Svetlo-spektrum-farby v akva

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Vlákno pre tých ktorých zaujímajú témy ako: skladba svetla a jeho vplyv, vyfarbenie, pigmentácia, fluoresencia, fotosyntéza, CCT, CRI, PAR, ... a mnoho ďalsieho, z pohľadu pozorovateľa a aj osadenstva akva, pri využití progresívnych svet. zdrojov ako LED a iných.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa shock »

mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Dana je ve velký pracant a zanietenec. Vdaka takymto ludom sa pomaly posuvaju dopredu nase poznania o svetle na reefe.
Ale zabila to v závere clanku, že sa možno prehodnotí prínos modrej zložky svetla ako (dnes zažitého) klúčového faktora podpory fotosyntézy zooxantiel.
Dúfam že to neobráti všetko na ruby :) .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Dúfam že sa začne pomaly rúcať ten mýtus o modrej (450-460nm) ako jedinej ideálnej dominantnej farby v reefe. Pokusy rôznych akvaristov-experimentátorov nahradiť modrú inými farbamy zatiaľ nasvedčujú tomu že by to mohlo ísť, dokonca plus s niektorými novými benefitami.
Ale o tom potom.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa Lukáš »

andy napísal:Dana je ve velký pracant a zanietenec. Vdaka takymto ludom sa pomaly posuvaju dopredu nase poznania o svetle na reefe.
Ale zabila to v závere clanku, že sa možno prehodnotí prínos modrej zložky svetla ako (dnes zažitého) klúčového faktora podpory fotosyntézy zooxantiel.
Dúfam že to neobráti všetko na ruby :) .
Len taka poznamka, tato Dana je muz! Ale pracant je velky. Pokial to paralelne publikuje aj v nejakych vedeckych periodikach, je to o.k. Ked to skuma a testuje len pre Advancedaquarist, je potom tak trochu aj podivin.
shock
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2013 10:54
Bydlisko: Bratislava

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa shock »

andy napísal: Ale zabila to v závere clanku, že sa možno prehodnotí prínos modrej zložky svetla ako (dnes zažitého) klúčového faktora podpory fotosyntézy zooxantiel .
Kde? Nejak to tam nevidim.
Nech prekladam ako prekladam, stale mi to ukazuje na to, ze sa prehodnoti hypoteza pouzitia hlavne modreho svetla, oproti terajsiemu stavu kde sa skvaria koraly sirokospektralnymi svietidlami obrovskej wataze.
A jo uz vidim ta poznamka co hovori ze ma nejake nove info, mno sak uvidime.
mixed reef ~160l vody, zeolit DSB, LED
viewtopic.php?f=2&t=5556
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Bez presnejšieho popisu je ťažko niekedy vyvodzovať závery, v článku sa operuje s termínom modré svetlo čo je široký pojem. Modré ledky sú ale úzkopasmové, každý si pod modrou predstavuje možná tú svoju obľubenú modrú. Keď pospájaš rôzne modré dokopy už musíš zase pozerať na ich spektr.graf aby bolo jasné o čo ide. Keby sa začali masovo vyrábať PC-Blue, teda UVčip s modrým fosforom (teda širšie spektrálne modré), by sa tu situácia zjednodušila.
Moje najbliźšie pokusy sú zo zložením: 370nm+390nm+425nm+480nm+NW led. Najhorsie je ale dodrziavat dlhodobo v akva rovnaké podmienky aby sa dali odsledovat zmeny iba zmenou spektra svetla.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa VF »

andy napísal:Ale o tom potom.
Kdy bude potom???
Zkušenost je nesdělitelná!!
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa rybka »

Za opsanou seminárku bych ho z fleku vyrazil.
- sluneční spektrum analyzoval už Nicol.
- rozdělení pobřežní mořské vody a oceánské vody s ohledem na obsah možného výskytu koloidních částic je 70 let staré
- že rozpuštěné soli ve vodě nemají vliv na sorbci světla, ale pouze na jeho polarizaci už vybádal pan Heyrovský
- o vlivu vlnové délky viditelného světla na fotosyntézu ani slovo - proč taky, když to zná každý hulič - pěstitel (konopí), a o tom, že ty principy fotosyntézy jsou vlastně tři ani čárka...

