Michal Duris - nové akva

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa VINTR »

- Opatrně s těmi peletkami a odstavování motoru odpěňovače. K peletkám musí být adekvátní výkonný odpěňovač, někde se uvádí, aby byl dimenzován aspoň na jednou takovou nádrž, zakalí se ti voda od slizu a budeš ho mít všude (mě se to při použití peletek stalo – odpěňovač to nepobral). Kdybych nedal silnější čerpadlo odpěňovače peletky bych nemohl použít. Dle mého zákal k peletkám nepatří.
- Na reaktor s peletkami dle mě stačí i slabé čerpadlo jen bych si dal regulaci (já ho tam nemám, mě to jede na vodu z přepadu - průtok regulovatelný).
To jsou mé zkušenosti pobrané při startu a díky zde obdrženým radám na ně jedu.

A připojení reaktoru s peletkani na odpěňovač, tam bych o ničem nepřemýšlel a zapojil to na něj. Jen zvládni dobré napojení, aby čerpadlo odpěňovače ve finále „nepohánělo“ celý reaktor, neztrácelo na výkonu. Doufám, žes mě pochopil (s peletkama jsem spokojen).
Držím palce, ať ti to vyjde.
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

Dakujem vam za rady, pravdou je ze som tam na zaciatok dal asi 300ml peletiek, co je asi dost. Po asi tyzdni ked sa rozbehli tak mi sposobili zakal, boli v spolocnej komore s odpenovacom no voda z peletiek nebola privedena priamo k nasavaniu odpenovaca. Podla toho co pisete teda uberiem aspon 1/2 peletiek. Vcera mi prislo cerpadlo 1400L/hod co bude asi na peletky vela no ma dva vyvody takze ho viem vyuzit este na nejaky dalsi fluidizacny filter. Kazdopadne vodu z peletiek privediem pred odpenovac ako pisete, cez vikend ma prsat tak budem mat dost casu to prerobit :) inak odpenovac ide non stop, ten nevypinam, kedze tam mam uz 4 male rybky a krmim, tak uz zacal aj nieco odpenovat. Na to zapojenie reaktora priamo do odpenovaca ma upozornoval aj na predajni, ze mi to bude z vody vyhadzovat aj to dobre...
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa jskubak »

Ak chces tie kamene a mekace tak si ich prid zobat, tento vikend prerabam akva a potom tie kamene ich asi vyhodim do filtracky
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa VINTR »

Jaký máš čerpadlo na odpěňovači? Možná bude na peletky slabé.
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa jskubak »

pridaj nejake aktualne foto

Jaro

PS Ako sa dari koralom
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

Zdravim ta,
cez vikend som na fore nebol, ale ani nejako nebol cas a ani cestu som nemal.
Ale teoreticky by som si mohol urobit vylet dnes, budes doma? Tak som sa s tym filtrom potrapil.
Na odpenovaci mam cerpadlo 750L/hod, ked som dal silnejsie tak mi z neho nestihala odtekat voda, musel by som ho prerobit. Na peletky som napojil to 1400L/hod ale len na polovicny vykon, druhy vyvod som pouzil na valec s ecophos-om. Peletky sa viria myslim dostatocne. Voda z peletiek ide cez provizorny filter s molitanom a zeolitom a vyustuje v komore s odpenovacom. Foto urobim dnes fotoaparatom, mobilom je to o nicom. Inak koraly vyzeraju dobre, montipory maju polypy vytiahnute, seriatopora nic moc ale to je tak uz od zaciatku, clavularia je pekne husta a rozrasta sa, capnella sa cez den pekne nafukuje a zda sa mi akoby sa chcela rozdelit (pozdlzne sa uskrcuje), neviem, s mnozenim zatial nemam skusenosti. Inak vsetko zije, rurkove cervy, nejake male hviezdice, turbo-slimaky a ine male slimaky, rybky 3ks Ch. viridis a jedna Parasema zeru skoro z ruky..
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

akurat ze sa mi stale tvoria sinice, teraz take ruzove, tie tmavo hnede uz prestali..akurat ze som mal par dni odstaveny Ecophos, tak mozno aj preto..ked bol pusteny tak sa uz tolko netvorili.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa VINTR »

