Tomuv Reef :-)

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa zdenekzd »

vik_33 napísal:Sakra - a já si doteďka myslel, že na mořskou hladinu běžně dopadá UV-A a částečně UV-B záření o celkem slušném výkonu.
I já
Marian Gross napísal:Chlapi , ved kvôli tomu sa hovorí o ozonovej diere a kvôli tomu sa aj my natierame opaľovacím krémom.
A co z toho plyne za ponaučení? 1 ml opalovacího krému na 500 l. vody a korálnatci budou v poho :mrgreen:
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
Používateľov profilový obrázok
Tomasn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 12 Nov 2008 16:07
Bydlisko: Brno

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa Tomasn »

kominík napísal:Ja pouzivam kryci skla pres zimni obdobi x let
tak uz jich par znam :lol:

hele muzu dotaz proc pres zimu ?
ja nepouzival skla ani na sladkem akva je pravda ze okolo me porad nekdo brecel ze mu nerostou kytky a ja je prosekaval kosou ...

toto pondeli byla v Cyperus Brno perfektni prednaska od
Doc.Ing. Miloslav Steinbauer, Ph.D. - Světelné zdroje (vcetne led) a jejich aplikace- biologické účinky světla, aplikace pro akvaristiku.
v ni popsany ruzne zavislosti intezity svetla - mnozstvi co2 na rust rostlin a hromada dalsich veci
ale vyuziti krycich skel pres zimu tam nebylo :-(
masafi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Jan 2013 12:33
Bydlisko: Zeleneč (kousek od Prahy)

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa masafi »

vik_33 napísal:Sakra - a já si doteďka myslel, že na mořskou hladinu běžně dopadá UV-A a částečně UV-B záření o celkem slušném výkonu. A teď se tu dočítám, že pidivýkony LED-UV pásků jsou škodlivé až nebezpečné :shock:
jasny UV bombarduje hladinu a ne zrovna v malich davkach .. tam ale psali, ze v prirode koraly co jsou blizko hladine maji obranny mechanismus vetsinou ve forme barvy a nebo mikrovrstvy, ktera UV zareni pohlti ... zatim co v nasich nadrzich se spolu muzou potkat i koraly z vetsich hloubek a nebo lokalit, ktery od prirody nejsou uzpusobeny na vetsi mnozstvi UV ... Cela diskuze byla hlavne o tom, ze je dobre pouzivat znackove LED u vlnovych delek na hranici UV, kde mas alespon vetsi jistotu, ze soucastka bude mit parametry uvadene v katalogu... je pravda, ze mnohem vetsi problem nez UVA je UVB a UVC .... vzhledem k tomu, ze jde o barvu a ne o UV zareni tak proc riskovat ... btw. jeste kdyz jsem jesterkaril tak se stavalo, ze nekdo pouzil spatnou zarivku a slepli mu zvirata .... dokonce jeden vyrobce menil celou serii UVb trubic, protoze se na to prislo ... a byly to jen 8% trubice ....

na uvguide.co.uk jsou ruzna mereni a testy pro jesterkare .. mimojine jsou tam amaterska mereni mnozstvi UVb z celeho sveta pomoci UVB metru ... australie az 200-450 uW/cm2 coz je pokud jsem se nesekl v prevodu 2-4.5w/m2.

masafi
Používateľov profilový obrázok
Tomasn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 12 Nov 2008 16:07
Bydlisko: Brno

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa Tomasn »

Marian Gross napísal:
vik_33 napísal:Sakra - a já si doteďka myslel, že na mořskou hladinu běžně dopadá UV-A a částečně UV-B záření o celkem slušném výkonu. A teď se tu dočítám, že pidivýkony LED-UV pásků jsou škodlivé až nebezpečné :shock:
Chlapi , ved kvôli tomu sa hovorí o ozonovej diere a kvôli tomu sa aj my natierame opaľovacím krémom. A na ÚVERY lampách sa píše, že v miestnosti v ktej sa používa ÚVERY nemajú byť ani rastliny.
ÚV totiž excituje elektróny a spôsobuje na atómovej úrovni rozpad molekúl.docasne vzniká ozón, kto používal UV lampy, vie potvrdiť povestný sladkastý pach. A tie sú dezinfekčné čiže ničia baktérie a mutácie ( rakovina- prebujnenie buniek je tiež na základe mutácie)
jenom male info
Ozonová vrstva absorbuje část ultrafialového záření (280-320 nm) k tomu se muj pasek nepriblizuje ani nahodou -takze tato myslenka je uplne mimo
Používateľov profilový obrázok
Tomasn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 12 Nov 2008 16:07
Bydlisko: Brno

