Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Cosmogagy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 10 Nov 2012 22:51
Bydlisko: Dubňany

Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa Cosmogagy »

Asi se zeptám jako uplná pako, ale co se doporučuje při potřebě někam dostat vzduch v mořské akvaristice, jsou lipová dřívka. Z jakého důvodu? Nedají se použít třeba pískovcové nebo i obyčejné "modré" vzducovací kamínky? Pokud ne, tak proč?
U pískovce tuším správně kvůli tomu že je to SiO2??
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa vik_33 »

Žádný kámen neudělá tak jemné bublinky, jako lipové dřívko. A jednoduché odpěňovače na lipové dřívko takové potřebují. A na nic jiného v mořské akvaristice vzduchování nepotřebuješ ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa LukasO »

Lipové dřívko(jak psal Vik) udělá jemné bubliny. V mém diy odpěňovači jsem měl obyčejnej modrej kamínek(sklo/pískovec?) a fungoval (neřešil jsem efektivitu, praktičnost).
Dřívko má nevýhodu že počase "hnije"...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Cosmogagy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 10 Nov 2012 22:51
Bydlisko: Dubňany

Re: Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa Cosmogagy »

No já na tu myšlenku přišel po konzultaci s OndrouM v marinestaru.
Akvo budu mít cca 60 litrů a filtr vedle akvária (nalepený k akvu).. Přepad z akva do filtru bude cca 15cm dlouhý a ve filtru jedna přepážka která rozdělí filtr na dvě komory. V první komoře kam bude padat voda z přepadu bude siporax, ve druhé topítko, návratové čerpadlo (cca 500L/h) a sáčky se zeolitem a phosexem. Vodu po akvu bude honit Hydor Koralia Nano.

OndraM mi říkal že v tomto stavu jak je naplánované se to akvo bude nedostatečně provzdušňovat a jako řešení navrhl pustit do filtrace vzduchování.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa LukasO »

Lepší by to bylo provzdušnit odpěňovačem. Splní ti to dvě funkce - odstraní bordel z vody a provzdušní...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Rici_m
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 03 Máj 2011 10:30
Bydlisko: Kyjov

Re: Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa Rici_m »

Pokud budeš mýt cestu přes Vracov tak se stav a já ti ukážu jak muže 60l AQ fungovat i bez nějakých extra filtru atd
Cosmogagy
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 10 Nov 2012 22:51
Bydlisko: Dubňany

Re: Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa Cosmogagy »

LukasO napísal:Lepší by to bylo provzdušnit odpěňovačem. Splní ti to dvě funkce - odstraní bordel z vody a provzdušní...
no odpěňovači jsem se chtěl vyhnout na radu od Švíca který říká že v takhle malým objemu odpěňovač vyšlehá i to co by neměl.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa LukasO »

to ano, ale buď to tam můžeš vrátit (pokud chceš mermomocí do toho něco rvát), nebo to doplníš výměnnou vody, kterou stejně budeš dělat.
A jen poznámka malý akvárko+malej odpěňovač vyšlehá to samý jako velký akvárko+velkej odpěňovač - akorát přiměřeně velikosti. Taky jsem nechtěl odpěňovač (akva mám vedle postele), ale když uvidíš (až se stavíš :-) ) co z toho vyšlehává, začneš o něm uvažovat taky...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Vzduchovací kamínky, lipová dřívka

Príspevok od používateľa Peter »

Nuz s lipovymi drievkami v odpenovaci mam negativne skusenosti... niektore neboli funkcne, rychlo za zaniesli, stale aby to clovek oskrabaval...liezlo mi to na nervy..tak
som zacal experimentovat so vzduchovacimi kamienkami.Nasiel som take cierne :D (vyrobcu si nepametam) , funguju niekolko mesiacov bez cistenia a s kvalitou a farbou vyslahaneho bordelu som spokojny..je ovsem fakt ze po par mesiacoch sa doslova rozpadnu...ale nemusim ich vobec cistit...Druha vec je, ze mam ten najmensi odpenovac aky moze byt...
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"