Davidovo moře

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Davidovo moře

Príspevok od používateľa zencakd »

Ahoj všem!

můj původní příspěvek se bohužel vypařil, ale i tak děkuji všem za cenné rády, které jsem dostal do začátku!! Čas se posunul a dnes jsem začal napouštět :-)

Takto vypadala poslední verze plánu, nakonec vyhrála jednoduchost...

Obrázok

A takto to vypadá právě dnes:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Akva je v samostatné technické místnosti, ze zimní zahrady je vidět jen přední sklo.

Je to celkem 500 litrů hlavní nádrž (rozměry akva 120x80x59), 180 litrů DSB, které je oddělené od hlavní části jen přepážkou, 144 litrů vody ve filtru, kde je dnes hlavně odpěňovač ARP X3

Kompletní nákup jsem udělal u Pepina (p. Tuček) a i jemu patří díky za cenné rady. Ještě je potřeba udělat pár detailů, ale základ už stojí.

David
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

ta prepážka v akva na poslednej fotke vľavo nie je nízka? Akú má funkciu. takto to vyzerá, že budeš z izby vidieť hladinu...
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

odpoviem za Davida, vyska hladiny je dana prepazkou na pravej strane z pohladu tej fotky, vidno to aj na scheme. zda sa ze ta hrana je presne vo vyske horneho okraja otvoru v stene, takze OK.
Za tou prepazkou vlavo chce mat david asi DSB, celkom zaujimave riesenie..priznavam... nemusi to byt zle, na vrch piesku by som vsak dal nejake dost silne plastove pletivo alebo mriezku, aby ti to ryby nebagrovali.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa zencakd »

To Roman: velmi správně! :-)

Ano, je to tak, levá část bude DSB, prostor mezi ním a hlavní částí nádrže bude přepažen pomocí eggcrate, nejen kvůli bagrování, ale i kvůli tomu, že DSB bude sloužit i jako refugium pro živou potravu. Původně jsem uvažoval o dvou vedle sebe položených nádržích, ale pak jsem to zjednodušil takto. Nápad jsem okoukal z diskuze na marinedepot.com, kde podobné řešení komentuje sám Borneman. To původní akva bylo postaveno jen na DSB (v rámci akva odděleno přepážkou) a malém ATS udělaného v přepadu.

To napouštění z R/O trvá fakt dlouho :))

Hodně úspěchů všem!

David
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

ahaaaa :shock: :)
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Príspevok od používateľa Dano »

zencakd napísal:
To napouštění z R/O trvá fakt dlouho :))
David
Tak toto som si teda vsimol, som si tu fotku kukol po 24 hodinach a hladina je furt vtej istej vyske, asi mas nieco s RO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ale inak super projekt, ten napad s dsb sa mi paci, aku vysku piesku planujes? ako tam budes hybat s vodou? A pocuj, nie je ti luto, ze do aq budes kukat len z predu? Nespekuloval si aq nejako z tej steny vysunut?
Dano
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Príspevok od používateľa zencakd »

To Dano: šel jsem pro jistotu zkontrolovat R/O :-)

ohledně DSB uvažuji tak, že písek dosypu skoro až k horní hraně přepážky, ale jen tak, aby mi to nebrala voda pryč. To by umožnilo, že pulsní čerpadlo, které bude na druhém konci nádrže (Vortech MP40) zajistí neustále omývání povrchu písku v DSB. Jestli to bude fungovat, ještě nevím :-)

Pokud to nepůjde, dám písku méně a za přepážku umístím další čerpadlo nebo vývod z výtlačného čerpadla.

Co se týká koukání z jedné strany - zatím nebudu dávat žádné pozadí, abych mohl pozorovat vše ze tří stran a pak se uvidí...

David
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

IMHO davat DSB vyrazne vyssie ako nejakych 15cm nema velky zmysel. Samozrejme predpokladam pouzitie najjemnejsieho aragonitu.
Prudenie nad nim bude dostatocne uz len vdaka tomu co bude v hlavnej nadrzi, ziadne dalsie cerpadlo by som tam nedaval.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

písečná bouře

Príspevok od používateľa zencakd »

Ahoj,

vše je napuštěno, salinita téměř 1.025, čerpadla běží. Problém je pouze v tom, že voda vypadá jako po písečné bouři. V hlavní části je jeden velký pytel aragonitu frakce asi 1mm od Pepina, za přepážkou je asi 12cm jemného aragonitu. Dno filtrace je pokryto jemným bílým prachem.

