Spustenie filtracie v 175l mori

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa tragett »

Zkousel si postizenou rybu vykoupat ve vode z RO? Nekde sem to tu taky cetl kdyz sem to resil ...
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa aquain »

Nemůžu moc radit,nejsem odborník,jen pár strohých postřehů z praxe
Domíváme se že se jedná o bakteriální infekci. Běžní kožní parazité jsou pouze jen druhotný příznak u oslabených ryb.
Napadené ryby nelze léčit běžnými prostředky. Do akvária se sníženou salinitou o obsahu 1 000 l jsme nasadily 6 x 80 W -UW + 250 G O3. Česnek a osmotickou vodu jsme ani nezkoušeli.
Podle nás to nemá smysl.Postupně zahynuly Pomci,Bodloci,Ostenci...(cca 100 ks ryb)Jako by je cosi zžíralo
Ptali jsme se Německých odborníků.Domívají se, že jsou to rezistentní kmeny bakterií od De Jonga (masové užívání antibiotik).Ten zase tvrdí že to přišlo Floridských farem.Ti zase že s Izraele.A pak jsme slyšeli i divokou teorii, že je to zmutovaný kmen mezi bakteriemi z Karibiku a I.P. oblasti.
Nechceme poučovat,ale myslíme si,že je třeba se vyhnout nekontrolovatelným masovým dovozům a pečlivě vybírat ryby. A v prvé řadě zajistit perfektní podmínky a vhodné prostředí v akváriu.Veliký důraz na sociální začlenění jedince-snažit se absolutně vynulovat stres.
Pak je šance že se vyhnete tragickým úhynům. My to tak praktikujeme
A chováme v našich nádržích ryby rodu X. mento,A.achilles, Z. gemmatum a další
Těch by bylo škoda
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa jskubak »

skusil som aj savo, nemovi to asi o den predlzilo zivot, najprv sa povlak stratil ale na druhy den bol opat biely
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa reicho »

a nemoze to tak nahodou byt amyloodinium ??? chcelo by to dat pod mikroskop a pozriet.
a Aquain : pouzili ste aj nejake antibiotika ked si myslis ze islo o bakterie?robili ste rozbor pod mikroskopom?
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa aquain »

Antibiotika? Nevíme kdy,kolik,jak často a jaká. Bakterie pod mikroskop? Mám novej,krásnej,digitální, dá se připojit k monitoru 8) ale nedokážu je určit. Vím že jsme udělali někde chybu ale léčení (hlavně antibiotiky) je až ten poslední, nejistý,zoufalý krok. My jsme měli hlavně zabránit tomu ,aby se jakákoli nemoc mohla vůbec rozvinout
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa reicho »

beznym mikroskopom zistis spolahlivo parazity,nie bakterie a antibiotika sa v liecbe ryb pri podozreni na bakterialne ochorenie bezne pouzivaju,ja ako veterinar urcite nie som za plosne a preventivne pouzivanie,rozboru a chorobam ryb sa venujem uz dlhsiu dobu.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa aquain »

Můj příspěvek je v rámci mých úvah a doměnek. Nejsem odborník(jak uvádím) ani veterinář,jenom jsem měl pocit se k tématu(po mých potížích) okrajově vyjádřit
(Vím že nedokáži určit běžným mikroskopem bakterie.Je k tomu zapotřebí speciální laboratoř)
Jo a při invazi mi exly různé ryby,ale tu co máš jako symbol,tak ta,ač silně napadena,přežila! :D
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa Lukáš »

A je to prave tak,ze vacsina bakterialnych ochoreni je sekundarnych. Pri spravnej prevencii je riziko minimalne. Zavlecenim amyloodinia alebo brooklynelly do nadrze s rybami,ktore s tymito parazitmi nikdy predtym neboli v kontakte alebo su oslabene roztoci kolotoc, ktory preziju zvycajne 1-3 ryby a cela sranda konci cca po 3-4 tyzdnoch.


Bachorky od obchodnikov smerom ku konkurencii su castejsie, nez je skutocne priznanie si vlastnych chyb. Su uz zname rezistentne formy parazitov aj bakterii, ale zatial nastastie pomerne vzacne. Tak napr. mam skusenost s Cryptocaryon irritans, ktory sa objavil po 2,5 mesiaci hyposalinity (1,010)! Perfektne ale zabrala med v tej najlacnejsej forme. Pruser je, ze sa nedala aplikovat do hlavnej nadrze.

