malé nebo velké AQ - pro a proti

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
geronimo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 20 Jan 2010 08:41
Bydlisko: Trnava

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa geronimo »

mozno predajcovia to dokazu ovplivnit ,ak manikovi proste nepredaju rybu ktora nema zivotnost v danej nadrzi . ale to je tiez individualne
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa drakken »

No na predajcov by som sa bohužiaľ zrovna nespoliehal .Netvrdím že všetci ale u väčšiny je to proste biznis snaha predať a zarobiť.Ale z druhej strany na obhajobu slušných predajcov tvrdohlavosť niektorých akvaristov je tiež zarážajúca .
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa kominík »

když půjdeš do obchodu a budeš chtít 10 rohliků ,tak se taky na tebe neoboří prodavač,že máš 150 kg ,že ti nic neprodá - tudy cesta nevede
:wink:

toto vlákno se bude muset trochu promazat ,už je těch nesmyslů tady docela dost :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa Lukáš »

zdenekzd napísal:
Miloslav napísal:to je presne ono, ja mam akv o rozmeru 250 x 80 x 80 cm a Hepastuse nebo Flavescentku tam taky nemam a nikdy mit nebudu pac i toto akv me pro ne pride male.
Tak já taky nerad reaguji...ale neměli bychom(a to je jen můj názor) zacházet ani do opačného extrému. Myslím, že když by si měl někdo stavět AQ 3000 l. a víc aby si tam dal v klidu hepatuse tak by asi nebyl k dostání, protože by se asi nedováželi, protože by asi prodali možná 10 ks v ČR.
A by si sa cudoval kolko sohalov, lineatusov, leucosternonov a imperatorov sa dovezie a preda.....
Používateľov profilový obrázok
jolo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 08 Okt 2012 12:19
Bydlisko: Novaky

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa jolo »

Uz sa k tejto problematike viac nebudem venovat, co komu do akej nadrze a hlavne kedy, lebo ked chce clovek vyjadrit svoj nazor, tak aj tak nema pravdu, aj ked moj nazor je pretlmoceny nazor inych ludi, ktori sa moru venuju dostatocne dlho. Nemajte strach, bol som sa niekolko krat ponarat v Egypte a viem velmi dobre ako to tam vypada (niekolko hodinove ponory). Medzi nami kazda morska ryba v akva je tyrana, to by ste museli mat 5000 l nadrze a v nich max rybky rozmerov tak do 2 cm v pocte mozno 5 kusov, aby ste neboli tyran. Spytam sa, ma to tak niekto? Potom mu gratulujem. Ved vlastne podla Vasich nazorov by mali vsetci zrusit akvaria a zatvorit vsetky ZOO zahrady, lebo je to tyranie. Ti isti odbornici chceli poradit ja vlastomenn, chvala bohu si nedal poradit. Najskor ho zatracovali a teraz sa tvaria akoby nic a ticho obdivuju jeho nadrz nasvietenu "lampasmi z baumaxu ". Koniec mojej diskusie k tejto teme
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa drakken »

TO jolo načo tie silné reči toto fórum je o diskusii ja som nikdy nikomu jeho názor nebral ale podľa Vášho vyjadrenia je v poriadku dať 20 cm rybu do 5 litrovej nádrže ? Samozrejme som to nadsadil ale ide o to mať k veľkosti akvária primeranú osádku .Proste minimalizovať stres živočíchov pripraviť im vhodné podmienky na čo najdlhší život.V poslednej dobe je na tomto fóre toľko urážok a nevraživosti bože veď máme všetci jedného koníčka ktorí je nádherný správajme sa k sebe navzájom z úctou a hlavne sa správajme z úctou k našim chovancom.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
jolo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 08 Okt 2012 12:19
Bydlisko: Novaky

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa jolo »

Prave o to ide. Ja nikoho neurazam, len narazam na to, ze ked je ryba zvyknuta (hepatus), ktoru som mimochodom zdedil s nadrzou aj so zebrasomkou a ziju si v pohode, co ja mam informaciu v danom malom akva uz viac ako 1,5 roka, tak preco to nenapisat, ze to ide. Poznam ludi co maju loveckych psov v byte a tie psi sa doziu aj 5 ludskych rokov, pritom v byte nemaju co hladat. Tiez su zivi a radi behaju a potrebuju rozlahly les (metafora k hepatusovi). Tak preco brat iluzie niekomu, kto chce v nadrzi mat nieco, co ja tam mam bez problemu. (len moja skusenost - alebo som to nemal napisat, lebo to je v rozpore s nazorom ludi co tu najviac pisu?)Je tu par jedincov, ktori prave sa snazia vnutit svoj nazor, ako co ma byt, nebudem ich menovat, oni dobre vedia ktori su to (majstri sveta), ale su majstri asi len v kecani (pocet prispevkov).Co vidiet v dalsom priklade, ako som uz pisal ludia co robili nadrz vlastomenn, zalozili niekolko, mozno 100 akvarii a vela z nich servisuju (tak asi vedia co robia). Odporucam si precitat prispevky v danom vlakne, ktore som pozorne sledoval, nakolko som nedaleko Martina a poznam ludi co mu nadrz robili a zistite co, tam niektori popisali, ak to uz samozrejme nepoupravovali :) Ale uz toto je fak koniec mojich pripomienok k tomuto.
Používateľov profilový obrázok
morskysvet.sk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 01 Mar 2012 21:30
Bydlisko: Podkylava
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa morskysvet.sk »

