Vlastne importy

No určite sú obchody aj inde, ak máte skúsenosti z nejakým napíšte nám o ňom/nich.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
morskysvet.sk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 01 Mar 2012 21:30
Bydlisko: Podkylava
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa morskysvet.sk »

Ado niekedy sa to stava u malych "farmarov" ze im ryby prinesu jeden den vselijaky domorodí lovci a za par dni idu do sackov a do sveta potom sa cudujeme ze preco nezeru a spravaju sa cudne. Ja som uz vyselektoval nietorych dodavatelov za tie roky a viem ako to funguje niekto ma super ryby iny zase super koraly...beriem uz len od overeneych a poctivych dodavatelov ktory maju aj system nato a ryby pekne rozkrmia o nejakej velkej karantene sa urcite ale hovorit neda.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Lukáš »

Neviem ci si na vlastnej konferencii nedaval pozor :D , ale upozornoval som, ze ziadny exporter karantenu nerobi.

Pri pocte boxov, ktore tyzdenne expeduju nie je sanca, aby tam tie kvanta ryb drzali skladom a "v karantene" 4-6 t. V piatok ulovia na utese, v pondelok predaju priekupnici exporterovi, v stredu stvrtok uz balia do boxov. Takyto scenar asi skor zodpoveda realite. Ryba v tom case nezerie, v lepsom pripade sa nachadza v prietocnom systeme, kde je pripojena aj nejaka UV lampa, prip. ozon. Alebo dostanu do vody par zrniek CuSO4 alebo acriflavinu. Toto je bezna prax, hoci pomaly sa zacinaju budovat aj modernejsie zriadene facilities.

11.56 - pozeram, ze nejaky obchodnik sa tu predbieha s prispevkami :lol:
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa JRx »

lukas podla mna je dobre ze napisal, je to jeho skusenost s importami....
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Lukáš »

JRx napísal:lukas podla mna je dobre ze napisal, je to jeho skusenost s importami....
:?:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa rybka »

V podmínkách lovných a dodavatelských stanic a následně překupujících exportních center nemůže být řeč ani o aklimatizaci, ani o karanténě.
To samé platí o importérech v jakémkoliv množství. Aklimatizace možná ano (neprodaní jedinci trčící na "skladu" 4 a více týdnů přijímající potravu), ale s karanténními podmínkami toto taktéž nemá nic společného.
A abych byl upřímný, neznám chovatele, který by opravdu karanténoval každého nově získaného živočicha. Okoupání kamene a SPS korálnatce v nějakém lektvaru není karanténa, izolace ryby v extra nádrži po nějakou blíže nedefinovanou dobu taky není karanténa.
Bohužel, každý jedinec importovaný z přírody je rizikem nejen pro něj, ale i rizikem až totálního kolapsu doma vytvořeného a zavedeného miniekosystému. A to nikdo nezmění.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa vasekg »

Rybko dle mých zkušeností je to, že šoupnu rybu rovnou z exportního pytlíku do akva, daleko bezpečnější, než šoupnout ji na den do systému prodejce a další den ji znovu dávat do jiného pytlíku a stěhovat. A zdaleka nejhorší je šoupnout si bez karantény do akva rybky z jiného zajetého akvária.

Teď neberu v úvahu "pohodlí" rybky, dívám se na to jen z hlediska možné nákazy a přenosu nějaké nemoci. Má zkušenost je prostě taková, že jsem s z importu nikdfy nic zlého nedonesl, ale vždy po přidání ryby od někoho jiného se objevila nějaká nemoc.

Ale tato zkušenost je jen má, osobní. Třeba se pletu.

