Co do Ca reaktoru

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa shock »

ak si dobre pamatam tak riesievaju ludia kolko mas v koralovke bonusovych fosfatov (a nemusi to byt malo aj po odmoceni)
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa tragett »

Já právě nevím proč by nešla, někde jsem to četl, ale nepamatuju si kde a proč to tak bylo. Je fakt, že ta sypká směs dost ničí čerpadlo, ale to je vedlejší, s tím se počítá. Přemýšlím už pár dní nad tím, proč by tam neměla být vhodná, ale nevymyslel sem to a nevzpomněl sem si :) řešil sem to i s Martinem01, tak on možná bude vědět. Ale při ceně korálovky asi není o čem. :P

to shock: s tím sem se setkal u "staré" korálovky, použité třeba jako dno, tam těch fosfátů opravdu může být mraky. u nové nevím, zjistím, každopádně se dají vysrážet, pokud se nepletu.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa vlčák »

Asi tam nějaký budou, takže nejspíš nic pro většinu uzivatelu tohoto fora co musí mít ve vode 0,0 a jinou hodnotu neuznávají. Pro nás menšinu co se za nulou nezeneme tak asi přirozený přírodní způsob dodávání Kh, mg, ca. :D
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa tragett »

Já sem nulu měl dlouho a díky bohu, že jí teď nemám ... se současným stavem jsem spokojený. Takže díky za info, přiště jí nejspíš použiju :-)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa VF »

Já se domnívám, že Deltec dává do svých reaktorů jemnou frakci aby se to mlelo jako ve fluidním filtru a obrušovala se tak povrchová vrstva. Kdysi kdesi jsem četl, že se tak dosahuje větší účinnosti - dokonce tam aktivně míchali médium. No ale třeba do Shuranu zase doporučují korálové chipsy. Tak babo (dědo, strýčku, tchýně) raď.
Zkušenost je nesdělitelná!!
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa martin01 »

No já už bohužel taky nevím, kdo mi to říkal. Používal jsem korálovku v reaktoru od Aquamedicu, ale když jsem přešel na Deltec, začal jsem používat Ca a Mg od Deltecu. Prý tam korálovka nejde použít, i když mi není jasné proč. Jediné, co mě napadá, je, že se nedá naladit správně poměr Ca a Mg, ale to by mělo být v korálovce už ve správném poměru. Taky tu kdysi někdo psal, že by Mg mělo být dole a Ca nahoře, ale v tomhle případě se to promíchá tak, že je myslím, jedno, v jakém pořadí se to tam sype. Třeba by mohl pomoct někdo z dovozců a vysvětlit to. Děkuji
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa cizmik »

Mám otázku. Musí se v Ca reaktoru po čase vyměnit celá náplň a nebo stačí pouze dosypávat? Používám Hydrocarbonat, korálovku a dolomit.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa tragett »

Já teda vždycky dosypávám ... Používám toto a toto :-)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa cizmik »

No jó, ale to je nějaký prášek :lol: Možná bych to do toho AquaMedicu KR1000 mohl taky jednou vyzkoušet, nebo to tam nepůjde?
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa martin01 »

No pokud je to ten starý Aquamedic, tak tam si myslím, že je vhodnější hrubší náplň. Do něj právě používám tu korálovku a původně od výrobce tam byl granulát tak 0,4 -0,7 mm. Čerpadlo by nemuselo mít sílu to tím protlačit. Jinak já při doplňování vždycky náplň propláchnu, vymeju molitany a vyčistím čerpadlo. A to u každého reaktoru.
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa JirkaS »

Já mám Schuran Jetstream 1 a jako náplň si vždycky namíchám v poměru: 80% korálovka, 10% Grotech Magnesium Pro a 10% Grotech Calcium Pro. Vše frčí jak má a bez problémů. Je pravda, že vždycky se to po čase drolí ( to asi všechno ), ale nemám pocit, ža by se mělo čerpadlo nějako ničit. Mám u toho EHEIM a 100% spokojenost. Akorát ho při výměně náplně občas vyčistím.
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa cizmik »

Mám asi ten starší. Ještě mám asi půlku kbelíku toho Hydrocarbonatu, právě jsem chtěl vědět jestli stačí jen dosypat nebo to musím celé vyndat a proprat. Sotva jsem ten Ca reaktor dal do filtračky, tak představa, že to budu muset vyndávat mě děsí :mrgreen: Možná by tu náplň DELTEC Aqua Crown to čerpadlo utáhlo, koukal jsem, že se to musí "mlít" a konstrukce toho Aquamedicu by to asi umožňovala. Třeba to někdy vyzkouším :D
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa martin01 »

Tak na pokus jsem zvědav, ale podle mě to neutáhne to čerpadýlko, které tam je. Ještě si vzpomínám, že jsem seřízl na polovinu ten molitan, který tam je dole a nahoře, aby jsem zvýšil průchodnost. Když jsem to pral, tak to bylo hrozně zanesené tím "blátíčkem".
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa cizmik »

Ten molitan ze spodu jsem vyhodil a dal jsem tam rošt z půdního filtru. Ale před chvilkou jsem koukal na popis a je tam čerpadlo 300l/hod. což asi opravdu tu náplň od deltecu neutáhne :|
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Co do Ca reaktoru

Príspevok od používateľa rybka »

K té korálovce jako nevhodné náplni do reaktoru si opakovaně dovolím zkráceně konstatovat své tvrzení podložené analýzou bez ohledu na správnou laboratorní praxi (tož tak nějak podomácku).

Při kalcinaci korálových koster dochází i k ukládání odpadních látek z těla korálnatce a jeho okolí. Jedná se hlavně o sloučeniny fosforu. Rozpuštěním koster korálnatců dojde k uvolnění vázaného fosforu do okolí (vody). A 4,7 g fosforečnanů v kile korálovky je celkem dost.
Lepší je použití vápenatých a hořečnatovápenatých hornin - sedimentů nekorálového původu. Vápenaté jsou za hubičku a hořečnatovápenaté za cenu importované korálovky zrnitosti nespadající do CITES. I tam sloučeniny fosforu jsou, ale množství je cca o 3 řády nižší.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"