NP biopellets

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa aquain »

Před cca 2roky jsme došli k závěru, že peletky jsou velmi nebezpečný experiment.Stejně jako vodka a spol.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa rybka »

Stačily pouze reference o slizovitých zákalech :roll:
Ale že se prodalo pytlíků předraženého pseudopolymerizovaného škrobu, a když to nechtělo fungovat, pomohl facelift (problémy přičítané nevhodnému tvaru :mrgreen: ). A těch "speciálně vyvinutých jednoúčelových reaktorů" za astronomické částky.
Jo, přírodní zákony ještě nikdo nepřečůral. V každé nádrži se vytváří biologická rovnováha, je jen otázka, jestli jej ještě vhodná pro život našich chovanců. A to, že peletky jsou cesta do pekel muselo být jasné každému po objevení prvního zákalu.
Ale nebojte se, zanedlouho se určitě objeví další "zázrak", do kterého je nezbytné investovat.
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa zdenekzd »

Zatím se mi nezdá že by AQ u pepina(myslím že 5000 l.) šlo do pekel :? a jede na pelety.

A jak to tady neustále pročítám tak jsem došel k závěru, že ať udělám cokoliv, ať přidávám cokoliv, ať nepřidávám nic, ať to nastavím tak nebo tak......tak je všechno pomalá cesta do pekel např. vápenná voda na pH bylala dobrá...už není, pelety byly dobrý...už nejsou atd. atd

A závěr pro mě?... mám co tam mám, nastaveno jak si myslím že by to mohlo fungovat a...když se to zhroutí za dva roky tak když budou prachy zkusím to obnovit, když se to zhroutí za 15 let tak se na to už vy...u protože stejně nevytáhnu konev s vodou z vany :mrgreen:

Moři zdar
Zdenek
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa rybka »

Zatím se mi nezdá že by AQ u pepina(myslím že 5000 l.) šlo do pekel :? a jede na pelety.
To je taky pravda, ale když se podíváš, kolik Pepin importuje ryb a jakou má tudíž spotřebu vody, tak je zcela jistý parádní průtok vody v oné nádrži a v nádržích s SPS. U něj to nebude nádrž, ale řeka s neustálým ředěním DOM.
Petetky k procesu odbourávání amoniakálního dusíku přispívají, to je pravda. Ale mají i vedlejší účinky a to si nikdo nechce přiznat nebo je přisuzuje jiným vlivům. Při 20% výměně vody týdně problém nárůstu DOM nebude tak rychle znatelný, ale pokud někdo vymění 5% objemu za měsíc nebo když si vzpomene, problém se určitě rychle projeví.
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa zdenekzd »

Mám takový pocit, že to výstavní AQ o kterém jsem mluvil jede samostatně ale nevím to určitě.
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa rybka »

Výměnu vody tam určitě provádí taky, a že by ji pouštěl na kanál? A zrovna Pepin :wink:
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa zdenekzd »

No jasně, ale to já taky, otázka pro mě je jak poznám jestli je dostatečná. Vždyť tady je na to taky spousta rozdílných názorů. A to je to o čem právě přemýšlím. Existuje něco prokazatelně co funguje naprosto bezpečně?
Měním 10 % jednou za 14 dní.
Jinak peletky mám zpátky týden 100 ml a zatím po slizu ani památky.
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa gut »

nevím do jaké míry je nutno počítat s organickým zatížením vody pří používání pelet,ale podle mě je to jako se vším.pokud nemám přerybněnou nádrž není třeba litr pelet na 500l akvárko.v tom případě při standartní výměně vody se alespoň u mě žádný zákal ani sliz nikdy nekonal.co se týče toho,že jsme vlastně najivně naletěli na marketingové bláboly a cpeme do nádrže předražený škrob.no nevím(silně pochybuju) jestli někdo z nás zná přesné složení pelet(tuším,že kromě sacharidů je tam ještě nějaká laktóza(což je vlastně taky cukr.)možná ne.nestojím si za tím) ale při mé spotřebě cca 200ml za 15měsíců je to prostě velmi levné.takže pokud se používají jen pelety a v nádrži je víc ryb než by mělo je spotřeba pelet veliká a nevýhody začínají být významné.ale tady je třeba říct,že i když použijeme jiný druh filrtace na přerybněnou nádrž tak se kumulují nežádoucí vlivy a zvyšují rizika.a je na každém jak je vnímá.pro někoho je zeolit bezpečný a jiný si s ním vysterilizuje vodu a odčerpá všechny stopové prvky.obrovské refugijum plné caulerpy má také svá uskalí v podobě uhýhu vetšího množství makrořasy po neopatrném prostříhání a následný výluh možná odrovná akroporu dříve než organická zátěž s trochy pelet.v těchto případech akorád nemůže "akvarista" nadávat na marketingové obludy.takže podle mě nelze pelety odsoudit(koméntář typu"peletky jsou velmi nebezpečný experiment")za to,že je někdo dávkuje ve dvoj nebo trojnásobných dávkách než je doporučeno.a jestli někomu zmizne z válce litr pelet za půl roku a přijde mu to drahé,tak ať se zamyslí spíše nad tím kolik ryb v té své pětistovce má.pak ať si spočítá kolik by za tu dobu v přetížené nádrži spotřeboval zeolitu nebo prosvítil nad refugiem a zjistíme že je to +- nevýrazný rozdíl
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa rybka »

