Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

beerda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 21 Nov 2010 19:40
Bydlisko: Český Těšín

Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa beerda »

Tak znělo mé ultimátum poté, co jsme začali předělávat barák a cca 9 let staré sladkovodní AQ muselo být vypuštěno a demontováno, a my přemýšleli o tom, jestli starou nádrž ještě někdy vskřísíme. Prostě už nechci sladkou vodu, nepřijde mi to jako výzva, chci dosáhnout slaného akvaristického olympu. :)

Teď (2011) nás čeká generální rekonstrukce domu, určitě budeme na konci bez peněz, takže v roce 2012 se budeme vzpamatovávat a možná přemýšlet, jak v roce 2013 začít s realizací korálového snu. Doufám, že Reef.sk pojede, a že tady stále bude taková vstřícná parta, jako doposud - budu potřebovat hodně Vašich rad a předem o ně prosím a za ně děkuji. :)

AQ by mělo mít půdorys něco kolem 150x60 a 75cm výšku, tj. cca 675 litrů. Bude lepeno nově (čelní sklo optiwhite), ještě nevím kde, určitě si nechám poradit. Pak mi ještě zbylo staré AQ o rozměrech (asi) 150x50x75cm. Z toho bych chtěl udělat o patro níž filtraci. První problém asi je, kam nové AQ umístit - vychází mi asi jediné možné místo proti oknu. :( Vím, že se to moc nemá, ale moc možností nemám. Do AQ by nemělo nikdy zasvitnout přímé slunce, to mám odpozorované a víceméně potvrzené i simulací v Google SketchUp, nicméně bude 3.5 m naproti jižnímu oknu. - Jak moc je to zlé? Máte někdo akvárko proti oknu a jede bez problémů? Na co si dát pozor?

Tady je vizualizace:
pohled-obyvak.jpg
pohled-obyvak2.jpg
Na posledním obrázku je vidět, jak by mělo svítit slunce o zimním slunovratu kolem poledne (tj. logicky nejhorší možná varianta - v jiných dnech bude slunce výše na obloze a tedy bude svítit do místnosti méně):
slunce-21.12-1100.jpg
Kromě hlavního problému s nechtěným světlem z okna mě napadá: Nebude světlo z akvárka rušit při sledování TV? Nebude TV rušit sledování akvárka? :)
Používateľov profilový obrázok
Specnaz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 15 Aug 2008 09:03
Bydlisko: Teplice v Čechách

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa Specnaz »

Záleží asi na každém co mu vadí. Mě osobně vadí i svíčka která hoří vedle televize. 8)
320l system (250l AQ + 70l sump) » start 20.8.09
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=4&t=2556
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa JRx »

bude sa ti odparovat voda nad aqa v tej skrini
zaklad je to odvetrat.....

doved si k akvariu aspon 2fazy...
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa Martin »

Světlo z okna reefu vadit určitě nebude. Možná teplo pokud místnost v létě přesáhne 22 st. C.
Pokud budeš mít filtraci v suterénu nebude problém nádrž udržet v rozumné teplotě.
Se světlem z okna by neměl být problém. Reefy vyžadují velkou intenzitu usvětlení a vodu s minimem PO4 NO3 atd - na rozdíl od sladkovodních nádrží - rozvoj sinic a řas je eliminován kvalitou prostředí - vodou.

Moři zadar :D
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa Dano »

Je fajn, ked si clovek logne reef. sk a najde tu prispevok od dalsieho potencialneho moriaka. S tymi vizualizaciami si sa pekne pohral. Kazdí mame na umiestnenie nadrze iny nazor. Ja sosbne by som to akvarko posunul az ku stene a lavu stranu akvarka by som nechal odhalenu, takto by si mohol kukat do akvarka aj z boku, co je fajn :lol: a zvacsila by sa vzdialenost od telky. Co sa tyka rozmerov, sirku s vyskou by som prehodil. Tych 75 cm je dost, musel by si ,,vydatnejsie,, svietit a cim sirsie morske akvarko, tym sa lepsie zariaduje.
Filtracku by som netahal o poschodie nizsie, usetris tym na energii a cerpadle. Predsa len to nie je Adrianov Badinsky bazen :lol:
Stare akvarko mozes pouzit ako filtracku, narves tam vsetko co potrebujes.
Ak sa da, zober si JRxove rady k srdcu, skus tam poriesit nejaky ventilator s odsavanim vzduchu cez stenu von.
Ku peniazom jedna rada, technika je draha, u morskeho akvarka je clovek najviacej vycucany z penazí uz pri starte. Skus si premysliet techniku, ktoru budes chciet pouzivat a zacni si ju kupovat uz teraz, ja som tak mal odpenovac par mesiacov v pivnici, manzelka o tom ani nevedela a ked to zistila, priznal som jej 3 x mensiu cenu... :lol: :lol: :lol:
Dano
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa zencakd »