Otázka je, co s tím?

Výtlačné čerpadlo má výkon 6.000 litrů/h, plánuji výstup hadice napojit do uzavřeného okruhu, který bude mít cca 6 menších výstupů. Tím se prdou vody dostane na rovnoměrněji do "všech" rohů.

Vortech 40 je zatím úplně vypnutý, jakmile ho pustím, tak i to, co se usadilo lítá jako blázen. Není ani tak problém s proudem vody, který jde z čerpadla, ale s proudem vody, který nasává vodu i s pískem do čerpadla.

1) Co mě napadá je: vyhodit jemný písek z hlavní části do DSB, a místo toho dát hrubší drť (max 1-2cm). V části DSB bude jen nějaké nano čerpadlo aby se tam neusazoval kal a tím by se to tolik nevířilo. V hlavní části by pak mohla běžet čerpadla na plný plyn.

2) Do hlavní nádrže bych už dal max. živých kamenů, to by také mělo snížit víření písku. Četl jsem, že jemné částice písku se časem obalí bakteriemi a "ztěžknou". To by mohlo také pomoci. Netuší, jak to ale dlouho trvá. Předpokládám, že živým kamenům zakalená voda nevadí.

3) uzavřený výtok z hlavního čerpadla viz výše.

Uvažuji správně?

Ještě jeden dotaz - nemám zdvojené dno, mám živé kameny stavět přímo na sklo nebo podložit něčím jako eggcrate?

Díky moc!



David
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Príspevok od používateľa BODLOK »

Kameny přímo na sklo dna raději ne.Já jsem dal pod kameny organické sklo s 5mm.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Príspevok od používateľa Steedy »

ja dal na dno live sand ten nejjemnejsi a na to polozil kameny a uplne bez problemu.. ze zacatku mi to taky virilo jak v pisecne bouri ale pisek se cca po mesici usadil a je to v pohode.. ted mi dela sem tam jen muj picaso pisecnou bouri :)

v 300l akva mam cca 17000 l/h z toho 12000l se na noc vypina a jede jen 5000l/h
Používateľov profilový obrázok
moře
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 331
Dátum registrácie: 29 Júl 2008 10:14
Bydlisko: Frýdek-Místek

Príspevok od používateľa moře »

Ja do nové nádrže písek vůbec dávat nebudu. Jenomže holé sklo se mi taky nelíbí!!! Tak to budu řešit, že dno natřu epoxidem a posypu to aragonitovým pískem. Vysledek, aspoň doufám, bude takový, že při odkalování ho postupně "nevycucám", čerpadla mi dno nerozfoukají a hlavně, čištění bude jedna báseň. :wink:
Naposledy upravil/-a moře v 19 Apr 2010 20:44, upravené celkom 1 krát.
Měl jsem moře, musel jsem ho prodat, ale chci ho znovu!!!!
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Príspevok od používateľa Dano »

Ved pospekuluj nad tym, ze by si z hlavnej nadrze vyhodil vsetok piesok. Co tu poznam chalanov, velka vacsina ho postupne vyhodila.
Co sa tyka kamenov, da sa spustit aq aj na ,,sucho,, Zalezi na tebe, co ta viacej oslovi. Suchy start ma par pozitiv. Jedno z najvacsich je moznost ,,estetickeho,, dokoncenia nadrze. Mrtvych sutrov je vacsi vyber. Nedavno menil sutre v nadrzi Lupolqi a tiez to robil za chodu. Nieco polepil na suchu a vkladal do nadrze vacsie segmanty.
Ku zivym sa vzjadrovat nemozem, spustal som len jedno aq a aj to na sucho, nemam s tym skusenosti.
V par aq som videl pod kamenmi pouzite biele platy asi z nejakeho akrylu. Neviem, ako sa to vola, ale lutujem, ze som ich tam nedal.



Pre tych, co pojmu ,,suche,, nerozumeju. Suche kamene su kusy mrtvych suchych koralovych kamenov roznych tvarov. Tie sa pred pouzitm nechaju poriadne vyluhovat a az potom sa pouziju v aq :wink:
Dano
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa chip »

Souhlasim, ja pisek v AQ postupne vytesnuju, dela to akorat bordel. Do noveho AQ dam na dno smes koralove drte a drceneho aragornitu ( co ma Pepin ve velkych nadrzich).
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Príspevok od používateľa kominík »

to Dano - pláty jsou z keramiky
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"