Moja prva 140-tka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Dagoo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 02 Júl 2008 09:12
Bydlisko: BA

Moja prva 140-tka

Príspevok od používateľa Dagoo »

Ahojte moriaci,
idem v blizkej dobe konecne postupne spojazdnovat 140-litrove rohove akva - svoje prve more, po x sladkovodnych (low levelovych :)).

A preto chcem opytat, poradit, nazbierat tipy a triky :)
Pocital som tu toho uz dost, ale dalsie nazory a rady urcite neuskodia :)

Akva je 5-uholnikovy tvar s rozmermi 60 x 60 x 50 (+bocne steny na zrezanej strane su 20).
Budem tam davat nezive sutre, kedze si tam nechcem dotiahnut hned na zaciatok nezelanych hosti, mozno dam nejake ozivit k znamemu, ktore by sli do filtracky.
Filtracia, ktorej objem este presne neviem odhadnut, ale zhruba 40 litrov (obmedzenie kvoli velkosti skrinky), by vyzerala: prepad (dvojity, kvoli hlucnosti - kratsia trubka by bola hlavny prepad trosku priskrteny, dlhsia, hladinova len jemny prepad vody (tichy) na zber sajrajtu z hladiny) - bioakvacit - odpenovac beast 400 - ?mozno keramika, bioballs? alebo len zeolit + rowaphos - zive sutre + chaetomorpha - vytlak - SCWD

a teraz otazka: myslite, ze by stacilo 2xvyvod z filtracky cez SCWD + 1xnanostream 6045? alebo mam dat radsej namiesto toho nanostreamu nieco taketo?

http://www.reefshops.com/boyu-wm-4-wave-maker.html

Svetlo som vybral taketo 6 x 24W (T5)

http://www.reefshops.com/t5-ho-light-fi ... -60cm.html

Myslite, ze by mohlo byt postacujuce?

A este otazka ohladom vytlacneho cerpadla: myslite, ze by stacil eheim compact+3000 (55W) alebo 5000 (86W)? Nechcem na taky objem vela wataze, kvoli teplu, kedze zatial nevychadza na chladic a nemam ho ani kam dat. Chladenie by bolo akurat z ventilatorov a odfukovalo by teplo zo svetiel od hladiny.

Ked som uz pri tom zohrievani vody, myslite ze na zimu by som potrebaval ohrievac? Stacil by 100W?

Po jeho uspesnom zabehnuti, tam planujem 2xocellaris, 1xsalarius, 1xgramma loreto alebo 1xSignigobius biocellatus, 1xch.parasema, 1-2xlysmata, pripadne gobiodon okinawe, nejake zoanthusy, sinularia, xenia, sarcophyton, discosoma, pripadne nejakeho hostitela pre ocellarisov - pocul som, ze vedia zit v symbioze aj so sarkacom...

A este by som sa rad opytal na vhodny substrat. Co by ste mi doporucili vzhladom k tomu, aby sa zbytocne nezanasal a nebol zas po celom akva rozfukany? Samozrejme by som ho asi pravidelne prehrabaval...
Dakujem
Pokusme sa urobit tento svet lepsim a zacnime sebou.
Používateľov profilový obrázok
OndraM
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 12 Sep 2008 16:48
Bydlisko: Brno

Príspevok od používateľa OndraM »

Myslím si, že obě čerpadla jsou zbytečně silná na takto malé akva. Já mám ve své 300 Sunsun JVP-102B - dává 5000 litrů, a je to celkem dost silný. Tyto čínská čerpadla nemají takový dosah proudu jako Tunze či Marea, ale i tak by ti asi v akva udělali pěknej výtr. Doporučil bych spíš Atman At-203 a k němu Hydor FLO. Tím jak se to otáčí, tak to dělá pěkný proudy, a není to tak silný, aby ti to zvedalo písek ze dna.
Používateľov profilový obrázok
Juro
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 02 Jún 2006 21:08
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa Juro »

Mal som 170l rohové akvárium a používal som, 2000l/hod výtlačné čerpadlo a v nadrži som mal jednu Mareu 2400 a Maxi Jet 1200 na ktorom som mal hlavicu Hydor Flo. Bolo to v pohode.
> 170L REEF < zrušené
> v pláne 500l <
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"