potrebujem radu

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rupo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 02:28

potrebujem radu

Príspevok od používateľa rupo »

Zdravim, som tu novy uz dlhsi cas sa venujem chovu diskusov ale asi pred pol rokom ma ocarilo morske akvarko na navsteve a chcel by som si skusit zalozit nejake more mam doma 300l nadrz rohovu tak ju chcem pouzit nechcem hned reef ale par rybiek kamenov a nejake koraly ak sa da aj nejaku sasanku atu su moje dotazy: vyhliadol som si folter s odpenovacom Aquamedic Riff 500, bude mi to stacit a co k tomu este treba aby bola filtracia fakt ucinna?, ako najlepsie rohove nasvietit? a dalej nejake druhy nenarocnych koralov a sasaniek na zaciatok by mi mohol niekto poradit? a este posledna znesie sa Klaun s bodlokom pestrym??? A ake musi byt min.akva aby sa tam dal chovay pomec cisarsky? Ja viem trochu vela na zaciatok ale verim ze nejaka dobra dusa mi aspon na nieco odpovie vopred dik a som rad ze taketo vyborne forum existuje s

pozdravom Rupo
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

ryby+ kamene+ koraly= reef :D . 300 l AQ je na začiatok akurát, ani uvedená filtrácia by nemusela byť zlá, ale ak máš možnosť, vyrob si radšej vlastnú filtráciu "na mieru", rozhodne výde lacnejšie.
Pomec cisársky podľa mňa potrebuje 500 a viac litrov, bodlok pestrý- ??? (slovenské názvy veľmi neovládam), ale do 300 l AQ možno z bodlokov umiestniť horko ťažko len Zebrasoma flavescens. Koraly stačí ak začneš riešiť, keď už bude AQ pripravené. Menej náročných druhov je pomerne dosť a keď ti AQ funguje ako má, tak sem patrí väčšina koralov :wink: . Osvetlenie: buď 1x HQI (150-250 W) a nejakú modrú T8 na rozsvietenie k tomu alebo T5 trubice (4-5 ks, prípadne aj viac).
Nič neuponáhľaj a zistíš, že diskusy sú len slabý odvar oproti moru.
rupo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 02:28

Príspevok od používateľa rupo »

Paracanthurus hepatus to by mal byt ten bodlok ale inak dik za radu vazim si kazdu, vidim ze si v tej morskej akva zbehnuty podla tvojich prispevkov budem rad ak mi este poradis aku skladbu ryb by si volil na zaciatok ja viem este zavcasu na ryby ale zbieram info. A stou filtraciou nemam moznost si vlastnu spravit a vedel by si o niekom kto by mi ju vedel spravit alebo dat aspon navod a este som videl nejaky Eheim pulzny filter s termoregulatorom pre more ale za nejakych 17000 tis. myslis ze je dobry??? ozaj a to refungium musi byt alebo nie naco je to vlastne dobre?? zatim dik
Gabo S
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 24 Jan 2006 22:04
Bydlisko: Šaľa-Neded

Príspevok od používateľa Gabo S »

Súhlasim s Lukášom. Aj ja mám 500l discusový a mám aj 440 l reef. Je to niečo celkom iné.
Ja som dal najprv Sinulariu duru, je to jeden z najodolnejších mäkkých koralov. Ale keď budeš mať vodu ok tak je to jedno.
Riff 500 na 300l v pohode.Na silné prúdenie nezabudni.
Veľa šťastia a hlavne trpezlivosti.
rupo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 02:28

Príspevok od používateľa rupo »

Ja mam discusov 600 ale to morske chcem naozaj.Ja sa nechcem uponahlat ale studoval som ten RIFF 500 ale aj tak nechapem to treba dat este zvlast do nadrze pod AQ ze??? To je uz ako komplet filtracia??? UZ len nejaky Powerhead na prudenie vody?Lepsie 1 ako 2 ze??? mam dat len vodu piesok a pustit filter a svietit alebo aj sutre??DIk za vsetky rady
maco30
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 10:03
Bydlisko: Český Těšín CZ

