Martin 01 - nový útes

Ukážte aké krásne alebo zaujímave nádrže máte práve vy. Nezabudnite že je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa martin01 »

Ahoj, chtěl jsem požádat, jestli by někdo neměl nápad, jak sestavit útes v mém akváriu. Akvárko má rozměry 200x100x80 cm na výšku. Chystám se na předělání přepadu, jelikož jsou to jen dvě trubky čouhající ze dna a nemají dostatečný průtok. Bohužel je průhledové, tedy kratší stranou u stěny. Teď mám postavené kameny u přepadu a čtyři větší na výšku v prostoru. Jelikož prodělaly loňský kolaps, tak jsou zřejmě plné bordelu a neustále zarůstají řasou. Vzdávám tedy boj to z nich vyplavit a chci postavit nový útes. Na živáky v tom množství bohužel nemám, tak to bude ze sucháčů, které bych si připravil bokem. Přemýšlel jsem nad nějakým větším kamenem a z něj vždycky udělat nějaké plotny do stran, ale podle toho co už teď mám, jakmile trčí kámen víc do prostoru, tak je pod ním tma a už se nedá pořádně osadit korálama. Zatím mi z toho vychází, dát jen nějaké velké na výšku a na ně přímo fragy. Tak se ptám, jestli napadne někoho něco lepšího. Díky moc. Martin
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa Lukáš »

1. Kup si velke koralove vetvy, poukladaj ich v strede pozdlznej osi nadrze, krizom cez seba, volny priestor medzi nimi casom vyplnia koraly.

2. koralove platne na "stopke", okolo tej "stopky" urobis z kvalitneho portlandskeho cementu al. reefbondu a koraloveho piesku "vyvazovaciu bazu". Takyto utes sice bude pomerne nizky, pri vhodnom vybere koralov vsak volny priestor zarastie pomerne rychlo, navyse bude kopec ukrytov pod vzniknutymi prevismi.

3. hrubsie koralove platne poukladane vo vrstvach cez seba (podobne ako viazanie tehal v murive). Prva vrstva nad dnom musi byt na stojkach (PVC, polystyren, mensie kusky koralovych platni,....).


vsetky uvedene sposoby su detritus-friendly
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa martin01 »

Ahoj, děkuji za návrhy, líbí se mi varianta 1 a 3, možná bych se je pokusil nakombinovat. Hlavně ty korálové větve jsem moc neviděl. Chtěl bych to zvládnout do konce měsíce, tak pak dám fotku, jak to dopadlo. Martin
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa martin01 »

Ahoj, rád bych přilepil přimo na sklo plát montipory 15x20 cm, ale Bondem mi to nějak nejde, dá se použít něco jiného, pro méně šikovné? Je potřeba sklo nějak zdrsnit, není vůbec porostlé, je to nově vlepený přepad. Díky Martin
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa vlčák »

ahoj
videl jsi to u me
reef construct a nebo tunze--dvouslozkovy epoxy
lepim na 2 body po strane
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa martin01 »

Právě na základě toho jsem to zkusil, ale asi po 5 -ti min., když jsem korál pustil, tak se hned odloupl a už samozřejmě nešel znovu přichytit.Zřejmě špatná hustota lepidla. Udělal jsem v ruce takový bochánek a nezadařilo se. Až se zastavím pro nějaké ty kousky, tak bychom to ještě probrali. Díky Martin
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa vlčák »

to se mi stava tak v 60 az 70 procentech lepeni :(
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa martin01 »

Tak já udělám ještě jeden pokus s tím Bondem, když už ho mám, nechtěl jsem to do vody louhovat, určitě to moc dobře akvárku nedělá, i když jsem žádnou extra reakci nepozoroval. Po tom, co jsem ho měl celé vypuštěné, tak je to všechno takové povadlé. Bohužel mi to zrovna odnesla Alveopora, kterou jsem měl od Tebe. Pak dám fotku, jaké je to mít 1500l vody v obýváku. Děti se chtěli v bazénku koupat, manželka už takovou radost neměla. Bazének lehce propouštěl :) .
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa vlčák »

reef bondem to neprilepis,musis mit epoxy.jo a vypni tak na hodku cerpadla,to pomaha hodne.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa martin01 »

Mám tedy použít to od Tunze, nebo je nějaká levnější varianta toho epoxidu? Před cvhvílí jsem to ještě tři krát zkusil, ale pokaždé to odpadlo, tak jsem to vzdal, udělám tím zbytkem jen malé fragy a na tenhle pořídím tedy jiné. Díky Martin
Používateľov profilový obrázok
JardaH
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Nov 2005 13:56
Bydlisko: Turnov, ČR
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa JardaH »

Používám zásadně lepidla dvousložková voděodolná za 159,-Kč , dobře se s nimi lepí pod vodou a mají je v GLOBUSU.

Hledejte podle ceny, název si teď z hlavy nepamatuji. Drží úžasně a na věky.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa Lukáš »

Jarda, to je prave problem, fixovat niekde koral "naveky" mi pride neprakticke.


Kup si nejaku slusnu megneticku stierku alebo magnet na Tunze nanostream, vnutornu cast dobre napatlat reefbondom, nechat vytvrdnut na suchu, nasledne koral pripevnit reefbondom, alebo sekundovym lepidlom. Riesenie sice cenovo nemoze konkurovat predchadzajucemu, oproti tejto jedinej nevyhode ma vsak mnozstvo inych vyhod.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa martin01 »

Děkuji za rady, mezitím jsem tím Bondem přichytil největší montiporu, v podstatě mi ze včerejška zůstal kus lepidla na skle a dnes ráno se to k němu už chytlo, tak snad tam bude i až se vrátím z práce. Dělat to na magnet je dobrý nápad, ale už to drží, tak to zatím nechám. Další už bych tam asi tak připevnil, jen ty stěrky se mi zdají jako drahá sranda, musím se podívat po jiném typu magnetu, který by držel přes 15ctku sklo. Chtěl bych tam dát ještě pár menších kousků, tak uvidím, co se podaří. Lepidlo se pokusím najít v Globu, určitě se bude hodit i na další věci, počítám, že drží i na kamenech? Jak je to velké balení? Ještě jednou díky. Až se to trochu usadí, tak dám fotku, jak to vyšlo. Martin
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa martin01 »

Plátové montipory mi ohlodávají takoví bílí "plži", velikost 6-8 mm, mají na sobě takové malé třásně. Zkoušel jsem je dávat pryč kartáčkem na zuby, ale stále se objevují, není na ně nějaký fígl? Děkuji Martin
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Martin 01 - nový útes

Príspevok od používateľa vik_33 »

Je to s pravděpodobností, hraničící s jistotou, druh nahožábrých plžů nazývaných Montipora nudibranch, nebo Montipora-eating nudibranch. Pod tímhle názvem toho najdeš na netu spoustu a psalo se o tom také zde na reefu. Jediný spolehlivý způsob je likvidace i s napadeným korálem ( můžeš se sice zkusit několik měsíců trápit ... ale nemá to cenu ).
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Napísať odpoveď

Návrat na "Vaše nádrže"