Hašené vápno

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Jen me tak napadlo, kdyz se napriklad Cu ve vapennem roztoku vysrazi, nebude to stejne i s Pb?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

este sa vratim k tomu olovu... 2mg na 1kg praskoveho haseneho vapna...
to jedno kilo pomaly pouzivam uz niekolko rokov, takze ked to riadne prezeniem, tak som do akvarka dal rocne 1mg olova na takmer 500l objemu pri 12x vymene vody za rok, to uz som hadam na urovni prirodnej koncentracie v oceane :) az tam moc ma to nestresuje
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Rybka napísal : Vápenná voda je vodný roztok hydroxidu vápenatého ve vodě, koncentrace je přímoúměrně závislá na teplotě roztoku. Při 25°C obsahuje nasycený roztok cca 1g Ca v 1 l vody. Příprava je možná z páleného vápna hašením přebytkem vody

CaO + H2O + nH2O -> Ca(OH)2 + nH2O

nebo přímo z vápenného hydrátu zalitím vodou. Pozor, reakce páleného vápna s vodou je silně exotermní, uvolňuje se velké množství tepla, při malém množství dodané vody je vzniklý roztok rychle přiveden k varu a značně prská žíravou směs do okolí. Na 1 polévkovou lžíci páleného vápna je nutno použít alespoň 1 litr vody, po odebrání "vápenné vody" se přidá další voda a připraví se tak další "vápenná".


Koľkokrát sa to môže zopakovať , myslím tým to odobratie vody a pridanie ďalšej.
Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Roman napísal:este sa vratim k tomu olovu... 2mg na 1kg praskoveho haseneho vapna...
to jedno kilo pomaly pouzivam uz niekolko rokov, takze ked to riadne prezeniem, tak som do akvarka dal rocne 1mg olova na takmer 500l objemu pri 12x vymene vody za rok, to uz som hadam na urovni prirodnej koncentracie v oceane :) az tam moc ma to nestresuje
Ešte k Romanovi , ja som až doteraz tiež používal chlorid vápenatý CaCl2 p.a. a na obale píšu že obsahuje max. 0,0001 % olova.Súhlasím s Romanom že je to v pohode , nepozoroval som ani v jednej nádrži že by to škodilo koralom , alebo rybám.
Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Robo napísal: Koľkokrát sa to môže zopakovať , myslím tým to odobratie vody a pridanie ďalšej.
Robo.
no to je jednoduche, kym mas na dne dost vapna, doplnas vodu, ked je tam len zvysok, to uz je vyzrazany uhlicitan vapenaty , ten vyhodis a doplnis vapno
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

doteraz som Ca nepridaval
mam len jeden tvrdy koral
chcem pridat dalsie. preto sa chcem opytat
k vyrobe vapennej vody mozem pouzit nehasene vapno alebo vapenny hydrat pouzivane v stavebnictve :?:
ktore je lepsie :?:
podla clankov - pouzijem jednu lyzicu vapna alebo hydratu na 1l vody :?:
ako dlho ma potom stat-roztok, kym ho mozem pridat do akva:?:
ako casto a v akom mnozstve mam davkovat roztok do 500l akvaria :?:
je lepsie pouzit Ca reaktor :?:
500L
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Ano, hasene vapno nebo vapenny hydrat. Osobne pouzivam Certak na travnik a zahradu.
http://www.lhoist.cz/certak/frames/Fram ... ahrada.htm
Vyzkousel jsem i Kalkwasser Mix (hasene vapno) od Kent Marin, Aqua Medic a Knop. Vapno od AM bylo uplne hrozny, sedivy, vapnu to moc podobny nebylo. Kent a Knop byly OK, ale kuli cene jsem presel na Certak. 55Kc za 5Kg.
Ja toho davam tolik, aby byl roztok nasyceny, takze PH po usazeni je 12,5 pri 25ºC. Timto doplnuju veskerou odparenou vodu pomoci automatickeho doplnovani. To prida maximalne par deci najednou, takze nehrozi, ze by to vyznamneji zahybalo s PH v nadrzi.

Obsahlej a peknej clanek o vapnu je na Reefkeeping:
http://www.reefkeeping.com/issues/2005-01/rhf/index.php
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

dakujem
500L
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

ak by som dal do flese napr vapenny hydrat a nechal malou hadickou pritekat vodu z akvaria a druhou hadickou by som urobil odtok do filtra fungovalo by to ako pridavac vapnika?
500L
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

nie

obsah volneho CO2 v akvarijnej vode by zachvilku spolahlivo vyzrazal hydroxid vapenaty na uhlicitan vapenaty
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

kh mam 5
Ca 320
Ph 8
rozpustil som hydroxid vapennaty a zacal som ho pridavat malou hadickou, zatial velmi pomaly.
nerozhadze sa mi Ph :?:
pridavanie som zpomalil lebo pachyclavularia bola doteraz otvorena i v noci a po prvom nepatrnom pridani sa na noc zacala zatvarat.
mam vobec nieco pridavat :?: lebo tvrde koraly su zatial ok.ako farebne tak i rastom.
500L
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

pridavanie vapennej vody zlepsuje ucinnost odpenovaca, to je znama vec
takze ak aj nejako markantne nezvysis pH alebo obsah Ca , tak v odpadnej nadobke odpenovaca bude ovela viac fosforecnanov nez doteraz
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

miki napísal:kh mam 5
Ca 320
Ph 8
rozpustil som hydroxid vapennaty a zacal som ho pridavat malou hadickou, zatial velmi pomaly.
nerozhadze sa mi Ph :?:
pridavanie som zpomalil lebo pachyclavularia bola doteraz otvorena i v noci a po prvom nepatrnom pridani sa na noc zacala zatvarat.
mam vobec nieco pridavat :?: lebo tvrde koraly su zatial ok.ako farebne tak i rastom.
Hm, otazka je akym testom si to nameral, tu sa totiz hodne lisia hodnoty,
a druha cast je ,ze to mas na hrane a moze sa to zvrhnut zo dna na den a koraly pojdu do neba ako cigani :D ide o to aby si mal nejaku rezervu aTy ju momentalne nemas ani v KH a tym padom v pH a ani v obsahu Ca.

Peter
Martin
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 440
Dátum registrácie: 19 Mar 2007 13:10
Bydlisko: Jesenice - PHA

Hydroxid vápenatý

Príspevok od používateľa Martin »

V literatuře se uvádí že je bezpečné přidat jednorázově 1 % obsahu nádrže nasyceného roztoku vápenné vody. Minulý týden jsem to zkusil a 1 ze 4 ks acropory se neskutečně pěkně vybarvila :lol: , ale další den se ve spodní části objevila bílá skrna a další den už nebylo so zachránit :x . Myslím že 1 % za den je asi max a s jednorázovým přidáním to už riskovat nebudu. Ostatní pozitiva mohu potvrdit, zvýšení KH a obsahu Ca a taky lepší činnost odpěňovače.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

a nebolo to 0,1% nahodou ???
ja do 400ky lejem tak deci a do tisicky max dva deci naraz, podla toho ako sa mi ruka trasie , nalievam to rovno z 2l PET flasky
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"