Ahoj, ne každý se mnou bude možná souhlasit, ale pokud bych měl možnost vše ovlivnit hned od začátku, udělal bych:

1) techniku do samostatné místnosti, kde budu mít snadný přístup, kontrolovat vlhkost, neřešit hluk, expandovat (více techniky, refugium, DSB, odchovna, karanténa, zásoba RO vody, zásoba slané vody...). Tento model řeší i spokojenost manželky, že netaháte hadice a neděláte bordel před akvárkem v obýváku. Dnes to takto mám a neměnil bych.

2) Přestože hlavní údržba by byla ze zadní části akvárka, chtěl bych přístup i k přední stěně akvárka (čištění skla, snadná dostupnost na dno u přední stěny). Toto mi dnes samotnému chybí, ale nemám tak velké akva (160x80x50 tak to není problém, přední sklo čistím magnetem a stačí to)

3) Sluneční světlo, ale zároveň omezit problém vysokých teplot. Řešení je např. světlovod, světlo ze severního okna, klimatizace a pod. Problém slunečního světla je mýtus z dob, kdy jsme neuměli účinně kontrolovat NO3 a PO4 ve vodě. Při takřka nulových hodnotách to již není problém. Největší borci množí korály právě pod světlem ze slunce, využívá se i v obřích nádržích.

4) Odpad v technické místnosti za akvárkem, stejně jako přípojku vody = žádné hadice, menší odpor k pravidelné údržbě

David
beerda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 21 Nov 2010 19:40
Bydlisko: Český Těšín

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa beerda »

Díky moc všem za připomínky...
bude sa ti odparovat voda nad aqa v tej skrini zaklad je to odvetrat.....
doved si k akvariu aspon 2fazy...
boční stěna je venkovní, plánuju nějaký větrák s klapkou nebo něco - odvětrávání vám jede furt nebo to zapínáte v nějakých intervalech? Předpokládám, že v zimě by to mohlo táhnout samo vlivem rozdílných teplot doma/venku?
Světlo z okna reefu vadit určitě nebude...
Tak to mi spadl kámen ze srdce... No jo, doba je asi fakt jiná, já jen vzpomínám na své sladké AQ tak před 15 lety, svítilo mi tam přímo slunce a choval jsem spíš řasy než rostliny :)
Ja osobne by som to akvarko posunul az ku stene a lavu stranu akvarka by som nechal odhalenu, takto by si mohol kukat do akvarka aj z boku, co je fajn a zvacsila by sa vzdialenost od telky. Co sa tyka rozmerov, sirku s vyskou by som prehodil. Tych 75 cm je dost, musel by si ,,vydatnejsie,, svietit a cim sirsie morske akvarko, tym sa lepsie zariaduje.
Hm, něco na tom je, ještě to zvážím - šířka AQ 75cm to už je docela hodně, rozumím a z velké části souhlasím, jenom se bojím, ať AQ moc netrčí do prostoru. Využívám sice výklenku, který vznikl kvůli komínům uprostřed nosné zdi, ale i tak to má vyčuhovat ze zdi 50cm. Obývák máme široký jen 380cm, tam je každý centimetr dobrý :( Výšku AQ ještě zvážím, množství potřebného světla je pádný argument - už teď se děsím účtu za elektřinu.
beerda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 21 Nov 2010 19:40
Bydlisko: Český Těšín

Trubky pro filtraci

Príspevok od používateľa beerda »

Jak jsem psal, filtrace bude o patro níž (a trochu bokem, ne přímo pod AQ). Vyrobím ji z 500 litrového akvária, co mi zbylo po sladkovodním AQ. Pro 675l hlavní AQ to bude velmi prímové. Podle rad v jiné části fóra v současnosti dělám na zavedení potrubí mezi AQ a filtrem. Vrtám díry a instalatér připraví:
  • 2x trubku pro přepad (50mm) - jedna normální a jedna pojistná
  • 1x trubku pro návrat vytlačené vody z filtru zpět do AQ (taky 50mm)
Pro přepadové trubky použiju klasická 90ti stupňová kolena. Pro návratovou trubku chci dát 90ti stupňové oblouky - slibuju si od toho menší námahu pro čerpadlo. Cca příští týden se všechno namontuje a slepí. Chystám se použít PVC trubky pro bazény.

