Stojan pod akva.

Karanténne nádrže, Kalkreaktory, Reverzné osmózy, Lepenie skla, Elektroinštalácie, Čerpadlá a iné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
plaster
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 20 Aug 2006 08:37
Bydlisko: Badín

Príspevok od používateľa plaster »

takze podla toho co napisal Roman, tak nie je co riesit. Kto chce kov, tak nerez a kto chce drevo tak ne skrutkuje :)
Pokus o REEF ...
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Ja mam pod 300L s podorysom 150cmx50cm Ypor (teraz sa to vola Ytong). Jednotlive kvadre som medzi sebou nelepil. Nemam ho po celej dlzke akvaria, ale na obidvoch koncoch lezi na 30cm sirokych kvadroch a v strede na 10cm. Dolezite je tu presne vyvazit vsetky strany. Medzi tymto priestorom mam filter a techniku. Na zakrytie som pouzil rakosovu/trstinovu rohoz, ktora sa pouziva pri oploteniach, lebo my najviac vyhovovala do byt. interieru, ale da sa pouzit aj iny material. Nevyhodou tejto rohoze je, ze sa z nej odlupuju kusky na exponovanych miestach. Cele to stalo asi ca. 500-600 SK.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no Ypor a Ytong su dve znacky toho isteho vyrobcu, lisia sa rozmermi. V kazdom pripade odporucam tvarnice lepit , zvladne to kazdy trosku sikovny kutil alebo murar za par minut.

Na taketo muriky je vhodne polozit budto ram z jakloviny alebo aspon poriadnu dosku a ukotvit ju do porobetonu, aby nohy nemali tendenciu sa rozist
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Určite ten Ypor alebo iný stavebný matroš treba hore zviazať ako ked sa robí na stavbách veniec. Železná konštrukcia s profilov nie je zlá a dá sa obložiť drevom......Samozrejme kvalitná uprava na profil, ale pri dnešných možnostiach v obchodoch nie je problém niečo kvalitné zohnať......Záleží na možnostiach domáceho pána :wink:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Tomas772
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 10 Sep 2006 23:50
Bydlisko: Olomouc

Príspevok od používateľa Tomas772 »

A co mi poradíte pod 200x70x70 (980L), chtěl jsem Ytong, ale neveřím tomu raději bych ten stojan zabednil a zaarmoval železem a vylil kvalitním betonem. Máte někdo zkušenost, jak odolává beton slané vodě??Armatura v něm bude schovaná a na beton se dá lepidlo a fajnová omítka. U moře jsou vlnolamy taky z betonu a pořád ve vodě tak je asi odolný. Díky za radu
díky za trpělivost s zatím amatéry
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Beton by to urcite vydrzel, ale i vetsi akva (treba 1x1x3m) jsem videl na stojanu ze dreva, popripade nerezu ci oceli.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

Tomas772 napísal:A co mi poradíte pod 200x70x70 (980L), chtěl jsem Ytong, ale neveřím tomu raději bych ten stojan zabednil a zaarmoval železem a vylil kvalitním betonem. Máte někdo zkušenost, jak odolává beton slané vodě??Armatura v něm bude schovaná a na beton se dá lepidlo a fajnová omítka. U moře jsou vlnolamy taky z betonu a pořád ve vodě tak je asi odolný. Díky za radu
mam presne take iste akva
stojky su z YPORu sirky 20cm , na nich je spominany obdlznikovy ram z nerezoveho jaklu 60x40 , na tom je doska z drevotriesky 18mm a na nej karimatka nastrihana na pasy
Ypor je zvonka omietnuty feinputzom a spredu su posuvne dvere zo zvyskov laminatovych parkiet
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Myslim si, ze ci lepit tvarnice alebo nie treba zvazit. Ak pouzijem tvarnice uzkeho profilu a budem ich klast na seba uzkym profilom, tak je vhodne ich lepit. Pri tvarniciach so sirokym profilom, ktore sa ukladaju iba vedla seba (ako v mojom pripade) nevidim dovod ich lepit. Ak sa ale tvarnice so sirokym profilom kladu na seba sirsim profilom, stoji tu zvazit akej vysky bude podstavec. Pri mensej vyske podstavca by som nepouzil lepenie, ved vaha akvaria dostatocne ustabilizuje podstavec.

