Moja prvá 200-ka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

J.filip
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Dec 2012 15:06
Bydlisko: Praha - Košice

Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa J.filip »

Zdravím všetkých ludí tohto fóra , po nájdení zaujímavej ponuky som sa pustil do mojho prvého mora...
Už neaký ten čas študujem stránky a fóra o morskej akvaristike a natrafil som na výhodnú ponoku ktorej nešlo odolať tak som sa odhodlal na neaký ten začiatok s 200 litrovým akváriom ktoré už bolo zlepené navrtané chlapík mi k tomu dal aj svetlo a neake drobnosti.

Rozmer hlavnej nádrže: 100x40x50 8mm vystužené rohy , dno
má to navrtané a našrubované 2 priechodky 3/4 v pravom hornom rohu akvária rozmyšlal som buď použiť obe na odpad do filtra a prívod urobiť cez hranu skla , alebo jednu použiť na odpad a druhú na prívod , nuž neviem či to je dobry nápad lebo sú v rovnajek výške musím tam ešte dolepiť komín a neako to domyslieť za neaké nápady by som bol vdačný...

Filtracia: 80x45x50 8mm
filtračné akvárium mi predal sused za simbolickú cenu
Rozhodol som sa pre jednoduchú filtráciu kde budú v prvej 12 cm komore Bio balls potom bude následovať 7 cm komora s molitanom za tým bude 30 cm komora s odpenovačom a do poslednej komory plánujem valec s kemirou a výtlačné čerpadlo

Plánujem 4x T5-ky momentalne na začiatok využiem svetlo ktore som dostal v cene akvária je to neaka čína sú tam 4 T5ky "značky" HOPAR 2x biela 2x modrá najlepšie by bolo minimalne vymenit trubice za neaké lepšie ...

Odpenovač mi prišiel nedávno je to BOYU DG-2520 žiadna sláva o5 čína ale na začiatok snaď poslúži je k tomu čerpadlo na ktorom je udavané 1400l/h...

Zatial čakám ešte na výtlačné čerpadlo RESUN SP 6000 2800l/h a 2x prúdové čerpadlo ReefCirculator 2600

Podstavec je v štádiu dokončovania použil som hranoly 6x4 a 18mm OSB dosky

Zatial asi len tolko ....
pripájam páru foto

s pozdravom

Jakub

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa amsi »

Ahoj, přívod bych dal přes hranu, raději nechat pojistku na přepad. Pokud to jde, tak jednu díru nějak (kolínkem) pozvednout,at nejsou v jedné rovině.
Filtr: molitan zbytečně, biobals ??? Asi se nedají přelepit přepážky? Hned k přepadu bych dal odpěnovač a poslední komora ,at má taky slušný (kolik půjde) objem ,kvůli odparu.
Ale způsobů a nápadů je více. :wink:
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa tragett »

Ja bych taky molitan nedaval, je to akorat misto pro ukladani bordelu - mam to overeno mesicnim vyuzivanim, kdy sem ho z akva uz vyhodil, kdo to ma porad cistit. Dokud to jde, vlep tam 2 prepazky a je to, ono ti staci jen dve, do prvni nacpat odpenovac a valec s Kemirou, druha komora vytlacna, dobre se ti to bude cistit, nemusis cpat nikam ruce a hadice, az budes odsavat bordel (do 7cm mezery tak leda tu hadicku). Bioballs mozna tak kvuli eliminaci hluku, pripadne prskani vody z prepadu - hlavni plocha pro osidleni bakteriema jsou poradne porezni sutry :-) to si myslim ja, z toho co sem vycetl a vypozoroval, dneska bych to tam taky tak flaknul a mel pokoj. :-)
Naposledy upravil/-a tragett v 04 Jan 2013 21:11, upravené celkom 1 krát.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
J.filip
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Dec 2012 15:06
Bydlisko: Praha - Košice

