slana 500ka rozpocet

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

koren
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 06 Dec 2008 13:50
Bydlisko: PEZINOK

slana 500ka rozpocet

Príspevok od používateľa koren »

zdravim vas , obraciam sa na vas s prosbou o pomoc pani, som dlhorocny akvarista avsak sladkovodny, a velmi dlho sa zaoberam myslienkou mora, vzdy ma to velmi lakalo a fascinovalo a konecne by som sa chcel do toho pustit, chel by som zmenit jednu z mojich 500viek na morske akva 120x70x60.
a otazka, kolko by to stalo? priblizne, hruba cenova kalkulacia technika,kamene,koraly

filtraciu by som chcel pouzit (ak bz to slo) sucasnu, externy filter jbl a pred nim mam zapojeny DIY kanister na jednom okruhu ,celkovy objem filtracnej hmoty cca 45litrov, realny prietok 600l/h. samozrejme asi potrebna ina filtracna hmota, pouzivam biomolitan. osvetlenie mam 4xT5 , vymenil by som trubice , kupil odpenovac a cerpadlo na vytrorenie prudu,a samozrejme by som chcel aj zive kamene a koraly, rybky skor malo a zatial menej narocne,
akvarium by bolo ako priehladove, je dost siroke a da sa tam spravit stredovy utes
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Príspevok od používateľa tomáš »

nie som odbornik a zacal som len nedavno, cca 2 mesiace (150 l) ale už teraz ti poviem z vlastnej skusenosti: Kanistre odlož, mne to neslo ani na 150 l( ak tam chces mat nejake ryby) a svetla riadne pridaj, ja mam dlzku 75cm sirku 40 vysku 50cm -4x trubice T5 a zda sa mi to malo. Na ten objem ti treba aj riadne čerpadla na prudenie vody, mas tam prepad? ako to budeš riešiť .... Začni vela, vela čitat fakt je tu toho tolko, ze najdes odpoved na 95% svojich otazok. A k tej sume, je to dost individualne. Zalezi od techniky, či zive alebo suche kamene, či si vies nieco spravit sam (moj pripad) alebo vsetko kupis, ale urcite rataj s 10tkami ako s tisickami. Mna to moje more doteraz vyslo cca 30 litry a to mi tam plava 6 rybiciek a rastie :wink: 7 makkacov (ziskanych za fakt dobrych podmienok :!:
. A to neratam cas a nejake pripomienky rodiny :oops: ( manželky)
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Príspevok od používateľa lary »

Počkej si spíš na názor opravdu zkušených, ale podle toho technického vybavení co píšeš. Bych to viděl maximálně na Fish only :wink:
koren
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 06 Dec 2008 13:50
Bydlisko: PEZINOK

Príspevok od používateľa koren »

ale ja fish only nechcem, a pouzit 500ku pre tento ucel som sa rozhodol pretoze je ju jednoduchsie udrzat ako 100ku. technicke vybavenie tomu chcem prisposobit
Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Príspevok od používateľa lary »

Jak už jsem psal počkej na názor zkušených ty ti poradí hodně zdaru :wink:
Martin Štěp
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 11 Feb 2008 15:37
Bydlisko: Nový Bor
Kontaktovať používateľa:

Re: slana 500ka rozpocet

Príspevok od používateľa Martin Štěp »

koren napísal: kolko by to stalo? priblizne, hruba cenova kalkulacia technika,kamene,koraly
Vyvrtání děr 200,-
sedimentační filtr 2000,-
vratné čerpadlo 12000,-(deltec4745)
čerpadla vnitřní 24000,-(tunze ts24)
osvětlení 20000,-(Giesemann)
odpěňovač 10000,-(Grotech HEA 150)
----------------------------------------------
68200,-

Vyvrtání děr doma 0
sedimentační filtr doma 1000
vratné čerpadlo čína 3000
čerpadla vnitřní čína 3000
osvětlení čína 6000
----------------------
13000,-
a pak něco do sedimentačního filtru, nějaký kámen, sůl, reverzní osmoza,odpěňovač, chemie, testy,PVC(hadice), magnetická stěrka---to je +- 20000.-
---víc mě nenapadá-prosím o doplnění
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

slana 500ka rozpocet

Príspevok od používateľa BODLOK »

