reef 420l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

Elektrina

Tuto cast jsem chtel resit razne. Z predesleho buildu jsem se poucil ze neni dobre mit vsude draty ruzne propletene a v novem buildu jsme chtel mit prehled. Velice se mi libil system ktery pouzivaji reefari v americe. Jedna se o pult pro Djs ktery vyrabi v ruznych variacich firma AMERICAN DJ. Jedna se o zasuvky, kde kazda ma svuj vypinac. Nejcastejsi model je 8 zasuvek a to tak, ze na prednim panelu jsou pouze vypinace a zastrcky se zasouvaji zezadu. Coz mi prijde jako velice zajimave reseni a je to videt I na poctu pouziti v americkych nadrzich. Predni panel nam slouzi jako orientacni, je zde moznost prilepit popisy a cely panel je velice skladny. Bohuzel, I kdyz cena v dolarech je vice nez lakava, celkova cena s dorucenim do cech uz nebyla moc zajimava, nehlede na to, ze se jednalo o americke zasuvky, tudiz by bylo potreba pouzit adaptery. Coz mi prislo zbytecne komplikovane a rozhodl jsme se udelat vlastni rozvodni skrin. Obesel jsem par obchodu s elektro a nakonec jsem zakoupil velkou vlhkuvzdornou venkovni krabici v hornbachu. Z jinych zdroju dokoupil vypinace a zasuvky. Protoze se jednalo o 220V, poradil jsem se radeji s kolegou z prace, protoze muj elektro skill je na velmi spatne urovni. Velice mile me prekvapilo ze veskre draty se vesly do mensi casti krytu a vzhledem k tomu ze jsem mel malo veci na praci :twisted: rozhodl jsem se vetsi cast krabicky seriznout o polovinu pro zmenseni rozmeru. Nakonec jsem byl rad ze se krabicka dala zavrit, kazdopadne jsem usetril peknych par centimetru. Po zkompletovani jsem byl velice spokojen s vysledkem, protoze jsem mel konecne krasny prehled nad veskerou elektronikou v akvu. Vzhledem k tomu ze se mi nelibila seda barva, tak jsem opet zaexperimentoval a nastrikal oba dily leptacem na plast a pak cernym autolakem.

Inspirace AMERICAN DJ:
PC-100 (1).jpg
PC-100 (1).jpg (11.64 KiB) 1323 zobrazení
Spoustu vrtani:
015.jpg
016.jpg
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

Dily:
017.jpg
018.jpg
019.jpg
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

Konecne hotovo:
020.jpg
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

Dalsi elektornika

Co se dalsi elektroniky tyce, je pouzita automaticka doplnovacka odparu, muj vlastne prvni komplikovanejsi instrument sestrojen pro reef. System zalozen na spinani rele ktere ridi 12v obvod napojen na dvojici v serii zapojenych plovakovych cidel. Nechapu proc jsem tuto vecicku po sestrojeni a odzkouseni v predeslem systemu na pul roku strcil do supliku. Funguje perfektne a nedokazu si ted bez nej predstavit jednodussi udrzbu co se odparu tyce. Cely system jsem pojistil tak, ze je pripojen na spinaci digitalni hodiny a spina se denne 2x na 1 minutu. V pripade poruchy nehrozi preliti filtru aniz bych si toho nevsiml.
final_auto_top_off_small.jpg
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