A pro lovce zázraků - Slunce máme jedno, to svítí jak svítí, pod vodní hladinu dopadá viditelné světlo v celém svém spektru, jen delší vlnové délky s přibývající hloubkou výrazně ztrácejí na intenzitě. Takže plné spektrum, maximum fialové a modré, přiměřeně zelené a žluté a opatrně s červenou. Objevil jsem novodobou Ameriku a přeji šťastné a veselé :D
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Však ako Danna Riddle píše, niekedy nabudúce :) .
Moje skromné pokusy sú stále v štádiu testovania. Už som vyrástol z takej tej divokej akvaristiky a nedovolím si preto niečo púštať do éteru bez dostatočne overených faktov.
Nie každý napríklad by pri zmene charakteru osvetlenia reefu smerom dole k UV urobil aj aklimatizáciu koralov, pritom sa úplne bežne keď ide na dovču k moru alebo na hory natre UV krémom. Korály to bez aklimatzácie tiež jaksi neznášajú, ale potom neskôr po určitej dobe majú o to krajšiu farbu. Preto práve kvôli opatrnosti a odpáleniu si akva to trvá niekedy dlho.
Však od toho je forum aby sa tu o tom intenzívne diskutovalo.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa rybka »

Jak hluboko proniká UV-C o intenzitě 0,18 mikroWattu na centimetr čtvereční už jsem vybádal, to už zkoušet nemusíme :mrgreen: . A vliv fotosyntézy z modré nebo z červené složky viditelného spektra? To mořskou akvaristiku nezjednoduší. Čím lépe budeme kopírovat přírodní podmínky, tím to bude lepší. Tady žádná novátorství asi moc nepomohou. Ale určitě jako ucelený přehled známých faktů je ten článek výstižný :D
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Ak som zrovna zase zabrdol do UV aby ma UV-odporcovia neukameňovali, myslím tým pásmo od začiatku UV-A po začiatok modrej. Takto sa snáď dá baviť ďalej aj bez invektív o škodlivosti tejto zložky?, neviem.
Článok je pomerne rozsiahly, ale tiež som čakal že autor viac zatne do živého. Tiež sa mi niekedy zdá, že iba jeden čaká na ťah druhého a progres je preto pomalý.

Tiež zastávam názor že čo púštaš do akva, tak to ti potom z neho vylezie v podobe sfarbenia.
Ak svietiš chudým úzkym spektrom, tak ako odozvu nemôžeš očakávať žiadne zázraky.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa bradoo »

andy napísal:Keby sa začali masovo vyrábať PC-Blue, teda UVčip s modrým fosforom (teda širšie spektrálne modré), by sa tu situácia zjednodušila.

Podľa mňa by degradácia luminofloru bola veľmi rýchla. Predsa len T5 má obrovský povrch a na 3-5mm² musí spracovať niekoľko tisícnásobne menej UV žiarenia ako by museli spracovať LED. Multičip s odstupňovaním vlnovéj dĺžky jednotlivých LED po 5-10nm by bol podľa mňa lepším riešením.
Andy, v podpise máš uvedené,že meriaš spektrá svet.zdrojov. Nemáš odsledované, ako sa zmení spektrum bielej LED po povedzme 5-10 000h svietenia? Ak máš nejaké grafy môžeš sem hodiť- Nová LED vs tá istá po určitej dobe. Myslím, že by to viacerých zaujímalo či LED po čase treba meniť. cc
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa andy »

Toto sa pracne meria nielen v labaku nie to este doma. Pri dĺžke pozvolnej degradácie led to trvá dlho, mne sa za ten čas tieže mierne rozladí senzor v meráku, musel by som ho skalibrovať a do takej miery sa s tym zapodievať nemám čas a investície tiež.
Narýchlo sa dá vygúgliť veľa týchto testov ale v zrýchlenom režime t.j. ledku budia na vyšší prúd a zároveň slabo chladia :
https://www.google.sk/#q=degradation+of ... erted+LEDs

Jednoducho doma ak by si sa s tým chcel hrať a máš multimeter si dokúp nejaký lacný mini solárny panel(vymontuj zo zahradného svietidla) a máš primitívny flux meter :D .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Svetlo-spektrum-farby v akva

Príspevok od používateľa rybka »

Zde je zpracovaná základní teorie včetně měření pro osvětlení akvárií obecně
http://rybicky.net/clanky/1297-intenzit ... i#Svetelne
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"