výpadek proudu a problém s přepadem

Začiatočné prejavy, priebeh, a VYRIESENIE konkrétneho problému v akváriu.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa kačer »

Zdravim. Mám takový problém a už nevim co s tím.:-/ mám akva 250l. V něm přepad, s jednou odtokovou a jednou příváděcí trubkou. K tomu potom dole ve skřiní kouhout na regulaci hladiny v přepadu. A věc se má následovně: 1. problém = snažím se hladinu vody v přepadu držet tesne nad odtokovou trubkou, aby nebyl slyšet hluk padajici vody, ale zaroven, aby se pri vypadku proudu do filtru nedostalo moc vody a náhodou filtr nepřetekl. Ale vzdycky mi ta hladina nad trubkou vydřží tak den a pak se sama zvedne skoro až k horní hranici přepadu, čímž se samozřejme sníží hladina ve filtru a načerpa se mi tam skoro všechna voda na odpar. Takhle to vydrží treba tři dny a pak zase hladina klesne, což se mi zase zvedne hladina ve filtru ... je to jak na houpačce a ja pořád jen řesim dolejvani vody do nadrze na odpar a pak zase vylejvani vody z filtru atd. Tak se chci zeptat jestli nevíte jak to udelat aby se hladina drzela pořád na stejny urovni? S tím taky souvisí muj druhý dotaz.
problém číslo 2.= Vzdy kdyz u nás vypnout proud, coz se ted stava celkem casto, ale jen třeba na hodinu (musim zatukat ze akva přezilo bez ujmy i 11 hodin), tak se mi vzdy jeste vic rozhodi cely kolobeh vody, tzn. ze se mi hladina v prepadu nevrati do stejneho stavu a řesim ten samý problém jako v prvim pripade (jestli je problém v kohoutu nebo ve vratnem cerpadle fakt nevim.:-/). A ta nejhorší vec, co se mi stala ted nedavno je, ze po nabehnutí proudu se voda v přepadu vlila do akva a mel jsem stesti, ze jsem prisel v cas domu, pac voda se nachazela asi 1 cm pod okrajem akva.:-/ Bohužel mám v přepadu jen jednu odtokovou trubku, tak bych se chtěl zeptat jestli nevite jak by se dala třeba jestle dodelat nějaká pojistna trubka pro případ vylití přepadu, ale zase nechci do zabehnutého akva vrtat, takže spíš třeba vest trubku nejak vzadu za akvarkjem nebo tak.

Děuju moc za rady (vim, ze jsou to treba hloupe dotazy a řesení může být jednoduché, ale já už jsem z toho celkem na palici a nevim co s tím).
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa reicho »

na odtokovu trubku treba dat regulovatelny ventil a nad vytlacne cerpadlo spatny ventil a problem by sa mal vyriesit.
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa kačer »

Na odtokove trubce mám kohout, ktery mi reguluje hladinu v prepadu (coz beru jako ten regulovatelný ventil), ale stejne i tak si mi ta hladina v prepade dela co chce.:-/ Jinak ten zpetný ventil neni špatný nápad. Dík.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa Roman »

neviem koľko máš miesta v prepade, ale daj na odtokovú trubku niečo na spôsob "durso" a budeš mať problém s hlukom vyriešený a nebudeš vôbec potrebovať ventil na odtoku
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa vik_33 »

Není problém třeba v poddimenzované trubce v přepadu? Zkus trochu přiškrtit výtlačné čerpadlo a uvidíš, jestli se to zlepší ( za pokus to stojí - proudění kapalin je věda :-) )... jinak není od věci vložit do horní části bioakvacit ( nejen kvůli ztišení ) Ta trubka vlevo je pojistná, standardní přepadová končí pod vodou, cca 10-15 cm nad dnem přepadu
IMG_0871 (2).JPG
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa kačer »

No trubka v přepadu má myslim něco okolo 40 mm prumer a výtlačné čerpadlo má výkon 1000l/h, ale tlačí to do výšky 120 cm, takže vykon bude nižší. Ale na Romanovo okázání jsem si našel tuhle stranku: http://www.dursostandpipes.com/, kde se také řešil problém s Flushing Effectem a pokud jsem to dobře přeložil a pochopil, tak se tam píše, že kolísáni vodní hladiny v přapadu může být zpusobeno zpetným tlakem, ktery je vytvářem odtokouvou trubkou, která je příliš hluboko ponořena ve filtru. já jí mám ve filtru asi 30cm pod hladinou vody, takže bych ji zkusil zkratit na cca 5 cm jak doporucujou na te strance a uvidim, snad se tím nic nepokazi.:-) a ještě popřemyšlim, jestli si opravdu tu trubku v přepadu nepředělat na ten "durso" zpusob, NEMÁTE S TÍM NĚKDO ZKUŠENOSTI? Jinak o tom bioakvacitu jsem taky přemýšlel, ale musí to být hrozná práce s tím čištěním, ne?
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa vik_33 »

čištění je v pohodě - kostka bioakvacitu je o malinko větší než přepad a kolem návratové trubky je rozříznutá, takže jde snadno vyjmout, vyprat pod vodovodem a vrátit z5. Zachycuje hrubé nečistoty, šneky útěkáře, hrubý kal při ofoukávání útesu ... mě se to osvědčilo.
Ještě mě napadlo - jednou za čas je potřeba kulový ventil otevřít naplno, aby se odplavilo to, co se v něm zachytilo ( já to dělám nepravidelně - když přepad začne zlobit - 1x za několik týdnů až měsíců )
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa kačer »