Kromě toho už mám v obýváku pod akvárkem zaveden odpad (pro odsávání) + podlahový sifón, kdyby náhodou... (radši nemyslet).

Je to vše OK? Finální kontrola od zkušených mořařů (SK "moriakov" je hezčí :) ) uklidní.
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa chip »

misto 90o oblouku radeji pouzij 45o kolena odpor je tim mensi... ale jinak ok....
hlavne mej dost trpelivosti s tvrdnutim spoju, doporucuji nechat tvrdnout klidne i 3 dny nez zacnes napoustet...
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa Steedy »

Rozhodne pouzij oblouky 45° , ale co do zpetne trubky 50mm?? neni to prilis? na jak silne cerpadlo chces tu trubku pripojit? ja mam pouzitou 32mm na cerpadlo 8000L/H maximalne 40mm bych jeste pouzil na toto cerpadlo,ale vetsi je podle me zbytecne. pro prepad 2x50mm proc ne je to ok.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa kominík »

pro vratné čerpadlo jsem raději použil hadici bazénovou -nemusíš mít kolena je tvarovatelná a tudíž co nejmenší ztrátovost na průtoku - taky mám o patro níž filtraci - vnitřní rozměr hadice 26 mm a venkovní 32 mm a čerpadlo New Jet 6000 l
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ja som tiež pri výtlaku použil flexibilnú hadicu. Pri malej rezerve na vôľu, sa vnútorný prierez prakticky vôbec nedeformuje a straty tlaku na vedení sú dôsledkom eliminácie kolien nižšie.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
beerda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 21 Nov 2010 19:40
Bydlisko: Český Těšín

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa beerda »

Takže po delší době opět nějaký postup - elektřina v domě hotová, pro účely reefu mám podle zdejších rad k AQ i k filtru ve sklepě přivedeny dvě fáze, každá s vlastním jističem pro AQ i filtr, tj. 4 jističe. Každá fáze je navíc vedena přes samostatný proudový chránič (2 ks). Dohromady vznikla skoro celá jedna řada v rozvodové skříni :-)
pojistky.jpg
V obýváku, kde bude AQ, dělám podlahové topení, samozřejmě pod akvárkem nebude, nedával jsem tam ani polystyrén, takže vznikla taková vana, která se celá zaleje anhydritem. Mám tam taky vyvedené 2 husí krky vedoucí do sklepa k filtru a celkem 4 trubky: dvě z nich půjdou z přepadu (jedna používaná, druhá záložní), třetí (menšího průměru) je výtlačná - na ni jsem pro jistotu použil 45 stupňové kolena, pro snížení odporu. Čtvrtá trubka, ta šedá, co trčí opodál, je odpad pro odkalování a ten čtverec vedle je klasický podlahový mřížkový odpad, kdyby náhodou...
podlaha2.jpg
podlaha1.jpg
Naposledy upravil/-a beerda v 22 Aug 2011 12:57, upravené celkom 2 krát.
beerda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 21 Nov 2010 19:40
Bydlisko: Český Těšín

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa beerda »

V souvislostí s elektřinou mě ještě napadá: myslíte, že by se k něčemu využila jedna fáze spínaná stykačem pro noční proud (nízký tarif) - tuším 20h? Tj. nějaký spotřebič v AQ, který by mělo smysl na 4h vysokého tarifu denně vypínat?
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: Buď moře, nebo nic (675 litrů)

Príspevok od používateľa chip »

doporucuji pridat chranicku na kabely navic ( treba o prumeru 50) ver, ze nekdy v budoucnu se ti bude hodit ;-)
Naposledy upravil/-a chip v 22 Aug 2011 16:06, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"