Zarábanie vody na výmenu

H2O + NaCL = more ? nie až tak jednoducho viacej informácii práve v tomto fóre

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
motyl
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 15 Nov 2006 20:44
Bydlisko: Zvolen
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa motyl »

strechar napísal:
motyl napísal:
strechar napísal:ja mam zarobenu 25l vody v bandaske kde je 800g soli a miesa sa atmanom. denne doplnim spotrebu odpenovaca a odparu.je to niekedy aj 3l. takže tých 25l vydrží max. 10 dní. inak nerobím veľkú výmenu vody to by som potreboval mať zarobenu aspoň 100l.
čím potom doplnaš odpar- keď maš zarobené len 25l vody. to je otazka pre adriana. videl som síce tvoju žumpu a maš tam dobru rezervu na vodu ale čo ostatný.
neviem či som ťa správne pochopil ale ty doplnaš odpar zarobenou vodou so soľou?
nie mam este jednu bandasku s cistou vodou 20l a davam aj to 1l denne.
ale ta je bez miešania.
a kedže som lem v zabehu tak som pridal na odpenovaci a nenim tak vlastne priebežne a nie raz za týždeň.
testy sú v poriadku.
podla mna doplnaj odpar len RO vodou .Jednorázovo men 10% zarobenej vody ( ja to robím raz za dva týžde ).20L RO vody zohrejem na 29-30C po zohriatí dám sol a čerpadlo.Ohrievač necham cca 4dni zohrievať vodu aby sa sol dokonale rozpustila a potom ho vypnem,čerpadlo ide nonstop.1 den pred výmenou zohrejem vodu na teplotu akú mám v aq (ak je treba) pustím vzduchovací motorček, no a potom mením :wink:
Tým že doplnaš odpar zarobenou vodou zvýšiš salinytu.
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

strechar napísal:ja mam zarobenu 25l vody v bandaske kde je 800g soli a miesa sa atmanom. denne doplnim spotrebu odpenovaca a odparu....
Odpar dolievaj cisto RO vodou, ak nechces mat salinitu ako v mrtvom mori.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Pobavila ma ta poznamka : citujem : "testy su v poriadku" ...O vysledkoch testoch tu uz bola rec,ale ci Ti nestupa salinita ? Vobec tomu nerozumiem , ako to Strechar robis..Dolievat morsku vodu okrem vymeny vody v akva / primerane mnozstvo odoberem a rovnake dolejem / je riadna volovina a je jedno, ci to miesas s vodou RO alebo nie. Ak raz napustis vodu na stabilny objem vcetne filtracie do akva s definovanou a rozumnou salinitou, tak uz ziadne dlhodobe pridavanie morskej vody.
Inac taky pripad uz bol, chlapik sa stazoval ze mu to nejde ,vsetko mu hynie..Nikto nevedel prist na to kde robil chybu..po case sa zistilo ze dolieval odpar morskou vodou a tiez mal testy O.K. Az na to ze hustotu nemeral.Nebolo to ale tu na fore.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tak měl doma takové mrtvé moře,ideální pro rehabilitaci pokožky a jiných nešvarů :lol:
Používateľov profilový obrázok
strechar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 28 Okt 2007 12:01
Bydlisko: Bidovce

Príspevok od používateľa strechar »

Peter napísal:Pobavila ma ta poznamka : citujem : "testy su v poriadku" ...O vysledkoch testoch tu uz bola rec,ale ci Ti nestupa salinita ? Vobec tomu nerozumiem , ako to Strechar robis..Dolievat morsku vodu okrem vymeny vody v akva / primerane mnozstvo odoberem a rovnake dolejem / je riadna volovina a je jedno, ci to miesas s vodou RO alebo nie. Ak raz napustis vodu na stabilny objem vcetne filtracie do akva s definovanou a rozumnou salinitou, tak uz ziadne dlhodobe pridavanie morskej vody.
Inac taky pripad uz bol, chlapik sa stazoval ze mu to nejde ,vsetko mu hynie..Nikto nevedel prist na to kde robil chybu..po case sa zistilo ze dolieval odpar morskou vodou a tiez mal testy O.K. Az na to ze hustotu nemeral.Nebolo to ale tu na fore.