ty co tu pises chlapce? sak jasne ze zije ta ryba co ma robit vyskocite z akvaria a dat ti popapuli a keby vedela rozpravat tak by si kazdy takyto vypocul ? nic ine jej nezostava ale sa pozri ako sa ryby spravaju v adekvatnych podmienkach ako v stiesnenych. 5rokov na zivot psa to je tiez super nazor ty mas kolko rokov? sak si vyskusaj zit v miestnosti 2x2 metre cely zivot kolko sa dozijes chytrosko! ked tu citam niektore prispevky tak mi je ozaj spatne. Ja som predajca ale urcite by som taketo ryby to tak malych akvarii nepredal.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa drakken »

Niektorých ľudí argumenty proste nepresvedčia aj tak si urobia po svojom najviac ma štve že je skutočne veľa rýb vhodných do malých nádrží prečo to nevyužiť napríklad taký Gobiodon Okinawae nádherná a zaujímavá rybka je radosť ju v akváriu sledovať.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Lukin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 251
Dátum registrácie: 27 Jún 2010 11:34
Bydlisko: Hodonín

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Lukin »

Co tak dodržovat trošku úctu k ostatním uživatelům i když nesouhlasíme s jeho názory :wink:

A to bych tam rybu velikosti Hepatuse taky nedával ;) Jsou lidi co to řeší tím, že jsi koupí mladého jedince a až trošku povyroste tak ho vymění... S tím také nesouhlasím...
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa andy »

Ludia neblbnite, o čo tu ide, o propagáciu morskej akvaristiky aj s akceptáciou všetkých neagatív (bohužial), alebo o hranie sa na arbítrov o optimálnom setupe.
Prial by som niektorím si prejsť niektoré kamenné shopy v UK, alebo inde v EU kde je to poňaté totálne komerčne ... , to tu prezentované prerybnené fish-only sú ešte v pohode. (osobne mám 1 rybku na 150l)
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Ještě bych vzal na vědomí látkovou výměnu ryb a jejich vnímavost vůči obsahu odpadních látek. Tady všichni bodloci prohrávají, takže diskuse na téma "bodloci v malých akváriích" by měla skončit dříve než začala.
Nejsem proti chovu ryb v malých akváriích, ale je nutno vybírat ze dvou skupin:
- ryby teritoriální s malým teritoriem (neřeší prostorové podmínky)
- ryby žijící převážně v lagunách (zvládají vyšší obsah odpadních látek ve vodě)
Aktuální velikost koupené ryby není zrovna vhodné měřítko vhodnosti do malých akvárií. 4 cm velký jedinec P. hepatus bez problémů ra rok naroste na rybu 15 cm délky. S tím taky naroste množství produkovaných odpadních látek a celé malé akva zkolabuje.
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