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa J.filip »

amsi napísal:Ahoj, přívod bych dal přes hranu, raději nechat pojistku na přepad. Pokud to jde, tak jednu díru nějak (kolínkem) pozvednout,at nejsou v jedné rovině.
Filtr: molitan zbytečně, biobals ??? Asi se nedají přelepit přepážky? Hned k přepadu bych dal odpěnovač a poslední komora ,at má taky slušný (kolik půjde) objem ,kvůli odparu.
Ale způsobů a nápadů je více. :wink:
Prepážky som zatial nedaval žiadne tie ešte musím dať narezat sklenarovy pošlem ti schému ako som si to predstavoval a ako mi bolo poraden od chlapcov s seareefu... ohladom toho molitanu maš asi pravdu bude robit len problémy a starosť naviac...

tak to myslel predchadzajúci majitel....

Obrázok
Obrázok
J.filip
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Dec 2012 15:06
Bydlisko: Praha - Košice

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa J.filip »

tragett napísal:Ja bych taky molitan nedaval, je to akorat misto pro ukladani bordelu - mam to overeno mesicnim vyuzivanim, kdy sem ho z akva uz vyhodil, kdo to ma porad cistit. Dokud to jde, vlep tam 2-3 prepazky a je to, ono ti staci jen dve, do prvni nacpat odpenovac a valec s Kemirou, druha komora vytlacna, dobre se ti to bude cistit, nemusis cpat nikam ruce a hadice, az budes odsavat bordel (do 7cm mezery tak leda tu hadicku). Bioballs mozna tak kvuli eliminaci hluku, pripadne prskani vody z prepadu - hlavni plocha pro osidleni bakteriema jsou poradne porezni sutry :-) to si myslim ja, z toho co sem vycetl a vypozoroval, dneska bych to tam taky tak flaknul a mel pokoj. :-)
Ano pravda Jiriku... na molitan sa vykašlem... čo mi hovorili chlapci tak bioballs sú dobre aj na prekysličenie tej padajucej vody eleminuje to hluk lepšie sa prekysliči voda a tvori sa tam viac bakterií a zaklad filtracie čo on hovoril súú kamene a dobrý odpenovač :wink:
J.filip
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Dec 2012 15:06
Bydlisko: Praha - Košice

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa J.filip »

J.filip napísal:
tragett napísal:Ja bych taky molitan nedaval, je to akorat misto pro ukladani bordelu - mam to overeno mesicnim vyuzivanim, kdy sem ho z akva uz vyhodil, kdo to ma porad cistit. Dokud to jde, vlep tam 2-3 prepazky a je to, ono ti staci jen dve, do prvni nacpat odpenovac a valec s Kemirou, druha komora vytlacna, dobre se ti to bude cistit, nemusis cpat nikam ruce a hadice, az budes odsavat bordel (do 7cm mezery tak leda tu hadicku). Bioballs mozna tak kvuli eliminaci hluku, pripadne prskani vody z prepadu - hlavni plocha pro osidleni bakteriema jsou poradne porezni sutry :-) to si myslim ja, z toho co sem vycetl a vypozoroval, dneska bych to tam taky tak flaknul a mel pokoj. :-)
Ano pravda Jiriku... na molitan sa vykašlem... čo mi hovorili chlapci tak bioballs sú dobre aj na prekysličenie tej padajucej vody eleminuje to hluk lepšie sa prekysliči voda a tvori sa tam viac bakterií a zaklad filtracie čo on hovoril súú kamene a dobrý odpenovač :wink:
Obrázok
J.filip
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Dec 2012 15:06
Bydlisko: Praha - Košice

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa J.filip »

ešte ma napadla jedná vec velmy drahé alebo náročné by bolo navrtať ešte jednú dieru do lavého horného rohu ? na prívod vody ? moc sa mi nepáči ked je vedený prívod cez kolena cez hranu skla...
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa tragett »

Drahy to neni, bud si to vyvrtej sam, jestli nejsi uplne nesikovnej, nebo sezen nekoho, kdo ti to vyvrtva (to by nemel byt problem). ja sem si akva kdysi davno vrtal sam a kdyz na to moc netlacis a vrtas to opatrne, tak neni problem...
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa martin01 »

V té první komoře s Biobals se bude hromadit bordel u dna, pokud bude komora plná a nebude docházet k promíchávání. Pokud tam ty koule mají být, tak v nějaké další komoře, kde jima bude proudit voda. Měl jsem komorový filtr poměrně dlouho, tak mám vyzkoušené, kde všude se to dokáže hromadit. Odpěňovač jako první, mám to teď nějaký čas a je to tak funkční.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa vik_33 »

Bioakvacit - ten nejhrubší ( to je ten "molitan" :wink: ) tam klidně nech. Jen trochu předělej tu mezeru, ve které bude - takhle se Ti bude sunout dolů a špatně ho pak budeš vyndavat při praní. Takový proužek bioakvacitu totiž zamezí většině drobných "šneků", aby se Ti dostali dále do filtrace. Je protivný každou chvíli čistit čerpadlo, protože v něm drhne nějaká ulita ...
Trochu biobals mám v první komoře také, ale jen proto, aby alespoň částečně sbíraly bubliny tvořené v přepadu a caulerpa v refugiu měla toho kyslíku alespoň o maličko méně. Nacpat tím celou komoru je záloha na problémy.
Když máš AQ ještě nasucho, vyvrtej, nebo si u sklenáře nech vyvrtat díru, nebo díry tak, abys mohl udělat standardní přepad a přívod vody. Je to lepší. Pokud začneš s kompromisy, tak se v tom budeš motat ...

A prosím - používejte citace s rozumem. Téma se stává nepřehledným, když citujete pořád a vše :!:
vik_33
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa zdenekzd »

Takhle to mám já. Přepad až ke dnu, na konci kolínko a krásně to točí vodu ve filtru s minimálním usazováním. Přepážky jen kvůli eliminaci bublinek popřípadě tam je vhodné místo pro biobals(ale myslím že jsou zbytečné).
Bioakvacit jsem taky okoukal od vika ale jak píše klesal dolů a za další jak se ucpával tak mi strašně klesala hladina vody v komoře u návratového čerpadla. Tak teď bez něho a pohoda
Prílohy
1.jpg
1.jpg (14.42 KiB) 1948 zobrazení
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa amsi »

nemyslím si, že bioakvacitem zabrání lození šneků ve filtraci. Ti se dostanou všude.
Přepadovou trubku,přímo k odpěnovači,proč nějakou komoru před ? navíc?
fishhouse
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 21 Dec 2012 08:23
Bydlisko: banovce nad bebravou

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa fishhouse »

prepad je super dieru spravys aj sam vrtak robi makita lachko dostupne trubickove vodou chladene vrtanie ak moc netlacis ide to lachko vrtat to ide akymkolvek vrtakom na gres filtraciu ma kazdy inu a kazda svojim sposobom funguje na zaciatok by som dal len hrubi molitan odpenovac a zanim vsetko ostatne na odburavanie neziaducich latk zvody moj nazor je cim menej molitanu tim lepsie cim je filter viac biologicky tim lepsie pre rovnovahu v jednoduchosti je krasa je to len moj nazor nic viac
J.filip
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Dec 2012 15:06
Bydlisko: Praha - Košice

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa J.filip »

Ak by mal niekdo na zapožičanie v okolí prahy vrták na 25ku priechodku bol by som moc moc vdačný... S tou filtráciou to skúsim neako došpekulovať aby dobre bolo urobím asi prvú komoru kde bude len pančucha v dalšej bude odpenovač a válec a posledná bude návratové čerpadlo
J.filip
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Dec 2012 15:06
Bydlisko: Praha - Košice

Re: Moja prvá 200-ka

Príspevok od používateľa J.filip »

napadlo ma ešte niečo také ak som zložil odpenovač a čerpadlo tak zabere to 35 cm miesta... pracovná výška odpenovača je 22 cm hladina

Obrázok
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"