Příteli,pár slov k tvému záměru: také jsem byl dlouhodobý sladko-akvarista,ale po tříletém provozování m o ř e konstatuji - sladké akva = základní škola , moře = vysoká škola.
Akvarium - 500l pro začétek je nesplnitelný sen!!! to mi věř. Především finančně-záleží ovšem na možnostech rodin. rozpočtu. Použití techniky ze slad. akva je minimální. Pozor na akvarko -stáří, síla skla, těsnost i do budoucna atd.
Osvětlení- zcela nedostatečné, pro tuto velikost akva musí být jiný zdroj světla, navíc absolutně odolné agresivitě soli.Světlo je alfa i omega je to : potrava pro korály:.
Rozpočet- pro akva s korálnatci, zvláště tvrdými, cena ojetého auta -žádné šunky.
Nelze v pár řádcích rozebrat problematiku moř.akva.Jedna velmi podstatná poznámka- názor a dlouhodobá tolerance manželky.

Omlouvám se za většinou kritická slova,ale m o ř e je krásný koníček,stojí to za to se s problémy poprat !!!! Držím všechny palce.
Používateľov profilový obrázok
moře
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 29 Júl 2008 10:14
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: slana 500ka rozpocet

Príspevok od používateľa moře »

koren napísal:zdravim vas , obraciam sa na vas s prosbou o pomoc pani, som dlhorocny akvarista avsak sladkovodny, a velmi dlho sa zaoberam myslienkou mora, vzdy ma to velmi lakalo a fascinovalo a konecne by som sa chcel do toho pustit, chel by som zmenit jednu z mojich 500viek na morske akva 120x70x60.
a otazka, kolko by to stalo? priblizne, hruba cenova kalkulacia technika,kamene,koraly

filtraciu by som chcel pouzit (ak bz to slo) sucasnu, externy filter jbl a pred nim mam zapojeny DIY kanister na jednom okruhu ,celkovy objem filtracnej hmoty cca 45litrov, realny prietok 600l/h. samozrejme asi potrebna ina filtracna hmota, pouzivam biomolitan. osvetlenie mam 4xT5 , vymenil by som trubice , kupil odpenovac a cerpadlo na vytrorenie prudu,a samozrejme by som chcel aj zive kamene a koraly, rybky skor malo a zatial menej narocne,
akvarium by bolo ako priehladove, je dost siroke a da sa tam spravit stredovy utes
Já ti odpivím asi takto....! Když jsem zakládal kdysi moje první moře uvažoval jsem přesně jako ty a pustil jsem se do toho a TO BYLA MOJE NEJVETŠÍ CYBA!!! Po "ROZJETÍ" akva jsem začal zjišťovat, že nic z toho co jsem tam měl, kan. filtr, nějaké vnitřní čerpadla a osvětlení, NESTÍHÁ. A tak jsem se postupně pouštěl do zdokonalování a ve finále mě to stálo daleko více peněz a těch nervů ani nemluvě!!! neustále jsem řešil nějaké problémy. Jak bylo výše řečeno, tak s tou tvojí sestavou možná jen FISH ONLY. :wink:
Měl jsem moře, musel jsem ho prodat, ale chci ho znovu!!!!
koren
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 06 Dec 2008 13:50
Bydlisko: PEZINOK

Príspevok od používateľa koren »

ale ta moja zostava nie je svata, chcem ju prisposobit a doplnit, rozhodne to nechcem zakladat zajtra ani na buduci tyzden, nic unahlene, to som sa poucil pocas 10rokov sladkovodnej akvaristiky...zistujem ale ze more je uplne iny level, citam,googlujem a mam z toho celeho pekny zmatok este
Používateľov profilový obrázok
moře
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 29 Júl 2008 10:14
Bydlisko: Frýdek-Místek

Príspevok od používateľa moře »