V.
sedo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 27 Sep 2008 21:13
Bydlisko: kosice

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa sedo »

Ešte dovoľte môj pohľad na súkromné importy.Postavil som prvý dom z profi tehál dovezených z Rakúska na východnom slovensku,keď ešte nikdo netušil čo to je.Majitelovy BMG súkromnú hvezdáreň,najznámejšiemu exekútorovi v KE plaváreň v tvare polslzy zo škrupinového betónu-lebo nikdo nechcel,,sieť rádioreleových bodov pre Eurotel na východnej hranici ponocou vrtulníkov ,kde sa bojíte kopať základy aby dačo nevybuchlo.Na dome kde staviam používam väčšie pumpy ako na "moste smrti" a denne ma žeriav stojí 1500Eur.
Nie je to o tom že tá ryba alebo koral stojí o10 Eur menej,rád si to kúpim.Ani Jrx ani Miki s tým nemajú problém.Je to výzva,ako iné,tak ju realizujeme.
Je to o tom o čom má byť toto fórum.chceme do toho šúpať a skúšať !Je to naša vášeň ! .Či sa to v konečnom dôsledku oplatí nikdo nariešil,a je fajn že sa tu o tom píše lebo aj negatívne informácie treba zdieľať a netajiť ich
Tak asi tak.
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Martin »

Já bych např. ocenil návody jak omezit úhyny a zajistit co nejlepší podmínky pro vše živé v moři i nádrži.

Experimenty na živém materiálu mě moc nelákají - vytrpí si i tak dost.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

Tak ryby sa celkom aklimatizujú, krupica alebo cryptocarion ci co to bolo je fuc ale stále je na rybách vidieť blbé sfarbenie a kopec fľakov. zajtra príde posledná dávka liečiva tak uvidíme. Žerú už všetky, zatial som skúšal len mrazenú potravu.

Pri nemateleotris magnifica som spozoroval nejaké črevné problémy u všetkých. Sú v separovanej nádrži a zatiaľ bez lieku. Bruchá majú nafučané a občas im trčia výkaly z otvoru. ktovie čo za parazita to majú :( skúsim nájsť nejaké liečivo
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa voloda »

A ako sa ma moj buduci najomnik leucosternon? :D
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

Vladko zatial su v pohode. jeden je tvoj :D neboj sa. Kedy prides kuknut naseho morskeho hado-leoparda ?
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa JRx »

ja som mojich leucosternonov musel tiez oddelit - zjavne sa nepohodli, stale sa napadali vzajomne....
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
voloda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 25 Dec 2007 20:33
Bydlisko: Pliešovce

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa voloda »

Samozrejme prídem kuknúť prírastok aj aklimatizovaného "pacienta" :D
Sú to naše sny čo nás stále poháňajú vpred...
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

Takže update:
2x Acanthurus leucosternon, 1x Acanthurus nigricans a Zanclus cornutus sú ešte v karanténe v zelenom náleve. NA zanclusovi sa po 2 týždňoch začali objavovať paraziti, jedno oko má opuchunté a zakalené, acanturus sp. sú všetky fľakaté (to bude asi stresom z malého priestoru) vizeralo to na nejakú pleseň ale úž je to lepšie, Majú chumáčiky niečoho na očiach všetci 3aja, neviem si predstaviť čo by to urobilo s hlavným akváriom keby som k tým 50+ rybám pridal tieto tri ryby bez karantény. A možno im ani 2 mesačná karanténa nepomôže a stres si vezme svoju daň. Ale zatiaľ všetky žerú dokonca aj sušené ... tak ďalej uvidíme

2x Cryptocentrus cinctus, Thalassoma lunare, Macropharyngodon meleagri a Pomacanthus imperator sú už v separátnej nádrži bez liečiva. Nejavili absolútne žiadne príznaky choroby tak som ich dal do čistej nádrži so silnejším vzduchovaním a superfiltrom :D teda aspoň pre tých 60 litrov čo má táto nádrž :D :D :D

4x Nemateleotris magnifica sú už v hlavnej nádrži. Aj napriek môjmu podozreniu z infekcie pred týždňom (čo sa myslím nepotvrdilo) som sa rozhodl ýe je čas ísť hore :D

Gymnothorax favagineus je tiež už mimo karanténu a užíva si voľný priestor a čistú vodu viac info tu : http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=10&t=4815

to be continued ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

fish photos
Prílohy
acanturus nigricans
acanturus nigricans
acanturus leucosternon
acanturus leucosternon
Cryptocentrus cinctus
Cryptocentrus cinctus
medzi priestor :-)
medzi priestor :-)
karantena
karantena
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"