Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

VINTR napísal: 13 Feb 2020 20:23 Jak a co krmíš (rybí osádka je jaká) 1,5 roku v provozu? Co máš v hlavní nádrži kameny jaké čím je nádrž zarostlá (korálnatci) Povedla by se ti fotka? Nádrž je 300l +? To se ti tak dělá od té doby co jsi založil nádrž? Nebo např. po ročním provozu? (co jsi v případě změnil?).

Něco podobného se mi dělalo, když jsem dramaticky přidal ozón kvůli krupičce, taky cca za 4 týdny byla tato řasa, škrabal jsem a na komínu né. Kupodivu po snížení dávek ozónu do cca 2-3 měsíců jsem zaznamenal, pozoroval okem zlepšení a od té doby stále k lepšímu..... (komín se vyčistil sám) Hodnoty jsem měl také NO3-0 a PO4-0 (něco tam určitě bylo, ale testy to nezměřily...). Prý ICP test odpoví co tam je zle (já v životě nedělal). Máš to v provozu víc jak rok, peleťák ti taky jede, by mělo být taky v pořádku (osobně tedy žádné pytlíky se sorbenty nepoužívám). Možná ti bude stačit jen vydržet, možná není jen akvárium vyzrálé a pořád se usazuje. Opakovat stejné činnosti, stejné krmení (dávky), výměna vody atd....

Ale já tedy taky i včil cca 1x za 1 až 2 měsíce škrabu, ale nemám to tak jako ty.
Krmím mražené artemie už deset let,Krmil jsem každý den večer jednu kostku a ted jsem to začal dávat obden.
Nové AQ je v provozu jak jsi trefil rok a půl.Byly dány suché kameny a živý písek.
Vubec se to nechtělo zaběhnot tak jsem po roce udělal restart.Dal jsem všechny kameny živé,znovu živý písek.Ted je to po restartu půl roku.Nedával jsem schválně moc korálů než se ten bordel ze zadní stěny stratí,mám jen tři euphylie ,caluastrea a nějaký zoantus.Je to zatím záměrně téměř prázdné.
Samotná nádrž je cca 330 litru + cca 50 litrů filtrace (možná víc).
Mám jen čtyři ryby a to 1x Zebrasomu,1x hepatuse a 2x ocelaris.5x kreveta a dvě písečné hvězdice toť vše.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa VINTR »

Jede ti to cca půl roku a zřejmě to pořád nenajelo vydržel bych. Předpokládám, že provádíš jen výměnu vody a držíš salinitu, nic nedávkuješ, za mě není čemu a komu. Odpěňovač jede nonstop i s peletkama. Pokud nemáš dal bych vývod z peletek před sání odpěňovače 100%. Pokud plánuješ i měkáče, je čas je dát - pomůžou taky (časem). Zřejmě zatím budeš muset vydržet z žiletkou, jak jsem rýpavě již psal. Držel bych se pravidelnosti a hlídal i reaktor (nepřicpal se atd) příp držel cca stejnou dávku peletek, věřím, že se ti to spraví. Pořídil bych si globusku (ježovku), na sklo nepomůže, ale ty kameny obhospodařuje.... A nebál bych se párkrát požít i pobio (bakterek) ty ampulky jsem dával při ozónu a bylo to poznat na odpěňovači, něco to dělalo.
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

Jen si po celou dobu hlídám si a doplnuji MG,CA,SR,KH a po každé výměně vody (každé dva týdny) dávám bakterie od Mikrobelift
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa VINTR »

MG,CA,SR,KH, dáváš proč? moc nic tam nemáš měříš to a padají ti hodnoty? Bakterky dáváš jiné tak probio neřeš.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa babajaga »

Daj tomu ešte čas, ono si to väčšinou sadne same. Ja to tiež nejak neriešim, bodloci sa pasu cely deň.
No3 a po4 máš aké? nulu?
Ak by ti to nejak moc vadilo a chceš sa zbaviť toho tak môžeš použiť Vibrant aquarium cleaner.
Skorej skrabat so ziletkou, poprípade môžeš skúsiť davkovat coral snow spolu s baktériami každý deň cely týždeň. Ale to chce viac času určite.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa VINTR »

Schválně jsem změřil u sebe Ca a KH, už jsem dlouho neměřil :roll: . KH 7 a Ca 380-90 a to používám Ca reaktor..... Věřil bych, že ti vystačí výměna vody :wink:
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

babajaga napísal: 14 Feb 2020 21:30 Daj tomu ešte čas, ono si to väčšinou sadne same. Ja to tiež nejak neriešim, bodloci sa pasu cely deň.
No3 a po4 máš aké? nulu?
Ak by ti to nejak moc vadilo a chceš sa zbaviť toho tak môžeš použiť Vibrant aquarium cleaner.
Skorej skrabat so ziletkou, poprípade môžeš skúsiť davkovat coral snow spolu s baktériami každý deň cely týždeň. Ale to chce viac času určite.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Ano No3 a Po4 mám nulu ale kdoví jak je to doopravdy.Měřím totiž jen testama Salifert.
Co je prosím ten Vibrant aquarium cleaner?
Nevznikne nějaká nežádaná reakce nebo spíš problém zase třeba jinde?
Díky O.
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

