Rífek - big start

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
safari
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 01 Nov 2012 12:11
Bydlisko: Zlin

Rífek - big start

Príspevok od používateľa safari »

Zdravím mořské panny a mořské pány :))))))
Jako dlouholetý, úspěšný sladkovodní akvarista (např. opakovaný odchov čichavce perleťového) jsem se rozhodl, že je na čase se posunout dále a zúročit své vědomosti i na poli mořském. Je mi úplně jasné, že to tak úplně stejná akvaristika není, ale určité návyky má člověk už osvojené, např. každodenní pravidelné krmení, tak to pro něj v tom přechodu ze sladkého pak není nic tak nového. Takže začátečník nejsem a také jsem tady hodně moc "načetl", nebudu vás obtěžovat primitivními dotazy, však všechny informace se založením nového akvária tu jsou, jen hledat.
Dále uvádím pro přehlednost v jednotlivých sekcích, jak to mám pořešeno.

Akvárium:
Bohužel mé původní sladkovodní nemohu použít, což je škoda, mám k němu silnou citovou vazbu, lepil jsem ho již strašně dávno, a ten železný rám akvária, ve kterém jsou jednotlivé stěny vlepeny, mám natřený na modro, takže by akvárium vypadalo jako živý obraz s modrým rámem, škoda.
Nemohu ho použít proto, protože má jen 112 l objem, ale mně se moc líbí ten sohal a hepaťák a leukosternan, takže musím jít minimálně do 200 l, aby měli dost místa.
Takže moje staré akvárium půjde alespoň použít jako filtračka.
Nádrž si budu dělat sám, jsem docela kutil, plánuji plno věcí řešit takto, jelikož nechápu, proč to všechno na e-shopech tolik stojí, pár plastíků a hned 10 000,-, podle mě je to zlodějna a marketing. Navíc to chci mít co nejlevnější, peněz moc není.

Fitrace:
Odpěňovač - tak tady hned přichází DIY řešení, rozhodl jsem se pro lipové dřívko, mám za barákem několik lip, tak s materiálem nebude problém. Už mám v hlavě i automatické čištění hlavy, mám tu starý mixér, předělal bych metly, aby dobře stíraly, a zpřevodoval bych to do pomala.
Pak už tam dám jen "ježky", aby ty bakterie měly kde fungovat, a do další komory korálovku pro doplňování vápníku a jódu.
V hlavní nádrži udělám vysoké dno z korálových čipsů, bude fungovat jako DSB, navíc pod to dám půdní filtr, co mi zbyl ze sladkovodního.
Taky mě zaujal ten closed loop systém, chápu to tak, že je celý okruh zavodněn bez vzduchu a pro spuštění oběhového proudění stačí natáhnout pusou vzduch z hadice jako když odkaluji?
Tím bych totiž mohl ušetřit za oběhové čerpadlo, máte to takhle někdo?
Kvůli provzdušnění plánuji do hlavní nádrže vzduchovací kamínek, měl jsem to i ve sladkovodním a navíc to vypadá efektně.
Z freshwater akvária mi taky zbyl kanystrový, kdo nezná, říká se i hrncový filtr, ale to je mi jasný, že by tu byl zase flame.

Voda:
Přemýšlel jsem o osmóze, je mi jasný, že to bez ní nejde, ale vymyslel jsem, že tu odpadní vodu budu hnát opakovaně zpátky do osmózy, takže mi pak zbyde jen čistá voda, čímž ušetřím, dobrý, ne? Co se týká chemismu, tam se nebojím, dělám na čističce, zkušeností s vodou mám hafo, i nějaký vodičky můžu z práce přinýst. Kluci tam mají i Ph sondu, takže test vody mám pořešený. Sůl beru jako nutnou investici na začátku, ale jelikož se odpařuje jen sladká voda, tak to pak bude z hlediska nákladů v klidu. Pro RO vodu mám připravený krásný měděný kotel z palírny, ušetřím za koupi nějakého sudu.

Osvětlení:
Spočítal jsem, že když nad akvárko dám dřevěnou desku, na kterou přilepím LED pásky po celé ploše, tak jsem na nějakých 70 W, což pro plánovanou osádku bude stačit (nějaké měkáče, např. acropory, scolimie, akany, nějakou tu rohovitku), Výhodou je, že to bude nasvícené po celé ploše = žádná tmavá místa!

Strýmy:
Tady nic neplánuji, jdu cestou Turnovské metody.

Útes a dekorace:
Útes bych chtěl udělat ve tvaru amfiteátru, tzn. k zadní a bočním stěnám zvedající se útes (jednotlivý korálnatci budou na tom sedět jako diváci :). Uprostřed dole bude má stará truhla, ale tady potřebuju tip na nějakou laboratoř, jelikož nevím, z jakého plastu je vyrobena, tak abych si tu nádrž hned neodpálil.
Zaujala mě možnost útesu z keramiky, Chip to má a nedávno chválil. Naše mladá právě chodí na keramiku, tak jí to dám za úkol. A ještě dotaz, nikde jsem to nenašel, tak sorry za otázku, mají kemira a keramika něco společnýho?