všichni co maj rádi přírodu (ne ochránci - to je sebranka de*entů) maj pravdu vtom, že nano je tak trošku týrání, ale je to asi stejné jako AQ 300l-500l s 15-30 rybami (a mrkněte na nádrže jaké ryby si tam dáváte !!!!) ! Souhlasím i s tvzením mít v paneláku 3+1 skoro metrovou DOGU, to už může mít koně! ....a co takhle ARA nebo kakadu v 1m3 kleci OK ??? ..... jsou tu totiž mořáci tvrdohlaví a nezkušení třeba jako já, co se nechaj napálit kdejakým rádoby odborníkem přes mořskou akvaristiku.... a potom si s odstupem času každou třeba i dobrou radu vyloží po svém.... a nedivte se od založení AQ jsem dostal tolik rad (i tady než jsem byl upozorněn na teoretiky !!! kteří ví ledatak ho*no o AQ), že kdybych se jimy všemi řídil - tak jsem "odpálil" AQ už dávno a nebo měl tam 2 ryby, které bych ani neviděl - třeba se mi to povede, jedu pár měsíců, snad ne :-D. Při své klidné povaze bych AQ vyhodil z okna :D. S rozjetím mořské akvaristiky jsem dokonce začal louskat pomocí slovníku odborné články o mořské akvaristice a doplňcích - technice :-). "Bohužel škola života". Na druhou stranu je tu pár "chápajících" mořáku, co mi občas doporučí odpoví na dotaz, který následně pomůže k zdárnému chovu korálů a ryb. Klidně se mrkněte na mé AQ, je tam tolik kicků a tolik týrání, někteří mi ani neodpoví, protože ví .... že když mi po 4 měsících provozu AQ s LPS a hepaťákam odpoví na jakýkolik dotaz "Prodej apod", že je stejně vypoklonkuji...
Mám nano 50L s hepaťákem a nikoho nezajímá že třeba skládám větší AQ, aby se za rok měli rybky lépe.... Prostě tu většinou začne s prvotní radou útok...
Poslední dobou mi však reef překvapil vtom, že se rozmohli piko nana a těch rad je až neurekom :-D, člověk se i zasměje .....Můj názor je, že lopata odpálí i 500l AQ a může mít kolem sebe "odborníků" 50sát, a číst roky tento reef web. Je to i o financích. Když někdo má love a nemá cit , tak má doma sice kubík, ale bodlok je pro něj jako kapr a jak pojde koupí nového, stejně mu to servisuje obchodník, který mu tam dá cokoli si bude přát. Každý ať si dělá moře po svém, je všek lepší a i já jsem rád, když mořák s AQ doma doporučí popř. z vlastní zkušenosti popř. pomůže řešit problém.
Stejně tak tu některí napíší máš přerybněné AQ a náskledně zjistím že dotyčný má sám AQ přerybněné (ale nemá nano do 200l to je fackt).
Dokonce jednomu mořákovi za poslední měsíc chcíply ryby asi za 3,5tis ve větším AQ, mě se bohužel povedlo něco obdobného za 4 měsíce ve výši 1000kč...a nebudeme to svádět na import nebo zajížděné AQ...
:D, Pokud tu někdo tvrdí, že se máme potopit k útesu podívat jak hepaťák udělá 10m/s a následně vypustit AQ, měl by udělat každý co tu má AQ pod 2-3 m3 (5ryb) to samé, je to týrání v menším měřítku.
A závěrem doporučit NANO či nikoli ? Pokud máš kasu jdi do velkého hned, protože s nanem budeš mít kousek moře doma, ale s odstupem času budeš chtít větší ... a nemusíš hledat pro a proti, starat se musíč tak či tak.
PS: ja házím kostku, dvě někdy přidám i granulky ať se rybky maj a systém to nějak rozdýchává :-), bych řekl že už bych potřeboval i onu řasu co mi jeden čas přebývala ....
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa amsi »

jolo napísal: Poznam ludi co maju loveckych psov v byte a tie psi sa doziu aj 5 ludskych rokov, pritom v byte nemaju co hladat. Tiez su zivi a radi behaju a potrebuju rozlahly les (metafora k hepatusovi).
BLBÁ metafora. Neříkám že psi nepotřebujou pohyb, nejen lovečtí !!!!!!
Ale dnešní psi ......... už mají minimum společného s tím co původně běhalo po lesích !!!! Kdežto Hepatus (např) je tím který ten svůj les obývá i v dnešní době !!!!!
Mi spíše vadí ten přístup některých .....kterým z nějakého důvodu STAČI malé mořátko, kteří sem přijdou, napíšou, že přečetli co se dalo a stejně v podstatě nic nenašli a ptají se na stále stejné otázky , základní !!!!!! To mě štve (vím že nemusím odpovídat,jasně) ale otevřu si nepřečtené příspěvky a nemám si co přečíst, krom dokola omílaných základních rad a problémů ...
Proto mi tito lidé přijdou, že nebudou důslední a nedají tomu svému moři to co je třeba , protože nejsou schopni,nebo nemají čas? si vše (základy) najít a přečíst, bez toho aby zasírali forum furt dokola ...... mám akva a jaký kanistrový filtr si mám koupit? potřebuju přepad?
Když nemají čas číst , nemají čas na akvárko. Ať si poštudujou,(NAJDOU TADY VŠE) založí třeba 60ltr a po půl roce se ukážou .......
Víc asi bych k tomu nepsal ........
Používateľov profilový obrázok
jfi
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 157
Dátum registrácie: 10 Aug 2012 19:34
Bydlisko: Poděbrady
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa jfi »

to amsi:
když jsem tu začal před cca rokem číst, měl jsem dojem, že se tu nic nenaučím a to jsem měl dlouholeté zkušenosti se sladkovodním akva. nakonec jsem se nechal poučit zkušeným mořským akvaristou. bez urážky, v tom zmatku informací tady na webu bych to asi nenaštudoval ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"