Svetlo-spektrum-farby v akva

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

bradoo napísal: Andy, v podpise máš uvedené,že meriaš spektrá svet.zdrojov. Nemáš odsledované, ako sa zmení spektrum bielej LED po povedzme 5-10 000h svietenia? Ak máš nejaké grafy môžeš sem hodiť- Nová LED vs tá istá po určitej dobe. Myslím, že by to viacerých zaujímalo či LED po čase treba meniť.
Sleduješ toto nejako obzvlášť, alebo sa pýtaš iba zo zvedavosti?
Pred cca rokom a pol čo som sa intenzívnejšie upriamil na LED, som si stanovil ciel, že to otestujem naplno a uvidím čo z toho bude.
Investícia do merakov, kvanta custom multičipov, ... . Momentálne mi z toho vychádza že led áno, hlavne keď ide o možnosť nastavenia si požadovaného spektra samotným užívateľom. To je jeden z dosť podstatných benefitov.
Toto je ale vlákno hlavne o led, takže sa tu nemôžeme baviť o tom ako su ledky relatívne málo účinné, akú majú nízku životnosť (keď ich niekto žhaví nadoraz), ... .
Treba to brať tak že po dlhých rokoch je tu konečne niečo čo si zákazník môže ušiť presne na svoju mieru (pokiaľ neakceptuje továrensky nastavené neraz to najlacnejšie predhadzované spektrum).
Môj súkromný dojem je že všetky tieto zdroje v pevnej fáze (solid state) nie sú zatiaľ až tak účinné, či sa to zmení to chce čas.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa bradoo »

Len ma to veľmi zaujíma. Plánujem väčšiu nádrž, a akosi sa neviem rozhodnúť či LED alebo T5. Odskúšané mám oboje ale akosi sa neviem rozhodnúť. T5 sa menia najmä pre zmenu spektra a nie ani tak pre pokles svietivosti -preto sa obávam toho samého u bielych LED. Máš pravdu,že väčšina dostupných meraní na netu je veľmi blízko limitu meranej LED. Preto ma zaujíma degradácia pri menšom prúde (1/3-1/2 max.) a vo väčšom časovom horizonte. Veď 10 000h nie sú ani 3 roky :(
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Toto je trochu irelevantné, riešiť stárnutie fosforu u led, alebo celej rampy z jednoduchých dôvodov. Gro svetel.spektra cca 80-90% by sa malo nachádzať v rozsahu 400-490nm, teda mimo lediek ktoré momentálne využívajú fosfor. Aj keby to bolo až tak urgentné, týkalo by sa to stejnak iba pár ks lediek v rampe.
Takže na rozdiel od T5 alebo MH kde sa stárnutím degraduje celé spektrum u led rampy to nie je téma dňa, podľa mňa.
A nemá zmysel stavať rampu na extra dlhú životnosť, keď (dúfam) časom budú pribúdať novšie a novšie technológie a svetel.zdroje.
(pri 50% Imax určite dosiahneš min 50000hod.)
Poddimenzovať prúd led má zmysel v prípade že chceš extra šetriť na faktúre za elektriku, tam to má oveľa väčšie opodstatnenie.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa rybka »

Andy,
fosfor v LED čipech? Vy už na Slovensku máte běžně dostupné vysoce svítivé OLED čipy? Anebo tomu standardnímu sodíkovému luminoforu používaného už v T12 zářivkových trubicích před 40-ti lety a dodnes cpaného mnohdy i do 3W LED čipů říkáte "fosfor"?
Zrovna "dnes" bylo oznámeno ukončení vývoje těchto "mediálně převratných" čipů pro využití podsvětlení v LED zobrazovacích panelech (TV, monitory atd.), svítí perfektně ale s velmi krátkou životností zatím vývojová centra nejsou schopny pohnout a ani Sony ani Panasonic to dále společně nehodlají sponzorovat.

