DIY Ca Reaktor

Diskusie o vyrábaní filtrov, svietidiel, stojanov a iného.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa JRx »

aky vhodny motorcek pre Ca rektor pouzit?
uz mam nejake nakresy ale toto by som rad niekde zohnal - PROFI co sa nepokazi za rok-dva, bude to spolahlive a bude to stale davkovat rovnomerne...
a este dalsia velmi dolezita podmienka je aby to bolo tiche

dakujem.
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa chip »

grotech... http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-g ... 00-ml.html
a nebo pak nejake kvalitni peristalticke cerpadlo
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa JRx »

este podotazka,
cez Ca reaktor by za 24hod mal pretiect objem celeho aqa?
1tis L aqa tak by malo vykvapkat 1tis litrov?
toto v tom pripade nebude stihat... teraz mam nastaveny jedmny prudik vody... nekvapka a uz zacina tiect.... no upchava sa mi to a nebavi ma to furt cistit
pri 5kv /sec toto bude stacit
pri 10kv/sec uz ne
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
chip
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1416
Dátum registrácie: 07 Feb 2009 22:10
Bydlisko: Praha
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa chip »

no ja nevim, ale osobne mam calc. reactor pripojeny pres skrtici ventil tlakove potrubi ( ne vytlacne, ale da se to tam dat) a prutok reaktorem resim baj voko... proste neco jako kap kap az lehoulinkej curek ;-)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa VINTR »

Dobrý den,
sestavil jsem si CA reaktor (obsah cca 1 litr, oběh vody v CA reaktoru 500 l/h, možnost seřízení kapání až curůček) a spustil. Představoval jsem si, že stačí seřídit reaktor na požadované PH 6,5 až 6,7 a v hlavní nádrži držet PH nad 8 a dKH kolem 12. Při tomto seřízení jsem očekávám, že obsah rozpuštěných prvků bude za použití korálovky v nějaké rozumné rovnováze. Můj problém je v tom, že mě cca po 14 dnech provozu stouplo dKH na 20. Odstavil jsem přívod CO2 a zatím čekám, až klesne dKH na rozumnou hodnotu a zkusím to znovu.
Jak jste seřizovali svoje CA reaktory?
Jaké jste měli problémy a jak jste je vyřešili?

Za reakce děkuji.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa vasekg »

měl jsem stejný problém s tím, že mi navíc MG trvale klesalo a CA stouplo do závratných výšin.

Dostal jsem radu na velikost obsahu hydrogenkarbonátu použít cca 25 procent dolomitického vápence, který doplňuje magnézium. Směs jsem předělal a před třemi dny reaktor spustil znovu.
Takže v brzké době uvidím, ale abych se přiznal, je to pro mě zatím jen bádání v oblasti použití CA reaktoru a tak jsem zvědav, co ti kdo poradí.

Dnes rozhodně začínám tím, že peristaltické čerpadlo mám na maximální průtok (3l/h) a pro začátek hodlám výkon regulovat bublinami CO2. Jak se mi to (doufám) povede vybalancovat bublinkami, mohu začít štelovat i průtok reaktorem...co jsem zatím zjistil - čím menší průtok, tím větší čas na reakci v CA reaktoru a tím vyšší je uvolňování CA a MG do vody. (snad jsem to nenapsal blbě)

V.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa VINTR »

Byl bych rád, kdybys napsal jaks dopadl po delším provozu, zda to pomohlo (než mě to klesne, tak asi budeš vědět jak to vypadá). Mě napadlo i dát méně náplně, zda by to pomohlo? Já myslel, že při startu reaktoru mám nastavit spíš menší průtok reaktoru a reaktor držet v hodnotách PH na 6,5, až 6,7, spíš u horní hranice. Právě ta hodnota PH ovlivňuje probíhající reakci, čím nižší PH, tím rychleji se korálovka rozpouští, teda žiju v tomto domnění, ale jestli ti to zabere tak to udělám jak ty (průtok na max ..). Ten dolomit můžeš uvést značku pro zadání do vyhledávače, dík. Průtok mám řešen bez peristaltického čerpadla, takže průtok je vždy odhadnutý, ale jde to nastavit na kapání co 2 sek až takový to kapkotečení. Mg a Ca neměřím, právě proto jsem chtěl reaktor.

Tady jsem našel návod pro provoz.
http://translate.google.cz/translate?hl ... rmd%3Divns
Myslel jsem, že jsem to pochopil, je to tam psaný jak pro mě, ale…. Za Vaše další poznatky z provozu budu vděčný.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa vasekg »

abychom si rozuměli - průtokem nemyslím čerpadlo, které mi míchá vodu v reaktoru, ale pohyb vody mezi reaktorem a akváriem. Nějak jsem si vštípil, že čím rychleji to bude skrz reaktor protékat, tím méně tam to ph stihne poklesnout, tudíž uvolňování CA MG nebude tak velké.

Jak budu vědět, co to dělá teď, napíšu. Ten dolomitický vápenec je snad Aqua Medic, nevím, jsem v práci. Zítra se podívám doma na balení. JIstě se dá sehnat někde za desetinovou cenu.

Doufám, že tentokrát bude náběh reaktoru "pozvolnější" - ono také již jsou v nádrži obyvatelé, kteří to budou konzumovat, při prvním spuštění tam bylo málo korálů....

V.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa VINTR »

Asi jsme se pochopili, jen jsem to možná blbě napsal. Průtokem jsem myslel průtok vody z aq přes reaktor. Ty to reguluješ asi peristaltickým čerpadlem. Já per. čerpadlo nemám a reguluju tento průtok jinak (levnější provoz, spotřeba celého CA reaktoru 7W).
Každopádně dík za podělení se o zkušenosti s provozem.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa Martin »

Nastavení počtu bublin a překapávání obohacené vody nejlépe přes Ca reduktor je uvedeno ve všech návodech. Jedná se většinou o sedundové itervaly žádné souvislé čurkání jako např u reverzní osmozy.
Taky musíte mít v reefu korálnatce kteří jsou schopni to KH a Ca spotřebovat.
Jinak vám budou stoupat hodnoty Ca a Kh a nakonec ten reaktor v lepším případě budete muset odstavit.

Seřízení i malého počtu bublin CO je snadné a stabilní pokud máte kvalitní redukční a jehlový ventil. Výhodné je použití magnet ventilu a omezení času dávkování CO2 jen přes fotoperiodu.

Nastavení kapání vody na výstupu z reaktoru je složitější protože časem průtok klesá, ventil omezující průtok je dobré umístit před reaktor a ideální je peristat. čepradlo s nastavitelným průtokem.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa amsi »

možná to nemám ideálně, ale na průtok používám hadičku,která mi samospádem bere vodu do reaktoru z akva a výtok (výkap :-) ) z reaktoru jde do filtru. Toto reguluju obyč škrtítkem. Dovede to téci hoooodně rychle , nasávání je výše o 90cm ...
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2322
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: DIY Ca Reaktor

Príspevok od používateľa VINTR »

Kapání až kapkotečení (dá se to bajoko regulovat). Předpokládám, že to kapání je správné. Na výtoku to měřím PH metrem, který může ovládat elektromagnetický ventil, ale ten zatím nemám, protože PH na výstupu z reaktoru je stabilní a je dobře regulovatelné jehlovým ventilem za pomocí CO2. V noci mám PH v nádrži taky stabilní nad 8,1, takže nemám potřebu vypínat CO2 na noc, možná ho časem pořídím.
Napísať odpoveď

Návrat na "DIY - Urob si sám"