zivot z jadranu

Všetky ostatné diskusie o morských živočíchoch.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
miroslav marek
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 16 Máj 2009 13:25
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa miroslav marek »

to voloda:
mas ss :D
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa laomedon »

voloda napísal:
Miloslav napísal:Dnes sem se byl potapet na Boracke stene na Peljesaci ( Jizni Dalmacie - kousek od Dubrovniku ), ve 30m bylo docela zivo, spousta ryb, barevnych hvezdic, naky langusty, mureny i docela hezky koraly ale teplota vody byla 17stC a tu doma v akv budes udrzovat jen tezce - tot jen info z primeho prenosu :)
Prave odtial pochádzal život, opisovaný vyššie avšak max 5m hlbky kde teplota dosahuje v lete 26C. Mimochodom pozdrav Petra Kulana :D . Ked Ti ide o nejaký lacný život, máš u mňa zdarma Sinularky, Pachyclavulariu, Antheliu, Haliclonu ale podmieka je života schopné akva ! Myslím, že u viacerých sa vždy nájde navyše niečo nechcené pokiaľ budú vidieť Tvoju snahu.
Vladko ta Boracka stena je tam kde sme sa potapali ? nebyt toho 1 ponoru s tebou asi by som tam ziadny zivot okrem par ryb nevidel. a apropo dikes za seriatoporu vizera ze bude OK a prijali sa vsetky ulomky :D
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa voloda »

Nech sa koraly pekne rozrastajú :). Ano je tá stena pozdĺž pobrežia. Rád sa tam vraciam, pretože sú tam lokality( nie na známej stene), ktoré sa hneď neukazujú každému, najme nie domorodcom aby ich nevyrabovali. Obrovské kanice, kmožstvo langúst a chobotníc, úhorovce, murény, smozrejme máčka veľkoškvrná, raja škvrnitá, posledné zvyšky červeného koralu a nejaká ta archeológia. Porovnatelné s potápaním v NP Kornati :D .
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa skromny »

Začiatkom júna minulého roka som si od Zadaru doniesol 4 živé kamene, 2 actinie equiny, 2 porcelánových krabov (žijú pod kameňmi a potravu si chytajú smiešnymi hrebeňovitými chápadielkami) ďalej dva druhy pustovníkov, chitóna a krevetku. V lete som ešte býval v byte, čo znamenalo nadľudské úsilie zraziť teplotu na rozumnú výšku, teraz som už v dome, chodbe je riadna kosa a mám pokoj. Na leto pôjde aqua do pivnice, tam je to v lete okolo 14-16 stupňov. Držím to viac-menej v pohode, namnožili sa malinké rúrkovce, nabiehajú nejaké tie ušľachtilejšie riasy a občas v noci zbadám na chvíľku červa. Zobral som to domov"pod tlakom syna", ale teraz už študujem túto (bohužiaľ len nedávno objavenú) Vašu super stránku, pokúšam sa niečo dozvedieť aj z Chorvátskych stránok a kým sa odvážim do (a našetrím) tropického aqua, budem sa týrať Jadranom.
Asi som sa zbytočne rozpísal o niečom, čím ste väčšina z Vás už prešla, no ja som vlastne chcel iba potvrdiť to, čo sa tu píše takmer v každom linku: čítať, čítať a pýtať sa. Teplota je v Jadrane naozaj dôležitá (vlastne skôr chlad) ale ak sú na to podmienky, s trochou snahy a šťastia sa to dá. No bez dobrých rád a určite aj pomoci to bude fakt iba rabovanie morí.
Ak by bol niekto ochotný sa trocha viac rozpísať o svojich skúsenostiach z Jadranu, rád by som prijal nejakú tú radu. Veď ako tu píšete - aj vy ste začínali na Jadrane.
A ak by mal niekto nejakú tú "zvyšnú" potvorku z Chorvátska...
Všetkým prajem trvalý pôžitok zo svojich morí.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa amsi »

u mě celkem vklidu žijou ježci,hadice,krab (ve filtru) sasanka (hnědá),poustevníčci,krevetka a slizoun .......... Teplota je max 26 stC. Je fakt že krevetek bylo více .....
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa Dano »

Ja mam v nadrzi uz dva roky maleho bleducko hnedeho, nenapadneho pustovnika. Je tak nenapadny, ze ked sa s nim chcem pochvalit, tak ho nikde nenajdem. Zvykne cistit kamene v mieste bazovania spsiek, ale nevsimol som si, ze by im ublizoval.
Mal som aj skleneneho garnata, ale ten vydrzal len par mesiacov. Na viacej som si netrufol.
Ale je to fajn tema, jadran bol asi prvym serioznym pokusom s morskou akvaristikou v nasich koncinach. Mam este z tych cias knihu od Topercera ,,Pod hladinou mora,, sem tam si tam precitam kapitolu ,,Kusom mora v byte,, celkom fajn citanie, cim vsetkym sa moriaci museli predierat cca pred 30 rokmi.
Skromny, inde pises, ze ides rozbiehat akvarko. Nezabudaj, ze tie kamene, co si si z Jadranu priniesol, do novej nadrze nepatria!!!
Dano
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