Savo v prislusnej koncentracii funguje vzdy, ale potom zacinas s AQ odznova. :D
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa jskubak »

Siganus vulpinus je poslednou zivou rybkov v mojom akva, ale aj on je apaticky, ako dlho by malo ostat akva bez ryb
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa jskubak »

kupim funkcne ojazdene akva a toto necham bez ryb aspon pol roka

:cry: :cry: :cry: Kupim za dobru cenu zabehnute akva aj s mensimi problemami, najlepsie aj s dovozom do Modry /30 km od Bratislavi/ :cry: :cry: :cry:

Jaro 00421 905 750 050
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa aquain »

Asi pro Reicha i Lukáše.Jasně , určitě velmi účinné by bylo FMC. Ale vychytávat 50 ryb z dvou tisíc litrů a mezi 40 cm SPS by bylo těžký. I v karanténích nádržích máme biologickou filtraci,aragonit,živé kameny.
Nejsme zastánci "drsných" karantén, ve kterých sice ryby nevykazují známky nemocí,ale jakmile živočich zmnění prostředí,ukáže se jak na tom je. Zdá se nám to humálnější.I když ne úplně ekonomické.
Když jsem v letech 70-80 choval zajímavé sladkovodní ryby, ohýbal jsem přes okraj akvária s napadenými rybami měděný drát.To bylo ůžasné !
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa Lukáš »

Jaro: 2-3 mesiace vascinou stacia

Aquain: s FMC by som bol prave opatrny, je to "zabijak" biologickych filtrov. Navyse ani jedna zlozka nie je 100% ucinna proti beznym parazitom. Tento pripravok neobsahuje med, zato obsahuje 2 karcinogeny (formalin, malachit. zelen) a jedenu dalsiu antibakterialnu zlozku - metylenovu modru. Navyse je termo- a foto- labilny, t.j. ucinnu koncentraciu si dlhsie udrzi len pri zatemneni nadrze, atd. ....
To ze si tam mal 6x XY Wattov UV a moc to nepomohlo tiez hovori pre parazita. Bakterie su vo vseobecnosti na UV ovela citlivejsie. Pokial bolo 100 ryb typu bodlokov, pomcov v 1000 l AQ, k uhynu mohla dost prispiet aj otrava z prerybnenia (dusikate latky,...). Ale nechcem tu teoretizovat ani spochybnovat skusenosti, ktore bez debaty mas, aj ked sa v niektorych veciach odlisuju od tych mojich. Totiz aspon v 90% pripadov viem dost presne determinovat pricinu uhynu ryby, bohuzial niekedy vsak az ex post. No a chyba je vascinou na mojej strane. Niekedy zdanlivo bezvyznamna, ale v konecnom dosledku pre zivocicha fatalna.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa aquain »

Ne ne Lukáši,asi jsem to špatně podal,FMC do akva s biologickým filtrem jsem neaplikoval,je to nesmysl a úhyn 100 ryb probíhal celkem v cca 4,5 tis. litrech,(pomněrně masivní výmněna vody ,odpěňovače např.DELTEC 3070S-takže dusík ne)jenom mě překvapila rychlost a SÍLA invaze.Za 22 let praxe s mořskou akvaristikou jsem se s něčím podobným nesetkal.Proto mé laické podezření na rezistentní bakterku a ne na běžně známé kožní parazity. Nějaké stěry a výtěry jsem prováděl,ale nedokázal jsem určit původce(nedostatek času a chuti + jsem někomu, já vůl, půjčil Basslera)

A hlavně nebyl čas se tím moc zabývat,protože Franta furt chodí k zubaři a ve firmně není nikdo ,kdo by mi mohl ty parazity přidržet! :lol:
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa VF »

aquain napísal: A hlavně nebyl čas se tím moc zabývat,protože Franta furt chodí k zubaři a ve firmně není nikdo ,kdo by mi mohl ty parazity přidržet! :lol:
Off topic:
Kdo se neozve ..... Já bych Ti třeba i podržel!!!!!
Na osvětlenou - Léčím své nachlazení z velmi horkého léta! Něco pro Lukáše, mám nejhorší (a skoro smrtelnou chorobu) rýmičku (nádchičku??) z průvanu. Kam se hrabou zuby.
Zkušenost je nesdělitelná!!
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Spustenie filtracie v 175l mori

Príspevok od používateľa jskubak »

Siganus vulpinus ma vypulene oci a este stale zije
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"