Reverzní osmoza

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa radEg »

Ešte mi prosím poradte či je možné si kúpiť RO vopred. Akvárium plánujem robiť až niekedy koncom roka možno začiatkom budúceho. A neviem či sa dovtedy filtre resp, membrána nejako nezničí. Nechal by som ju nepoužitú niekde schovanú. Je to blbosť alebo dá sa aj tak ?

Ešte nemám kde mať akvarko ale nejak ma svrbia dlane. :D
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa shark »

dopředu ji nekupuj :wink:
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa radEg »

prezrad aj preco aby som bol mudrejsi. dik
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa shark »

už tak to nějakej čas leží u obchodníka,někdy muže být obal osmozy poškozenej a hrozí přeschnutí membrány.Osobně jsem jednu takovou kdysi koupil-igelitovej obal měl dirku a já to měl doma ještě dva měsíce jen tak než jsem si všiml.Potom jsem ji zapojil a zjistil že je poní :?
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa vik_33 »

Přidal bych ještě jeden důvod - cena RO pořád klesá. Není to tak dlouho, co stála 4-5 a víc tisíc Kč. Já jsem si kupoval od známého vodu z RO a teprve když cena RO klesla těsně pod 3 tisíce ( to bylo asi po roce ), pořídil jsem si vlastní. Dneska stojí ta samá reverzka necelých 1 500,-Kč ....
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa Roman »

moja prvá reverzka JBL 120L/deň stála.... hlboký nádych.... 9000Kč a ešte som si po ňu šiel 300km do ostravy
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa cizmik »

Vsechny zdravím, je možné aby byl na 5l RO vody odpad z osmózy 50l? Zdá se mi to nějak moc. :|
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa rybka »

I poměr permeátu k odpadu 1:10 je možný.
Kombinací příčin může být nízký tlak vstupní vody, nízká teplota a obecně ve Tvém případě i kvalitní "močka", která teče z vodovodu. Podobný problém mají i chovatelé např. na Prostějovsku s obsahem dusičnanů přes 40 mg/l (ještě je to pořád pitná voda)
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa vasekg »

Cizmiku me se pomer permeatu oproti odpadu lisi o skoro dvojnasobek dle rocniho obdobi, zalezi na teplote vstupni vody, tedy u me je to nejmarkantnejsi parametr. Koralum se dari, diky moc
plaza
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 08 Okt 2007 19:40
Bydlisko: ,ČR

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa plaza »

funkcost RO membrany zjistim jen kdyz si necham udelat rosbor,ze.a ty jsou asi drahe,ze.mam membranu necely rok a pripada mi ze asi moc nefiltruje,ale pritom pisou ze minimalne 2 roky by mela vydrzet.je tu nekdo kdo meni treba dvakratdo roka?
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa švíco »

Ono taky hodně záleží, kolik vody už ti tou membránou proteklo a taky jaké jsou parametry vstupní vody.... nejde říct, že vydrží dva roky a nekoukat na zbytek :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa cizmik »

Myslím, že funkčnost membrány jde zjistit konduktometrem. Také řeším novou osmózu mám jí 7 měs. a odpadní vody mám nyní zbytečně moc. Nyní zkusím dát 2 nebo 3 membrány za sebe.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa VINTR »

"cizmik
Vsechny zdravím, je možné aby byl na 5l RO vody odpad z osmózy 50l? Zdá se mi to nějak moc."

To se mi zdá taky dost.
V tvém případě, usuzuji podle popisu, že membrána bude v pohodě, protože ti dělá málo demineralizované vody. Zkontroluj si hen ten onen bazmek (šulínek) na konci RO ten co zajišťuje správný tlak v RO, to si myslím, že bude ta závada, protože kdyby byla prasklá membrána RO tak ti bude dělat míň pemátu (odpadní vody) a budeš mít více jakoby demineralizované vody (poměr by byl opačný).

Toto je ten bazmek:
http://www.mangala.cz/komponenty-dily-o ... 15_50.html

A měníš předfiltry? Nejdůležitější je ten na aktivní uhlí, protože ten odstraňuje z vody chlór a chlór ti může zničit membránu v reverzní osmóze. Výměna předfiltrů se provádí cca 2x do roka, podle průtoku. Pokud měníš tak membrána vydrží klidně 5 let a déle, jen časem ztrácí na účinnosti, to znamená, že se zanáší a dělá stále více permátu (odpadní vody) na úkor demineralizované vody.

V případě, že ti praskne membrána tak to poznáš tím, že ti to bude dělat málo penátu (odpadní vody), to je příznak prasklé membrány.

2 nebo 3 membrány RO za sebe, to slyším poprvé. Za RO pro lepší chod se dává tento filtr

http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-r ... smozu.html
http://www.mangala.cz/di-filtr-10-komplet-p-167.html
Zvýší to účinnost RO , já zatím nepoužívám.


Toť můj názor.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa vik_33 »

Kecy v kleci pánové ... TDS metr lze pořídit už za cca 400 Kč, konduktometr za cenu cca dvojnásobnou ... oběma přístroji lze spolehlivě zkontrolovat účinnost RO, není třeba spekulovat a hledat návody, jak dlouho lze provozovat RO membránu ... Tyhle peníze se rozhodně vyplatí investovat. Na životnost RO ( membrány i předfiltrů ) má totiž přímý vliv kvalita vstupní vody - nejen obsah rozpuštěných látek, ale i tlak a teplota a samozřejmě množství "vyrobené" demineralizované vody a také interval používání RO ( při delší nečinnosti membrána bez oplachu degraduje )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Reverzní osmoza

Príspevok od používateľa VINTR »

vik_33 napísal:Kecy v kleci pánové ... TDS metr lze pořídit už za cca 400 Kč, konduktometr za cenu cca dvojnásobnou ... oběma přístroji lze spolehlivě zkontrolovat účinnost RO
Ano to je 100% způsob jak zjistit, zda je RO v pořádku. Odhaduji, ale že ani jeden přístroj „cizmik“ nemá, proto tyto návody.

Já je taky nemám a žiju, ale taky jsem už o nich uvažoval.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"