Ty peletky by prý měly pomoc při řase, sinici a všem tomto bordelu, ale hlídej si vodu aby se ti nezačala kalit nebo dělat sliz tam kde nemá, protože ten odpěňovač se mi zdá slabý (myslím to čerpadlo). Já tam měl čerpadlo s průtokem 1100 litrů (skimmer 400P 21W), originál odpěňovače Beast 400 a nestačilo. Na radu jsem dal atman AT 203 (30W), stálo směšných 390 a zaregistroval jsem podstatné zvýšení účinnosti (dělá daleko více pěny – zvýšil se průtok vzduchu přes odpěňovač), ale musel jsem udělat improvizovaný difuzér. No trochu jsem se s tím drbal, ale funguje to.
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=44&t=2278&start=390
Toto čerpadlo je používáno i ve větších nádržích.
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=2&t=3006&start=15
Výše uvedené je pouze má zkušenost při startu s peletkami.
Ať se daří.
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

no zvysit prietok vzduchu potrebujem aj ja, skusal som na cerpadlo pripojit maly kompresor ale nestihalo ten vzduch strhavat do komory odpenovaca. Ako si vyrobil ten difuzor? Len si priviedol hadicku so vzduchom niekam do komory cerpadla?
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa VINTR »

Přesně tak. Nejdřív jsem použil starý difuzér z původního skimmeru, ale nešla pořádně regulace. Pak jsem provrtal trubku u nasávání (ostrýma nůžkami, nebo nožem) na hadičku protáhl a strčil do ústí vtoku, kde se reguluje průtok. Při tomto způsobu funguje i regulace průtoku. Mám to přiškrcený jen tak tošku asi z 20% (páčkou na boku, tak jak mi bylo porazeno. Dal bych to naplno, ale bublinky by šly i mimo odpěňovač. Už by tam toho šlo moc). Žádná další úprava není potřeba. Dostatečně šlehá :D .
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa VINTR »

Tlačí daleko více vzduchu než běžný kompresor – není třeba vzduch se nasává sám. Jen když bys to použil doporučil bych ti udělat si tlumič na nasávání vzduchu, poněvač to jinak dělá rachot, ale bez tlumiče dělá rachot každý čerpadlo (obyčejný odsavač hlenů pro děcka – prodávají v lékárně. Myslím, že by mohl taky fungovat.)
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

ja mam skor problem s tym ze mi cely filter od tych cerpadiel rezonuje, ak vies co myslim, taky ten neprijemny bzukot, aj ked ich mam na molitanoch a neviem co vselico, no aj tak to rezonuje. v noci nic prijemne..
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa VINTR »

No podle mě právě odpěňovač dělá největší bordel celého systému při nasávání vzduchu (podle mě jakýkoli odpěňovač, pokud ne, opravte mě někdo). Právě proto se dává na nasávání vzduchu tlumič. To srkání je po nasazení tlumiče úplně stejné jako při originálním skimmeru, který jsem měl. Možná že jiné odpěňovače jsou tišší, ale moc tomu nevěřím (nebo cena bude asi jiná). Myslím si, že hodně dělá ten tlumič na nasávání. Jinak AT 203 vrníte asi jako každé jiné 30W čerpadlo. Já to mám celý ve skříní a ta to taky dost utlumí, ale slyšet to budeš asi vždy (vzduchovací motorek taky vrní a v noci je to vše slyšet, záleží od zvyku). Čím je slabší čerpadlo tím má větší problém s utáhnutím vzduchu (zavzdušní se), jestli výš jak to myslím.
Bez odpěňovače to asi nepůjde, uvidíš.
magi011
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 25 Júl 2011 19:18
Bydlisko: ZILINA

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa magi011 »

dobry, chcem zalozit morske akvarium som v tom uplny zaciatocnik co sa tyka mora. doteraz som choval len afriku mallawi. akvarium mam 360 l a potrebujem pomoct predtym ako som sa zaregistroval som tu toho vela nacital ale mam z toho trochu chaos dakujem
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Lukáš »

magi011 napísal:dobry, chcem zalozit morske akvarium som v tom uplny zaciatocnik co sa tyka mora. doteraz som choval len afriku mallawi. .......akvarium mam 360 l a potrebujem pomoct
Malawi je dobra prerekvizita k morskemu akvariu.
360 l je na prve morske AQ objem tak akurat.
Poziadavka nebola konkretna takze ti nemam ako pomoct (aj keby som nebodaj chcel).
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"