Vymena T5 - jak casto?

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Metys
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Jan 2009 19:06
Bydlisko: Vyškov,CZ
Kontaktovať používateľa:

Vymena T5 - jak casto?

Príspevok od používateľa Metys »

Vim ze se zde hovorilo v ruznych tematech o vymene T5 zarivek, ale rad bych zalozil tema o intervalu vymeny za nove. Takze jak casto menite T5??Pokud mozno uvedte prosim i znacku (ATI, Osram, atd.) :?:
Používateľov profilový obrázok
robocop
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 27 Sep 2006 19:53
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa robocop »

Pravidelne každých 6 mesiacov - ATI
500l SPS a LPS reef
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

obcas po 24 mesiacoch, AquaLight , a po najblizsej vymene idem na ATI :)
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Vseobecne odporucanie je 6 mesiacov.
Nad makkymi koralmi mam vsak uz aj 3 rocne (zmes aquamedic, osram, ATI), stale svietia a koraly aj zeva ziju. :lol:
Nad SPS sa snazim menit aspon raz do roka, na koraloch aj trubiciach vidno uz cca po 4-6 mesiacoch, ze by vymena padla vhod.

No a v zapadnych krajinach su aj chytraci, co menia uz po 2-3 mesiacoch, lebo sa im to nezda ono. Ked im to v pomere ku mzde vychadza ako u nas ta najobycajnejsia biela T8 nad kuchynskou linkou, preco aj nie. :lol: Neberiem samozrejme do uvahy environmentalny aspekt. :?
Metys
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Jan 2009 19:06
Bydlisko: Vyškov,CZ
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metys »

Takze se asi vyplati,poridit si na zacatek levnejsi trubice,treba Osram, kdyz tam stejne budou jen mekke koraly a za pul nebo 3/4 roku vymenit za kvalitnejsi treba ATI.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Nie, vyplati sa poridit si od niekoho polrocne ATI, kto chova SPS. Symbolicky alebo za odvoz. Na makke budu min. dalsi polrok uplne dostacujuce a AQ po nimi vyzera lepsie ako pod osram. Okrem toho pouzivat druhotne suroviny je teraz jednak modne a jednak aj potrebne. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Ondrej Tlach
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 463
Dátum registrácie: 27 Aug 2007 21:28
Bydlisko: Edmonton, AB

Príspevok od používateľa Ondrej Tlach »

Veru je to diskutabilne, tu kolegovia z klubu zastavaju nazor ze T5ky staci menit po cca 8 mesiacov, vyhoda je ze v klube mame PAR meter a kazdy si ho moze pozicat a zistit kolko svetla mu tie jeho este davaju. Ked som mal len makke koraly moje T5ky som mal na akvariom 14 mesiacov a podla PAR metra stale vykazovali slusny vykon, ale pre farebne spektrum som ich vymenil po tom ako som dal do akvaria nejake SPS, nechal som si poradit od kolegov v klube, bohuzial u mna pod nimi zacali koraly stracat farby preto som presiel na MH osvetlenie....
www.MyAnimalsWorld.com
180Gal SPS Dominated Reef, AquaMarine SIS-1000, Deltec PF601s, 3x MP40WES, 4x54W T5 Giesemann Pure Actinic & Actinic Plus, 3x250W MH eBay Artemis 20k
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Niektore by dokonca mohli aj mierne zvysit PAR (zistene pri niekt. meraniach s HQI), ale tu ide skor o zmeny spektra. Samozrejme, ku koncu zivotnosti klesa aj PAR, ale to nie je po pol roku.
PAR je pre zooxanthelly, farba koralov zavisi aj od inych atributov svetla.
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Príspevok od používateľa tomáš »

ma niekto skusenosti s trubicami NARVA :?: http://www.narva.sk/default.asp?cls=spr ... showtype=1
U nas ich predavaju tu: www.narva.sk Bol som tam a podla mna nevizeraju zle. Maju ich ako radu Narva oceanic light alebo tak nejak :roll:
....každý život si zaslúži respekt....
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Príspevok od používateľa kominík »

mám měkké,lps i sps - používám jen Ati nýní výměna po dvou letech,vše fungovalo celou dobu,ale při výměně jednotlivých trubic za chodu bylo hodně k rozeznání intenzita světla - ati můžu ale vřele doporučit skvěle se osvědčili
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"