To nejsi sám. To měli všichni. :lol: Já jsem z toho byl zralý na BOHNICE. :lol: Mořská akvaristika není koníček, ale jak psal někde SHARK je to nemoc :lol: :lol: :lol:
Měl jsem moře, musel jsem ho prodat, ale chci ho znovu!!!!
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Príspevok od používateľa Luděk »

Myslím,že to není až tak nereálné. Znám akva, kde celá filtrace sestává z kvalitního odpěňovače,sedimentačního filtru z korálovky a popř. nějaký litr siporaxu nebo biobalsu (nebo něco podobného pro osídlení bakteriemi) +zeolit a antiphos a šlape tom jak má. 4ks T5 máš tak přidáš ještě 2-4kousky. No a pokud člověk zrovna neoplývá finančními prostředky (je nás tady dost :lol: ) tak pomalu a postupně nakoupit ,co bude třeba ať to není najednou taková šupka. Občas se i tady na reefu dají koupit kvalitní věci z druhé ruky a za přijatelné ceny. Tak žádný strach :lol: :lol: .
550l reef mix
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Príspevok od používateľa Dano »

Ahoj a vitaj, vacsina moriakov ide na more zo sladkej vody. Na zaciatok si pozorne preluskaj toto forum. Zameraj sa na start aq, na vodu a na techniku - fitracia, prudenie, svetlo. Zistis, ze tvoje plany maju trhliny. Rozmysli si pouzitie starej nadrze, preco docitas sa na fore. Daj si radsej zlepit novu s prepadom. Svetla mozes pouzit, ale pocitaj s tym, ze nebudu stacit a budes musiet pridat. Fitracia, na kanistre sa vykasli. Aq - prepad - filtracna nadrz - vytlacne cerpadlo, to je najlepsia cesta. Alo o tom vsetkom sa docitas na fore. Neskusaj experimentovat, vyber si z tu opisanych systemov, co sa ti zda pre teba idealne a pytaj sa.
Moru zdar.
Dano
Používateľov profilový obrázok
Demona
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Máj 2008 17:50
Bydlisko: Rotterdam

Príspevok od používateľa Demona »

Ahoj, som zatial len zaciatocnícka a v žiadnom prípade nechcem spochybnovat nazory, ktore sa tu pisu. Ano, morske akvarium je tazky oriesok, ale to naozaj neznamena, ze nemoze fungovat bez 100 % techniky a vybavenia. Ja mam svoje prve akvarium teraz pol roka a nikdy pred tym som sladkovodne nemala. Ak chces, mozes si pozriet moje zaciatky v teme AQ of Demona. Vtedy som mala dost sialeny napad a bola som riadne ukamenovana komentarmi tunajsich odbornikov a trochu som dostala rozum. Ocakavam, ze po dopisani tohto prispevku budem druhy krat, ale neda mi poukazat na par detailov...
Kazdemu radia ze ked zakladas morske akvarim, musis mat biologicku filtraciu a prepad. V inej teme je napisane, ze akvarium sa da udrzat aj bez filtracie, pokial menis 25 % vody mesacne. Ked mas biolog. filtr. tak 10-15% ...
Musis mat silne osvetlenie ked chces mat koraly.
Prudenie musi byt taktiez silne, lebo ho nikdy nie je dost.

Moje akva je 250 litrove a jediny filter ktory mam, je ten moj slavny eheim s objemom 7 litrov. Musim vsak pripustit, ze som investovala do fakt dobreho odpenovaca, ktory odsava vodu z povrchu a tym som sa zbavila mastneho povlaku, o ktorom mali scitanejsi pravdu, ze pride :roll: . Moje osvetlenie je 1x 38 watt biela 1x 38 watt modra. To je sakra malo. Doteraz som mala prudenie len 1x 2400l/h a pred dvoma tyzdnami sa mi podarilo pridat este jedno- 1x2000l/h

moja osadka- Zebrasoma flavescens, paracanthurus hepatus, Centropyge loricula, 2x klaun, 2xLysmata amboinensis, 2xwurdemani, 2x pustovnik, 1 Himerometra sp. , 1x sasanka, koraly - clavularia, xenia, discosoma

Vsetko mam uz vyse 3 mesiacov a zatial som nezbadala ziadne problemy. Dokonca ani so sasankou. Akurat ze ta hviezdica a Centropyge loricula neboli planovane, dostala som ich pred 2 tyzdnami na narodeniny, bez toho, ze by som o niecom vedela, takze mozne problemy nie su vylucene, lebo teraz je tam toho uz naozaj dost.

