KARANTENA - ako by mala vyzerat

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
jjencek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Mar 2017 09:24
Bydlisko: Praha

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa jjencek »

Můj karanténí protokol na ryby je na kolem 72 dní. Toto všechno je zahrnuto:

observace bez ničeho (7-14 dní)
hyposalinita (8 dní plus 7 dní příprava)
praziquantel (2 x dip)
formalin (2 x dip)
metronidazol (5 dní)
měď (28 dní plus 3 dny)
erythromycin (14 dní)

Moje karanténa na korály kolem 30 dní):

odříznout všechny podstavce
dip v CoralRX
kontrola pod lupou
14 dní v karanténě

100% výměna vody

dip v CoralRX
kontrola pod lupou
14 dní v karanténě
dip v CoralRX
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ten horeuvedeny protokol je overtreatment. Ale je skvele, ak to nejaka ryba prezije. Potom uz prezije ozaj vsetko. :D

Ale kvoli comu som sem vlastne pisal. Bacha na toto, uz som cakal, kedy pride takato vesela sprava v tychto pohnutych casoch:
https://dennikn.sk/1819056/american-sa- ... /?ref=mpm
Používateľov profilový obrázok
jjencek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Mar 2017 09:24
Bydlisko: Praha

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa jjencek »

Někteří z vás, chtěli vědět, jakým nemocem se snažím zabránit karanténou:

Cryptocaryon
Amyloodinium
Brooklynella
Dactylogyrus and Monogenenean
Červy
Uronema
Tricodina
Bacterialní problémy
Protozoa

Tady je seznam ryb, které jsem léčil bez problémů:

Centropyge loricula
Amphiprion percula
Amphiprion ocellaris
Paracanthurus hepatus
Pterapogon kauderni
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

jjencek, velice zajímavé......, jak se poprat s rybou acanthurus leucosternon japonicus atd... v reef nádrži. Máte s tím úspěšnou zkušenost. Mezi námi ty ryby co jste uvedl mi problém nikdy nedělaly a jsou přirozeně odolné a když něco dostanou v reef nádrži, vylížou se z toho samy po odstranění problému. Zajímaly by mě zkušenosti acanthurus leucosternon japonicus jejich chovem a udržením. Předem děkuji za poznatky :mrgreen:

Např.: Přidám novou rybu ta je závažně napadená a za cca 14 dní hyne, rozeseje "nákazu" a po jejím úmrtí se ryby rychle zotaví - není tam ten rozsévač (to je moje reálná zkušenost). Takto funguje 90 až 95% ryb.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa aquain »

jjencek - asi se poseru
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa aquain »

[quote=Lukáš post_id=143975 time=1585072882 user_id=19]
Ten horeuvedeny protokol je overtreatment. Ale je skvele, ak to nejaka ryba prezije. Potom uz prezije ozaj vsetko. :D

Ale kvoli comu som sem vlastne pisal. Bacha na toto, uz som cakal, kedy pride takato vesela sprava v tychto pohnutych casoch:
[url]https://dennikn.sk/1819056/american-sa- ... m/?ref=mpm [/url]
[/quote]

:D :D :D
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

Ladislave ty hlavě kloktej 2decky každé ráno a nějaký dortík do toho... :mrgreen: My mladí to prý nepotřebujeme a tak se učíme od starších.
Naposledy upravil/-a VINTR v 25 Mar 2020 09:42, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
jjencek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Mar 2017 09:24
Bydlisko: Praha

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa jjencek »

Mám zkušenost jenom s těma, co jsem jmenoval.

Než jsem začal karanténu, pár ryb mi umřelo. Také jsem měl krupici, která byla v akvárku pořád, ale ryby to většinou přežívaly. četl jsem, že ryby přežijou, ale pořád to mají a trochu jim to ubližuje. Tak jsem se rozhodl to prostě nemít. Dal jsem všechny ryby do karantény a akvarium bylo bez ryb 4 měsíce. Takže by to tam vůbec němelo být.

Od té doby jde vše nové (ryby, korály, krevety, šneci, atd.) do kartény než to přidám do mého akvaria.

Někde mám seznam ryb a co je pro ně bezpečné (v angličtině online).

