Reef by švíco

Fórum pre pokročilích akvaristov ktorý sa snažia o svoje krásne malé more

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Měl jsem jednoho, který žral jako blázen úplně všechno vč. nori řasy. Akorát když jsem ho kupoval, tak měl dost propadlé břicho... ale když jsem viděl ten apetit, tak jsem si říkal, že se vykrmí...
No žral pořád, ale netloustl... vydržel to cca rok.
Tohle byl pokus č. 2...
Dal jsem si ho do stejné kolonky jako mandarín a ostracion... ryba s minimální šancí na dlouhodobý úspěch...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa VINTR »

Ryba vydrží cca 2-3 roky, víc mi nikdy nevydržela.....měl jsem ji 3x. jednou Aquva Vala, výborně naučená, paní předvedla a hned i přibalila čím to krmila..... (samozřejmě, že místo 700 Kč "v té době" stála 1400 Kč). Hoši když řekne prodejce, že žere..... musí vždy ukázat, jinak tůdle nůdle..... U jiných je to jedno. A 2x to byl boj, jednou Sova, ale rozjela se, jak zjistí, že to je jídlo (musí se splést...... při ozobávání útesu) a po druhé Aquva Vala ovšem ta byla čerstvá a tam jsem byl dopředu upozorněn!!!! (stála ale 700-800 Kč). Zde se chytla až na patentky, pak nebylo problém přeučit.....

A zebrasomy: Kupodivu, je ta klipka celkem šikovná a ty zebry to brzo přešlo. Ona nezdrhá, nestaví se jim a když do ní jdou jde přirozeně na bok a prostě ji pak měly zebry skoro bych řekl na salámu..... Možná jim i potravně nekonkuruje.... tak na ni...
Používateľov profilový obrázok
planescape
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 498
Dátum registrácie: 28 Apr 2013 23:36
Bydlisko: Praha východ

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa planescape »

švíco napísal: 18 Feb 2021 14:08 Chelmon kaput...
Tak to mě mrzí.
No asi si taky nechám zajít chuť. Sic jsem měl u prvního štěstí, že začal s artemkou docela brzy (ale odpravil jsem si ho před čtvrtrokem s ostatníma rybama).

A prosim te ten ostracion je proč problémová ryba?
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Neznám nikoho, kdo by ostraciona dlouhodobě choval bez problémů...
Když už se někomu zadaří a vyroste jim třeba 8 cm kousek za dva roky, tak stejně najednou bez jediného náznaku nemoci prostě odejde... Jak má pevnou kostru těla, tak na něm moc nevidíš zdravotní stav (propadlé břicho apod.)... navíc jsem četl, že mu v akváriích většinou chybí přirozená potrava bohatá na vápník....
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Smityl »

Taky sem ho měl cca rok a zničehonic nic odešel.... kupoval sem ho tak 5 cm měl tak 9 když zdech.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Tak si tak lehce začínám v hlavě rovnat plán na sloučení mých dvou akvárií do jednoho.
V podstatě by z této svatby vylezlo 500 l akvárium.
Abych se moc neodklonil od "švíco" cesty v mořské akvaristice, tak bych se toho opět ujal méně tradičně.
Jednalo by se opět o nádrž bez sumpu... ale tentokrát s přepážkou pro filtraci na boku nádrže. V podstatě by se jednalo o komoru pro dva odpěňovače tunze (9004 a 90012) ze stávajících nádrží (dva je více než jeden :) Budou se vzájemně jistit)... + nějaký sáček s případným médiem. (asi hlavně uhlí... ostatní média již delší dobu nepoužívám) nad nádrží budou svítit stávající světla, ale zřejmě v nějakém zakrytování na nádrží, jelikož by tam těch 5 koulí už vypadalo směšně :) Navíc za zakrytování lze v budoucnu pověsit jakoukoliv kombinaci světel a nebude to vypadat blbě...
Kanystry bych v tomto případě už zrušil... samofiltrační schopnost útesu + velké množství obřích měkkých korálů udělá zajisté svou službu)
Ke zvětšení mě vede centralizování péče o moře v obýváku a zajištění většího životního prostoru jak pro ryby, tak pro korály...
Realizaci zkusím naplánovat na zimní období... tož tak uvidíme, zda to klapne.
Vlastně by šlo jen o přesun stávajícího do společných větších necek... :D
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Jarry »

