Trubice T5 od firmy ATI

Všetko o osvetlení od klasických trubíc cz T5 až po HQI

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepin »

pošlu ,ale objednej to prosím mailem,které chceš a zasílací adresu nebudem objednávku řešit na fóru
Naposledy upravil/-a Pepin v 13 Dec 2006 21:26, upravené celkom 1 krát.
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

Ta bílá je jasná fa ATI ,ale s tou modrou mi skus poradit, jestli taky od ATI a nebo třeba T5 Aqua science special blue cca. 22 000 K 39 W. Která je podle tebe lepší.Nebo keterá se bude víc líbit těm tvrďákům.Díky
Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pepin »

používám i Osramy blue mezi modrými mi nepřijde žádný velký rozdíl,ale je to můj názor každý vnímá barvy trochu jinak
u těch bílých je to jasné to vidí všichni prostě svítí víc bíle
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Ak môžem skočiť do diskusie ohladne farby, dnes mi prišiel email od Ralfa Prehna ohladne osvetlenia (btw, ten chlapik je totálny maník) vraj na nemeckých fórach beží diskusia o niečom čomu oni hovoria "Metamerie"

Znamená to to, že normálne sfarbený objekt (nie fosforeskujúci) vie odraziť (vrátiť) farby svetla (vlnové dĺžky) ktoré sú obsiahnuté v svetle naň padajúcom. (vlnové dĺžky ktoré odráža tvoria jeho farbu)

Skutočné denné svetlo (slnko) má veľmi vyvážené spektrum, takže vlnové dĺžky ktoré vie objekt odrážať sú v ňom obsiahnuté.

Umelé svetlo sa zdá byť pre nás iba biele (aj pri zmiešaných vlnových dĺžkach) ale je to iba mix vrcholov rôznych vlnových dĺžok a nie vyvážené spektrum.

Rôzny výrobcovia žiariviek používajú rôzne ingrediencie ako napr. vrcholy vlnových dĺžok, ktoré sú zmiešané.

Tákže čo som týmto myslel ?

Hmm, koraly samotné vlastne už môžu byť jasne vyfarbené ale vy to nevidíte, ak by ste mali žiarivku kde tá správna vlnová dĺžka chýba.

Myslím si že stojí zato sa pohrať s rôznymi žiarivkami od rôznych výrobcov aby som videl či moje koraly vizerajú viac farebné,
pretože práve teraz môžu mať tú správnu vlnovú dĺžku.

Ralf spomínal že ide vyskúšať nejaké nové T5 od Giesemanna, vraj majú v mixe viac červených vlnových dĺžok.
(čiže zobrazia viac už existujúcej červenej farby ktorú je možné vidieť na niektorých odchovoch koralov keď sa na ne pozeráme na dennom svetle.)

tak asi toľko naznačil o T5 ukecaný Ralf. :-) Jemu sa vraj páčia aj tie nové Osram blue T5 že vraj sú pre neho viac modré ako ATI alebo niečo iné. Tak teraz neviem ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tak podla toho, co pises, staci ak das koral do vedra, vynesies ho na balkon ked svieti slnko a zistis aku ma naozaj farbu. Ked to preskumas, odnesies ho naspat a ulozis na povodne miesto v nadrzi (btw. takato kratka pokusna procedura koralu neuskodi). :lol: A potom skoda skusat drahe ziarivky, staci si pozret predpoved pocasia na najblizsi vikend.
Take jednoduche to zasa nie je. Co sa tyka viac-menej umeleho zvyraznovania farebnosti, to je vec dobre znama. Staci ist do masiarstva alebo do hociakej okresnej akvaristiky, akymi hnusnymi ruzovymi trubicami tam svietia.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

no ono to vedro by možno pomohlo zistiť prirodzenú farbu koralu, neviem ja som to neskúšal ale isté je že koral chití farbu od trubice ktorou sa naň svieto. vlastná skúsenosť že po návrate frag-u do hlavnej nádrže z odchovni má o dosť inú farbu ako materská kolónia a to iba po 1 mesiaci.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

Tak teď zrovna jsem si objednal u Pepina 1.bílou a 1.modrou T5 od firmy ATI tak teď nevím, je to dobře,není to dobře.
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

laomedon napísal:Ak môžem skočiť do diskusie ohladne farby, ...
Kto podľahne tej farbománii je jasný, začne sa točit v bludnom kruhu...
Pridam par, svojich postrehov, a zoberiem si pre lepsiu ilustraciu a pochopenie - zvuk. Ta analógia tam je, taktiež ide o jeho frekvencne spertrum a intenzitu.
Ak si chceme dopriať dobrý akusticky zážitok - idem na koncert.
Ak to chcem verne pocuvat doma, tak aby to znelo ako original, to je mozne iba na ´kvalitnej aparature´. U svetla je analogia - verne farby jedine pozeranim voči slnku - ludia sa fotia vonku, i pradlo na reklame je ´belšie´ a má ziarivejsie farby ak visí vonku na šnúre,... .
Ak sa nemylim na namiesanie bielej stacia tri vhodné ´základné´ farby, t.j. u ziariviek trojpasmový luminofor. Ale biela ziarivka s pätpásmovým luminoforom bude takisto biela(ta samá farebná teplota), ale osvetlovany objekt bude bohatší o ďalsie farebné detaily. A tak môzeme pokracovat dalej.
Dobre teda, investujem teda do kvalitnej ´High-End´zvukovej aparatúry, alebo do kvalitných ziariviek(výbojok). A užívam si, do tej doby az chytím ´chrobáka´, pridam ´bassy´na zosilovači, teda vymenim jednu bielu za modru ziarivku, a porovnávam je to lepsie-nie je to lepsie, a uz to striedam a lietam v tom naplno.
Co je ale vlastne ´originál´, to co je v mori v desatmetrovej hĺbke, alebo to, ze ja si ten koral odtial odlomim a dam do svojho akva pod tie najlepsie, najdrahsie, najbielsie trubice?...
Este ostava aby Lukáš stanovil diagnózu pre toto, u hifistov je pomenovaná ako ´Audiophila nervossa´ :D .
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

