Ca reaktor vs Balling

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Lukáš napísal:
Jaroslav napísal:Korál, neobsahující symbiotické řasy, vápník nepotřebuje, protože také nemůže tvořit vápenitou kostru.
Tubastrea?, Dendronephthya?,.....
A toto je právě důvod toho, proč jsem to nadepsal "hříšná myšlenka". Problém je totiž v tom, že existují výjimky, které naznačují, že by měl fungovat i jiný způsob "metabolismu" vápníku u korálů, než jenom jeho využívání prostředníctvím známých symbiontů (řas, obrněnek). Bohužel jsem ale o tom, nikde v literatuře nic bližšího nenašel a budu velice vděčný, jestli se to někomu povede.
Je totiž nasnadě ještě jedna otázka, i když ve většině případů jde o velmi těžce v akváriích chovatelné druhy : Jsou druhy korálnatců, které nemají symbionty, náročné na obsah vápníku ve vodě (důležité v případě, že jej čerpají povrchem těla), anebo jej přijímají v potravě ?
U některých těchto korálnatců jsou kostra nebo inkluse tvořeny i jinými látkami, než CaCO3 (např.gorgonie).
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

U některých těchto korálnatců jsou kostra nebo inkluse tvořeny i jinými látkami, než CaCO3 (např.gorgonie).[/quote]

To by zajímalo mně. Stačí stručně příp. nějaký odkaz. Mám totiž novou gorgonii (nevím název) ale má takové krásně modré polypy jako pomněnka a vím,že nemá symb.řasy,proto se musí krmit. Koupil jsem ji ve značně zdevastovaném stavu, nicméně polypy jsou vytaženy. Je to sice mimo téma , tak kdyby někdo.. :cry:
550l reef mix
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Každý korálnatec staví své tělo na vápenaté kostře, byť to jsou pouze sklerity tvořené krystaly aragonitu. Důkazem je i sladkovodní nezmar zelený nebo hnědý.
Katalyzátorem pro ukládání vápníku a hořčíku ve "schránkách" korálnatců je stroncium, blokujícím faktorem je třeba přebytek chloridů...
To zas bude SZ... :roll: Balling je dobrá věc, ale "flákače" vytrestá!
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

shark napísal:
kolikátku flašku Co2 přitom spotřebuješ?já mám doma jednu plnou 20tku.To by mohlo na rok stačit ne?
uz som z toho oznacovannia flias hotovy
raz vravia podla m3 raz podla vahy plynu
takze mam flasku asi 1m vysoku (zeby 10-ka?)
bubliny idu asi 2+-/sek
voda z reaktora kvapka rychlo uz sa zda ze tecie
z flase som odpustal asi 3x - do 50cm flase
podla toho co ukazoval tlakomer tak rok by to malo vydrzat v pohode
cena co2 pokial dobte pametam bola 450sk
500L
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

vseobecne k oznacovaniu tlakovych flias:

flasa je oznacena na hrdle, je uvedeny vyrobca, prevadzkovy tlak, datum vyroby, seriove cislo , hmotnost prazdnej flase a vodny objem v litroch, u starsich flias aj plyn na ktory je vyhradne urcena

vacsina komercne pouzivanych plynov je aj po stlaceni na 200 resp 300 atm plynna a oznacenie objem/tlak staci a kazdy si z toho spocita kolko plynu vlastne vo flasi ma. Objem je jasny a tlak sa zmeria manometrom.
Specifikum CO2 je ze po stalceni je kvapalny , takze kontrola obsahu flase sa vykonava jej vazenim. Skratim to, liter kvapalneho CO2 je tusim okolo pol kila...takze "6kilovka " je vlastne okolo 10 litrov ...kuknem doma na svoj "6kilovy" hasiaci pristroj
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Drahomír
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 06 Jún 2006 11:47

Príspevok od používateľa Drahomír »

rybka napísal:Výstupem ze "sladkovodního reaktoru" není vápenná voda s velmi nízkým obsahem vápníku, ale roztok hydrogenuhličitanu vápenatého. Velmi snadno lze připravit vodu o KH okolo 50°N, což je slušný základ pro doplňování vápníku a dostatečný přísun hydrogenuhličitanů pro stabilizaci systému.
Ryko, ja si s tim lamu hlavu cely víkend - proč všichni co znam uživaji "slanovodni Ca reaktor" - když podle tebe to jde velmi lehce i v sladkvodnim a doplňovanim odparu by se přiměřeně zvyšoval i CA? Neni tam ještě nějaka jina fela?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

