pěkným kobercem zelených chuchvalců. Jinak na živých kamenech v dutinách roste nějaká bílá a růžová porézní houba a dále jsem našel 1 malou sasanku … cca 1,5 cm velkou ramena má žíhaná (černobíle), tenká, na konci do špičky a ústní otvor fluoreskuje. V AQ je nyní sarcophyton, sinulárka, diskosomy, pachyclavularie, gorgonia, množství malých hadic, a zejména v sedimentač. filtru různí červíci a blešivci – všemu se daří. Většina byla předána ze starého malého AQ).
Naměřené hodnoty (5.týden):
pH 8,0
PO4 dle Salifertu téměř neměřitelné
Ca 385
Mg 1200
KH 6,0
NO3 0-4
Hustota – měřeno hustoměrem: 1,024

Odpěňovač odpěňuje hnědou srajdu o106! Vyměnil jsem Rowaphos. Naměřené hodnoty, až na klesající KH, se zdají slušné … ale stále přetrvávají rozsivky a vláknité řasy, ale zřejmě se začínají rozpadat … patrno jak vizuálně, tak na vystupňované činnosti odpěňovače.

Prozatím jsem v systému nevyměňoval vodu. Jako zdroj mám RO-DI.

A teď prosím o rady – co nyní?:
Je vhodné doplnit KH (pouze sodou, nebo v kombinaci s dalšími prvky – v budoucnu bych chtěl najet na komplet Balling. metodu). Už mám začít vyměňovat vodu (něco mi říká že ano)?
Také nevím, zda už bych měl začít svítit naplno 324 W. Ještě chci přidal live-sand /leží prozatím v pytli na skříni :D /.

Díky za postřehy a rady !!!!! Foto snad přidám brzy – jsem na tyhle věci antitalent :)
Naposledy upravil/-a pepe v 12 Aug 2008 12:05, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Ve starém menším systému jsem si troufl dělat různé experimety - včetně přidávání vápenné vody apod., ale nyní nechci moc riskovat, tak se raději ptám!
Učený z nebe nespadl! :oops:
Reef.sk (předtím Reef.cz) čtu už několik let, ale stále si připadám jak úplný začátečník :lol:
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Tak se mi konečně podařilo přidat pár fotek do mé galerie :wink:
Budu vděčný za připomínky!
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Rybky

Príspevok od používateľa pepe »

Tak jsme konečně přidali nějaké rybky - salarius obírá řasy, že má břicho k prasknutí. Hepatus s flavescentkou jsou ještě trochu plašší, ale krásně žerou. Hepatus má maličko krupičky, ale paní v obchodě doporučila česnekovou kůru - rybám to chutná a po týdnu se stav nezhoršil, spíš je to lepší. Jinak je vitální.
Foto v mojí galerii (nedaří se mi vložit obrázek přímo sem :) )
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Pepe - no comment, zatiaľ -dobré-.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
moře
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 29 Júl 2008 10:14
Bydlisko: Frýdek-Místek

Príspevok od používateľa moře »

Máš to moc pěknéééé. Už abych začal i já stavět. FAKT SUPER.
Prosím tě mohl by jsi sem hodit ještě foto celeho filtru, ale ať jde vidět i s tou skříňkou. Chtěl bych vidět jaký máš manipulační prostor nad tím REFUGIUMem. :wink: :wink: :wink:
Měl jsem moře, musel jsem ho prodat, ale chci ho znovu!!!!
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa pepe »

Tak se s váma musím podělit o jednu zkušenost.
Stále bojuju se sinicema, ale to jsme řešili jinde.
A nyní zkušenost z dnešní noci, nebo spíš z dnešního rána:
Zkrátka jsem večer pustil RO, aby se naplnila nádrž na dolplňování odparu, a zapoměl jsem na to!!!
Ráno mě přítelkyně naléhavě budila, že v obývačce je potopa /bydlíme v cihlovém domě - 3. patro/ naštěstí to nebylo tak strašné - na koberci vlhký flek cca 2,5 m v průměru...ale jen tak vlhký, že to ani nešlo vytírat.
Sousedi pod námi si nestěžují, ale myslím, že to skrze strop ani nešlo.
Takže nyní topím a větrám a topím a větrám atd....a zároveň mám na koberec nastavené 2 větráky. Už to pomalu schne (ještě že to byla jen voda z RO!!!).

Větší záhadou však zůstává, že nádrž na doplňování odparu byla plná tak 3 cm od okraje a v sumpu bylo cca o 7 cm vody více ... přitom mám doplňování odparu řešené přes automatiku a navíc přes přepad - tak aby nemohlo dojít ke vzniku spojených nádob. Vše /včetně spínače hladiny zcela funguje/... takže nechápu, jak se ta voda do AQ dostala .... TO JE ÚPLNÁ ZÁHADA!!!!! Udělal jsem si fixkou rysky na doplňovací nádobě i sumpu - nic nikde neteče, na sumpu se od rána projevil odpar poklesem o cca 0,5 cm.
Asi nějakej skřítek, když viděl že to teče na koberec, začal tu vodu lít do AQ.

Další věc je, že díky diluci v AQ klesla salinita. Normálně mám tak 1,024 a nyní 1,022-1,023. To je celkem málo. Ale ryby, ani krevety na to nic. Taktéž tvrdé korály se tváří zcela spokojeně /montipora,stylophora, pocilopora/, naopak měkké jsou méně napumpované, než obvykle (u těch bych naopak předpokládal větší napumpvání po osmot. gradientu).

Tak toť dnešní patálie :oops:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"