Dalsi instrument ktery jsem sestrojil navnazen z predesleho buildu doplnovacky odparu, bylo davkovani prvku. Bylo mi jasne ze musim system zjednodusit tak, abych jej udrzel proveditelny, protoze jsem puvodne strojar a posledni experimentalni obvody jsem leptal pred 15 lety potaji doma pod stolem. Po ustaleni zakladni funkcnosti a konstrukci jsem se poradil na ruznych elektro forech a pustil jsem se do stavby. Objednal jsem tri peristalticka cerpadla I s motory z ciny a zbytek soucastek I s krabickou pokoupil v Cr. Zaklad byl, hlavni vypinac cely pristroj. Kazde cerpadlo vlastni vypinac v pripade ze nechci davkovat konkretni prvek plus ke kazdemu packovemu vypinaci signalizacni dioda zvlast. Bylo mi jasne ze motory musim ridit prez PWM obvody pro staly proud, jinak by hrozilo ze se motory pri snizeni otacek nerozbehnou, protoze potrebuji konstantni kroutici moment v co nejvetsim moznem rozsahu, nejen pri rozbehu. Kazdy motor ma vlastni potenciometr kterym si v prubehu mesice mereni sladim hodnotu davkovani. Cely pristroj je napajen prez hodiny, ktere se spinaji jednou denne, pri vetsim zatizeni SPS koraly budu davkovat casteji. Tuto davkovacku pouzivam jiz skoro rok a jsem s ni nadmiru spokojen. Porizovaci naklady byly zhruba kolem 2500,-
IMG_4559.jpg
IMG_4554.jpg
IMG_4544.jpg
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

Rozvodna 12v

Vzhledem k tomu ze jsem potreboval nejak zapojit 6 vetraku, 2x sump a 4x kryt, potreboval jsem neco jako rozvodnu na 12v. Nehlede na to ze nocni osvetlen je sice jiz pripraveno, ale nejak nebyl cas jej implementovat. Kazdopadne jsem se rozhodl o jakesi variabilni reseni kdy si muzu piny premostovat vyvody jednotlivych zdroju jak budu potrebovat. Zaklad myslenky je 4 nezavisle kanaly, tzn 4 zdroje ruzne spinane hodinami, z nichs jsou 2 kanaly PWM, v mem pripade pouzito pro regulaci otacek motoru a regulaci intenzity nocniho osvitu. V tuto chvili jsem pri zkouskach asi PWN odpalil takze musim najit chybu :oops: Kazdopadne je jiz vse zkompletovane.

Double PWN:
021.jpg
022.jpg
023.jpg
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

024.jpg

A jeste moje nove zlaticko :roll:
025.jpg
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

To je zatim vse, snad nekomu pomuzou nektere aspekty stavby a vyvarujete se chyb ktere jsem ja nedomyslel. Omlouvam se za pripadne chyby a obcasne naskoceni diakritiky, ale sepisoval jsem to nejaky cas na ruznych zdrojich a vsiml jsem si az pozdeji ze mi nekde skocila oprava pravopisu :evil: Cestina neni muj moc velky kamarad :oops:

Akvarium vypada v tuto chvili nejak takto, snazim se moc nic nerozhrabavat, aby si vse sedlo pekne fklidu. Kazdopadne nabeh byl paradni, zadne velke problemy sinice atd, vlaknita rasa mi sice pokryla cele zadni sklo ale muj ctenochaetus a kralik sou tvrdy kluci a rasa ani nestaci dorustat. Ted uz jen setrit penizky a zacit pomalu osazovat SPS :twisted: Jakekoli vecne pripominky jsou samozdrejme vice jak zadouci.
026.jpg
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa amsi »

no krásně jsi to provedl a luxusně popsal ..... ten popis mi by trval déle než stavba akva :mrgreen: Dost dobrý !!! A už chápu proč máš v nicku BLACK :P
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa gut »

Amsi měl nejspíš namysli ty tmavé kraje nádrže.no buď je to nastavením expozice při focení a nebo ti to nesvítí naplno.takhle to vypadá dost nedosvětlené.jinak útes pěknej

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa amsi »

nene !! to mi vůbec neva ... mi tady NIC neva :-) ale že vše natírá a stříká černou :-) Vůbec nic jiného jsem nemyslel, jen že jí má rád (já taky)
frantod
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 332
Dátum registrácie: 01 Apr 2012 11:03
Bydlisko: Žilina Bitarová

reef 420l

Príspevok od používateľa frantod »

Úple super popis.... aqua je perfektné!!