Chcem len povedat, ze kazde morske akvarium je ine. Naozaj, niekomu to nefunguje na 100 % ani s filtraciou a inemu zase moze celkom dobre slapat aj bez nej. Ja som na zaciatku dokonca nemala ani reverznu osmozu. Prvy zivot som pridavala po 2 mesiacoch, ked som si po prvej investici nasporila na krevetky. Dovtedy som obzerala len cerviky v kamenoch. Koraly som sa snazila prisposobovat svetelnym moznostiam a cuduj sa svete, oni rastu... Malu sasanku som zobrala z obchodu, kde nemala ziadne svetlo, bola za par eur a bolo mi jej luto. Aj ta rastie a nespozorovala som ziadne potiaze. Zatial !
Teraz som prestala fajcit a s usporenych penazi som sa rozhodla investovat bud do lepsej filtracie, alebo na prerobenie silnejsieho osvetlenie. Mat morske akvarium bol moj sen od malicka. Teraz ho mam, nie je zatial take, ake by malo vyzerat, ale budujem si ho postupne, pomaly a tesim sa kazdej malickosti, ktoru mozem postupom casu vylepsit.

Naozaj aj velmi vela zavisi od toho, v akych podmienkach ryby ci koraly kupujes. Ja som nikdy nekupila nic, co by malo v obchode lepsie podmienky, ako u mna doma. Snazila som si vyberat tvory tak, aby som im ulavila a nie im pritazila. Mozno preto mi to zatial fungute tak ako by malo.

Este raz by som chcela pripomenut, ze nespochybnujem overene metody,je nad slnko jasnejsie, ze morske akvarium funguje omnoho lepsie ked ma vsetky technicke predpoklady, ale neznamena to, ze bez nich to v ziadnom pripade fungovat nemoze a nikdy ani nebude....
Najkrajší okamih aký poznám je byť pod vodou na koralovom reefe
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa vik_33 »

Demona napísal:Ahoj, som zatial len zaciatocnícka ....
No a v tom se liší přístup těch, co radí ... V zásadě je možné začít s mořem i "ve skleněné kouli", ale problémy, které pak musí člověk řešit, ty nejsou na samostatné vlákno, ale mnohdy by byly na celé samostatné fórum :(

Už to tu bylo popsáno mnohokrát, ale zkusím to shrnout znovu ( zkušenější mne jistě doplní, případně opraví ) :

1. AQ bez vrtaného přepadu bývá velkým problémem do budoucna.
2. Pouze kanystrové filtry ( a ještě k tomu bez odpěňovače ) utáhnou sotva fish only příp. nějaký ten měkký korál. Pro SPS a LPS jsou použitelné jen jako doplněk ( na nějaký ten x-phos ) Navíc při jejich zanesení člověk nic nevidí a v klidu si "dávkuje" odpad do AQ
3. Můžu začít se slabším osvětlením a prouděním, ale upgrade mě čeká na 100%
4. Cokoliv pod 200L je pro začátečníka mnohem větší problém.
5. Ošidím-li filtraci, osvětlení a ještě k tomu "ušetřím" na kamenech - budu mít daleko větší problémy s řasami a sinicemi
6. V mořském AQ se změny projevují po týdnech až měsících. Změny na základě ukvapených závěrů mohou způsobit větší problém, než byl ten původní.
7. Cokoliv nedělám proto, že to dělají ostatní. Vždy se snažím pochopit, jak to funguje a pak se do toho teprve pustím ( např. dávkování čehokoliv )
8..
9...
10....
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
koren
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 06 Dec 2008 13:50
Bydlisko: PEZINOK

Príspevok od používateľa koren »

demona dakujem za povzbudzujuce slova, nenecham sa len tak odradit ako si sa nenechala ty a urcite to nelutujes
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"