S protokolem mi pomohla ex-manželka, která je veterinářka v Californii a stará se o ZOO akvária.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa Jarry »

Jaký přípravek s mědí používáš? Koukal jsem, že v Evropě je to poměrně špatně sehnatelná věc, snad kromě nějakého produktu od Seachemu s nevalnou pověstí, co se fungování týká. Jinak ten protokol celkem odpovídá tomu, co jsem četl od chovatele náročných Acanthurusů, asi by se daly některé kroky vynechat (rozumím tomu v případě nějakého velkého ZOO akvária, kde by ztráty mohly být obrovské), těch antibiotik mi přijde dost, praziquantel asi není nic proti ničemu, ten rybám nijak nevadí. Skoro bych řekl, že praziquantel + měď + dostatečně dlouhá karanténa budou pro domácí účely "dostatečná" karanténa, možná ten metronidazol, ale to si myslím, že pouze v případě, že bude ryba vykazovat problémy během karantény.

Ale jinak jak píše VINTR, pro akvárium s klauny a kauderni bych nic takového nezaváděl, to opravdu pouze v případě, že bych se chystal na náročnější Acanthurus druhy (přemýšlím nad tím u plánovaného akvária, proto to řeším). Ale znamenalo by to prohnat procedurou i ryby, co mám teď a co bych případně přesouval a to nevím, jestli mi za to ten 1-2 bodloci stojí :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

Můžu napsat osobní zkušenost domácího chovatel a seznam ryb, které s krupicí zatočí aniž by jsi cokoli dělal a jsem přesvědčen, že v nádrži pak ani není (přirozeně odejde) a bez karantény. Ale je seznam ryb, který je problémový. Ty ryby co jsi napsal patří zrovna do seznamu ryb, které bych vpustil do nádrže hned po iportu a bez karantény, ovšem měl bych vyjimky, kdy i tyto nenáročné ryby karantenovat (např. mám v nádrži jedince náchylného na krupici..). Jsou i ryby, které mají specifickou obranu proti mimo jiného i krupičce (co vím ze své zkušenosti je to Siganus vulpinus - dokáže svléknout horní slizový průhledný obal těla a s tím i kožovce...... a předpokládám, že stejně na tom budou jeho variace).
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

Pro domácího uživatele karanténovat ano, ale s rozumem a především u obchodníka..... a i klidně si za to připlatit v určitých případech, aby to dávalo smysl :!:
Používateľov profilový obrázok
jjencek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 05 Mar 2017 09:24
Bydlisko: Praha

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa jjencek »

Já používám ionic copper od Continuum Aquatics. Musíš s ní být opatrný. Bez Hanna testů bych to nedoporučoval. Lepší má být CHLOROQUINE, ale já jsem ho nemohl sehnat. Teď, když to možná bude na koronu, to určitě nedostaneš.

Praziquantel se nedá sehnat v CZ, ale kromě červů je to stejné jako měď.

Metranidazol je na vnitřní parazity, které nejsou moc viditelné. Příznaky jsou někdy problém se stolicí.

Já bych přidal formalin na brooknellu. Taky ti to pomůže s Uronemou a Tricodinou, ale ty nejsou tak časté.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa VINTR »

Jarry mě stačilo nechat nádrž cca 5 mesíců se stálou osádkou a pak přidat leucosternona, který byl na prodejně 3 měsíce, což není úplně karanténa, ale o něčem to svědčí...... zvýšila se šance na zdárný chov (nejlépe pokud s obchodníkem komunikuješ a již jej trochu poznáš).
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa Jarry »

Ok díky za tip, praziqnautel i metronidazol znám a používám, chovám mimo jiné i tečovce :) Tu "měděnou" proceduru jsem studoval, určitě bych se do toho nepouštěl bez pořádného testeru.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: KARANTENA - ako by mala vyzerat

Príspevok od používateľa Jarry »

VINTR napísal: 25 Mar 2020 10:35 Jarry mě stačilo nechat nádrž cca 5 mesíců se stálou osádkou a pak přidat leucosternona, který byl na prodejně 3 měsíce, což není úplně karanténa, ale o něčem to svědčí...... zvýšila se šance na zdárný chov (nejlépe pokud s obchodníkem komunikuješ a již jej trochu poznáš).
Věřím, že to je cesta, ale riziko tam pořád bude, i když je docela možné, že když ryby nemají dlouho příznaky, že je parazit prostě pryč, bohužel to asi není jak zjistit. Co by mě mrzelo asi nejvíc, by bylo prohnat bodloky komplikovanou karanténou, pak je vypustit do nádrže a mít je následně osypaný. Ale ty možnosti jsou asi jasné, je to o zvážení komplikací / nákladů / rizik a už je na každém, jakou metodu zvolí.
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"