MAGNESIUM VAPNIK A STRONCIUM

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 317
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

MAGNESIUM VAPNIK A STRONCIUM

Príspevok od používateľa drakken »

Napíšte prosím akým spôsobom kto pridáva aké prvky do svojho akva ja používam prípravky od JBL TRACEMARIN 1,2,3,Magnesiumarine a calciumarine ktoré sa my ale zdajú dosť drahé preto by ma zaujímali alternatívy k týmto prípravkom.Hlavne by ma zajímala možnosť použitia nekomerčných látok ktoré určite vyjdú lacnejšie a kde sa dajú zohnať. Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tiež zatiaľ používam komerčné prípravky, dajú sa však použiť aj analytické chemikálie: MgSO4, CaCl2 a SrCl2 s označením p.a. Už som si cez lekáreň zohnal bezvodý CaCl2, lebo magnézia a stroncia mi ostala ešte polovica komerčného balenia (okrem toho som čítal články, že ak sa to s magnéziom preháňa, môže to mať za následok blednutie farieb u koralov). Keď to porovnám cenovo, že 250 ml komerčnej kalciovej "vodičky" (čo je tiež väčšinou roztok CaCl2) stojí 300-450 Sk a 0,5 kg čistého CaCl2 ma stálo okolo 70 SK je to prinajmenšom zaujímavé. Neviem presne aké má byť dávkovanie (bolo to na reef.cz, tak sa snáď čoskoro pozviecha alebo to sem môže Rybka napísať aj pre nás, keď bude taký dobrý). Ale ak ma pamäť neklame, bolo to zhruba 50 g na liter vody. V tom prípade ak dobre rátam, 50 g výde na 7 SK a to je stále liter roztoku! Keďže sa bavíme o prípravkoch v balení 250 ml, teoreticky to vychádza asi 2 SK oproti 350 SK!!! A to už je potom sakra drahý ten obal s farebnou nálepkou. A ak by som sa aj náhodou mýlil s dávkovaním, rozhodne to bude dávka menšia ako 500g na liter a v prepočte teda menej ako 20 SK za 250 ml !!!
A presne o tom je komercia. :evil:
Dúfam, že po tomto krátkom exposé sa ti už nebude zdať chémia do morského AQ drahá. :D
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

davkovanie vapnika cez CaCl2 , prelozte to niekto pre ostatnych, mne sa nechce :(

http://ozreef.org/content/view/22/29/
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

Vsak ved koho to bude zaujimat, ten si prelozi... :)
Keby som mal casu rad to prelozim, mozno ma laska kvam prasti do hlavy a prelozim to ...
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

No tak predsa...
Hadam tam nieje moc chyb...

Pridávanie roztoku vápnika:

Použitie CaCl2 ako zdroj vápnika do morského akvária na výrobu DIY roztoku.

Faktory použité na výpočty:
M0 = Množstvo CaCl2 požadovaného na výrobu roztoku (gramy)
V0 = Objem roztoku (litre)
C0 = Vápnik koncentrovaný v roztoku (ppm)
V1 = Objem dávky roztoku pridávaná do vápnikového koncentrátu C2(cm3)
V2 = Objem systému (litre)
C2 = Koncentrácia vápnika narastá požiadavkám systému(ppm)
Ca = Fragment typu CaCl2 obsahuje 0.3611(CaCl2), 0.3107(CaCl2.H2O), 0.1829(CaCl2.6H2O) hmotnosti vápnika.

Objem vápnika závisí na type CaCl2, ktorý sa použije na vytvorenie roztoku. Najčastejšie sa používa dehydrovaný CaCl2 a v tomto prípade je hodnota Ca 0.3611.

Koncentrácia roztoku C0, je ľubovolná, ide o to, ak dáte do systému roztok s veľkou koncentráciou, dáte ho tam menej a naopak. Ale na druhej strane ak použijete silnejší koncentrát, môže vám ujsť ruka a ... no domyslite si, problémy, predávkovanie... Takže najlepšia je zase stredná cesta, držte sa okolo hodnoty C0 = 50,000ppm, je to hodnota používaná v komerčných prídavkoch. Množstvo (M0) CaCl2 požadovaného na pridanie objemu roztoku (V0) na podaniu koncentrácie C0 je daný:

M0 = ( C0 * V0 ) / ( Ca * 1000 )

Preto na dosiahnutie C0 = 50,000ppm roztoku, za použitia CaCl2, M0 = 138 gramov je požadovaných na pridanie do V0 = 1 litra.

