Amoniak :-(

Klasika, Miracle Mud, DSB, ZEOvit, Živé skaly, Refugium, Karanténa nádrž a všetky ostatné filtračné metódy.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

hejhixx
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 28 Mar 2014 07:22
Bydlisko: Sedlčany

Amoniak :-(

Príspevok od používateľa hejhixx »

Zdravim, všechny, prosím o radu. Začínám mít velké hodnoty amoniaku a nedaří se mi je snižovat, častější výměna vody je dost boj :-(. Může mi někdo poradit nějaký filtr, uhlí, pelety, bo něco co mi amoniak sníží? Ano četl jsem o využívání zeolitu, touto cestou se ale nechci dát. Dííííííííky každému za snahu poradit. M.
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Chtělo by to více info. Velikost nádrže, druh filtrace a v ní použitá technika. Nově založená nádrž? Uhlí je dobrý sorbent, nebo kemira. Jde o to jestli máš dostatečný bakteriální základ pro odbourávání škodlivin.
Používateľov profilový obrázok
cooffe
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 20 Jún 2013 21:00
Bydlisko: Praha 9 Střížkov
Kontaktovať používateľa:

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa cooffe »

jak dlouho nádrž běží a jak jsi jí zakládal?pokud máš v akvárku zvýšený amoniak,tak bych koupil Microbelift Nite Out,abys podpořil nitrifikační bakterie,kterých máš pravděpodobně málo.
IM Nuvo mini 38G+Kessil
hejhixx
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 28 Mar 2014 07:22
Bydlisko: Sedlčany

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa hejhixx »

Nádrž běží cca rok.

Bohužel kvůli místu byl né vhodně zvolen "hrncový filtr", kde je mechanické čištění, teď uhlí, a od výroby syporax.

Nově jsem teď spustil pelety a stavím vnější filtr.

Samozdřejmně odpěňovač mám :-)

Díky
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Při výměně vody vyper siporax v te staré. Výměna vody je nejlepší a nejrychlejší korekce odpadních látek. Filtr vyčistit uhlí vyměnit. A znovu naočkovat bakteriemi. Já bych použil od prodibio nebo zeobak od KZ. Je potřeba kultury bakterií pravidelně doplňovat
hejhixx
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 28 Mar 2014 07:22
Bydlisko: Sedlčany

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa hejhixx »

Díky. Bakterie nedoplňuji tak to asi taky bude tím :-)
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa MRysan »

Bakterie je třeba pravidelně krmit, doplňovat netřeba 8) maximálně jednou pro rychlejší start "sterilního" prostředí.
LPS/SOFT 300l
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Mrysan-kulturu bakterií je třeba pravidelně obnovovat. Při nedoplnění hrozí, že vynikne monokultura, která nemá s nitrifikací a denitrifikací nic společného. Moje zkušenost dával jsem každých 14 dní po výměně vody ampuli prodibia a na 2h vypnul odpěňovač, teď 2x týdně zeobak což vyjde levněji. Jako žrádlo jsou pelety myslím dobrým konstantním přísunem uhlíku. Dávej pozor na ucpání čerpadla průtoku reaktorem s peletama.
Používateľov profilový obrázok
OndraM
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 12 Sep 2008 16:48
Bydlisko: Brno

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa OndraM »

MRysan napísal:Bakterie je třeba pravidelně krmit, doplňovat netřeba 8) maximálně jednou pro rychlejší start "sterilního" prostředí.
A tohle máš z jakých zkušeností prosím ???
Ano, souhlasím s tím, že není potřeba bakterie doplňovat každý den, ale občas se hodí přidat do akvária nějaké nové bakterie. Vždy je to poznat na kvalitě vody, protot asi v KZ dávkují 2xtýdně, a na většině balení bakterií je doporučené dávkování 1x týdně.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa reicho »

moře v Praze napísal:Uhlí je dobrý sorbent, nebo kemira.
to kde si na to preboha prišiel ?????

-najlepsim absorbentom amoniaku je zeolit !
-siporax po roku treba vymienat
-a samozrejme jeho pory sa lahko upchaju bordelom/detritom z akva , ak tam nemas nieco,co to zachyti/filt.ponozku,vatu,molitan..../musi cez neho pretekat ozaj cista voda
-pozri sa ci sa ti niekde neusadzuje bordel pod alebo za utesom a mohli by tam prebiehat hnilobne/rozkladne procesy,co su aj zdrojom amoniaku
-z pripravkov pouzi kombinaciu od Microbe lift Special blend+Nite out+Bakterial balancer-to fakt funguje,odskusane
-bakterie treba davkovat pravidelne/aspon 1x do tyzdna po vymene vody
Používateľov profilový obrázok
OndraM
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 12 Sep 2008 16:48
Bydlisko: Brno

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa OndraM »

