Carbo-Zeo Pond

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa kačer »

Zdravim. :-) našel jsem na netu zajímavý produkt http://www.akva-tera.myeshop.cz/cs/kate ... 47948.html a zajimalo by mě zda by se to dalo použít. Hezky do sáčku a zavěsit do filtrační komory. Místo toho abych kupovat akt. uhlí a zeolit zvlášt. Dík.
Luděk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 08 Okt 2006 18:25
Bydlisko: Příbor

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa Luděk »

fa Prodac má vcelku slušné věci pro moře, tak bych se toho nebál. Cena je super. Měl jsem od nich sůl a byla co se týče Ca a Mg fakt super. Co ostatní prvky nejsem schopný říct.
550l reef mix
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa vasekg »

Já se omlouvám za svůj jistě hloupý dotaz, ale co je slušného a super na ceně 420 kč za 5 litrů zeolitu a uhlí? Abych se pořád neopakoval, stačí do vyhledávače zadat prodej zeolitu a to samé platí pro aktivní uhlí. Mimochodem rád Vám namíchám 5 kg zeolitu a uhlí za 300 kč a ještě na Vás pořádně vydělám. Už se nedivím, že je mořská akvaristika takový business :D Asi si otevřu internetový obchod s přípravky a filtračními hmotami pro mořskou akvaristiku... :D :D :D
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa kačer »

No mě se spíš jednalo o to, že nevim jestli do filtru můžu dát jakékoliv akt. uhlí nebo jsou pro moře nějaka special.. Jako samozřejme chci usetrit, ale zase abych nekoupil nějakej smejd o par korun levnejsí a pak se mi kvuli tomu podelalo celé akva. Ale jako jestli je to fuk, tak jsem jen rád a zeolit i akv. uhli opravdu seženu za par kaček. Jinak tedy jeste jeden dotaz, pri koupi zeolitu je lepší raději hrubší nebo jemnejsí? Děkuji.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa vasekg »

Nevím, který zeolith je lepší - asi bych volil nějakou jemnější frakci. Používal jsem 10-18 mm, teď mám drobnou drť 3-6 mm a nepozoruji rozdíl. Stačí strávit dopoledne na internetu, obvolat několik (v mém případě asi 5) dodavatelů a je to. Zeolit mají např. firmy, které dodávají bazénové technologie, z několika obdobných lomů na slovensku - po ročním používání nevidím problém. Aktivní uhlí - to samé, ať už je granulované, či různé peletky, z 90 procent to bude z kokosových skořápek vyráběno naprosto stejnou technologií. Čili stačí si vybrat. Obvolal jsem i dva výrobce v čechách a jednoho v rakousku - používají obdobnou technologii a vtipné je, že jsem nebyl první mořský akvarista, kdo jim volal, obě české firmy (a třeba jich je víc) mi potvrdily, že od nich akvaristé pro filrace uhlí berou. Za ceny o hodně nižší, než jsou komerční balení v obchodech.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa JRx »

tiez som dal do akvarka nejake uhlie urcene na sladku od poliakov Aqua carbon - boli to valceky a kupil som ho v akvaristike, voda bola cistejsia (bez zlteho nadychu) ale koraly sa mi povybielovali nie hned po uhli (nepredavkoval som).
a problem neskutocny - akvarko sa mi dlho spametavalo,
neviem ci to bolo uhlim na 100% ale nerobil som nic ine vtedy.... tak to pripisujem uhliu
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa rybka »

Míchačů je spousta. Kdo si chce nakoupit sám v relativně "velkých" baleních a v doporučených intervalech měnit, může.
Zeolit ze Slovenska sehnat je asi to nejjednodušší, jen pozor na materiál z Nižného Hrabovca (díky způsobu těžby to je víc hlíny než zeolitu).
Aktivní uhlí z kokosových skořápek a vláken je na trhu pouze z alkalické technologie (kyselá pro moře vůbec není dobrá), kdo neumí hledat, může zkusit zde:
http://www.envimarket.cz/?env=zbozi__fb ... rapek.html
PhosExy jakékoliv značky lze nahradit finským produktem Kemira CFH
http://www.prochemie.cz/chemikalie.htm
Za 3500,-Kč má průměrný mořský akvarista s 300 až 500 litrovou nádrží na 3 roky vystaráno :lol:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa Lukáš »

Jodove cislo toho uhlia je dost vysoke, ale za tu cenu je to prijatelne. Len na to treba mysliet pri davkovani prvkov.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa vasekg »

To by mne tedy zajímalo, jaké je Jódové číslo komerčních uhlí v akvaristikách, která se prodávají za přemrštěné ceny! Nevěřím totiž tomu, že se pro tyto "přeprodejce" vyrábí něco speciálního nějakou speciální metodou. Resp. máte nějaké informace o tom, že by aktivní uhlí v komerčních baleních mělo jiné (a jaké) jodové číslo a jakou technologií je upravováno, aby mělo jodové číslo nižší?. A prosím, nikde jsem to nenašel, mohl byste mi napsat, jaké jodové číslo má např. uhlí od www.resorbent.cz ? Nebudu totiž líný a klidně si výrobce komerčních produktů obtelefonuji a pořádám je o technický list a specifikace jejich drahého uhlí. Rád bych znal pravdu a tu získám pouze srovnáním. Jazyky znám a z práce mohu do ciziny volat zadarmo, takze to nebude problém (snad) do týdne zjistit.

Děkuji Vašek
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa rybka »

Lukáši, nestraš plénum čtenářů :lol:
Jodové číslo odpovídá aktivitě, tj. vnitřnímu povrchu aktivního uhlí.
Prostě stačí pouze snížit dávku použitého uhlí v systému. Šmejd ve velkém množství v doporučeném dávkování "výrobců" naládovaný do barevné krabičky a poloviční množství kvalitního materiálu sorbčně vyjde nastejno, jen desorbce financí se v těchto případech výrazně liší. Sorbční řada je stejná, liší se jen kapacita. A tady ji aspoň známe a dokonce je uvedena u každé šarže.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa vasekg »

Lukáši, mám prosbu, mohl byste mi skutečně napsat, jaké Jodové číslo je pro Vás vysoké a jakou by asi mělo mít pro využití v mořské akvaristice hodnotu? Nikde jsem to nenašel a proto jsem se obrátil na dva výrobce akt. uhlí, od kterých jsem ho k mé plné spokojensti bral a od obou jsem získal technický list. Mohl bych napsat všechny parametry včetně "Iodine adsorption", ale možná postačí, že toto uhlí v obou případech splňuje evropskou směrnici EN 12 915. NEjsem odborník, a proto si tu směrnici jdu vyhledat. Díky za pomoc

Teď jsem psal jedné nejmenované akvaristické firmě z německa, která dodává uhlí i na trh v čechách a požádal jsem je o zaslání tech. listu. Pokud mi odpovědí, bude co srovnávat.

Vašek
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa Lukáš »

Musim to pohladat niekde v starych suboroch, kedysi davno o tom viedli produktivnu diskusiu "Pani" akvaristi z USA. A boli tam aj ine parametre, nez len adsorbcia jodu. :wink:

- here we go :idea: :
Use this check list as a “starting point” when selecting carbon products for the marine aquarium:

1) No chemical activation or washing with phosphoric acid, zinc or hydroxides. - to je snad jasne kazdemu

2) Macroporous structure: large pores of 30 Angstrom or above.

3) Low Iodine Number: below 600

4) High Molasses Number: above 400
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa vasekg »

Ano, těch parametrů je opravdu několik, technický list je plný specifikací odshora dolů. Mimochodem dnes jsem se bavil s odborníkem na výrobu aktivního uhlí - výkonný ředitel závodu, kde mají linku na jeho výrobu, i on se velmi divil, když jsem ho požádal aby mi řekl jaký je rozdíl v jejich aktivním uhlí oproti konkurenci. Dvě hodiny pátral, v čem by mohl "akvaristické" aktivní uhlí být jiné oproti evropským standartům (všichni výrobci musí splňovat předepsané normy, dané EU) a nedohledal :D :D :D

PRoto bych od Vás rád vyzískal informaci, jak že je to s tím jódem, třeba mají skutečně mořští prodejci na skladě nějaké speciální uhlí, které se vyrábí jen pro mořskou akvaristiku. Jen mi přijde zvláštní, že když si s tím člověk dá práci, zjistí, že to asi není pravda...protože je to skoro nesehnatelné.

Vašek
Používateľov profilový obrázok
David N
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 28 Júl 2008 17:12
Kontaktovať používateľa:

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa David N »

Ahoj všichni,
mám možnost použít aktivní uhlí s timto označením:
aktivní uhlí K 110,zrnění 0,5 - 2,5 ,s povrchem 500 - 1500m2/g
je to uhlí před velkou demi stanici od společnosti BWT.
Je možné to použít i v moři????
Dik za odpověď
DN
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Carbo-Zeo Pond

Príspevok od používateľa vasekg »

JIž druhým týdnem sháním informace o výrobcích aktivního uhlí v evropě.

Od dvou mám technické listy, JSOU SI VELMI PODOBNÉ, v obou případech je Iodine absorbtion značena jako větší než tisíc: >1000

Tady je pro příklad tech.list od výrobce Donau Carbon, Frankfurt, Německo:

Granularita - 0,6 - 2,36 mm
Sypná objemová hmotnost 480--30
Vlkost menší než 5 procent
Obsah popela menší než 5 procent
Iodine absorbtion >1000
Sypná objemová hmotnost po reaktivaci (praní, "přepečení", sušení) cca 440

Teď přijde velmi důležitý údaj, jestli se nepletu a jestli se nepletu tak souvisí právě s Jódovým číslem, pokud se pletu, opravte mě, jsem jen amatér:

Total surface area: 1000 m2/g podle BET method, (co to je BET metoda, nevím).

na konec dva údaje pro mě neznámé:

Chlorine halfway lenght 2-4 cm
Removal of Nitrobenzene according TZW

Přeložit to dokážu, jen nevím, k čemu to je :-)

Dalším dvěma výrobcům jsem psal s žádostí o specifikaci, ještě neodpověděli, tak uvidím. Zatím jsem nenašel na internetu evropského výrobce, který by měl Jodové číslo nižší než 1000.

Technologie výroby, jak jsem ji já pochopil:

1. Přepálí se uhlí - v podstatě z čehokoliv, většinou z kokosových skořápek a vláken, je to levné.
2. Dojde k parní aktivaci - vznikne aktivní uhlí
3. Aktivní uhlí je dle své specifikace obohaceno různými prvky, či dále upraveno.

Uhli s bodem 3, jestli se nepletu, je pro nás nepoužitelné, my potřebujeme pouze čisté aktivní uhlí bez příměsí. Mám pravdu?

V.
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"