Rovnica na výpočet objemu (V1, cm3) roztoku (koncentácie C0 ppm) požaduje zväčšenie systému, objemu (V2,liter) koncentrácie vápnika o C2,ppm:

V1 = ( C2 * V2 * 1,000 ) / C0


Preto ak sa zväčšuje systém V2 = 100 litrov, koncentrácia vápnika C2 = 100ppm, používaný roztok o koncentrácii C0 = 50, 000ppm potrebuje pridať V1 = 200 cm3.

Tak ako iný výpočet aj tento pracuje jednoducho. 5 litrová dávka roztoku je vytvoreá s koncentráciou 60, 000ppm. Tato dávka požaduje 966 gramov CaCl2.H2O. Ak chcem zväčšiť koncentráciu vápnika v 150 litrovom systéme o 50ppm, pridáme 125 cm3 roztoku.

CaCl2 má veľmi dobrú rozpustnosť, vo vode je možné vytvoriť koncentráciu 1,000,000 ppm, ktorá je už veľmi silným, účinným roztokom. Buďte opatrný ak budete vyrábať takýto roztok a následne ho používať na pridávanie do akvária. Môže byť veľmi jednoduché prehnať dávku ak si nedáte pozor. Proste ako sa u nás na Slovensku vraví dva krát meraj a raz strihaj, radšej urobte roztok tri krát, ak si nieste istý s hodnotami, lebo keď ho raz vlejete do akva hmm von ho nedostanete a beda obyvateľom vašej nádrže.

Preklad z OZ REEF.
Tak ako oni neberú zodpovednosť za váš reef pri vyrábaní roztoku, tak ja neberem zodpovednosť za preklad :lol:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Trochu komplikovaný aj keď pochopiteľný návod. Miesto udávania kadejakých vzorcov je jednoduchšie napísať koľko g CaCl2 na liter vody a z tohto roztoku potom dávkovanie (koľko, ako často, na aký objam AQ). Ani na komerčných prípravkoch nie sú návody na výpočet úbytku Ca v systéme, je tam len odporúčané dávkovanie daného roztoku o nám neznámej koncentrácii. A práve onú neznámu koncentráciu ktosi meral a uverejnil na reef.cz.
Používateľov profilový obrázok
facko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 23:04
Bydlisko: Bratislava (Made in Dolny Kubin SK)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa facko »

No ja som len prekladal...
Ale tuna je navod na vytvorenie koncentratu a nasledne davkovanie...
A dnes ked som kukal este raz tu stranku tak tam su dalsie strany, vyroba kalcioveho reaktora...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Nejčastěji je k dispozici chlorid vápenatý krystalický - hexahydrát. Molekulová hmotnost je cca 220. Chlorid vápenatý bezvodý pak cca 110. Atomová hmotnost vápníku je cca 40. Dalšími údaji pro výpočet potřebných množství jsou objem vody v systému a naměřený pokles obsahu vápníku za období.

55 gramů chloridu vápenatého - hexahydrátu rozpustíme v asi 0,8 litrech vody a doplníme vodou na 1 litr. Tento zásobní roztok obsahuje 10 gramů vápníku. z měsíčního úbytku vápníku v systému spočteme denní dávku (přidáváme k vodě doplňující odpar) a máme hotovo.

Důležité upozornění!
Každý kolorimetrický test je zatížen chybou. Proto nejprve změříme obsah vápníku ve vodě připravené na výměnu (sůl rozpuštěná alespoň 3 dny), údaj si poznamenáme a pak změříme obsah vápníku v nádrži. Nikdy naměřené hodnoty nesrovnáváme s údaji v literatuře ani nikde jinde. Ty jsou zjištěny laboratorními stanoveními pomocí faktorizovaných roztoků nebo jinými analytickými metodami.

Toto doplňování vápníku je vhodné pouze do nádrží, kde není chováno větší množství rychle rostoucích SPS korálnatců. Úbytek vápníku v takových nádržích může dosáhnout až 7.000 g za rok na 1000 litrů objemu, tam už pomůže pouze Kalcium reaktor. V běžně osázených nádržích bývá úbytek vápníku cca 0,1 g za měsíc na 100 litrů vody způsoben srážecí reakcí s hydrogenfosforečnany a do 1g na měsíc na 100 litrů vody na přírustky korálnatců.

