fish only 150l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

fish only 150l

Príspevok od používateľa švíco »

Pomalu ale jistě se ve mně rodí myšlenka na další mořské akvárium, které bude opět asi trochu kontroverzní. Jelikož doteď se zajímám především o korály a zbytek mořského živočišstva a rostlinstva mě nechával vcelku chladným, rozhodl jsem se to změnit.
Nad čím vlastně uvažuji...
Rád bych si zařídil nádrž o objemu do 150l, která bude pořízena s ohledem na absolutně minimální investici. Bude se jednat tedy o klasickou nádrž bez jakéhokoliv vrtání nebo přepadu apod. Akvárium bude provozováno jako fish only a hlavní složkou filtrace bude závěsný filtr plný phos - sorbentu a především pak makrořasy na útesu. Rád bych, aby akvárium bylo plné rozličných druhů makrořas. Ve stávajícím akváriu mám asi pět druhů makrořas a musím s nimi docela bojovat, aby neporostly celý útes... myslím že ve fish only budou vypadat skvěle a přispějou nemalou měrou k likvidaci živin. Dále bude probíhat výměna vody a to tím stylem, že pro výměnu vždy využiju "odpadní" vodu z mé dosavadní nádrže.
V akváriu bych měl rád nějaký druh havýše, kterého bych pořídil jako mladý kus o velikosti kolem 5 cm (již jsem takové viděl)... k němu přendal též mandarína z mé dosavadní nádrže a třeba někdy přidal i další pomalou neagresivní rybku... po dosažení přílišné velikosti havýše by putoval jinam...

PS: budu rád za jakékoliv rady ohledně chovu havýšů - náchylnost, náročnost na prostor s ohledem na čas, krmení, nemoci atd atd.. Nejvíce mě zajímá Ostracion cubicus...

S ohledem na to, že v nádrži nebudou korály, osvětlení nebude příliš důležité a nebude muset být moc silné... Odpěňovač si opět dovolím vynechat a myslím že to nebude vadit ničemu...
Akvárium bude vypadat totálně odlišně od útesového reefu plného SPS a jiných špeků... bude to taková mořská džungle se zajímavými obyvateli...

Prosím o případné připomínky, náměty... rady... však to znáte :)
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa reicho »

u fish only by som odpenovac nevynechal ....
"závěsný filtr plný phos - sorbentu"....no z coho tie riasy budu rast,troska fosforu predsa len potrebuju.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa švíco »

No vidíš to... to mi nedošlo... ten phos by byl asi kontraproduktivní... myslím že to bez odpěňovače půjde. Jednou za čas udělám masivnější výmenu vody... řas plánuju opravdu hodně, takže se o to snad postarají... odkalit můžu jednou týdně... chci absolutní omezení veškeré techniky. Rybu ideálně jen jednu, max. dvě... já vím, havýš je docela žravý a trávení nic moc, ale uvidíme jak se bude systém chovat... třeba tam přihodím i nějaké měkké korály... časem. Podle toho jak se bude vše tvářit a systém se bude vyvíjet...
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa reicho »

:lol: :lol: :lol: tak aj zmen nazov temy....only one fish 150l a potom to pojde aj bez odpenovaca ...... :lol: :lol: :lol:
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa švíco »

:lol: :lol: :lol: No vidíš že se domluvíme 8)
No myslím, že by to neměl být problém takové akvárko udělat... zase to bude něco trochu jiného. Asi se do toho pustím... :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa reicho »

jj,tak vela stastia!
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa gut »

Pokud tě to bude bavit tak proč ne.ale stejně si myslím,ze pokud by jsi připlatil za přepad a malej filtr s ještě menším skimem byla by celá ta atrakce víc radosti než starosti.měl by jsi možnost hodit tam i pár rybek navíc.aspoň by to bylo kvalitně prokysličene.no dvě či jednu rybu zvládnou snad zásobovat ty řasy.btw když nepůjde o vápník tak taková halimeda je docela hezká.ale to aby jsi to udržoval srpem pak;-)

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
lary
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 12 Mar 2008 23:59
Bydlisko: ČR. Město: Kadaň okr. Chomutov

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa lary »

Tak to jsem opravdu zvědavý na toto fish only :P hodně zdaru.
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa JardaH »