http://technet.idnes.cz/panasonic-a-son ... _video_nyv
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Rybka, ja som myslel dajmetomu obyčajnú YAG fosforovovú vrstvu pred modrým čipom, myslel si tým toto?, alebo som mimo (sú sviatky, niečo už je popité... :) ).
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa rybka »

Ne :D Myslel jsem použití fosforu jako aktivního "hořáku", technologie OLED.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

bradoo napísal:
andy napísal: Nemáš odsledované, ako sa zmení spektrum bielej LED po povedzme 5-10 000h svietenia? Ak máš nejaké grafy môžeš sem hodiť- Nová LED vs tá istá po určitej dobe. Myslím, že by to viacerých zaujímalo či LED po čase treba meniť. cc
Tu je ciastocna odpoved na to stárnutie LED. Prebehol som to iba v rychlosti, ale co ma prekvapilo že, zrejme ked vyrobca rampy naprojektuje budenie led takmer na doraz, životnost ide rapídnejšie dole.
Po 4.rokoch klesne svetelnosť LED rampy o tolko ako T5 ziarivka po 8.mesiacoch :shock:

http://hennings-miniriff.jimdo.com/vort ... d-modulen/
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

musíte kupovat ty super ledky od JRX ,ty budou určitě nesmrtelné :-)
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
sappa
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 03 Jan 2013 17:49
Bydlisko: Trnava

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa sappa »

aj ked pojde polovicnym vykonom tak pride k vypaleniu luminoforu akurat to potrva dlhsie ale zase to tolko nesvieti cize lediek musi byt viac pri stavbe svetla sa musi s tymto vsetkym pocitat zivotnost, svietivost, spektrum, spotreba
5.2.2013 sme si zalozili krasny 30L kyblik plny morskeho zivota
15.9.2014 sme 30L kyblik plny morskeho zivota presunuli do 100L lavorika
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Tu nejde iba o luminofor, biele ledky v testovaných rampách s výrazným objemom modrej zložky sú zastúpené minimálne.
Ide o to, že aj u jednofarebných led postupom času prestane baviť elektróny preskakovať medzi energetickými hladinami, resp. sa postupne vyčerpajú :D
A to jedno od akého výrobcu čipov.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

andy- to mas pravdu,ale jrx urcite ma tak kvalitni ledky ze lepsi nemuzou byt- porad rika jak LEDky z ciny jsou smejdy.....
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Dojdi na stretko a dôkladne to preberieme :D
Ja nemám nič proti Creee, akurát že sa z nich nedá vyskladať celé spektrum (UV).
Ale novinky od Luxeon Z, Luxeon UV , by stály za hriech, ale tie prachy ...
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

no ja hlavne na minule mensi akva svitil ledkama z ciny za par korun (2 roky !!!!!!!) vse rostlo a prosperovalo

ted mam 6 tydnu nove akva a nove svetlo (samozrejme taky led) vse je ok,ale je brzo na to abych rekl ze vse prosperuje.....tak uvidime za dalsi mesice :-)))) ,dle meho nazoru ale je lepsi si svetlo udelat doma sam za par tisic (cca 3000),nez nekomu platit X desitek tisic kč za svetlo .......
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Možno niekto používa vybojky 14kK od reefshops, typ "MARINE COLOR" BRAND 150w HQI Double Ended Metal Halide Bulbs.
U mňa spôsobuje zvýšený výskyt červených siníc, čo pripisujem zvýšenému podielu červenej zložky nad cca 660nm, viď graf.
Prílohy
14k HQI.png
14k HQI.png (4.44 KiB) 1196 zobrazení
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa JRx »

growerzlin - nenavazaj sa do mna, na icq med popod nos a tu takto.... co uz.
dakujem.

andy - pouzivam cree: white, royal blue, blue; philips - cyan a hyper red; semileds - uv.
z toho sa uz da vyskladat slusne spektrum.
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"