Krupička

Fórum venované chorobám morských rýb.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: Krupička

Príspevok od používateľa Myšák »

Aq má cca 2 měsíce, 30l kostka, založeno komplet z živého, měkké korály, kreveta Lysmata, PomPom krab, poustevníček. Filtrace klasika do nano PhosEx + zeolit. Hodnoty vody v normě, aklimatizace cca 2 hodiny.
První klaun odešel po týdnu, krmení louhoval v česneku. Druhého jsme pak dali do čistýho aq na léčení s vodou z aq, do rana ko :-(
Ryby to byly první. Lepší fotka se bohužel nepovedla :-(
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Krupička

Príspevok od používateľa švíco »

Z té fotky nic poznat fakt není... jestli byli osypaní, tak je to jasný... jinak co kreveta? ta je OK? (to by vyloučilo případné dusitany,,, amoniak,,,)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: Krupička

Príspevok od používateľa Myšák »

NO2 0, NO3 kolem 5, podle mě dobrý...
Kreveta v pořádku, vím že jsou náchylnější na kvalitu vody.
Jo, a pořád se klauni rochnili v písku, to normálně nedělají, ne?
Mě právě zarazili ty pohybující se tečky bílý, v tom aq na léčení krom vody a ryby nic jinýho nebylo... Jestli z ní ty paraziti po smrti neopadali a lezli po dně?
Já mám právě zkušenosti s krupicí jen u sladkovodních, v moři jsem ji viděl poprvý...
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Krupička

Príspevok od používateľa VINTR »

Ono z těch obrázků nic nepoznáš a ikdyby...... Obecně co jsem měl krupičku. Krupice není nic závažného v mořské akvaristice u 90% ryb. ěel jsem ji několikráte, v poslední době při pokusech o chov leucosternona a jemu podobným rybám (zde je pro ně smrtelná). U ostatních ryb je to jako děcké nachlazení (za předpokladu, že máš akvárium v pořádku v zakladních parametrech - teplota, hustota, odpadní látky...). Krupice mi leucosternona zabíjela vždy měsíc dva a šlo to z mírného průběhu do extrému.... a konnec. Při konci bylo nakažené brutálně celé osazenstvo. Po odstranění leucosternona se vše do cca 14 dni vrátilo do normálu, i klauni bez jakýchkoli zásahů... U toho co se ti stalo nebude příčinou krupička, ale něco jiné a krupice bude jen důsledek jiných problémů. Třeba ti to v něčem pomůže. To co jsi viděl na dně nebude krupička, ta neleze. Jen z jedné tečky jich sou pak stovky :wink: .
Používateľov profilový obrázok
Myšák
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 06 Dec 2013 14:41
Bydlisko: Jihlava

Re: Krupička

Príspevok od používateľa Myšák »

Děkuju za odpovědi, teď už příčinu asi těžko zjistím. Tak necháme klauniky odpočívat v pokoji...
Každopádně, jak dlouho by jste doporučili počkat před přidáním nových ryb?
Jihlavská 100 -> 165
viewtopic.php?f=64&t=12064
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Krupička

Príspevok od používateľa VINTR »

Těžko odhadnout, ale 3 - 4 týdny by mohly stačit. Při koupi ryb to s tou aklimatizací nepřeháněj. Já dělám tak, že vyklopím pytlík do litrové průhledné odměrky. Velké množství vody vyleji do odpadu a pak vložím do nádrže a přes zobáček pomalinku vpouštím vodu celkem to mám za cca 3-4 minuty hotové a nikdy žádný problém. Pokud se ti po vpuštění do pár dnů objeví krupice (1, 2 tečky) nepanikařit, není to nic nenormálního ona do cca 24 hodin odpadne a již se nevrátí. Pokud se začne vrace je něco špatně (ve většině případů podmínky ryby v nádrži...). Běžně chované ryby jsou vůči krupičce imunní a dokáží si s ní poradit samy. Krupice je až příčina něčeho jiného.... U Klaunů (teplota, salinita, příp. předávkování nádrže vodičkami...).
Napísať odpoveď

Návrat na "Choroby rýb"