start nadrze 250L

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa vik_33 »

Doporučuji přečíst si vlákno Akvárium řasa - venca91 CELÉ. Je to tam nesčetněkrát - odborníci měřili, měření je bez chyby ... atd. V moři zkrátka není možné, aby přibýval vápník a hořčík sám od sebe. To prostě nejde. A to bez ohledu na nesmyslnou hustotu a hodnotu kh. Ca a Mg Ti prostě nevyleze nahoru samo, ani kdyby ses zbláznil. Přirozeně ubývají, stejně tak, jako klesá kh ( pokud je má co spotřebovávat ). Bez debat. Můžeš tvrdit co chceš. Buď měříš špatně, nebo leješ/sypeš ( lil jsi/sypal jsi ) do AQ něco, co jsi nenapsal.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

Neni v mojom zaujme zavadzat tu niekoho. Kazdemu sudnemu cloveku je jasne ze z nicoho nieco vzniknut nemoze. Je to jasne aj mne. Idem precitat to vlakno - aj ked som ho mozno aj cital. Co sa tyka pridavania veci do akva - pridaval som len Ca a Mg ked som ho mal k soli, ktora ho neobsahovala - a vzdy som ho drzual ako som potreboval. Odkedy som presiel na tu druhu sol vyletelo hore a nechce sa mu dole. Este som rozmyslal, ci sa nemoze z kostier SPS dako odburavat (kvoli pH - zda sa mi ze niekotre sps za zmensuju a stensuju) ale co mam tester JBL tak s tym sa da to pH urcit ozaj len odoka, takze pH planujem preklepnut dacim lepsim. KH mi padlo dole od posledneho merania z cca 9 na tolko kolko uvadzam teraz. Jeden krat som pridal trochu hydrogenuhlicitanu na zvysenie KH ale to minimalne mnozstvo a ozaj len raz. Okrem toho nic ozaj nic nepridavam, aj ked by som bol rad keby bolo nieco co pridat mozem keby pomohlo. Mam aj plno sorbentov v sufliku - silicarbon, uhlie, phosex a kadeco este co trh dal. Teraz som vymenil 2 kg Zeolitu - nakolko tym nulovym PO4 tiez neverim. Este ma napadla jedna vec.
Odstranil som z prepadu foliu, ktoru som tam pred pol rokom nalepil kvoli tomu aby mi nebolo vidiet hadice. Islo o standardnu ciernu foliu na kvaria - napada ma ci nemohlo z nej do vody prejst kopu skodlivych latok z lepu. Skoda ze som nad tym nerozmyslal ked som ju tam lepil. (teraz este k tejto veci - da sa na podobny ucel pouzit cierny akvaristicky silikon?).
PS: Vik - ak meriam zle ja potom meraju aj zle ludia ku ktorym mate aj tu na fore urcite patricny respekt a berete od nich nejednu vec.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa gut »

No s té fólie se samozřejmě mohly uvolnit škodlivé látky.ona se má nalepit tak aby nepřišla do styku s mořskou vodou.černý silikon je bez problémů.
Jinak k tomu uvolňování ca a mg s koster sps a případně i s útesu jsem se nejen já už vyjádřil ve vláknu které ti doporučil vik.
Ph by ti muselo klesnout pod 7 a to už by bylo veškerému životu konec.
Takže pokud máš možnost dodělat to refugium(řádně osvětlené v opačné fotoperiodě vzhledem k hlavní nádrži) tak bych to doporučil už i vzhledem ke stabilizaci ph

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

Takze konecne rozhodnutie je ze system prejde restartom - nema vyznam nieco na tom menit - system nejavi znamky zlepsenia. Ryby prejdu docasne do inej nadrze a po ciastocnej zmene techniky restartnem system Tu sa chcem opytat Vas skusenejsich, ako postupovat. Jedna sa mi hlavne o nasledovne veci:

Kamene - staci mechanicky ocistit kefkou, alebo vapkou, alebo ich treba aj vydenzifikovat savom?

Filter: Treba vycistit aj filtracne media (hlavne siporax) a vyhodit bioakvacit (alebo len preprat)?

Piesok: Tak isto co sa piesku tyka - staci premyt? alebo dako dezinfikovat?

Co sa tyka noveho nabehu - mam v plane podla toho co mi poradite ohladom tychto dotazov vyssie, postupovat pri novom startovani nadrze. Mam novu sol, ktora by mala byt kvalitna s presnym a vhodnym obsahom latok.
Nabeh by som potom videl podla odporucani na otazky vyssie.
A este jedna otazka, prosim Vas - ake bakterie s akym davkovanim by ste mi odporucali pri starte noveho systemu a ake potom pocas behu (nemam peletky - co pouzivate na zabezpecenie staleho prostredia, co sa osvedcilo najlepsie) Dakujem
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa amsi »

Mozna bych .... ne uplne znova ..... snad vymenit 1/3 vody a za chodu dodelat to refugium nebo DSB ..... Tak to zase bude vse startovat znova ... i kdyz to neni ok ... tak neco uz tam probehlo. Bakterky od Prodibia .. treba ... dve ampule natlacit do toho dsb .... Na spodni vrstvu dat novy pisek, vapenec ... na horni uz zabehnuty ... zivy. Nevim jake mas moznosti co tam a kolik nasypat.

