filtrácia

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

filtrácia

Príspevok od používateľa repik »

Mám tri akva.
Prvé ide na vnútornú filtráciu (biopena, čerpacia hlava, odpenovač, a teraz robím vonkajší filter so zeolitom a phosex ultra). Objem je 120 litrov, sú tam mäkké aj pár tvrdých koralov, morské červy, tri rybky, globuluska, kreveta. Beží už rok.
Druhé akva je fish-only 240l. Filter je vlepený do akvária, s tromi komorami, náplne: zeolit, biobalsy, phosex ultra. Voda ide cez prepadovú hranu, späť cez čerpadlo. Je tam 7 rýb.
Tretie má 180l, filterácia riešená ako vo fish-only, momentálne má 2 mesiace a je v zábehu. Bude z neho reef.
Vonkajšiu filtráciu určite budem mať až keď ďaľšie akva bude nad 300l.
Keď budem mať viacej času, pridám aj fotky nádrží.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Mam 63 litrove more (prave robim upgrade na 72 litrov) kde je viacero sposobov filtracie - "umela" a "prirodna".

Umela filtracia - odpenovac, ext. filter o objeme 5 litrov s cerpadlom s prietokom 600 l/hod a naplnami: koralova drt (plna loziacich, skakajucich a inak sa hmyriacich zivocichov konzumujuci "hrubsi odpad"), EHEIM SUBSTRAT pro, JBL PhosEx ultra, biomolitan, jemna filtracna tkanina

Prirodna filtracia - zive kamene, zive dno, uz aj zive akvarium (vapenatou riasa pokryva postupne vsetko), Tridacna maxima, cistiace komando (slimaky, krevety, kraby, hviezdice, hadice, nereidky, ...)
All229
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10 Dec 2005 21:44
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Filtrace

Príspevok od používateľa All229 »

Ahoj jsem zde nový mám aqva 2 měsíce zatím v záběhu 460 l klasika a jak tak koukám na internetu tak jsem našel tyto stránky http://www.schuran.com/index_ku.htm a jděte na dowlnload ,jsou tam zajímavé PDF včetně výkonových parametrů. All229
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Pavel napísal:Mam 63 litrove more (prave robim upgrade na 72 litrov) kde je viacero sposobov filtracie - "umela" a "prirodna".

Umela filtracia - odpenovac, ext. filter o objeme 5 litrov s cerpadlom s prietokom 600 l/hod a naplnami: koralova drt (plna loziacich, skakajucich a inak sa hmyriacich zivocichov konzumujuci "hrubsi odpad"), EHEIM SUBSTRAT pro, JBL PhosEx ultra, biomolitan, jemna filtracna tkanina

Prirodna filtracia - zive kamene, zive dno, uz aj zive akvarium (vapenatou riasa pokryva postupne vsetko), Tridacna maxima, cistiace komando (slimaky, krevety, kraby, hviezdice, hadice, nereidky, ...)
Jen pro moji zvědvost: v čem spočívá upgrade ze 63 na 72 litrů? Má to nějaký smysl?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Keď sa niekto venuje nano reefom, tak aj 10 litrov je upgrade :D.
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Chápu. Něco menšího by se mi líbilo v práci. Tak 60-80 litrů. Poraď jsk to filtrovat, popřípadě jskou máš filtraci u takovéto nádrže Ty? Díky za radu.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Daniel Dostál napísal:Chápu. Něco menšího by se mi líbilo v práci. Tak 60-80 litrů. Poraď jsk to filtrovat, popřípadě jskou máš filtraci u takovéto nádrže Ty? Díky za radu.
No situácia je nasledovná (tých zmien je viac):

súčasné 63 litrové akva - externý filter Eheim ecco Comfort 2236 - náplne: koralová drť, biomolitan, Eheim SubstratPro, JBL PhosEx Ultra, JBL Symec vata, odpeňovač Sander Picollo, vnútorný mini filter JBL s vatou na odstraňovanie povlaku z hladiny, ohrievač