A poslední údaj: 1 litr vápenné vody vzniklé při hašení vápna (při teplotě 25°C) obsahuje max. 1 g rozpuštěného vápníku, navíc je tento roztok silně alkalický, takže tímto směrem doufám nikdo experimentovat nebude.
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Stroncium

Príspevok od používateľa Majo »

Ja miešam stroncium následovne:
30,4g chlorid stroncia /SrCl2 6H2O/+69mg amonný molybdenan / /NH4/6Mo4O22 4H2O / v 100 ml vody RO.
Dávkovanie : 2 kvapky denne na 150l akva objemu.
Jedna kvapka=ca 0,1ml.
Váženie doporucujem v lekárni.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Majo a ostatní , je potrebne , alebo mate take skusenosti, o nutnosti davkovania Molybdénu ? Ako sa prejavuje jeho nedostatok ? Majo asi mas s tým skúsenosti, mozes k tomu nieco povedat blizsie ?

Dik, Peter
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Molybden

Príspevok od používateľa Majo »

Molybden /Mo/ -tento prvok má význam pre mnohé baktérie tiež mnohé baktérie nitrifikácie v nitrat redukcii podporuje zmenu dusičnanu na nitrit.
je súčastov prípravkov ako krmivo pre baktérie. Tiež zabrańuje oddeleniu
koralovej tkaniny od kostry. dávkovanie doporučujem spolu s Sr. Dávkovať treba opatrne pretože taktiež podporuje rast Cyanobakterii!!!!!!!
Naposledy upravil/-a Majo v 17 Feb 2006 15:25, upravené celkom 1 krát.
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

Molybden

Príspevok od používateľa Majo »

Stroncium Sr -v morskej vode sa nachádza v koncentrácii cca 8 mg/l
takže je dosť vzacny. Je to čisto stavebný prvok vápennej kostry.
Každopádne s jeho dávkovaním dosiahnete lepši rast koralov,vápennej riasy
a taktiež zév .
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Stroncium

Príspevok od používateľa rybka »

Majo napísal:Ja miešam stroncium následovne:
30,4g chlorid stroncia /SrCl2 6H2O/+69mg amonný molybdenan / /NH4/6Mo4O22 4H2O / v 100 ml vody RO.
Dávkovanie : 2 kvapky denne na 150l akva objemu.
Jedna kvapka=ca 0,1ml.
Váženie doporucujem v lekárni.
25 kapek = 1 ml

Sám připravuji tento roztok:
21 g chloridu strontnatého hexahydrátu, 1 g jodidu draselného a 0,25 g molybdenanu amonného tetrahydrátu rozpustím v 1000ml destilované vody (uloženo v tmavé láhvi)
denně dávkuji 1 ml připraveného roztoku na 150 litrů vody

při používání odpěňovače se denně dávkuje 1 ml roztoku na 100 litrů vody

Přidávané množství po přepočtu koresponduje s množstvím, které přidává Majo.
Naposledy upravil/-a rybka v 24 Feb 2006 13:26, upravené celkom 1 krát.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Molybden

Príspevok od používateľa rybka »

Majo napísal:Stroncium Sr -v morskej vode sa nachádza v koncentrácii cca 8 mg/l
takže je dosť vzacny. Je to čisto stavebný prvok vápennej kostry.
Každopádne s jeho dávkovaním dosiahnete lepši rast koralov,vápennej riasy
a taktiež zév .
Stroncium je katalyzátor ukládání vápníku do koster a skleritů korálnatců, v nich však přítomen není. Při jeho nedostatku korálnatci nerostou a mnozí i hynou.
Lukas
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 03 Jan 2006 09:48
Bydlisko: Benešov u Prahy
Kontaktovať používateľa:

Re: Stroncium

Príspevok od používateľa Lukas »

25 kapek = 1 ml

Sám připravuji tento roztok:
21 g chloridu strontnatého hexahydrátu, 1 g jodidu draselného a 0,25 g molybdenanu amonného tetrahydrátu rozpustím v 1000ml destilované vody (uloženo v tmavé láhvi)
denně dávkuji 1 ml připraveného roztoku na 150 litrů vody

při používání odpěňovače se denně dávkuje 1 ml roztoku na 100 litrů vody

Přidávané množství po přepočtu koresponduje s množstvím, které přidává Majo.

A prosím Vás, pane Rybka- jakou má pak tento roztok uzavřený v tmavé lahvi trvanlivost? Ja mám totiž zhruba 200 l akvarium, tak aby mi ten litr roztoku vydržel...( nebo toho mám namíchat méně?) Děkuji[/quote]
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"