Príspevok od používateľa maco30 »

hlavně nespěchej,nejdřív čti a pak když už budeš vědět aspoň nějaký základ uvažuj o založení v praxi,ono se to vyplatí....si myslím,:-) je to docela drahý koníček,každá maličkost se Ti vymstí,alespoň u mně to tak je...a nějaká kniha po ruce taky neuškodí :D Hodně štěstí!
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Rupo, napis odkial si a potom sa pozhanaj tu na fore po niekom z okolia, kto uz more ma. Chod sa k nemu pozriet, potom k dalsim a dalsim. Urobis si vlastny nazor co vlastne chces.
Pussyshaver
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 01 Feb 2006 00:59
Bydlisko: Vyškov [CZ]
Kontaktovať používateľa:

ideální míry

Príspevok od používateľa Pussyshaver »

já mám dotaz na to jaké je ideální rozložení měr na cca 300l AQ
měl by to být Reef a cca 2 klauny(Amphiprion ocellaris), nějaká kreveta(Lysmata amboinensis)a Paracanthurus hepatus nebo Zebrasoma flavescens.
měla by to být klasika kvádrového tvaru, žádný rohový nebo tak neco.
jestli je lepší 0,5x0,5x1 ... nebo třeba 0,5x0,5x1,2 ... ono plus/mínus 20 cm už v tom objemu nikoho nezabije (snad) :)
diky ... Tomáš
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: ideální míry

Príspevok od používateľa Peter »

Pussyshaver napísal:já mám dotaz na to jaké je ideální rozložení měr na cca 300l AQ
měl by to být Reef a cca 2 klauny(Amphiprion ocellaris), nějaká kreveta(Lysmata amboinensis)a Paracanthurus hepatus nebo Zebrasoma flavescens.
měla by to být klasika kvádrového tvaru, žádný rohový nebo tak neco.
jestli je lepší 0,5x0,5x1 ... nebo třeba 0,5x0,5x1,2 ... ono plus/mínus 20 cm už v tom objemu nikoho nezabije (snad) :)
diky ... Tomáš
Ahoj, moj nazor je ze sirka akva radsej vacsia ,aby bolo miesto na utes a na zivocichy, ktore ziju na dne, ja by som to riesil takto vyska 40 , sirka aspon 60 a dlzka podla objemu.. Mam to zhruba takto isto, objem 300l.Zbytocne velku vysku nedavaj, jednak kvoli presvieteniu stlpca vody ale aj kvoli udrzbe akva , aby si dosiahol rukou na dno.

Peter
Pussyshaver
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 01 Feb 2006 00:59
Bydlisko: Vyškov [CZ]
Kontaktovať používateľa:

Re: ideální míry

Príspevok od používateľa Pussyshaver »

Peter napísal: Ahoj, moj nazor je ze sirka akva radsej vacsia ,aby bolo miesto na utes a na zivocichy, ktore ziju na dne, ja by som to riesil takto vyska 40 , sirka aspon 60 a dlzka podla objemu.. Mam to zhruba takto isto, objem 300l.Zbytocne velku vysku nedavaj, jednak kvoli presvieteniu stlpca vody ale aj kvoli udrzbe akva , aby si dosiahol rukou na dno.
Peter
Dobre, pokud teda pouziju rozmery jak rikas - VxS = 40x60cm...tak mi to nuti polozit hned dalsi dotaz:
pri vysce AQ 40cm musime samozrejme dodrzet nejakou "bezpecnostni vysku cca 5cm" - aby se voda neprelila, nebo ryba nevyskocila => vyska vodniho sloupce bude 30cm a to sem nepocital nekolik cm tlustou vrstvu materialu na dne....bude to stacit? cca 30cm vody ... aby to treba te Zebrasoma flavescens nebo Paracanthurus hepatus nevadilo...bude jimto stacit?
jinak moc diky za rady a tipy...vazim si kazdeho kdo poradi :wink:
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Ano, dno 1-3 cm max. vyska stlpca min. 30 - 35 cm , presne tak to mam a moja osadka ryb je P.hepatus,Z.flavescens a C.loricula, S.splendidus,a v pohode,nemaju problem , akurat mam 45 cm a rezerva je 10 cm , teda stlpec 35 cm, tak ty mozes dat 45 cm vysku.
Jedine, ze by si chcel robit akva na vysoke dno / Deep Sand/potom pocitaj vysku vodneho stlpca aspon tych 30 cm .