MAŠ PRAVDU HUSTOTA VODY PRI 25st. JE 1,024 :lol:
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Za kratky cas Ti ani nestupne ..ak si ju budes strazit ,prosim.Rob ako uznas za vhodne.Moznosti je hodne...Ale myslim si o tom svoje prepac.
Používateľov profilový obrázok
strechar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 28 Okt 2007 12:01
Bydlisko: Bidovce

Príspevok od používateľa strechar »

Otazka mala byť položemá inak.
Niektorý menia vodu raz za mesiac a niektorý až raz za 3 mesiace. alebo aj neskôr.
A stále len dolievate odpar: niekto aj 10 litrou naraz. na 300l
Čo to urobí zo sanilitou?
Dodavaš tam len soľ bez soli?
pretože ak niekto mení vodu raz za 3 mesiace (ale len dolieva odpar) a nedoplna soľ tak tak môže chovať aj skaláre.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Celkom nerozumiem o co ti ide a asi nie som sam, ale keby som aj 3 mesiace nemenil vodu (napr. neprerybnena nadrz s makkymi koralmi), urcite by som tam slanu vodu navyse nedolieval. A skalara takisto nie, jedine ak toho morskeho (Pterapogon kauderni :lol: ). Takze pozor, aby ti neskor nadrz neostala naozaj len pre skalare.
Používateľov profilový obrázok
strechar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 28 Okt 2007 12:01
Bydlisko: Bidovce

Príspevok od používateľa strechar »

Lukáš napísal:Celkom nerozumiem o co ti ide a asi nie som sam, ale keby som aj 3 mesiace nemenil vodu (napr. neprerybnena nadrz s makkymi koralmi), urcite by som tam slanu vodu navyse nedolieval. A skalara takisto nie, jedine ak toho morskeho (Pterapogon kauderni :lol: ). Takze pozor, aby ti neskor nadrz neostala naozaj len pre skalare.

ked dolievas len odpar vodou z ro 3 mesiace ČÍM potom zvyšuješ sanilitu.
Ja nič iné nechcem vedieť.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

NICIM!!!!!!!!!!
Resp. ak mas velmi vykonny odpenovac, ktory ti vyhodi DENNE napr. 0,5 l tekutiny z 200-300 l akvaria a ty ani nepridavas ziadne prvky na styl Ballinga (teda zmesi soli, kde ti finalne vzika NaCl a v mensej miere aj ine zluceniny), v tom pripade mozes uvazovat o doplnani casti vody aj zarobenou morskou vodou. Lenze v takom pripade mas bud zle nastaveny (predimenzovany) odpenovac alebo natolko znecistenu vodu, ze by si ju mal menit castejsie ako raz za 3 mes.
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Príspevok od používateľa maro »

ked dolievas len odpar vodou z ro 3 mesiace ČÍM potom zvyšuješ sanilitu.
Ja nič iné nechcem vedieť.[/quote]

skusime to takto:

sol = jablka
H2O = hrusky

mas v akvarku 5 jablk a 10 hrusiek
odpari sa ti kazdy den jedna hruska cim sa meni pomer jablk k hruskam (1 den 5jablk ku 10 hruskam, 2, den 5 jablk ku 9 hruskam, 3. den 5 jablk ku 8 hruskam atd.) a tym ti stupa sanilita lebo ta sol vo vode zostava len pomer sa meni.
ty musis doplnat iba hrusky aby si udrzal pomer 5 jablk ku 10 hruskam (pozadovanu sanilitu)

sanilita sa ti teda zvysuje sama tym ze sa ti odparuje H2O a meni sa pomer soli k objemu vody (jalbk k hruskam)

neber to ako zosmiesnenie, pripadne urazku, sam na sebe viem, ze niekedy staci zamenit pojmy a vec je hned jasna. a to ako totalny antitalent na fyziky, chemiu, matiku a spol. viem o com hovorim :D
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Odpari sa iba cista voda z akva , sol sa neodparuje, preto sa pridava len voda z RO. To je vsetko a nech si odpenovac vyslahava co chce , je to jedno. Neviem co ine este k tomu dodat.Salinita stupa s odparovanim vody z akva preto treba odpar pravidelne doplnat vodou z RO aby sa salinita skokovo nemenila.Ale ako hovorim, nech si kazdy robi ako uzna za vhodne ..
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Mám li být upřímný,než jsem to také pochopil,asi 2x jsem doplnil tenkrát 100l akvárko slanou vodou :lol: .Naštěstí vše přežilo a dokonce se i daří 8)
Používateľov profilový obrázok
michalicek404
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 183
Dátum registrácie: 14 Feb 2008 02:53
Bydlisko: Ul. Za dvorem Praha 4 Krč
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa michalicek404 »

Chtěl sem se zeptat jak dlouho se dá skladovat mořská voda pokut tam bude čerpadlo a termostat a tma??dík petr :wink:
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

michalicek404 napísal:Chtěl sem se zeptat jak dlouho se dá skladovat mořská voda pokut tam bude čerpadlo a termostat a tma??dík petr :wink:
V podstate neobmedzene , pokial to mas pri izbovej teplote.
Vyhrievanie je nutne len pre spravne rozpustenie soli , potom to mozes vypnut a pred vymenou zase zapnut.Skladovanie je mozne pri teplote 15-20 st Celsia.Ja vyhrievam tyzden,lebo som mimo domova potom pridem vypnem, a skladujem to pri izbovej teplote pri pustenom cerpadle.
Napísať odpoveď

Návrat na "Voda a jej úpravy"