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa amsi »

Kameny samozrejme omyt, okartacovat ale v te vode co z akva budes davat pryc ... at tam zustanou ty bakterie ktere tam zijou. I pisek muzes proprat. Molitany a vse kde se muze drzet bordel dej pryc. A zvaz treba ty peletky .... ty vetsi co nepotrebuji velky prutok(reaktor) .... das je nekde , kde protika voda filtrem. Staci par kousku ...

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

Takze stav je nasledovny. Nadrz bola vcera vypustena - dodnes som ten smrad nevyvetral, ktory ta (sinica - riasa?) produkovala. Niekto tu ma v popise ze ma 200L zumpu - a ja uz viem presne ako to vyzera :D V kazdom pade - rybky sli inde aj fragy z koralov, ktore bolik svetu, teraz sa chcem sustredit na nove zalozenie nadrze.
Je mi jasne ze msuim nieco zmenit - ale nakolko som nenasiel pricinu takehoto stavu, ktory som mal, tazko sa hlada naprava. V kazdom pade - dam na rady vas, ktore mi boli ponuknute a chystam sa na nasledonu vec.

FILTER: - fluidny filter, ktory bol doposial (bioakvacit, odpenovac, siporax, zeolit, silicarbon, phosex, cerpadlo) planujem nahradit nasledovne: a) hruby filter (bioakvacit, vata), b) odpenovac, c) refugium, fluidny filter, navratove cerpadlo

Otazka - staci refugium s rozmerami komory 40 x 20 x 40 (d,s,v)?

Do novovlepeneho fluidneho filtra by som chcel dat sorbenty. Pripadne peletky - planujem tri nezavisle nadoby na sorbenty - ak by niekto vedel najvhodnejsi setup, velmi mi to pomoze (najlepsie nieco overene)
--------------------------------
Kamene boli dnes pod VAPkou - boli v takom stave ze som proste musel to riesit takto - a planujem ich teraz okupat v save a este docistit. Piesok rovnakym postupom dezinfikovat.

Chcel by som Vas poziadat o nazor na tento setup s upravenym filtrom a na dalsi postup pri zakladani - je mi jasne ze by so mal mat idealne vsetko zive uz pri zakladani - len otazka je co s tymito kamenmi. Piesok planujem davat novy cierny zivy.

Dakujem za namety.
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa shock »

Zumpu mam ja v popise, ale nikdy to nebolo v smradlavom stave, len nie oku lahodiacom. Co uz tiez pominulo a teraz mam zumpu lebo este tam je stale dost vyluhov, ale chovanci rastu.

Otazka u teba je - ci ten savovy kupel odstrani pricinu tvojho nestastia, ak to je naozaj vyluh z lepidla.

Co chces mat v refugiu? Mozno by stalo za to ho nemat v hlavnom toku filtrom, ale zapojit ho paralelne s nizsim prietokom a prepadom do vytlakovej.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

Dakujem shock za reakciu - problem je ze neviem co bola pricina takeho stavu. Tym padom sa len mozem domnievat - savom to potrebujem zdezinfikovat - musim mat daku referenciu. Chcem sa spytat - pocas startu ake bakterie odporucate? a ako casto davkovat? je vhodny biodigest?
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa LukasO »

na začátek je nejlepší živé kameny + hrsť písku z funkční nádrže - to je nejlepší očkování - pokud chceš můžeš použít biodigest - také občas dám - ale podle mě je to jen woodoo :-) toť můj názor
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa kominík »

bacterií je celá škála produktů a jsou všechny v pohodě - probidio,microbe-lite apod
dávkování je vždy podle velikosti akva a od každého výrobce jinak
na začátek oživení filtračního procesu můžeš dát samozřejmě více nic se nestane a urychlí to biologický proces filtrace a její nastartování
sagit1
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 09 Nov 2011 22:48
Bydlisko: Rozmanite

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa sagit1 »

Dakujem. Co sa tyka piesku - mam v plane dat cierny zivy - ale nie som si isty do akej miery bude zivy, ked je v uzavretom sacku.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa amsi »

Černý ...... živý to bude ... ale z čeho je ten pisek .....?

Odesláno z mého GT-I9300 pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa tragett »

Kačer by Ti o černém písku mohl vyprávět, je mnohem tvrdší, než klasický aragonit a jakmile se Ti dostane mezi sklo a škrabku, máš po srandě, zeškrábeš to jako to měl on ... ;)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: start nadrze 250L

Príspevok od používateľa vik_33 »

Snad jen malou poznámku - černá barva celkem slušně pohlcuje světlo ( resp. velmi málo jej odráží ). A to platí obecně - jak pro písek, tak pro pozadí AQ ... Na to je potřeba myslet při volbě osvětlení.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"