Proudění vody

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Tomas
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 11 Feb 2006 21:25
Bydlisko: Nový Jičín

Proudění vody

Príspevok od používateľa Tomas »

Popište pls. počet čerpadel, jejich výkon a směr proudění ve Vašich nádržích. Mění někdo polohu čerpadel popř. směr proudění?
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Ja mam nadrz dlhu 110cm, siroku a vysoku po 40cm. Mam 3 cerpadla v rohoch po 800 l/h. Nasmerovane takto: Lave zadne fuka medzi stredom nadrze a zadnym sklom ale skor viac k zadnej stene, prave zadne fuka do stredu nadrze a lave predne fuka pozdlz celneho skla. Hruby objem nadrze je cirka 176 litrov, cize 13x prudenie objemom vody. Celkom slusne to tam fuka. Mal som zo zaciatku len 2x800 l/h ale bolo to malo. Teraz je to tak akurat.
Gabo S
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 24 Jan 2006 22:04
Bydlisko: Šaľa-Neded

Príspevok od používateľa Gabo S »

JA mám nádrž 135x50šx60v. Momentálne mám len 1 Tunze stream 6000 a multicontroller. Fúka na 1 tretinu čelného skla.
Teraz sa chystám zakúpiť ešte jeden 6000-ku. (Neviete náhodou, že kde by som to mohol dostať na SR? Alebo by som to mal objednať cez net z nemecka.) :?:
Používateľov profilový obrázok
okey
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 31 Júl 2006 09:35

Príspevok od používateľa okey »

Prosím podívejte se na moje akva v galerii oddíl akvaria název moje 320L. A teď prosba jak by jste mi poradili kam umístit čerpadla. Zdá se mi, že mám slabé proudění. Jinak jedno čerpadlo je vzadu v rohu to jde vidět a druhé je schované dole v pravo u čelního skla. Stream má výkon 2400l/h a to schované 800l/h a výpusť z tlačného čerpadla asi 2000l/h. Ale vzadu v jeskyňkách se mi množí výkaly od ryb a tak. Poraďte jak ty čerpadla nasměrovat nebo mám přidat ještě jedno? Dík.... :cry: :cry: :cry:
jsem začátečník, ale snažím se...
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Chcel by som poziadat skusenych reefarov, ci by nenapisali svoje nazory, skusenosti s prudenim/cirkulaciou vody v akvariu.
Aky celkovy prietok odporucate vzhladom k objemu popripde k dlzke akvaria, cim sa riadite pri umiestnovani a nasmerovani prudu z cerpadiel, ako mate nasmerovane cerpadla, ci priamo oproti sebe, alebo tak, aby voda kruzila po obvode akvaria, v akej vyske mate cerpadla vzhladom na vysku hladiny....

Vdaka.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Nejde o to, kolko x sa ma objem AQ otocit v priebehu hodiny, ale ci voda prudi vsade a nielen par desiatok cm pred vyustenim cerpadla. V zasade je potrebne vytvorit co najvacsi chaos, skor jemne turbulentne prudenie ako laminarny prud o prietoku niekolko tis. l/hod, kde mozno ledva udrzat ponorenu ruku. Vsetko zavisi od velkosti a tvaru nadrze, rockscape-u tj. usporiadania dekoracie v AQ., pocte a velkosti koralov atd. Za kazdym vacsim kamenom alebo koralom mozu vznikat hluche miesta, ktore osadenstvu AQ vacsinou neprospievaju.