Peter
Naposledy upravil/-a Peter v 08 Feb 2006 12:13, upravené celkom 1 krát.
rupo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 02:28

Príspevok od používateľa rupo »

Som zo Ziliny ale mozem docestovat sa kuknut ak by bol niekto taky ochotny , a co k tek mojej otazke k tej filtracii nevie sa mi niekto vyjadrit?? A inak z tej teorie uz mam dost nastudovane ja chcem teraz vediet nejake skusenosti z praxe a od tych co meju morske AQ, nepis mi ze citaj citaj ja uz som cital ale potrebujem aj nejake rozumy co nie su v knihach, ozaj a taky intervalovy Eheim pre more je zla volba ???
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

rupo napísal:Som zo Ziliny ale mozem docestovat sa kuknut ak by bol niekto taky ochotny , a co k tek mojej otazke k tej filtracii nevie sa mi niekto vyjadrit?? A inak z tej teorie uz mam dost nastudovane ja chcem teraz vediet nejake skusenosti z praxe a od tych co meju morske AQ, nepis mi ze citaj citaj ja uz som cital ale potrebujem aj nejake rozumy co nie su v knihach, ozaj a taky intervalovy Eheim pre more je zla volba ???
Zo Ziliny ? Ved tam mas akvaristiku na namesti co ma Fero Bajana , ten
sa predsa v mori vyzna perfektne a aj ti poradi kto ma v okoli more...v Ziline je ich cela partia ...A len na margo : Filter je asi lepsie mat externy pod akvarko ci uz sedimentacny,alebo klasiku s odpenovacom, alebo viem ze Fero Bajana robi filtre s vysokym dnom vlastnej konstrukcie a v pohode...Moznosti je dost,ja osobne pre jednoduchost a udrzbu mam sedimentacny filter na este original bahno a v pohode..Filtracii je spusta, treba si vybrat taku , ktorej budes rozumiet a podriadis tomu aj udrzbu akva. Neviem naco intervalovy Eheim, samozrejme moze byt alebo Tunze set so striedanim prudu,ale to je na moje vrecko vela..Mam jednoducho otocnu hlavu na 1cerpadle v akva, co rozdeluje prud po akvarku za 500 Kč a zatial sa koraly nestazuju , Peter
rupo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 02:28

Príspevok od používateľa rupo »

Tak bol som u Fera Bajanu fakt tomu rozumie vsetko mi poukazolval vysvetlil filter mi spravi na mieru len mi doporuvil odpenovac za 7000 ze na tom nemam setrit co vy nato nie je drahy ale inak v pohode a HQI vybojky tych sa trochu obavam nie je lepsie 5krat T5?? presvietili by 2 T5 cele 300 l AQ??
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Skôr uvažuj tak, že tých 5xT5 bude taký slušný začiatok a neskôr prípadne ešte dokúpiš (napr. pre niektoré tvrdé koraly). 7000 za odpeňovač môže byť aj veľa aj málo, závisí od toho, ktorý kupuješ. Ja som sa uskromnil na nesprávnom mieste, kúpil som Sander za 2 tis. a mám jediné šťastie, že moja filtrácia nestojí na odpeňovaní ale na nízkom zaťažení systému, inak by bol možno problém. A ten filter je vždy lepšie urobiť trochu väčší než poddimenzovaný (lepšie ustojí prípadné chyby, resp. budeš mať možnosť pripojiť ďalšie AQ niekedy v budúcnosti a podstatne tak urýchliť jeho nábeh,...)
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"