rybka napísal:Každý korálnatec staví své tělo na vápenaté kostře, byť to jsou pouze sklerity tvořené krystaly aragonitu. Důkazem je i sladkovodní nezmar zelený nebo hnědý.
Katalyzátorem pro ukládání vápníku a hořčíku ve "schránkách" korálnatců je stroncium, blokujícím faktorem je třeba přebytek chloridů...
To zas bude SZ... :roll: Balling je dobrá věc, ale "flákače" vytrestá!
V organismu nezmara zeleného jsou symbiotické řasy, proto je zelený :D . I když ty jeho vápníkové inkluse lze považovat spíše za "metabolický odpad", než kostru (mají snad i nějaký smyslový význam) ("odpad metabolismu" - zase nějaká hříšná myšlenka ?? ).
Gorgonacea (skupina, kam patří nejen gorgonie, ale také tzv.mořská péra) mají kostru zpevněnou gorgoninem, t.j. látkou bílkovinné povahy(patří mezi keratiny, stejně jako spongin z mořských hub), podobným na chitin. Pouze někdy jsou v něm vápencové (aragonitové) inkluse, není to ale pravidlo.
Citace pro zájemce o gorgonin viz. http://www.jbc.org/cgi/reprint/127/3/685 + download
A Ivo nebuď smutný z očekávaných dotazů - vždyť jsem již měl v poslední době obavu, že mořská akvaristika se redukuje pouze a jenom na velikost nádrže či způsob jejího osvětlení. Přitom trochu chemie a biologie nikoho nezabije :twisted:
CO2, které unikne z kalkreaktoru do akvária, také dokáže obsádku pěkně uspat (někdy až do neprobuzení). Viz například viewtopic.php?p=12931&highlight=#12931 , kde Ca reaktor ukázal svojí sílu. Svépomocně provedené kalkreaktory bez zpětných vazeb - to budou mít obchodníci zase co prodávat.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Je tu niekolko principialnych nezrovnalosti
1. nezmar nie je "koralnatec" ani nema vapenatu schranku/sklerity
2. ukladanie vapniku je proces nezavisly od symbiotickych rias
3. su symbioticke koraly, ktore neukladaju vapnik (sasanky, discosomy)
atd.

Kedze som teraz zaneprazdneny studiom na rozne skusky, k blizsiemu vysvetleniu sa dostanem az neskor, ak si to dovtedy nestihnete dostudovat. :D
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Lukáš napísal:Je tu niekolko principialnych nezrovnalosti
1. nezmar nie je "koralnatec" ani nema vapenatu schranku/sklerity
2. ukladanie vapniku je proces nezavisly od symbiotickych rias
3. su symbioticke koraly, ktore neukladaju vapnik (sasanky, discosomy)
atd.

Kedze som teraz zaneprazdneny studiom na rozne skusky, k blizsiemu vysvetleniu sa dostanem az neskor, ak si to dovtedy nestihnete dostudovat. :D
No konečně jste se ozval a slíbil udělat to, co (podle mého mínění) jste jako jeden z mála z nás schopen - popsat nejnovější poznatky o ukládání vápníku u korálnatců (a všechno důležité okolo toho). Takže Vás bereme za slovo. Už mne to dělání blbečka taky nebavilo (a omlouvám se za to), ale vyprovokovat Vás se mi povedlo. Už se na to těším. Mnoho štěstí u zkoušek.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

prosím vás o názor na tento typ ventilu ještě než udělám nějakou blbost :wink:
Chtěl jsem ho koupit ale řekl jsem si že se raději poradím.

http://www.reefshops.com/up-aquarium-co ... witch.html
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Mrzí ta ze mas pekné akvárko :D , CO2Regulator(Pro) ..hmm..,
ja by som setril asi na inom mieste.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno tady se snad ani ušetřit nedá ona ta cena od čiňana neni na ten ventil nijak výhodná Subtotal: $80.00
Shipping cost: $48.10

Total cost: $128.10



Tak výsledná cena i s poštovným neni nic lacinýho pokud vemu že je dolar nyní cca 20,-Czk :roll:
Tak teda raději jinej ju?
Když už jsme v tom doporučte mi někdo prosím nějakej fakt spolehlivej.Je mi jasný že se pokazí časem i Rols royce ale přece jen rád bych možnost poruchy minimalizoval.Tak tedy kde hledat kvalitu?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

Pepin má v nabídce třeba tento http://www.pepinuvutes.cz/store/goodsde ... oodsID=co1 tady se dá mluvit o oky ceně.Mno jo ale já se v tom vubec nevyznám tak jak to mám koupit :lol: potřebuju fakt dobrej,pro neřizenej Ca reaktor.Cena mě nezajimá
.Ne že bych byl magnát :roll: ale jak bylo řečeno tady se šetřit nevyplatí.Zrovna tak ale tušim že nebude ten nejdražší to nejlepší
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Príspevok od používateľa kominík »

ty budeš v noci vypínat magnetickým ventilem reaktor,není lepší seřídit bubliny na rozpouštění substratu,tak aby ti to vyšlo přidávat postupně do systému ? je to otázka ,protože akorát budu dávat reaktor,už ho mám koupený,akorát mi chybí ventil od petra smej.. tak bych taky rád věděl ať neudělám nějaký kopanec dík
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

Já počítám stím že to bude furt.Vypínat ho nechci
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"