Millepora spp.

Všetky ostatné diskusie o morských živočíchoch.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Millepora spp.

Príspevok od používateľa Lukáš »

Neocakavam nijaku burlivu diskusiu, no predsa len, nechova niekto aj tieto prhlivce? Mam ich v plane, no v predaji som ich zatial u nas nevidel, ani vo Viedni, aspon tych par krat, co som tam bol. Ak by ich niekto videl alebo nebodaj choval, uvitam info. Zaujimam sa hlavne o vetviace sa druhy (napr. Millepora dichotoma), povlakove a lupenovite mi az tak neucarovali.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Takze si po case odpovedam sam :lol: . V tych par odkazoch, co sa mi podarilo vygooglit, sa pise, ze by malo ist o relativne nenarocne hydrokoraly. Pre porovnanie, obtiaznost zhruba ako Montipora digitata, teda celkom perspektivne zivocichy na chov v AQ. Tolko teoria.
Prax: Ked uz som ju konecne objavil (uz som sa obaval, ze budem "nuteny" si ju "importovat" sam), bola v zatiahnutom stave a sem tam nejaka riasa na povrchu. Farba sice o.k., ale s nakupom som vahal. Nakoniec, ako inak, aj tak skoncila v plastovom sacku smerujuc do SC :roll: . Pred vlozenim do AQ podstupila zakladny jodovy kupel, ked tu zrazu sa po aplikacii Lugola objavili na stenach sacku 3 ks asi 0,5-1 cm velkych ploskulic. Pre istotu som ju este ofukal cerpadielkom a kedze sa nic nove neobjavilo, dal som ju na provizorne miesto v AQ, dalej od ostatnych koralov. Do vecera sa neotvorila, az v noci s baterkou som pozoroval cca 10-15 cm rozvetvene vlakna (bezne maju u millepor dlzku do 1cm a nevetvia sa). Dalsi den bolo na mieste vychadzajucich vlakien svetle miesto a vedla nepatrna "vyvysenina mezogley". Za hodinu uz bola vyvysenina o par mm dalej a ineho tvaru; len takto som odhalil inak perfektne maskovane ploskulice. Az po ich mechanickom odstraneni a opakovanom kupeli v Lugole sa millepora zvliekla a vystrcila chapadla.
Teraz ich vystrkuje cca kazdy 4. den a obcas sa zvlieka koli riasam. O specifickych parazitoch tychto zivocichov som sa nikde nic nedocital. Btw. tie dlhe vlakna patrili ploskuliciam, takze vlastne ani neviem, ci sa jednalo o komenzaly hladajuce ukryt v millepore alebo parazity (o com by svedcilo svetle miesto, no to mohlo byt aj dosledkom mechanickej alebo chemickej interakcie zvierat).
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"