Vlastne importy

No určite sú obchody aj inde, ak máte skúsenosti z nejakým napíšte nám o ňom/nich.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Dano »

Dano
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

UPDATE :
Zanclus to chudák nerozchodil. Na druhý deň druhé oko zakalené, dnes ráno nežral, večer prídem z práce ešte žil ale už bol asi za horizontom a teraz to prišlo.
Nechápem, ryba bez stresu v porovnaní s inými ani sa neskrýval a žral. Po 2a pol týždni sa mu zakalilo oko a do dvoch dní čáv. A to bol stále v karanténe pod liečivom. Takže neviem čo sa stalo.

Acanturusy sú zatiaľ OK aj keď je to up and down. Ale nigricans sa pekne vyčistil. :D aspoň niečo pozitívne.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

Dano napísal:Malá inšpirácia :shock:
http://www.goldenmarindo.com/

dano týchto poznám som na ich mailing liste z interzoo. ale žiadne skúsenosti s obchodom.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

Je mi nesmierne ľúto že toto vlákno sa mení na jeden veľký necrológ.

V Sobotu ráno som izoloval obidvoch leucosternonov do samostatných nádrží. Obidvaja mali veľmi zaplesnené oči. Už asi ani nevideli lebo nereagovali na svetlo a ani na sieťku. Tak som skúsil prelovenie do menších nádrží a nasadil som Gyro Marin liek proti hubam a plesniam, predsa len je lepšie dávkovať do 50 litrového akvária ako do 600 litrovej karantény. Avšak som sa obával príliš veľkej záťaže na organizmus keďže to boli len 2 týždne od aplikovania UniMarin lieku.

V piatok ešte pekne žrali a v sobotu toto. V nedeľu sa stav nezlepšil skôr stagnoval a dnes ráno už obidvaja nejavili známky života. Takže bilancia úmrtnosti: 2x Acanturus leucosternon, 1x Acanturus lineatus a 1x Zanclus rostratus.

Ostatné ryby vizerajú krásne čisté, zdravé a nejavia známky stresu. V karanténe ešte ostali:
Acanturus nigricans, Pomacanthus imperator, Thalasoma lunare, Macropharyngodon meleagris, párik Cryptocentrus cinctus a Ctenochaetus tominiensis z Coral corneru.

Verím že toto bol posledný necrológ z Badína ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa JRx »

celkom dobre si na tom este, u mna posiel naso elegans, acanthurus leucosternon
a ostatne maju furt krupicu....
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Lukáš »

Na to že ryby boli 47 hodín v sáčkoch boli celkom v pohode až na jedno neštastie. Žltá voda a žiadne sračky v nej (evidentne ryby asi týždeň pred exportom nežrali) Keď sme dorazili žiadne prekvapkávanie, vyrovnávanie PH a pod. Ryby lapali po kyslíku na hladine. Zanclus mal papulu viac nad vodou ako v nej. Takže som aspoň prilial 1/2 vody z akva do sáčku a po 1-2 minútach šup do karantény. malé ryby boli úplne v pohode.
Preco to asi vsetci velki importeri robia?

Co som sa ja naucil,tak je uplne jedno ci sa tym zaoberas vo velkom alebo v malom (co i len na jednej rybe), platia tie iste pravidla. Akurat, ze pri 100 rybach bude skoda 100x vyssia.

S rybami je to omnoho narocnejsie ako s bezstavovcami. Bud sa budete drzat osvedcenych postupov alebo mozte vstrebavat este vela neprijemnych zazitkov. Stale plati, ze lacnejsie vyjde ryba kupena od zodpovedneho obchodnika a prehnana standardnou karantenou ako vlastny dovoz ryb v cenach radovo par desiatok centov az niekolko dolarov /ks do nevyhovujucich podmienok.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa aquain »

Ono je to asi potřeba.Na vlastní kůži
Používateľov profilový obrázok
hoher
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:38
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa hoher »

Zdavim,ked sa povie "a" tak treba povedat aj "b".
Nie kazdy import dopadne zle.A ze uplne kazdy kdo tvrdi ze dovaza morske zveri a karantenuje ich,podla mojich skusenosti nie je celkom tak pravda.
Je pravda ze som nebol u kazdeho predajcu v SR a CZ ,ale kolko predajcov ma akvaria na predaj a niekde inde karantenne akvaria?Ibaze by tie iste akvaria z ktorych ponukaju zivocichy ,boli zaroven aj karantenne akva.Ale to nie je to iste.
Podla mojich skusenosti kazdy sa snazi zbavit zivocichov cim skôr ,aby mal co najnizsie straty.
Ale na druhej strane je aj pravda,ze my moriaci,kupujeme ryby hned,ked sme uz tam,predca nepôjdem domov naprazno.
Svojho casu som si aj ja pre svoje potreby tzv.dovazal.Bral som boxy priamo od dovozcu na letisku z miernym priplatkom.
Kazdy import bol iny.Raz prisli v zlom stave ryby ,inokedy koraly boli v sackoch uz skoro zhite,
potom zase bolo vsetko ok.A nepouzival som ziadne lieciva,vlastne som ani nevedel ake.
Chcem tym povedat ze aj priamy impotery maju straty ,raz väcsie inokedy mensie.
a my co si takto dovezieme ryby,môzeme robit aj nemozne a nepomôzeme si,lebo nevieme z akych podmienok k nam prisli,ako boli ulovene a ako dlho boli v boxoch.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