Před cca 16-ti lety jsem se o fish ounly též zajímal.
Škoda, že tam chceš makrořasy. Viděl jsem tehdy v Německu velmi pěknou nádrž fish ounly udržovanou pouze ozónem. (200 ryb v 1000 litrech a bez odpěňovače-jen to občas odkalil). Řasám se tam ale nedařilo. Tvrdil, že má ryby dlouhověké, ozónem nepoškozené s minimální úmrtností.
Sám jsem to ale nikdy nezkusil.
Ozón dávkuji naplno kaprům venku v rybníce již několik let a úspěšně rostou.
Pokud jsem to vždy nadávkoval bodlokům v koncentraci obdobné v rybníce, tak se to zase nelíbilo korálům. U fish ounly to ale musí funguvat (to jsem viděl).
Majitel ale tvrdil důležitou věc: nasadit ozón již zcela na začátku a nevynechat. Při nasazení ozónu pozdějším- zabije ozón mikroživot a ten svým rozkladem otráví rybí osádku akvária.
No budu rád když to někdo zkusí a poreferuje osobní zkušenosti z československých končin.
Ať to nemáme jen z ciziny.
Možná to už někdo z Vás provozuje a já to jen nevím (pak se omlouvám za neznalost).
Promiň za vstup do vlákna, ale nedalo mi to Tě vyzvat k třeba takovýmto pokusům.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa švíco »

Ozon zní zajímavě, ovšem raději půjdu "přírodnější" cestou a zkusím ty řasy... mám teď v nádrži i zajímavou červenou řasu, takže se to nechá i barevně nakombinovat... no uvidíme kterým řasám se bude dařit a kterým ne...
Uměl by někdo poradit, jakým způsobem se ujmout zakládání této řasové nádržky? Mám dát na dno živý písek nebo raději nic pro pohodlnější odkalování? (to ale nebude pěkné) Nebo jen hrubší korálovku co se odkalí snadněji? Co kameny... mohly by být i suché pro start, když tam dám makrořasy hned na začátku, tak budou čerpat živiny už při záběhu a nastartuje to jejich růst... nebo budou živáky vhodnější? Nebo kombinace... pro snadnější osídlení životem?
A co ten havýš? Má někdo s těmito rybami zkušenosti?
Moc díky všem! švíco
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa gut »

No a neuvažoval jsi třeba dsb dno?když tam nebude odšťavňovač tak by to nebylo špatné.jinak kameny bych dal živé pokud by jsi zvolil dsb ať se to má s čeho zajet.a řasy přidat později.no a asi by nebylo třeba ani odkalovat

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa Martin »

Do nádrže bez odpěnovače jen minimum písku jen dekorace (aby jsi to mohl čistit),
celou bio filtraci by mohl tvořit průtokový filtr(tam nasypeš směs zeolit - korálovka a čas od času substrát měnit za čerstvý - lze i řasy a osvětlit) něco takového používal p. Smejkal.
Něco podobného je v Zoo Olomouc ale s Miracle Mud už roky to funguje.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa gut »

Dovolím si lehce nesouhlasit.jestli to funguje s bahnem tak bez něj bude celý systém(pokud není v nádrži šutr přes půl akvárka)závislý jen na zeolitu.a ten válec bude za týden plný detritu.pokud není zapojený za odpěňovačem

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
jskubak
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 393
Dátum registrácie: 08 Júl 2010 15:19
Bydlisko: Modra
Kontaktovať používateľa:

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa jskubak »

Ak by si to tak chcel, urcite by som jeden roh obetoval alebo vlepil komin, na jeho spodok by sielo vytlacne cerpadielko, do komina by som dal hrubozrnny bioakvacit, nad to koralovku s ryzou alebo pelatkami, nad to hrdzu alebo klince /trieda ocele 10/, nad to hlinikovy phos, navrch a medzi tym akvacit, hadica z cerpadla na dno nadrze a malo by to bez ujmy fungovat, dolezite je v takom pripade silne vzduchovanie napr. cez lipove drievko /zvysenie redox a okyslicenie.

Jaro
+421 905 750 050
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: fish only 150l

Príspevok od používateľa Martin »

To gut - V Zoo olomouc není zeolit je tam Mir mud = více než 90 % tvoří písek a zbytek neobsahuje zeolit - přesto to funguje bez odpěnovače - není to žádná extra třída ale zajímavé to je - jsou tam ryby makrořasy atd. Se ta zajdi kouknout
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"