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa Tomasn »

masafi napísal:
vik_33 napísal:Sakra - a já si doteďka myslel, že na mořskou hladinu běžně dopadá UV-A a částečně UV-B záření o celkem slušném výkonu. A teď se tu dočítám, že pidivýkony LED-UV pásků jsou škodlivé až nebezpečné :shock:
jasny UV bombarduje hladinu a ne zrovna v malich davkach .. tam ale psali, ze v prirode koraly co jsou blizko hladine maji obranny mechanismus vetsinou ve forme barvy a nebo mikrovrstvy, ktera UV zareni pohlti ... zatim co v nasich nadrzich se spolu muzou potkat i koraly z vetsich hloubek a nebo lokalit, ktery od prirody nejsou uzpusobeny na vetsi mnozstvi UV ... Cela diskuze byla hlavne o tom, ze je dobre pouzivat znackove LED u vlnovych delek na hranici UV, kde mas alespon vetsi jistotu, ze soucastka bude mit parametry uvadene v katalogu... je pravda, ze mnohem vetsi problem nez UVA je UVB a UVC .... vzhledem k tomu, ze jde o barvu a ne o UV zareni tak proc riskovat ... btw. jeste kdyz jsem jesterkaril tak se stavalo, ze nekdo pouzil spatnou zarivku a slepli mu zvirata .... dokonce jeden vyrobce menil celou serii UVb trubic, protoze se na to prislo ... a byly to jen 8% trubice ....

na uvguide.co.uk jsou ruzna mereni a testy pro jesterkare .. mimojine jsou tam amaterska mereni mnozstvi UVb z celeho sveta pomoci UVB metru ... australie az 200-450 uW/cm2 coz je pokud jsem se nesekl v prevodu 2-4.5w/m2.

masafi
no myslim se sireni ve vzduchu a ve vode je trosku nekde jinde ...
Používateľov profilový obrázok
Tomasn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 12 Nov 2008 16:07
Bydlisko: Brno

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa Tomasn »

masafi napísal:
vik_33 napísal:Sakra - a já si doteďka myslel, že na mořskou hladinu běžně dopadá UV-A a částečně UV-B záření o celkem slušném výkonu. A teď se tu dočítám, že pidivýkony LED-UV pásků jsou škodlivé až nebezpečné :shock:
jasny UV bombarduje hladinu a ne zrovna v malich davkach .. tam ale psali, ze v prirode koraly co jsou blizko hladine maji obranny mechanismus vetsinou ve forme barvy a nebo mikrovrstvy, ktera UV zareni pohlti ... zatim co v nasich nadrzich se spolu muzou potkat i koraly z vetsich hloubek a nebo lokalit, ktery od prirody nejsou uzpusobeny na vetsi mnozstvi UV ... Cela diskuze byla hlavne o tom, ze je dobre pouzivat znackove LED u vlnovych delek na hranici UV, kde mas alespon vetsi jistotu, ze soucastka bude mit parametry uvadene v katalogu... je pravda, ze mnohem vetsi problem nez UVA je UVB a UVC .... vzhledem k tomu, ze jde o barvu a ne o UV zareni tak proc riskovat ... btw. jeste kdyz jsem jesterkaril tak se stavalo, ze nekdo pouzil spatnou zarivku a slepli mu zvirata .... dokonce jeden vyrobce menil celou serii UVb trubic, protoze se na to prislo ... a byly to jen 8% trubice ....

na uvguide.co.uk jsou ruzna mereni a testy pro jesterkare .. mimojine jsou tam amaterska mereni mnozstvi UVb z celeho sveta pomoci UVB metru ... australie az 200-450 uW/cm2 coz je pokud jsem se nesekl v prevodu 2-4.5w/m2.
masafi
no mysmlim ze tady ser o UV-B neda vubec mluvit a resime teroreticky mozny zasach do do UV-A casti ...

Záření UVB má vlnovou délku v rozsahu od 280 do 315 nm. Je z převážné většiny absorbováno ozónem ve stratosféře, resp. ozónové vrstvě. Z typického slunečního záření 350 - 900 W/m², které dopadá na nejvyšší vrstvy atmosféry neproniká prakticky žádné UV záření s vlnovou délkou pod cca 295 nm; od této hranice se na zemský povrch dostává měkčí UV záření - záření UVA o vlnové délce 400 nm se na zem dostane 550 mW/m² (z přibližně 1700 mW/m² z horních vrstev atmosféry).
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa vik_33 »

zdenekzd napísal:
vik_33 napísal:Sakra - a já si doteďka myslel, že na mořskou hladinu běžně dopadá UV-A a částečně UV-B záření o celkem slušném výkonu.
Marian Gross napísal:Chlapi , ved kvôli tomu sa hovorí o ozonovej diere a kvôli tomu sa aj my natierame opaľovacím krémom.
A co z toho plyne za ponaučení? 1 ml opalovacího krému na 500 l. vody a korálnatci budou v poho :mrgreen:
1ml je moc, na takový objem stačí 0,5ml. Dávkovat pouze ráno, na noc to nemá smysl :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
masafi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Jan 2013 12:33
Bydlisko: Zeleneč (kousek od Prahy)