Lukáš mal si na mysli to prekvapkávanie a vyrovnanie PH? ak áno tak to som naozaj radšej riskol aby aspoň niečo prežilo lebo sme boli v takom časovom strese kde každá hodina mohla znamenať koniec... ale možno by to bolo dopadlo lepšie a ryby by aj tak prežili 1 hodinu navyše.
to už ale teraz nezmením ... :(
Lukáš napísal: Preco to asi vsetci velki importeri robia?
Co som sa ja naucil,tak je uplne jedno ci sa tym zaoberas vo velkom alebo v malom (co i len na jednej rybe), platia tie iste pravidla. Akurat, ze pri 100 rybach bude skoda 100x vyssia.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa aquain »

Hezký večer
Ano,je třeba říci B.ale nechci s tebou polemizovat,nevím jaké máš zkušenosti s importy,kolik boxů jsi dovezl,kolik litrů máš v karanténích nádržích ani jak ji máš technicky vybavenou, ale pravdu máš v jedné věci.Pokud přijdou zvířata ve špatném stavu,je problém.Pokud je ale navíc vyleješ přímo do nádrží,(změř si Ph v přepravním sáčku )které nemají s karanténou nic společné,pokud dáš dva A.leucosternony k sobě,završíš to Zanclusem ,tak není moc nadějí na úspěch.Pozastavuješ se nad časem,který mají ryby trávit v karanténě.Co nejmenší.Karanténa je stres,zbytečná léčiva jsou stres,nevhodná skladba ryb v jedné nádrži je stres.Ryby hynou.Pokud jim ale zajistíš že se budou cítit dobře,(SUPER kvalitní voda,NE kvalitní sůl pro korály,nižší salinita,série UW sterilizátorů,výkonné ozonizery ve výkonných odlučovačích,při vybalování z boxů budeš mít vhodná světla,okyselíš vodu na hodnotu Ph v přepravních sáčsích CO2kou a budeš mít trochu skušeností a štěstí-pak máš nějakou šanci že na rybách vyděláš nějaké peníze.Nevím kolik jste toho dovezli a kolik toho zůstalo,ale-stálo to za to?
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

Je to pravda pre kvalitnu karantenu acanturusov je urcite minimum 200l nadrze a v kazdej len 1ks acanturusa. Inak sa zrania navzajom a to sposobi len oslabenie imunity stres a dalej to uz pozname ... A toto asi nema hocikto doma 200 l karanteny pre jednu rybu :-(
preto si to ziada profesionalneho importera co im tych 200 litrov zabezpeci ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Peter »

Iba zasnem..po tolkych rokoch skusenosti a nechate sa takto naivne nalakat...na vlastny import ..co bolo cielom ? Usetrit peniaze? bez dokladnych zariadeni, ktore chybaju aj niektorym beznym importerom ? Bez znalosti v akom stave chodi skutocny import ryb.. a hlavne cez zimne obdobie..kedy stoja krabice na colnici v zime niekolko hodin a aj dni plus sposob prepravy samotnych zivocichov...Niesom ziadny odbornik ale verim ludom, ktory to robia ( rozne- dobre alebo zle ) ked pocuvam v akom stave chodia zivocichy tak sa cudujem, preco to este robia...Sorry chlapi....na druhej strane ocenujem odvahu a snahu to zkusit, ja by som ju nemal -tu odvahu) kritizuje sa lahko...
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa rybka »

600 litrů vody v karanténě? Tak na jednu rybu "typu" A. leucosternon to možná stačí, ale ne na dodávku z x, teda asi z dvou kartonů. Záložních 600 litrů pro 100% výměnu nevidím (anebo daleko více, což je lepší; rH 28 podmínkou). Hustota okolo 1,013 až 1,016 g/cm3, aby se vyloučily sekundární vlivy po parazitech - ryba to vydrží - sekundární infekce asi taky, ale intenzivně nerozbují; takže nevidím. Riziko přenosu rezudií ze stávajícího chovného systému - vidím (už jen přes společný vzduch a v něm obsaženou vlhkost). Riziko příležitostného nákupu cca 8 kartonů za usmolených 200 až 250 USD minimální objednávky u exportéra zvyklého vypravovat pravidelné týdenní zásilky o 50 a více kartonech? Ty ryby byly odepsané a ještě neviděly sáček! Ale vyčistila se základna od atraktivních "ležáků". "Mastičkářství" v podobě značkových preparátů proti nemocem ve mě budí úsměv. Nezbývá, než poděkovat prodejcům těchto nesmyslů za získaný finanční obnos. Dříve narození akvaristé ví, kam mířím. Malachitová zeleň fungovala vždy, Acriflavin nikdy a FMC akorát plnilo měšce chytrolínům. S Tetra Oomedem (1% roztok skutečné malachitky) skončily veškerá dostupná a účinná potlačovadla rybích parazitárních neduhů!
Páni mudrci s tituly i bez, viděl jsem v importu vykuchané ploskozubce se žlutou vodou v sáčcích (nějaký moula se splet a neposlal to na ledu do Makra, ale obchodníkovi se živým zbožím), zkoušel jsem i import na vlastní pěst (2 bedny) a dopadlo to blbě, psal jsem o tom, přiznal to na setkání...
Smáli jste se mi, teď se taky směju :lol: Zůstanou Vám eurové ryby za kopec nervů a starostí, ale zkušenost je to k nezaplacení.