toto akva práve prerábam (dnes to dokončím) na 84 litrov - bude to akvárium s rybami, mäkkými koralmi, pustovníkmi, krevetami a malou sasankou - osvetlenie 2x T8 15W - všetky mäkké koraly mi pod ním prosperujú a množia sa (Xenia sp. ružová, Xenia sp. biela, viacero Discosoma sp., Ricordea yuma, Zoanthus, ...), len živé kamene

v zábehu je nové akva 72 litrov - externý filter Eheim Professionel 2224 - náplne: JBL guličký, JBL PhoseEx Ultra, Marex zeolit, biomolitan, filtračná vata - osvetlenie 4x T5, čerpadlo Maxi-Jet, ohrievač - bude to LPS/SPS only + Tridacna maxima + Lima scabra - substrát: živý aragonitový piesok + 10 kg mŕtvych kameňov
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Gabo S
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 24 Jan 2006 22:04
Bydlisko: Šaľa-Neded

Príspevok od používateľa Gabo S »

Ahojte.
Ja mám 400 l akva a pod akva. mám 120l filtr. akvarium.
1 komora- mech. filter perlon + molitan
2 komora zatial prázdna
3 odpeňovač
4 rowaphos (absorbuje aj silikáty)+kus perlona
5 výtl. pumpa
Perlon mením každý 3 deň. Živákov mám 60 kg, akva má 10 týždň a hnedé riasy ešte stále rastú. :evil:
Čo by som mohol ešte pridať príp. vylepšiť?
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Filtracia

Príspevok od používateľa dement »

Gabo, neviem, ci ti moja rada pomoze, ale ja by som asi kazde tri dni zasah do filtracie nerobil. Predpokladam, ze prave ked sa v tom perlone zacne nejakym sposobom uchytavat zivot, ty ho vyberies a vyhodis :-( .

Uvidime, co ti poradia ostatni, ale ja by som zacal stym, ze by som to akvarium nechal bezat nejake 2-3 tyzdne bez zasahov bez zasahov.
Martin
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Mechanickou filtraci bych vynechal. V 375l nadrzi jsem ji pred rokem z duvodu me lenosti zrusil. Od te doby vse roste daleko lepe. V malem akva mam mechanickou filtraci jen z nutnosti, drzi na miste plastovy jezky a taky zadrzuje bubliny aby nelezly do cerpadla.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Nezasahuj do filtrácie . Nie je dobré , ked robiš také zásahy do filtra , musíš len vydržať chce to čas. Dement ti poradil dobre. A zeolit by tiež nebol zlý.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Ako by som mohol používať zeolit? Priamo do niektorej komory len tak naložiť, alebo ako sa to používa - moc sa vtom nevyznám. A vlastne čo robí, v čom pomôže?
Raz som tam nehal perlon skoro týždeň a bol už celkom hnedý-znečistený a keď to nevyberiem nenakazý mi vodu?
A Pepa nezbadal si negatívne zmeny keď si zrušil mech. filtráciu?-turbidita atď.
Gabo S
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 24 Jan 2006 22:04
Bydlisko: Šaľa-Neded

Príspevok od používateľa Gabo S »

Sorry, zabudol som sa zaregistrovať :oops: .
A dodatočne : možno používať aj molitan na biologickú filtráciu?
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Dať ho do komory a Kubrt ti napíše dávkovanie na litre mne sa zdá že je to okolo 0,5kg na asi 100l ,ale pozor nie hociaký zeolit. Meniť asi po polroku, podla nameraných hodnôt.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Molitan je vhodný aj na biologickú filtráciu, ale potrebuješ väčší kus. Ja ho v podstate ani neprepieram, napasoval som ho do prepážky presne na mieru, postupne "nabobtnal" a ide vytiahnuť len veľmi ťažko. Zato je plný drobných rúrnatcov, kôrovcov, ulitníkov a iných tvorov. Odporúčam molitan hrubšej porozity.
Zeolit dávkujem v množstve asi ako písal repik, dané množstvo vždy doplním, ale starý nechávam v komore s koralovou drťou, škoda ho vyhadzovať, keď už je aj biologicky zabehnutý.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"