Zeolit má svou sorbční kapacitu a mimo amoniakální dusík se 100% nasytí už v solance při máčení, tím sorbce "nechtěného"končí. To, že odčerpá stopové prvky je tedy jen nepodložený blábol, nádrž JardyH je toho důkazem a neznám nikoho, kdo by měl v nádrži víc zeolitu než on. A to už se bavíme o víc jak 3 kg zeolitu na 100 litrů vody.
Zvýšené množství DOM ve vodě se na rybách hned nepozná, na SPS korálnatcích už ano. A přidáním peletek z tohoto hlediska zatížíme a je jedno, jestli jsou to škroby nebo cukry. Podobný zázrak už tu byl, denitrátory s bioballs od AquaMedic - víc průserů než pozitiv. Někteří s touto "zbraní" dokázali zlikvidovat i Sinularie a podobné korálnatce.
Předmětem filtace v mořském akváriu je, vše co tam nepatří, musí ven a to bez vedlejších účinků. Zatím toto zvládají proteinový odlučovač, hydroxyoxid železitý a cíleně upravené horniny v vysokým obsahem klinoptilolitu. A samozřejmě sama "příroda". Vše ostatní má zatím vedlejší účinky, ať se nám to líbí nebo ne. Netvrdím, že je to špatné, ale dobré určitě taky ne.

Zvládnout pomocí peletek startovací přebytky amoniakálního dusíku u nových nádrží určitě dobré je, ale řešit jimi přetíženost systému je tak akorát dobrý hazard.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa martin01 »

Jo ten denitrifikační filtr Aqua Medic byl super, do té doby než vypadl na půl hodiny proud a pak už tekl jenom čpavek, nebo jak se tomu sajrajtu říká. Každopádně za pár sekund byly korály zataženy. Tenkrát jsem to naštěstí stačil vytáhnout a celkem se to zmátořilo.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa rybka »

Bývalý aktivní uživatel PetrM takové štěstí neměl a znám i další chovatele, kteří to poslali na smeťák.
Dnes po poledni jsem viděl totálně zhnědlé původně barevné Acropory (komplet akva, asi 50 kusů v cca 30 druzích a barevných formách) - několikadenní snížený průtok přes peletkový filtr (kleklo čerpadlo, místo něj bylo dočasně dáno slabší) se "zapečeným" obsahem a zakalenou (možná lepší by byl termín "zahleněnou") vodou. To už spravit nepůjde :roll: Kdyby to raději onen dotyčný odstavil úplně, udělal by lépe. A to jsou ty vedlejší účinky.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa aquain »

gut napsal:nemůže "akvarista" nadávat na marketingové obludy.takže podle mě nelze pelety odsoudit(koméntář typu"peletky jsou velmi nebezpečný experiment")za to,že je někdo dávkuje ve dvoj nebo trojnásobných dávkách než je doporučeno.a jestli někomu zmizne z válce litr pelet za půl roku a přijde mu to drahé,tak ať se zamyslí spíše nad tím kolik ryb v té své pětistovce má.

Jsem autorem tohoto komentáře.Zamýšlím se nad tím,kolik ryb v té své pětistovce mám....Mohl by napsat GUT jaké dlouholeté zkušenosti má on s mořskou akvaristikou (a různými systémy),jak objemnou má nádrž,kolik a jakých má druhů ryb a bezobratlých ve své nádrži? Jak se mu prosperuje akvárium? Dík za informace

A dovětek- Rybka je starý mazák,má pravdu
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa rybka »

Aquaine, Rybka je pořád začátečník a pořád se učí. Bez smajlíků, bez vedlejších poznámek. Před 10 lety mě HD varoval, když jsem vylezl na světlo se zeolitem, pak mi JB spílal soudy, že kopíruju "ameriku" a jeho kšeft. Před 8 lety jsem "nakopl" Pepina, že SPS jdou množit ve 100 litrových nádržích.
Vše děláno k dobru mořské akvaristiky. Přitom jsem začínal jednoduše, v roce 1979 jsem si usmyslel studovat na SPŠ chemické, abych mohl mít své vlastní mořské akvárko (tož sůl nebyla a musela se míchat). Mám dlouholeté chovatelské zkušenosti a dnes bohužel i okamžité reakce. Amsi, kominík i Bukasek si určitě vzpomenou na mé reakce po "masáži" na peletky z 1. stretka v Badíně, když jsme jeli na exkurzi ke Giussepemu. Dobrá, ale nevyzpytatelná hračka...
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa aquain »

Dobrá,dobrá,už stačí....
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: NP biopellets

Príspevok od používateľa rybka »

Jo jo jo, snad se brzy ozvu a stavím se na kafe. Opačně to nejde, k nám se jezdí přes Hranice a "pražáci" (tj. HD a spol. s hrůzou zjišťují, že s sebou nemají cestovní doklady ) :mrgreen:
Zamknuté

Návrat na "Filtrácia"