Přesto děkuji Lukášovi za téměř rok staré negativní komentáře při mém pokusu o léčbu a záchranu mého A. leucosternon. Měly významnou přidanou hodnotu, hnaly mě uvažovat paralelně v několika liniích, které jsme konzultovali se stejně postiženým chovatelem ze Vsetína. Za poslední rok a půl jsem nakoupil asi 40 ryb, neustály to 3. Zbytek si v pohodě žije, některé se i opakovaně vytírají a život krásně běží. V akva i u něj :lol: . Za ztrátu 3 importovaných ryb mám 3 krásné samičky C. cinctus z vlastního "odchovu". Zbytek byli asi samci anebo se vůdčímu samci nelíbily... V pěti měsících mají 5 cm.

Člověk musí i předjímat. Oni tam nakupují i jiní importéři a importy mají bez "problémů". To je pravda, ale oni Ti pánové na to mají i své nebo pro tento účel pro sebe pronajaté letadlo. Jaký je to rozdíl pro ryby, když jsou v sáčku o 4 hodiny méně nebo déle bych mohl taky vyprávět. Zkušenost k nezaplacení :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Lukáš »

hoher napísal: Je pravda ze som nebol u kazdeho predajcu v SR a CZ ,ale kolko predajcov ma akvaria na predaj a niekde inde karantenne akvaria?Ibaze by tie iste akvaria z ktorych ponukaju zivocichy ,boli zaroven aj karantenne akva.Ale to nie je to iste.
Podla mojich skusenosti kazdy sa snazi zbavit zivocichov cim skôr ,aby mal co najnizsie straty.
Tou karantenou v mojom prispevku bola myslena karantena u akvaristu doma, tam staci okolo 50 l akvarium a lacny powerhead s dostatocne velkou filtracnou spongiou, ktora uz je naockovana nejakymi filtracnymi bakteriami + nejake PVC trubky. Nic viac k tomu netreba pokial bola ryba aklimatizovana a rozkrmena u predajcu.

Rybka vo svojom prispevku mieri zrejme na skusenosti s liecivami v sladkovodnej akvaristike, malachit. zelen mi v mori akosi na 100% fungovat nechce (a popravde dnes uz ani v sladkej vode).

A aby ma Adrian nebral za slovo, prekvapkavacia metoda je na aklimatizaciu bezstavovcov. U ryb je vhodna len po kratsich transportoch. Ryby, co cestuju radovo dvojciferny pocet hodin potrebuju rovnaku teplotu a pH. Prekvapkavanim neupravenej vody akurat skokovo zmenis pH a rybu priotravis amoniakom. Tvoja karantena technicky ani vnutornym zariadenim nie je vybavena tak, aby si tam uspesne robil direct-importy. Staci akurat tak na karantenu zivocichov nakupenych v obchode, ale na to tam mas zase zbytocne vela vody v systeme. Casom by si na to prisiel sam, ale za aku cenu?
Pokud jim ale zajistíš že se budou cítit dobře,(SUPER kvalitní voda,NE kvalitní sůl pro korály,nižší salinita,série UW sterilizátorů,výkonné ozonizery ve výkonných odlučovačích

Takto skutocne funguje vacsina importerov (nemam potrebu zbytocne pritakavat, skor to chcem zdoraznit). Toto ale nie je karantena (po karantene by mala byt ryba bez pritomnosti parazitov), iba posun misky vah na stranu ryb a predajcu. T.j. ryba ma v prvom rade prezit a v druhom rade ostat v prijatelnej kondicii, bez vonkajsich znamok ochorenia. Cielom karanteny je vsak zabranit prenosu infekcie a to uz je trochu iny level, ktory si drviva vacsina obchodnikov nemoze z hladiska prevadzkovych nakladov (cost-benefit) dovolit a zostava to na tarchu akvaristu. Vacsina akvaristov uz doma nema "nižší salinita,série UW sterilizátorů,výkonné ozonizery ve výkonných odlučovačích" a tak sa ochorenie, ak nejde o nadrz a minimalnou rybou osadkou, moze lahko vymknut spod kontroly.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1150
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa aquain »

Lehkým osvětlením přímích importů jsem došel pouze na hranici svých znalostí
-ano,vždy to jsou,byly a budou "misky vah"
Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"