a co by na to rekli celnici ? Slovinci sou docela kur..
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa Miloslav »

vubec nic, jezdim do chorvatska 2x rocne a jeste nikdy me nikdo na celnici nekontroloval, vzdy jen mavnul at jedem dal...
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa Miloslav »

prisne zakazano z chorvazska vyvazet je Kijovka, Sudanka sirna a vetsina sumisu, jednou sem byl svedkem kdyz potapec vytah velkou kijovku a zrovna kolem plula policie a okamzite ho za to sebrali - jak to dopadlo nevim ale pokuta ho asi neminula...
vice info zde : http://www.chorvatsko.cz/tema/morske_chranene.html
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa skromny »

Dano, nová nádrž musí ešte počkať: okrem dostatku času a investícií mi chýba dostatok teórie, takže presúkavam sa debatou na reef.sk a postupne sa rozhodujem, akú techniku zakúpim, čo zvládnem sám a na akú filtráž stavím. Dlho som sa štartoval na filter vedľa akvária, po debate s náčelníkom (manželkou) pôjde všetko prepadom pod nádrž, to obnáša uvažovať o mnohom nanovo. Popri tom lúskam diskusie stredomorských reeferov, pretože sa v júni chystáme s kolegami z práce do Chorvátska a mám v pláne rozšíriť si moje malé (100 l) jadranské more o ďalšiu dvestovku. To čo je v terajšej stovke, veselo "prekvitá" a aj napriek tomu, že som si nedoniesol tie "správne" živé kamene, občas sa objaví aj nejaká tá nová drobnosť. Jadranské kamene teda určite do tropického akva nedám. Už som vďaka chorvátskym či talianskym kolegom viac v obraze, že čo je čo, ktorá potvorka sa ako správa. Taktiež som si prečistil svedomie, keď som sa dočítal, že si radia napr. korály alebo niečo zriedkavejšie či z väčšej hĺbky získaš od rybárov, ktorí toho vlečnými sieťami naťahajú veľa a aj tak skapané hádžu späť do mora. Ja teraz zoberiem len to, o čom mám aspoň akú takú istotu, že nám to doma bude dlhú dobu robiť radosť. Už sa teším, aj keď je to more, s ktorým sa nepochváliš tak ako s tropickým.
V každom prípade som rád, že si si dal tú námahu a dal do súvisu moje Skromné snahy na tomto fóre.
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa skromny »

Nerád otravujem,
chcel Vás poprosiť o radu, či skôr tip na zaujímavé šnorchlovanie v Chorvátsku.
Nie ostrovy, skôr pevnina pobrežie.
V pivnici mám zabehnutú 200-vku Jadran (stálych 14°C) a rád by som si ju dovybavil pár drobnosťami.
Za ochotu vopred vďaka.
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa Dano »

Z mojich skusenosti je na snorchlovanie celkom faj v okoli Novalje na Pagu. Medzi Novaljou a Starou Novaljou je zaliv s pieskovou prirodnou plazou plankija, da sa tam vselico objavit. V samotnej Novalji som snorchloval na zapad od centra, po dne medzi kamenmy chaluhy a v nich kopec zivota.
Dano
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa švíco »

Krásné šnorchlování jsme vloni zažil v Podgoře, v odlehlejších zálivech. Jezdili tam i profi potápěči. Spousty rybek, sasanky... řasy... poustevníčci. Prostě nádhera... ale chce to opatrně. Hlavně úctu k životu! :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
skromny
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 02 Sep 2010 14:13
Bydlisko: Levoča

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa skromny »

Ďakujem ti za tip švíco, už štartujem googla.
Niesom v mor-aqua nijaký profík,
od minuloročnej dovolenky v Zadare intenzívnejšie študujem
reef-stránky chorvátskych kolegov a vôbec stredomorie.
Už mám viec-menej prehľad o život v Jadrane, nezoberiem nič,
čo by mi neprežilo. Rok sa popri iných prosperujúcim drobnostiach
z Jadranu teším dvom Actíniam (equine).
Hlavne ma lákajú riasy a bezstavovce.
Ak sa nakoniec rozhodnem pre rybky, tak iba Blenies a aj to si poriadne a veľakrát premyslím.
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: zivot z jadranu

Príspevok od používateľa radEg »

Ahoj. Aj ja som si niečo doniesol z Jadranu. Ale len v elektronickej podobe. Tiež som bol nedaleko podgory konkrétne v Igrane.
Supnem sem pár foteciek. Ak by niekto vedel názvy zivočíchov prípadne aspoň nejakú nápovedu čo by to mohlo byť budem rád.
Prílohy
P8101259.JPG
P8061117.JPG
P8061096.JPG
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"