Moznosti vytvorenia chaotickeho alebo striedajuceho sa prudenia je niekolko:

Lacne riesenie: nasmerovat vyustenie cerpadiel oproti sebe alebo na celne sklo pripadne kolmo k hladine, kupit rotacny nastavec na cerpadla (hydroflo, cca 400 SK)

Stredna cenova kategoria: SCWD, rozne casove spinace cerpadiel (kupene, DIY), splachovac

Pre prachacov:lol: : pulzne cerpadla, rozne simulatory priboja, prilivu, odlivu atd. hlavne od Tunze

Osobne pouzivam najma tie prve menovane metody, do pripravovaneho AQ pocitam aj s vynalezmi "strednej" triedy.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Napíš aké rozmerovo je akva a potom nájdeme riešenie..... :wink:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

repik napísal:Napíš aké rozmerovo je akva a potom nájdeme riešenie..... :wink:
Akvarko ma rozmer 150! x 50cm a vysoke je 40cm. V lavom zadnom rohu mam prepad, na pravej strane tesne pod hladinou ca. v strede sirky akvaria mam vyustenie z vytlacneho cerpadla (ca.2000L/hod). Na vnutornu cirkulaciu pouzivam Mereu Stream 4400 (4400L/hod) + Eheim Compact 1000 (1000L/hod), ktore planujem vymenit za Mereu Stream 2400 (2400L/hod). Kamene mam rozmiestnene po stranach a stred je prazdny t.j. v rohoch ma utes najvacsiu vysku a smerom do stredu sa zvazuju. Sirka utesu siaha do 1/3 az 1/2 sirky akvaria.

Predpokladam, ze aj vo vasich akvariach mate medzi zadnou stenou a kamenami medzeru, aby aj za utesom vam prudila voda a nezhromazdovail sa tam vykali od ryb.

Aky je rozdiel medzi laminarnym a turbulentnym prudenim?

Dik za radu.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Laminární = rovnoměrné
Turbulentní = vířivé

Velice jednoduše proud vody v Marea stream má blíž k laminárnímu proudění (proud vody "teče", i když se jedná spíše o takzvanou přechodovou oblast), čerpadlo Eheim produkuje výrazně turbulentní proudění. Při ideálním laminárním proudění probíhá sedimentace pevných částic, při turbulentním nikoliv. O jaké proudění se jedná lze spočítat z plochy, rychlosti průtoku a Reynoldsovy konstanty (ale to je mimo rámec tohoto fóra).
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

rybka napísal:Laminární = rovnoměrné
Turbulentní = vířivé

Velice jednoduše proud vody v Marea stream má blíž k laminárnímu proudění (proud vody "teče", i když se jedná spíše o takzvanou přechodovou oblast), čerpadlo Eheim produkuje výrazně turbulentní proudění. Při ideálním laminárním proudění probíhá sedimentace pevných částic, při turbulentním nikoliv. O jaké proudění se jedná lze spočítat z plochy, rychlosti průtoku a Reynoldsovy konstanty (ale to je mimo rámec tohoto fóra).
Da sa laicky vysvetlit preco Marea ma blizsie ku laminarnemu prudeniu a Eheim ma vyrazne turbulentne prudenie?

Da sa pomocou dvoch Marei spravit turbulentne prudenie ako pisal Lukas t.j. Lacne riesenie : nasmerovat vyustenie cerpadiel oproti sebe alebo na celne sklo pripadne kolmo k hladine, kupit rotacny nastavec na cerpadla (hydroflo, cca 400 SK)?
Ktore riesenie by ste navrhli ?
Ako zabezpecujete vo svojich akvariach turbulentne prudenie?

Vdaka za odpovede.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Čím větší průřez potrubí a čím nižší rychlost proudění kapaliny - tím víc má proudění povahu laminárního toku. Mrkni na Mareu a na Eheim a uvidíš ten rozdíl :lol:
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

ja to zatial mam takto: na lavej stene blizsie k prednemu sklu privod z filtra, oproti nemu marea 2400 za nimi proti sebe 2 x hydro flo. len sa neviem rozhodnut ci mam nasmerovat tu mareu s privodom z filtra proti sebe alebo na predne sklo... co si o tom myslite?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

A co toto? Ma niekto prakticke skusenosti?
http://www.aquaristic.net/resun-wave-maker-15000.html
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

tu je nieco pre kutilov (upgrade Tunze streamov). A nech niekto elektroniky znaly odporuci konkretneho predajcu na prislusne transformatory.
http://www.geocities.com/jerinabojan/crpalke2.htm
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"