Ok. Ale co jsem koukal, tak jsem nikde takhle celou kostku v celku nevidel, jen platy 10 cm široké. Jinak ventil čistim docela často, tak jednou za 14 dni. Nedavno mi tam skočil i sapinek a ucpal mi ten ventil tak, že potopa byla na svete. takže jsem si objednal vyšší hřeben. Tak to snad alespon trochu pomuze.:-)
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa Martin »

1. Výška hladiny v přepadu je primárně určena jen průtokem - nastavuje se ventilem. Ta trubka situaci jen komplikuje protože zmenšuje rozsah v kterém lze regulovat hladinu v přepadu.

2. Při výpadku el energie a pod . do filtrace teče voda z přepadu ale větsina je přímo z nádrže - vrací se voda přes potrubí čerpadla, protože je pod hladinou akvária.
vyřeší to zpětný ventil nebo dírka ve vývodu do akvária těsně pod hladinou.

3. Omezení průtoku přepadem - např zablokování rybou atd. - část filtru s čerpadlem musí mít omezený objem - po přečerpání do nádrže nádtř nepřeteče ale čerpadlo běží na sucho.

4. Doplnění odparu - je nutné omezit např. časovačem na nutné minimum.

3 a 4 platí jen pro přepad s jednou trubkou.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa vik_33 »

Bioakvacit 50x50cm třeba u pepina (http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-0 ... -50cm.html)
Jinak bys měl hlavně snížit hladinu ve filtru tak, aby se tam vešla všechna voda která vyteče z přepadu a z trubek dokud výtlačné potrubí nenasaje vzduch ( pří výpadku napájení). A hladina v AQ by měla být jen tak vysoko, aby když dojde k ucpání přepadu, výtlačné čerpadlo začalo nasávat vzduch dříve, než dojde k přetečení AQ.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa kačer »

1. ten přesně nevim jakou trubku myslíš, ktera by to zhoršila? ta "durso"? Jinak jak jsem pred tím psal, i kdyz vysku nareguluju ventilem, stejne se mi po nejakem case zmeni.:-/

2. Jj, dírku ve vyvodu mám.

3. to splnuji take.:-)

4. ted jsem trochu zmateny, protoze kdyz mi proste začne klesat hladina ve treti komore kde mam vratné cerpadlo, tak se voda automaticky doplnuje, aby se vyrovnala hladina a prestane, az kdyz je bud hladina vyrovnaná a nebo kdyz uz neni zadna voda na odpar. (co se týká toho hlidace hladiny, tak to mám udelane tak, ze doplnuje vodu rekneme asi 3 sekundy, pak se vypne, pocka az se hladina ustali a pak kdyz je potreba se zapne znova a tkhle porad dokola) takze me spis jen napada řesení, davat do nadrze pro vodu na odpar vody mín a holt ji doplnovat ob den nebo dva ..
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa kačer »

supr dík. Jinak voda by se mela pri vypadku proudu do přepadu vejít, to je odskousené.:-) i voda z treti komory, kdyby se dostala do akva, tak AQ nepřetece. Ale problém tady dela ta voda z odparu. To je nejakých 30 litrů navíc a kdyz se vsechna precerpa do akva, tak uz to akvarko nezvladne a přetece. takže jak rikam, asi davat do komory na odpar mín vody.:-/
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa vik_33 »

Při výpadku napájení se nedoplňuje ani odpar, takže zbývá řešit jen přebytek vody nahoře v AQ při ucpání přepadu. Ideálně to řeší pojistná trubka, kterou ale nemáš. Nějaký externí přepad to bude řešit jen s obtížemi, takže bych asi šel cestou nějakého čidla (hladinového spínače), které bude hlídat hladinu v AQ a v případě nutnosti vypne výtlačné čerpadlo ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa kačer »

Jj, uz jsem si taky vsimnul:-) To máš sice pravdu, ale me se stalo to, teda je to opravdu malickata pravdepodobnost, ale u me se to stalo a doufám, ze naposled a to, že se mi v prepadu náhle zvedla hladina skoro az k hladine akva, tím padem mi klesla hladina v komore u cerpadla, tim padem se mi doplnila vsechna voda na odpar a chvili na to vyplnuli proud, takze tam bylo tech 30 litru v odparu bohužel znat. Byla to fakt nahoda, ze se to takhle seslo, ale stalo se to ... Jinak snad tu pojistnou trubku nejak vyresim. Chip rikal, ze ma vrtak do skla, tak uvidíme co s tím provedem.:-) Kdyz to nepujde, tak to zkusim s tím spinacem.:-)
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: výpadek proudu a problém s přepadem

Príspevok od používateľa bradoo »

To doplňovanie odparu daj cez časovač ako Martin písal. Nastav ho trebars na 2x denne na 1 min a prívodnú hadičku z čerpadielka daj hodne tenkú- stačí čo najtenšia vzduchovacia hadička. Prietok bude malý- mne za min. doplní iba 1l.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prvá pomoc"