VINTR napísal: 14 Feb 2020 21:42 Schválně jsem změřil u sebe Ca a KH, už jsem dlouho neměřil :roll: . KH 7 a Ca 380-90 a to používám Ca reaktor..... Věřil bych, že ti vystačí výměna vody :wink:
Já se snažím držet KH mezi 8-9,Mg 1350 a Ca 450.Myslím že 7 máš dost málo ale pokud ti vše funguje což asi jo tak je to v pohodě.
Dost mi zhruba před čtvrtrokem blblo MG.Nejprve vysoké že se pomalu nedalo změřit a potom za nějaký čas zase nízké,prostě to kolísalo jako hrom a nevím proč.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa VINTR »

Když jsem měl měké korály tak jsem se těmito hodnotami vůbec nezabýval, je to zbytečné.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa babajaga »

Vibrant máš kmene bakterií ktoré “zožerú” tie riasy...
Neviem o žiadnych vedľajších účinkoch, ale ja som to nepoužíval, len čo som videl na nete.
Zhruba za 4 týždne to vyčistilo akvária.
Máš tam len mäkké koraly, tak podľa mna ca a Mg nemusíš dopĺňať. Výmena vody to musí pokryť.
Nulové hodnoty vedia kľudne nahodit riasu. Musíš trochu zdvihnúť hodnoty, viac krm a ono to začne miznúť podľa mna. Aspoň no3 zdvihnúť, mekace ti to vycucaju celé a ešte aj filtrácia tiež. Ty máš pelety?
Oskrab to, vymen 10% vody aspoň a skús zdvihnúť hodnoty. A o týždeň zase. Trpezlivosť.



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Jajo »

V prvom rade by som riešil tie pelety. Je ich tam asi veľa a vyhladovaná nádrž je nestabilná.
Poriešiť svetlo. Trochu ubrať, ak tam niesu korály náročné na svetlo. Silikáty sa môžu uvoľňovať aj z rôznych cementových podkladov a pod. Tak na to tiež pozor. Ak je po4 merané salifertom, tak treba zmerať niečim presným. Na no3 salifert stačí. Môže tam byť aj nepomer.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

babajaga napísal: 15 Feb 2020 22:21 Vibrant máš kmene bakterií ktoré “zožerú” tie riasy...
Neviem o žiadnych vedľajších účinkoch, ale ja som to nepoužíval, len čo som videl na nete.
Zhruba za 4 týždne to vyčistilo akvária.
Máš tam len mäkké koraly, tak podľa mna ca a Mg nemusíš dopĺňať. Výmena vody to musí pokryť.
Nulové hodnoty vedia kľudne nahodit riasu. Musíš trochu zdvihnúť hodnoty, viac krm a ono to začne miznúť podľa mna. Aspoň no3 zdvihnúť, mekace ti to vycucaju celé a ešte aj filtrácia tiež. Ty máš pelety?
Oskrab to, vymen 10% vody aspoň a skús zdvihnúť hodnoty. A o týždeň zase. Trpezlivosť.



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Díky za vysvětlení s tím vibrantem,přidám tedy krmení ale spíš jsem si myslel že když se tam tvoří ten humus tak že bych měl spíš ubrat.Ale zkusím.
Ano mám pelety ale nikdo mi pořádně neřekl kolik jich tam dát tak tam jsem tam dal jednoho velkého panáka pelet.Myslím že to moc není a nevím jestli to množství má vůbec význam v AQ.
Děkuji moc.
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

Jajo napísal: 16 Feb 2020 00:03 V prvom rade by som riešil tie pelety. Je ich tam asi veľa a vyhladovaná nádrž je nestabilná.
Poriešiť svetlo. Trochu ubrať, ak tam niesu korály náročné na svetlo. Silikáty sa môžu uvoľňovať aj z rôznych cementových podkladov a pod. Tak na to tiež pozor. Ak je po4 merané salifertom, tak treba zmerať niečim presným. Na no3 salifert stačí. Môže tam byť aj nepomer.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Také děkuji za názor,jak jsem psal výš pelet je tam jen jeden velký panák.
Světla jsem ubral akorát nemám ted možnost změřit po4 ničím jiným než salifertem.
Díky O.
Otin70
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24 Jan 2014 10:10
Bydlisko: Zlín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Otin70 »

VINTR napísal: 15 Feb 2020 20:35 Když jsem měl měké korály tak jsem se těmito hodnotami vůbec nezabýval, je to zbytečné.
To ano ale chtěl jsem mít vodu v pořádku abych mohl dát tvrdé.
Díky O.
babajaga
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 18 Nov 2014 23:17
Bydlisko: Nitra

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa babajaga »

Ja som moc fanda peliet neni. Takze toto ti ani moc neporadím. Ale určite vedia účinne stiahnuť celé akva na nulu. Bud ich pomaly odoberať a sledovať hodnoty či sa ti trosku zvýšia. Možno časom zistíš že ich ani vôbec nepotrebuješ.
Nehon sa za hodnotami, presnými podľa tabuliek....
Keď máš skoro nulové no3 a po4 kľudne Kh okolo 7, ca 410 a Mg 1230 od oka
Nemusíš to tlačiť hore.
Ked si chce ešte utvrdit jak máš na tom vodu tak si nechaj spraviť icp a n doc test. Či ti osmoza náhodou neprepúšťa silikaty, alebo je tam veľa uhliku...
Príčin môže byt viacej.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"