Svetlo

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Svetlo

Príspevok od používateľa Robo »

Svetlo je veľmi dôležitá súčasť morského akvária.

Pre uspokojenie potrieb morských živočíchov je potrebné túto kapitolu rozdeliť na tri časti :

- rozloženie farby svetelného spektra

- intenzita , výkon a druh sveteľného zdroja

- dĺžka doby osvetlenia


Rozloženie svetelného spektra :

Vodný stĺpec zachytáva jednotlivé zložky spektra a to v poradí - infračervená , červená , oranžová a žltá. Od hĺbky 30 metrov preniká ďalej len modrá časť spektra.

Intenzita , výkon a druh sveteľného zdroja :

Ak nepočítame s chovom koralov nemusí byť intenzita svetla taká silná ako pri tzv. rífovom akváriu. Stačí aj osvetlenie žiarivkami - T 5 kami , za podmienky že akvárium nie je hlbšie ako 50 cm .Ak je hlbšie je potrebné presvetliť ho HQI výbojkami . Najlepšie na osvetlenie rífovej nádrži je použiť HQI výbojky spolu s modrými žiarivkami - T 5 kami. Intenzita by mala byť 0,5 - 0,75 W na jeden liter. V poslednej dobe sa začali používať ako náhrada HQI trubice s označením T5. Majú ale jednu nevýhodu - nevytvárajú to známe vlnenie vody ako HQI výbojky inak je sú ale veľkým prínosom v morskej akvaristike.

Dĺžka doby osvetlenia :

Optimum je 12 hodín denne modré žiarivky - T5 a HQI výbojky na 8 -10 hodín denne.

Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Budiš svetlo.Je to alfa a omega v morskej akva. :lol:
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

Vnesme teda svetlo do toho sveta. Suhlasim s Robom ze linearne trubice v podobe T5 ziariviek (ale aj inych napr. kompaktnych) zazivaju renesanciu a co sa tyka ucinnosti stale maju navrch voci HQI.
Chcem vsak upozornit na fakt, ze na urcovanie intenzity osvetlenia nadrze sa medzi akvaristami zauzil termin watt/liter. Toto vo vseobecnosti plne postaci pre take ´hrube´porovnanie, zorientovanie sa. Ak chceme byt presnejsi je lepsie brat pomer lumen/liter a to z dovodov: Rozdiel medzi najucinnejsou a najmenejucinnou ziarivkov pri tej samej watazi moze byt znatelny. Taktiez uciinost modrych ziariviek je nizsia ako bielych a zalezi na ich pomere 1:1 alebo inom, a znovu udaj w/l bude iba orientacny. Tiez ucinnost kratsich voci dlhsim trubiciam je evidentna. Pomaly ale iste sa tlacia do popredia aj LED systemy, momentalne este stale nepouzitelne kvoli vysokej cene (snad iba v nano akva) a pri nich sa bude operovat zase s inymi hodnotami w/l. Ovsem ta optimalna hodnota intenzity bude v lumenoch v podstate rovnaka.
Inac zaujimalo by ma kto z vas ma plynule alebo pozvolne rozsvecovanie svetilel ci idete vecsinu casu na doraz, alebo simulujete menenie intenzity pocas celeho 12-14 hod.cyklu ?
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Suhlasim s anonymnym, dolezity udaj je lm/l a nie W/l. Co sa tyka HQI, pre mna nema velky vyznam jeho efekt vlnenia. T5 je asi najlepsia cesta v pomere cena/vykon. Ked si pozriete aku intenzitu ma HQI v rozmedzi 400-500nm a aku T5, tak zistite, ze HQI ma len velku spicku vykonu, ale ziadne pokrytie oproti T5. Tolko porovnanie T5 a HQI. Inak ja mam pomer modra: biela 3:1. Svietim skokovo - ziadne postupne rozsvecovanie - 12 hodin denne.
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Anonymous napísal:Vnesme teda svetlo do toho sveta. Suhlasim s Robom ze linearne trubice v podobe T5 ziariviek (ale aj inych napr. kompaktnych) zazivaju renesanciu a co sa tyka ucinnosti stale maju navrch voci HQI.
Chcem vsak upozornit na fakt, ze na urcovanie intenzity osvetlenia nadrze sa medzi akvaristami zauzil termin watt/liter. Toto vo vseobecnosti plne postaci pre take ´hrube´porovnanie, zorientovanie sa. Ak chceme byt presnejsi je lepsie brat pomer lumen/liter a to z dovodov: Rozdiel medzi najucinnejsou a najmenejucinnou ziarivkov pri tej samej watazi moze byt znatelny. Taktiez uciinost modrych ziariviek je nizsia ako bielych a zalezi na ich pomere 1:1 alebo inom, a znovu udaj w/l bude iba orientacny. Tiez ucinnost kratsich voci dlhsim trubiciam je evidentna. Pomaly ale iste sa tlacia do popredia aj LED systemy, momentalne este stale nepouzitelne kvoli vysokej cene (snad iba v nano akva) a pri nich sa bude operovat zase s inymi hodnotami w/l. Ovsem ta optimalna hodnota intenzity bude v lumenoch v podstate rovnaka.
Inac zaujimalo by ma kto z vas ma plynule alebo pozvolne rozsvecovanie svetilel ci idete vecsinu casu na doraz, alebo simulujete menenie intenzity pocas celeho 12-14 hod.cyklu ?
Čau Anonymný.
Ja mám pozvolné rozsvecovanie aj stmievanie nádrži - tak isto svietim aj v noci jednou 1 W diodou.A čo sa týka T5 a HQI ja som zástancom HQI mne sa vlnenie páči a cena je myslím porovnateľná - veď jedna 150 W HQI stojí asi 5 - 6 tisíc a koľko stoja porovnateľné T5 ?