palo napísal:Tak teď zrovna jsem si objednal u Pepina 1.bílou a 1.modrou T5 od firmy ATI tak teď nevím, je to dobře,není to dobře.
no zle si určite nespravil vzhľadom na cenu je to určite najpeší výber.

Tu je ešte jedna rada, pri slabšom osvetlení je treba použit menej modrej farby aby koraly dobre rastly, ak chceme dosiahnuť pekné farby ale udržiť dostatočnú intenzitu pre rast koralov je nutné zväčšiť výkon.(pridať trubicu-e)
napríklad :

- pri výške hladiny do 50cm je treba rátať s 1 trubicou na každých 10 až 15cm plochy pri pomere modrá:biela - 1:2

- pri výške hladiny do 50cm je treba rátať s 1 trubicou na každých 7 až 10cm plochy pri pomere modrá:biela - 1:1

- pri výške hladiny do 50cm je treba rátať s 1 trubicou na každých 5 až 8 cm plochy pri pomere modrá:biela - 2:1
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

Tak teď jste mě uklidnili.Už jsem si myslel,že je to na ..No zatím mám
4ks T5 ,3bílé a 1 modrou a 2 ks T8 bílou a modrou.Časem i ty dvě
vyměním ale zatím ještě nevím za co.Každopádně díky za morální podporu. :wink:
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Kto si to chce trochu utriedit a urobit prehlad v trubiciach od roznych vyrobcov od obycajnych az po niektoré speciále v zavislosti od fareb.teploty a fareb.skreslenia prikladam link na jednu zo stranok kde to je prehladne usporiadané: http://www.aquabase.org/articles/html.p ... s=983.html
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

na osvetlenie používam ATI Aquablue spezial 39W a ATI blue plus.Tá biela
( ATI Aquablue spezial ) vydržala cca 5 mesiacov. Po výmene za novú som zistil že pôvodná T5 v druhej rampe svieti do žlta.Tákže nová T5 je krásne biela a stará T5 žltá.Taký rozdiel som nečakal.Je to u všetkých typoch T5 rovnaké :?:
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

motyl napísal:na osvetlenie používam ATI Aquablue spezial 39W a ATI blue plus.Tá biela
( ATI Aquablue spezial ) vydržala cca 5 mesiacov. Po výmene za novú som zistil že pôvodná T5 v druhej rampe svieti do žlta.Tákže nová T5 je krásne biela a stará T5 žltá.Taký rozdiel som nečakal.Je to u všetkých typoch T5 rovnaké :?:
Mam tu istu zostavu, ale vo verzii 54W. Zapojene cca 8 mesiacov a pokles v svietivosti som nejak nepostrehol (mozno preto, ze nemam s cim porovnat). Tych 5 mesiacov je nejak podozrivo malo. Ako to mas zapojene? Aky predradnik, typ, umiestnenie, chladenie, cize pracovna teplota, teplota okolia, etc.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

Ceco napísal:
motyl napísal:na osvetlenie používam ATI Aquablue spezial 39W a ATI blue plus.Tá biela
( ATI Aquablue spezial ) vydržala cca 5 mesiacov. Po výmene za novú som zistil že pôvodná T5 v druhej rampe svieti do žlta.Tákže nová T5 je krásne biela a stará T5 žltá.Taký rozdiel som nečakal.Je to u všetkých typoch T5 rovnaké :?:
Mam tu istu zostavu, ale vo verzii 54W. Zapojene cca 8 mesiacov a pokles v svietivosti som nejak nepostrehol (mozno preto, ze nemam s cim porovnat). Tych 5 mesiacov je nejak podozrivo malo. Ako to mas zapojene? Aky predradnik, typ, umiestnenie, chladenie, cize pracovna teplota, teplota okolia, etc.
mám orig.rampy a chladenie nad svetlami
http://www.reef.sk/album_thumbnail.php? ... ser_id=802
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

motyl napísal:Po výmene za novú som zistil že pôvodná T5 v druhej rampe svieti do žlta.Tákže nová T5 je krásne biela a stará T5 žltá.
Mam informacie z druhej ruky, ze to nie je nic neobvykle a zivotnost trubic zavisi aj od toho, v ktorej krajine boli vyrobene (ina technologia,....?).
Napísať odpoveď

Návrat na "Osvetlenie"