Nechtěl bych se někoho osobně dotknout, ale když se řeší zásadní problém, což podle mě amoniak v akváriu jednoznačně je, tak se očekává, že se k tomu vyjádří lidé, kteří tomu rozumí. Místo toho se tu v mnoha vláknech objevují sebevědomé názory od lidí, co nemají mořská akvária ani půl roku, ale vše co dělají je přece naprosto správně a jejich postupy jsou ty nejsprávnější.
Jak říkám nechci se někoho dotnout, ale to že někdo měl sladké akvárium a jednou za rok jenom doplnil odpařenou vodu neznamená, že je to odborník na mořská akvária.
Výměna vody je dobrej nápad, ale neřeší příčinu - špatně technologiciky sestavená filtrace. Řeší se to tu pořád dokola, ale použití "hrncového filtru" není pro mořská akvária vhodná varianta, i kdyby v něm bylo 1000 l siporaxu, množství rozpuštěného kyslíku rychle klesá, dotovat kyslíkem není možné - filtr by začal dělat zvuky, a siporax tak potom funguje jako denitrifikační filtr místo nitrifikačního. Kde se pak má tedy amoniak změnit na NO2, a to pak na již nejméně škodný NO3 ???
Nechceš dávat zeolit, nevidím k tomu jediný rozumný důvod, je to nejlepší sorbent právě na amoniak jaký si můžeš do akvária dát, a stačí ho jen dát do silonky někde kde je trochu proudu, a problém s amoniakem - pokud budeš zeolit pravidelně měnit již nebudeš řešit.
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Myslel jsem na zlepšení kvality vody ne cíleně na amoniak, se zeolitem nemám zkušenosti proto jsem psal vyčistit filtr a výměnu vody. Pokud byli rady úplně mimo téma tak se omlouvám. Tady je od Vika popis http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=44&t ... iak#p37465
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa reicho »

....kua,ale ved toto su zakladne veci pri morskej akvaristike !!!!
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa MRysan »

Nevznikne ti monokultura, to prostě není v akváriu větším než miska s agarem možné.
Jednorázové dodání je jistě přínosem, process bude rychlejší, po každém zásahu OK, taky to pomůže, ale nemá cenu dodávat je pravidelně do fungující nádrže.
A moje zkušenosti,
1. zkoušel jsem to v laboratorních podmínkách na různých preparátech (pravda že pro sladkou, ale ty kmeny jsou stejný, vlastně je to všechno stejný)
2. jistý stupeň vzdělání- To by popíralo základní principy ekologie.
3. pracoval jsem s tím v čistírně

Věřím tomu, že jednorázové dodání do vody to na nějakou dobu zlepší, ale to jsou ty nedůležité bakterie, ty důležité jsou tam, kam se za životní cyklus ty jednorázově přidané nemohou dostat pokud je již obsazeno.
No na peletky ještě možná, I když taky ne.
představ si tu peletu kde jsou na povrchu pelety denitrifikační bakterie a na nich sliz plnej nitrosomonas a nitrosococcus. Jelikož mají co žrát, tak je jich plná populace. Ty tomu chceš pomoct, tak je naleješ do vody a co se stane?
Pro další nitrifikační není místo, jen tam kde se nedařilo těm původním, ale to nebude ani těm přidaným, a dostat se do denitrifikační zóny skrz plně obsazenou vrstvu je skoro nemožné.
Takže hezky vyžerou všechno z vody a pak chcípnou a opět to do vody vrátí.

Pravidelné přidávání je jen reklamní tah, nic jiného, to je jedna z mála věcí ve kterých mám jasno.
Stejně tak bych mohl napsat, že si máš koupit ryby, nekrmit je, nechat chcípnout a v pravidelném interval dodávat další bez zkoumání příčiny proč jsou mrtvé.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Amoniak :-(

Príspevok od používateľa MRysan »

Ondro, tohle nemá ale s mořskou akvaristikou nic společného, to je naprosto základní věc! V Kanadě jsem taky nikdy nebyl a mohu sebevědomě tvrdit, že mě tam za kilo fetu v kufru zavřou.
Tohle vaše neustálé obracení se na zkušenosti s mořskou akvaristikou je neskutečné. Když to budu dělat rok, tak to bude jen rok, pak to budu dělat 10 let a bude se argumentovat tím, že to někdo jiný dělá o rok déle, pak už se bude argumentovat tím, že jsem starý a tedy nemám jistě nové informace, pak budu senilní a pak mrtvý :D on se důvod vždycky najde, a není problem shodit I něčí praktické a číselně prokazatelné zkušenosti. To že něco fungovalo v laboratoři v Ostravě neznamená že to bude fungovat v Trenčíně..... tam jsem to nezkoušel.
Hlavně si nepřiznávat, že jsem roky utrácel prachy za něco zbytečně. Důležitý je dobrý pocit. Pokud tě lámání ampulek uspokojuje a navozuje ti dobrej pocit, tak lámej, od toho je to koníček. Já to dělám taky. Kvůli maličkosti jdu předělat celé akvárko a to klidně opakovaně, vím že to stojí prachy, vím že to nemusí dopadnout, ale baví mě to a proto si najdu vždy důvod proč to udělat.
LPS/SOFT 300l
Napísať odpoveď

Návrat na "Filtrácia"