Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa chip »

Zdarvim,
rad bych se zeptal, ohledne volby filtru na nitraty.

Je lepsi nitratreduktor napr. http://www.aqua-medic.de/seawater/en/13/NR%20400/
a nebo sirovy filtr napr. http://www.theaquariumsolution.com/?q=node/26

Diky
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa lubo54 »

Keďže momentálne riešim zníženie NO3 zaujal ma nitratreductor má niekto skúsenosť.
Vyzerá to dosť zaujímavo.
Našiel som Diy ale aj origináli
https://www.youtube.com/watch?v=DbPb3dfppuA
https://www.youtube.com/watch?v=cWJQW7IsZ54
https://www.google.sk/search?q=nitrater ... 20&bih=950
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa Pepa »

DIY denitrifikační filtr jsem pár let provozoval a fungovalo to uspokojivě, nicméně vzhledem k rizikům, ale hlavně jednoduchosti použití, jsem přešel na dávkování uhlíku a zeolity.
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa lubo54 »

Aké sú riziká ak sa možem spýtať a ako vyzeral ten DIY denitrifikační filter nemáš náhodu foto :?:
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa Pepa »

Ono nic není bez rizika a akvárko se dá zabít skoro čímkoliv, když to uděláš bez rozmyslu a znalostí souvislostí.

Na tom denitrifikátoru mi nejvíc vadilo, že je hodně citlivý na změnu průtoku a pak funguje, nefunguje, funguje málo, a podobně. A druhé, snad ještě horší, že když se ucpaly hadičky, a to se občas stalo, nebo vypadla elektřina (záleželo na jak dlouho) tak v něm začaly odumírat denitrifikační bakterie, otrávili vodu a když se filtr pak rozjel, tak se to načerpalo do akvária. Prostě moc starostí a práce v poměru k užitku. Aspoň u mě.

Byla to PP-HT trubka 110mm průměr 1m dlouhá, na obou koncích víčka, postavená na výšku. Z boku dole byla 5mm hadičkou přivedená voda a nahoře byl odtok. Náplň si už nevzpomínám, ale myslím bioballs nebo nějaké pěněné sklo, možná Eheim Ehfi Substrat, fakt už nevím. Ani nevím, kolik a jaké jsem tam dával krmení, asi deniballs.
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa lubo54 »

To máš pravdu pri výpadku by to bolo asi dosť veľké riziko.Bude to asi dosť nestabilný spôsob odbúravania NO3.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa vik_33 »

Pro svou extrémní závislost na el.energii bych řekl, že nitratreduktor je slepá vývojová větev filtrace :wink: Různé typy filtrace mají různé nároky na přísun vody, ale právě nitratreduktor kolabuje již po velmi krátké době bez výměny vody ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa Pepa »

Určitě je ale dost lidí, kterým to v pohodě funguje a jsou s tím spokojení. Co jsem měl potom Bio-Hydro-Reactor od Tunze, tak to fungovalo celkem OK a bez starostí, asi jako živé kameny. Nakonec jsem se ale rozhodl řešit NO3 jinak.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa vik_33 »

Asi by bylo zajímavé zjistit počet uživatelů, kteří chodí sem, na reef.sk a mají ve filtraci nějaké takové plastové něco ... Já osobně neznám nikoho a ani prodejce, který má tyhle krabice v nabídce, jimi není nikterak nadšen a ve svých akváriích je nepoužívá.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa Pepa »

Aqua Medic to pořád vyrábí a prodává, takže to asi někdo kupuje. A z dlouhodobých uživatelů vím o Pavlu Suchomelovi, ten to snad používá stále.

Dle nových produktů v sortimentu většiny výrobců je ale celkem evidentní, že dávkování uhlíku je ta aktuálně preferovaná metoda odbourávání NO3 a PO4.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa vik_33 »

Nechci se přít o výrobcích AM, ale trubice T5 také pořád dodává ... a každý kdo má T5, tak si raději koupí ATI. A celkem chápu, že když někdo dá pořádný balík peněz (10-20-30 a víc tis. Kč ) za plastovou krabici s kuličkama, že jí potom provozuje ... je to podobné, jako třeba MM ( Miracle Mud ) ... marketingový tah ... A marketing jak známo, není o uspokojování potřeb zákazníků, ale o jejich vyvolávání :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa lubo54 »

Myslí si že niečo na tom to spôsobe odbúravania NO3 určite je.Ale zaujalo ma koľko ľudí také niečo vyskúšalo alebo možno to aj používa , keď som tu niečo o tom hľadal , našiel som jediný príspevok.Za úvahu stojí aj tá myšlienka že je to len lapač peňazí :)
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa martin01 »

Já mám právě ten od Aquamedicu, fungovalo to celkem dobře do té doby (před šesti lety), než se zaseklo dávkovací čerpadlo, které k tomu Aquamedic původně dodával. To jsem zjistil náhodně velmi rychle, tak jsem ho nahradil T kusem, připojeným k výtlačnému čerpadlu. Průtok to chtělo malý, ale stabilní. Po druhé a naposled jsem měl kliku, vypnuli proud asi na 15 minut a když ho zapnuli, byl jsem zrovna u akvárka, ten smrad čpavku a rychlost, jak reagovalo akvárko byl neuvěřitelný. Hadičku jsem rychle vytáhl a nádrž zachránil. Byli tam v té době jen měkké koráli. No a od té doby, jsem neměl odvahu ho zapnout. Někdy loni jsem ho tu nabízel asi za dva tisíce, i když původní cena byla asi deset a nenašel se žádný odvážlivec, který by to risknul, to asi vypovídá za všechno. Jsem zvědavý, jestli někdo připojí nějakou positivní zkušenost. Někde jsem četl, že by měl být připojen na začátku filtrace aby při úniku čpavku byl čas na jeho rozředění, ale nejsem si jistý, že to pomůže.
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa lubo54 »

15min je dosť málo je to moc veľké riziko. Budem musieť no3 riešiť iným spôsobom.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Nitratreduktor vs. sirovy filtr

Príspevok od používateľa martin01 »

Nevím, jak to má výrobce vymyšlené aby se tohle nestávalo, ale já jsem na to nepřišel. Muselo by to být zálohované na dost dlouho a opravdu pravidelně kontrolovat průtokové hadičky aby se neucpaly. Do té doby jsem ho používal uplně bez problémů a byl osídlen bakteriema. Další věc je, že i když to člověk zachytí včas, musí se to celé vylít, všechno propláchnout a začít od začátku. Nějaký čas pak trvá, než to celé zase naběhne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"