Osádka:
No na ryby se moc těším. Jak jsem zmiňoval již výše, chtěl bych co nejdříve sohala, fakt se mi moc líbí. Hned od začátku také nasadím chemlona (vím, jak se to píše, chelmon je taková ta kousavá vlna), jelikož se bojím skleněnek (a to nemyslím kuličky, haha), pak nějaké rournatce, do toho DSB nějaké písečné hvězdice apod., aby to pěkně provzdušňovaly. No a samozřejmě Dory, naše holky jí moc chtějí, ale jelikož chtějí každá svoji, tak budou dvě. A Nemo je povinnost.

Tak to je zhruba vše. Chlapi, zatím nemám potřebu, ale možná do budoucna vás různě budu oslovovat přes SZ, s Rybkou byhom mohli pokecat jako dva chemici, Amsi by mi to mohl pak průběžně fotit, JRX nepotřebuju (LED pásky si nalepím sám :), Jarda mi pak pomůže s tou metodou, GROWERZLIN mě bude zásobovat (stěhuju se do Zlína), Vik by to mohl třeba po aprílu smazat, a tak bych mohl pokračovat dále a dále, však já už vás všechny beru jako rodinu.

Jo, a ještě poznámka. Jelikož jsem docela popudlivej a myslím, že výše zmíněný systém mám vychytanej, zdržte se prosím ironickejch poznámek a rádobyrad, na to nejsem zvědavej.

Tak zdar ...
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa kincmar »

:D Dobrý
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa LukasO »

Ještě bych tam šoupnul pár sasanek a to hned od začátku, aby to bylo pěkně barevný...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
safari
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 01 Nov 2012 12:11
Bydlisko: Zlin

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa safari »

Lukáši, díky moc za tip, barevný to určitě chci a navíc to mám bez streamů, takže nic nehrozí!
Rony
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 24 Aug 2013 21:39
Bydlisko: Turnov

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa Rony »

:lol: ...moc hezký,docela jsem se pobavil :mrgreen:

PS:Co když to někdo vezme jako návod? :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa tomáš »

Ako 1.april to beriem :mrgreen:

Dal by som to do samostatnej sekcie `` Ako nezacat ``
....každý život si zaslúži respekt....
Používateľov profilový obrázok
Majkl.1
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 631
Dátum registrácie: 19 Sep 2011 09:31
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať používateľa:

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa Majkl.1 »

Nebyt to starsi ucet tak bych tohle jasne prisoudil Amsimu ;)

Odesláno z mého GT-N7100 pomocí Tapatalk 2
600L Reef tank
Reef 340L + 100L filtrace ....
Nano reef 120L ... je už minulostí
Používateľov profilový obrázok
safari
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 01 Nov 2012 12:11
Bydlisko: Zlin

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa safari »

:)
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa vik_33 »

To teda bylo písmenek :mrgreen:
palec.jpg
palec.jpg (1.17 KiB) 1874 zobrazení
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa MRysan »

na LED páscích není nic špatného :evil:
Měděný kotel bych dal do sběrny a koupil bych si sud a ještě osmozu :D
LPS/SOFT 300l
sappa
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 03 Jan 2013 17:49
Bydlisko: Trnava

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa sappa »

Ahoj pekne popisane tak prepac ze ti napisem par poznamok ale ak sa pletiem oprav ma

chces RO vodu skladovat v medenom kotly nemozu sa stopy medi dostat do RO vody a takto ju kontaminovat ? a nebude potom trpiet nejaka cast osadenstva ? kedze med je pre morske zivocichy toxicka

led pasy je tu vela popisane ho tak nebudem rozpisovat hlavne medzi ne a tu dosku daj nejaky hlinikovy profil ktory bude ako chladic aby ti dlhsie vydrzali

kazdopadne drzim palec
Naposledy upravil/-a sappa v 01 Apr 2014 20:16, upravené celkom 1 krát.
5.2.2013 sme si zalozili krasny 30L kyblik plny morskeho zivota
15.9.2014 sme 30L kyblik plny morskeho zivota presunuli do 100L lavorika
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa MRysan »

on to nemyslel vážně :idea:
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa kačer »

Myslim, ze to bylo písané ako ftip.;-)
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa vik_33 »

Mrkněte do kalendáře - je 1.4.
Pomalu bychom mohli začít hodnotit nejlepší aprílový žertík, pár jich tu už za ty roky bylo ;)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
mirda
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 26 Feb 2011 19:20
Bydlisko: Dubňany

Re: Rífek - big start

Príspevok od používateľa mirda »

Super :) april je je april :D Mam strach že to myslí važně
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"