Robo

PS : inak v Amerike na nete som videl nové osvetlenie laserovými svetlami ponorenými priamo vo vode - bola to bomba.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Vsak jasne Robo ze HQI neodsudzujem len momentalne su pre moje nove akva nepouzitelne. Musim vsetky trubice schovat medzi hladinu a vrchny lem akvaria. Nad profilom moze trcat akurat tak hlava skimera.Preto do toho placu by som nevedel vtesnat HQI i ked s tymi dvomi tromi 70W mini vybojkami od Philipsu by som sa rad pohral , len to nestastne teplo produkovane od HQI. Niektore svetelne rampy z HQI - to su neraz skarede monstra ktore by mi pasovali skor k akva instalovane v hospode stvrtej cenovej kategorie. Bohuzial tie elegantnejsie stoja nekrestanske peniaze. A vobec, mozem trochu podrypnut ved ide o to aby sa to tu uz konecne rozhybalo, nie?
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

andy napísal:Vsak jasne Robo ze HQI neodsudzujem len momentalne su pre moje nove akva nepouzitelne. Musim vsetky trubice schovat medzi hladinu a vrchny lem akvaria. Nad profilom moze trcat akurat tak hlava skimera.Preto do toho placu by som nevedel vtesnat HQI i ked s tymi dvomi tromi 70W mini vybojkami od Philipsu by som sa rad pohral , len to nestastne teplo produkovane od HQI. Niektore svetelne rampy z HQI - to su neraz skarede monstra ktore by mi pasovali skor k akva instalovane v hospode stvrtej cenovej kategorie. Bohuzial tie elegantnejsie stoja nekrestanske peniaze. A vobec, mozem trochu podrypnut ved ide o to aby sa to tu uz konecne rozhybalo, nie?
Ok to beriem.
Veľa ľudí často zápasí s tým ako vtesnať HQI do krytu nad akvárkom a je to nemožné preto volia radšej T5. A čo sa týka tých 70 W HQI - kedysi mi jeden nemenovaný "odborník" povedal že on by sviečkami v morskom akváriu nesvietil . Čo k tomu dodať.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

andy napísal:Vsak jasne Robo ze HQI neodsudzujem len momentalne su pre moje nove akva nepouzitelne. Musim vsetky trubice schovat medzi hladinu a vrchny lem akvaria. Nad profilom moze trcat akurat tak hlava skimera.Preto do toho placu by som nevedel vtesnat HQI i ked s tymi dvomi tromi 70W mini vybojkami od Philipsu by som sa rad pohral , len to nestastne teplo produkovane od HQI. Niektore svetelne rampy z HQI - to su neraz skarede monstra ktore by mi pasovali skor k akva instalovane v hospode stvrtej cenovej kategorie. Bohuzial tie elegantnejsie stoja nekrestanske peniaze. A vobec, mozem trochu podrypnut ved ide o to aby sa to tu uz konecne rozhybalo, nie?
Neviem ci si to spravne predstavujem, ale names problemy s prehrievanim? Ja mam teraz na akva len 2x 15W T8 trubice a ked svietim, ohrievat nemusim, aj ked je v miestnosti cca. 22 stupnov. Teraz menim osvetlenie za 4x 24W T5 trubice, takze budem nechavat akva uplne odkryte nech to teplo unika von.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Pavel, na tak malé AQ so 4x T5 (čo je inak super), by si už mohol rovno uvažovať nad inštaláciou malého PC ventilátora do krytu, v zime ho nemusíš zapínať a v lete budeš veeľmi rád, že si na to myslel dopredu. Ja keď som doplnil T5 k predošlým T8, tiež som tam bachol malý PC chladič a ten to v lete utiahol len tak tak (počas horúčav sa to ťahalo k 28-29°C). Ak máte doma klimatizáciu, nič som nepovedal.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Lukáš napísal:Pavel, na tak malé AQ so 4x T5 (čo je inak super), by si už mohol rovno uvažovať nad inštaláciou malého PC ventilátora do krytu, v zime ho nemusíš zapínať a v lete budeš veeľmi rád, že si na to myslel dopredu. Ja keď som doplnil T5 k predošlým T8, tiež som tam bachol malý PC chladič a ten to v lete utiahol len tak tak (počas horúčav sa to ťahalo k 28-29°C). Ak máte doma klimatizáciu, nič som nepovedal.
k akva idem na jar kupit chladic TECO micro :wink: takze pohoda - nakolko je akva v obyvacke (zabudovane do obyvacej steny), tak chcem aby to celé aj nejako vizeralo a bolo tiché :wink:
Naposledy upravil/-a Pavel v 20 Nov 2005 20:12, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

No jasne ze to musim ventilovat, zatal s tam laborujem a tlacim to cez dve 12cm-ove vetraky. Uvidim casom ci to bude stacit.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Samozrejme profi chladič je lepší, ja som mal na mysli len lacnejšiu alternatívu- ventilátor 50 SK, adaptér na 12V 230 SK. Čo sa týka hlučnosti, oveľa viac počuť odpeňovač alebo čerpadielka a hlavne vzduchový kompresor. Aby som počul ten ventilátor, musím byť celkom blízko AQ a nastražiť uši.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

U mňa bude chladič nutnosťou hlavne preto, že v lete (a toto posledné se nedalo letom poriadne nazvať) je v miestnosti s akva bez problémov cez 32° C. Použitie ventilátorov by u mňa situáciu v podstate neriešilo.
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

T8

Príspevok od používateľa pepe »

Zajímalo by mne, zda je spektrální složení T8 a T5 stejné. Budu nyní přidávat jednu 100litrovou nádrž (výška 35cm) a chtěl bych nad ní svítit 5x T8 po 18W (2xbílá a 3x modrá). Podotýkám, že předřadníky mám již k dispozici, tudíž mne to nebude nic stát. Nebo je nutností pořídit si T5?- předřadníky bych si musel koupit nové. Díky moc za rady a názory!
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Na uvedený objem je to akurát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"