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa masafi »

to tomasn:

problem je ze se bavime o umelem svetle ... u ktereho nevis jak silne a co emituje .... jen se domyslis ..... (pasek ma prikon 7-14w/m) kolik z vyzareneho vykonu je UV ? jake spektrum opravdu vyzaruje ... bylo by zajimave zmerit to alespon UVB a UVA metrem ....

tady je peknej clanek ... jinak v tom clanku resi jak se koraly brani UV a skodlivost UVR v rozsahu 280-360 nm tj i UVA .... udelej si obrazek sam ...

http://www.plosone.org/article/info:doi ... ne.0007995

jardaH ti jen pise svoji zkusenost ... a je na tobe jestli ji vezmes v uvahu a nebo ne ... ja ti pisu co jsem cetl .... delej jak myslis ... ja osobne budu stavet z 3w led svetlo v 2he fazi startu meho prcka a urcite pouziju i neco kolem 420 nm (fialovou), ale pouziju kryci plexi mozna, ze zbytecne nicmene me to nijak nezatizi a navic se mi snizi odpar.. a nemusim nic resit ....

masafi
Používateľov profilový obrázok
Tomasn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 12 Nov 2008 16:07
Bydlisko: Brno

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa Tomasn »

masafi napísal:to tomasn:

problem je ze se bavime o umelem svetle ... u ktereho nevis jak silne a co emituje .... jen se domyslis ..... (pasek ma prikon 7-14w/m) kolik z vyzareneho vykonu je UV ? jake spektrum opravdu vyzaruje ... bylo by zajimave zmerit to alespon UVB a UVA metrem ....

tady je peknej clanek ... jinak v tom clanku resi jak se koraly brani UV a skodlivost UVR v rozsahu 280-360 nm tj i UVA .... udelej si obrazek sam ...

http://www.plosone.org/article/info:doi ... ne.0007995

jardaH ti jen pise svoji zkusenost ... a je na tobe jestli ji vezmes v uvahu a nebo ne ... ja ti pisu co jsem cetl .... delej jak myslis ... ja osobne budu stavet z 3w led svetlo v 2he fazi startu meho prcka a urcite pouziju i neco kolem 420 nm (fialovou), ale pouziju kryci plexi mozna, ze zbytecne nicmene me to nijak nezatizi a navic se mi snizi odpar.. a nemusim nic resit ....

masafi
kazdopadne doporucuji precist
http://rum.prf.jcu.cz/public/brandl/hyd ... 4-graf.pdf
masafi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Jan 2013 12:33
Bydlisko: Zeleneč (kousek od Prahy)

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa masafi »

Diky zajimave mam uz ulozeno.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa bradoo »

masafi napísal: kolik z vyzareneho vykonu je UV ? jake spektrum opravdu vyzaruje ... bylo by zajimave zmerit to alespon UVB a UVA metrem ....
masafi

Problém nebude podla mňa čo iné ešte led vyžaruje, ale že vyžaruje iba danú vlnovú dĺžku a nič iné. Pokiaľ vyžaruje 95% výkonu presne na 400nm môže to byť príliš už pri pomerne malom výkone. Keby jednofarebné LED mali širšie spektrum vyžarovania, mali by sme po probléme. Aj tak trvám na tom, že u akva osvetlenom iba led a vzdialenom od okna treba doplniť spektrum smerom k fialovej a UV. Možno stačí iba malé množstvo, ale potrebné je. Pri použití T5 na dosvetlenie, tento problém odpadá.
Krycie sklá nám určite neodfiltrujú UVA vyšších vlnových dĺžok 350-400nm. Maximálne rozptýlia intenzívne bodové svetlo na jednej vlnovej dĺžke( najme ak sú špinavšie.) Takže pomoc krycieho skla proti spáleniu vidím v rozptýlení a nie filtrovaní nežiadúcej zložky.
masafi
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Jan 2013 12:33
Bydlisko: Zeleneč (kousek od Prahy)

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa masafi »

to brandoo

nenapsal jsem to mozna uplne jasne .. jde mi o to, ze nektere led pasky /ledky jsou z chipu, ktere se skladaji z vice diod v jednom pouzdre treba 5050 jsou 3 diody v jednom pouzdre navic jich je na pasku od 30 do 120 na 1m tim padem muze dojit k tomu, ze ruzne casti pasku muzou mit ruznou vlnovou delku svetla ....
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Tomuv Reef :-)

Príspevok od používateľa bradoo »

Ahoj
Myslím že by si to videl aj volným okom že svieti inak(žiadno :mrgreen: ). Okrem toho výroba UVB led je náročná a drahá. Ale môže sa stať, že LED bude vyžarovať súčasne aj na inej vlnovej dĺžke. Vyskytuje sa to však vzácne a vyžarovanie je výkonovo veľmi nízke.
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"