...znovu si potvrdil, že reefar musí byť najskôr: sklenár, elektroinštalatér, vodár, stolár, designer, klampiar, strojar "veterinár" a to všetko s citom k životu. A keď to dokáže, tak ešte sa musí naučiť fotografovať :D
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

Diky kluci za pochvalu. No chvilku jsem to daval do kupy ale pak jsem se zasekl, ze uz to musim dokoncit a bylo to. Hlavne jsem si chtel udelat i poradek ve fotkach abych mel vse na jednom miste. Chtel jsem to rozepsat detailne protoze vim, ze kdyz jsem zacinal, udelal jsem milion chyb a vubec me nenapadlo ze more muze byt tak technologicky komplikovane zarizeni. Viz vyska odpadu fragovny vs vyska horni hrany filtru.
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

amsi napísal:no krásně jsi to provedl a luxusně popsal ..... ten popis mi by trval déle než stavba akva :mrgreen: Dost dobrý !!! A už chápu proč máš v nicku BLACK :P
Dikec. Jinak cerna barva, to je moje uchylka, je fakt ze skoro vsechno delam cerne a veci na sebe, kdyz nad tim premyslim, no moc jinych barev nemam. Hih jinak nick je ciste proto, protoze jsem zkombinoval 2 aspekty meho zivota. Black proto protoze v lete kdyz nedej buh vylezu od komplu ci od akva tak se velice rychle opalim a nikdo mi neveri ze nejsem cigos. Takze mi rikali negre :-) a chicken protoze se jmenuji Kuřímský a kure jsme mel uz ve skolce na skrincce hihn.
Amsi měl nejspíš namysli ty tmavé kraje nádrže.no buď je to nastavením expozice při focení a nebo ti to nesvítí naplno.takhle to vypadá dost nedosvětlené.jinak útes pěknej
Neboj to bylo focenim. Je to sice zrcadlem ale moc se s tim nemazu kdyz jeste neni co fotit. Expozice je snizena kvuli delsimu casu a nemam rad prepaleny pisek. Radeji to expozicne stahnu a vidim i koraly a nikde se to neprepaluje. Kazdopadne zde je videt jak nejsou boky dosvetlene protoze zatim jsou 39w zarivky. Viz stat o osvetleni.
blackchicken
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 244
Dátum registrácie: 19 Dec 2010 00:28
Bydlisko: Praha

Re: reef 420l

Príspevok od používateľa blackchicken »

frantod napísal:Úple super popis.... aqua je perfektné!!

...znovu si potvrdil, že reefar musí byť najskôr: sklenár, elektroinštalatér, vodár, stolár, designer, klampiar, strojar "veterinár" a to všetko s citom k životu. A keď to dokáže, tak ešte sa musí naučiť fotografovať :D
Diky diky
to mas naprostou pravdu. Kvuli podelane grafice jsem na 10 let uplne zapomel jak moc mam rad praci rukama a miluju vymysleni novych systemu a vychytavek, o designu a kompaktnosti ani nemluve (at jiz funkcnich ci nefunkcnich hihn) kazdopadne toto vsecko reef v sobe skryva a proto mame sve zlaticka tolik radi. Kazdopadne reefu dekuji za dve veci nejvice. Prvni je maximalni duslednost a perfekcionismus jednotlivych soucasti stavby nejen z duvodu agresivniho prostredi ale precijen v dobre zabehle nadrzi rozumne osazene je spousta penez a draheho zivota. Zadruhe trpelivost. Vzhledem k tomu ze jsem Beran jak z ucebnice, tuto vlastnost nemame hih. Bohuzel v reefu je to nejdulezitejsi vec a chvilku mi trvalo, nez jsem si to uvedomil. Moje hlavni poucka co se reefu tyce, kterou uz nevim kdo rikal je: Spatne veci prichazeji velice rychle, dobre velmi pozvolna.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"