Super, samozřejmě je potřeba udělat finální nadrž co největší! :wink: V té přepážce bych pro jistotu nechal místo na chaeto s ponorným světlem (Tunze dělá), kdybys chtěl rozšiřovat rybí osádku natolik, že už by to měkáče nestíhali konzumovat a bylo by potřeba přidat nějaký export živin, ale jinak bych to dělal stejně. Také mě to na podzim / v zimě čeká, starost o 3 akvária už je moc :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa VINTR »

Švíco, to co uvádí jarry dej si tam drátěnku a za mě jeden odpěňovač stačí (ten silnější). Ten druhý hoď do rezervy..... 500 l je kousek od 600 atd. Cenově velice blízko. Takže 500 - 1000 litrů již je podobné :mrgreen:
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Jarry »

Taky bych tam nechal jen ten 9012, už jen kvůli hluku :)

https://www.morskeakvarium.eu/osvetleni ... ugium.html - tohle světlo je celkem ověřené, že pod ním chaeto v přepážce roste :)
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

To co píšete dává smysl...
Tentokrát mám v plánu se vyhnout potížím se stojanem i nádrží samotnou.
Takže bych rád pod nádrž udělal stojiny s Ytongu + obklad.
No a nádrž nechám slepit asi v Briliantu.
Když to šikovně navlíknu na vybílení celého obýváku, tak by mi to mohlo hladce projít i u manželky :lol:

PS: ryby asi naopak redukovat... jelikož asi nebude dobrý nápad k sobě pustit dva hranobřichy (každý jiný druh), dva pomčíky, tři klauny apod... ale to už je detail...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Jarry »

Hehe taky jsem maloval při přípravě na velký akvárko, já to teda naopak dostal jako podmínku od manželky :D Ten Ytong bych zvážil, já už ho měl koupenej a nakonec mi došlo, že by to bylo tolik práce, že jsem raději zase nechal svařit ocelový rám a obložil ho laminem (mám kamaráda, co mi tyhle věci vaří za pár korun). Ale teď si vybavuju, že jsi řešil nějaké potíže se skříňkou, tak to chápu, ale pořád mám obloženou ocel jako celkem jistotu, hlavně se s tím dá i hnout atd.
Ryby zredukuješ při slučování, aby se to nepomlátilo, ale určitě se pak najde pár druhů, co se bude k osádce hodit:wink:
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Asi ten materiál na stojan ještě zvážím... jsou ve hře i smrkové hranoly... když nebudu mít sump, nebudu muset tolik řešit odolnost proti vodě... a z hranolů bych snadno udělal i konstrukci pro zakrytí světel.. (možná až do stropu?)
Každopádně nejdřív si vše důkladně nakreslím ve 3D a pak to sem hodím ke konzultaci... Ale určitě to bude správná cesta... to jsem si jist.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa švíco »

Aktuální foto... :wink:
Prílohy
231684233_4492982714093538_3892191996981361874_n.jpg
231853664_4492901557434987_8642611386209398649_n.jpg
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Babrak »

Uff krasne !


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Babrak
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 11 Sep 2019 16:24
Bydlisko: BA

Re: Reef by švíco

Príspevok od používateľa Babrak »

Uff krasne !


Sent from my iPhone using Tapatalk
--------------------------------------
240l Freshwater
25l Shrimp tank
150l Mixed Reef
Napísať odpoveď

Návrat na "Nano Reef"