Dolezite pre mna bolo hlavne idealne vyvazenie vsetkych stran podstavca, co som dosiahol velkou digit. vodovahou, aby akvarium nebolo namahane na krut.

Medzi akvariom a tvarnicami som pouzil ca. 1cm hruby polystyren.

Ci pouzit YPOR pod ca.1000L akvarium, by som zvazil po zisteni si jeho max. nosnosti.

Na spresnenie : Vyroba YPORu bola uz ukoncena a jeho nasledovnikom je YTONG.
Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Ytong

Príspevok od používateľa dement »

Tak som sa pozrel na stranky Xella.
Pre Ytong uvadzaju deklarovanu min. hodnotu pevnosti v tlaku 2,0 N/mm2.
Podla mojich vypoctov je teda pevnost v tlaku 2.000.000 N/m2 co zodpoveda statickemu zatazeniu cca. 200.000 kg/m2. ( iba ze by som sa mylil :) ).

Takze ziadne obavy a kludne vymuruj podpery z Ytongu.
Ja osobne prave staviam dom z Ytongu a na 40 cm hrubom mure budem mat polozenu nadrz 200(240?)x70x50cm (dxsxv) teda 700 l (840l?) a teda vaha nadrze vratane dekoracii po napusteni bude zhruba 1000 kg.
Martin
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Nemylis se. Je to 2 MPa, coz je opravudu cca 200 t/m2. Jen to nechce zapomenout, ze dulezita je i pevnost v tlaku te malty, coz byva o dost mene, nez samotneho zdiciho materialu, takze vysledna pevnost zdiva je nizsi. U Ytongu by to melo byt cca 0,5 Mpa, takze 50 t/m2.
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Pepa napísal:Nemylis se. Je to 2 MPa, coz je opravudu cca 200 t/m2. Jen to nechce zapomenout, ze dulezita je i pevnost v tlaku te malty, coz byva o dost mene, nez samotneho zdiciho materialu, takze vysledna pevnost zdiva je nizsi. U Ytongu by to melo byt cca 0,5 Mpa, takze 50 t/m2.
Pozrel som na stranky Xella a tam uvadzaju pre YTONG malty zarucenu minimalnu pevnost v tlaku 5 a 10 MPa vid. 2 strana dole - http://www.slovakia.xella.com/downloads ... -Malty.pdf
Mačka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 15:01
Bydlisko: Žilina

Príspevok od používateľa Mačka »

Používateľov profilový obrázok
dement
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 24 Nov 2005 22:30
Bydlisko: Nitra

Príspevok od používateľa dement »

Tak som teda aj tak kludny, pretoze to moje akvarium bude mat cca. 1t / 0,8 m2 a teda do 50t / m2 je este dostatocna rezerva :)
Martin
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

potrebujem urobit murovany ram - z ytongu ale podpery musia byt mimo akvaria. filter mam hotovy a ma rozmer akvaria preto taketo riesenie.
Prosim vas ak to niekto takto robil o radu ako urobit vrchnu dosku.
podpery v strede mat nemozem .
dakujem
Obrázok
500L
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Mým snem (po 11-tiletých zkušenostech s rezivějícími kovovými stojany) je mít vyzděné / betonové boční podpěry a překlady z poctivých železničních kolejnic. Pokud to bude všechno dobře srovnané a vyvážené, lze akvárium (přes nejtvrdší polystyren) položit dlouhými stranami přímo na kolejnicové překlady. Jestliže bych "měl" k tomu nedůvěru, dal bych pod dno podložku z voděodolné překližky. Bohužel to ale budu moci realizovat až v "příštím životě".
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne"